MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Środkowy przycisk myszy w oknie Biblioteki 2.53.18.1

Tematy specyficzne dla pakietów SeaMonkey oraz Mozilla Suite

Moderator: Pomocy?!

Środkowy przycisk myszy w oknie Biblioteki 2.53.18.1

Postautor: WojtekH » 02 marca 2024, 09:09

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64; rv:91.0) Gecko/20100101 Firefox/91.0 SeaMonkey/2.53.18.1

Do niedawna używałem SeaMonkey 2.53.16 w Windows 7.
SeaMonkey miałem skonfigurowany tak, że środkowy przycisk myszy otwierał wskazany adres URL w nowej karcie. Działało to zarówno w oknie przeglądarki, w programie pocztowym, jak i w oknie Biblioteki (nie jestem pewien czy tak nazywa się "Library" w wersji polskiej, bo korzystam z wersji angielskiej).

Niedawno zmieniłem system operacyjny na Windows 10 i przy okazji zainstalowałem nową wersję SeaMonkey, czyli 2.53.18.1.
Wersja 2.53.18.1 korzysta z tego samego profilu użytkownika, co poprzednia wersja 2.53.16, nie zmieniałem żadnych ustawień.
I teraz środkowy przycisk myszy działa zgodnie z oczekiwaniami w oknie przeglądarki i w programie pocztowym, ale w oknie Biblioteki kliknięcie środkowym przyciskiem myszy otwiera wskazany adres URL w nowym oknie przeglądarki, a nie w nowej karcie. Żeby otworzyć link z Biblioteki w nowej karcie muszę najpierw otworzyć prawym przyciskiem myszy menu kontekstowe i z niego wybrać "Open in a New Tab".

Nie wiem czy to skutek zmiany systemu operacyjnego, czy skutek zmiany wersji SeaMonkey.

Czy ktoś z forumowiczów korzystających z wersji 2.53.18.1 w Windows 10 może sprawdzić jak to działa u niego?

Czy można coś zrobić, żeby środkowy przycisk myszy otwierał adres URL również z okna Biblioteki? Może jakiś "tajny" ;) wpis w About:config?
WojtekH
 
Posty: 9
Z nami od: 14 kwietnia 2008, 19:53

Odp: Środkowy przycisk myszy w oknie Biblioteki 2.53.18.1

Postautor: GLI » 02 marca 2024, 09:58

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64; rv:91.0) Gecko/20100101 SeaMonkey/2.53.18.1

WojtekH pisze:Do niedawna używałem SeaMonkey 2.53.16 w Windows 7.
SeaMonkey miałem skonfigurowany tak, że środkowy przycisk myszy otwierał wskazany adres URL w nowej karcie. Działało to zarówno w oknie przeglądarki, w programie pocztowym, jak i w oknie Biblioteki (nie jestem pewien czy tak nazywa się "Library" w wersji polskiej, bo korzystam z wersji angielskiej).


Przeniosłem profil z Win7 na Win10 (z zachowaniem systemowej nazwy użytkownika) i powyższe działa jak powinno, czyli z Biblioteki otwiera zakładki w nowej karcie aktywnego okna. Upewnij się, czy stosowna funkcja jest włączona:

Menu -> Edycja -> Preferencje -> Przeglądarka -> Karty -> w polu "Otwieraj strony w nowej karcie zamiast w nowym oknie, jeżeli:" zaznacz/wybierz opcję "Odnośnik zostanie otworzony za pomocą: środkowego przycisku myszy, lewego przycisku myszy z wciśniętym przyciskiem Ctrl na klawiaturze lub naciśnięcia przycisków Ctrl+Enter"

https://vader.joemonster.org/upload/sqw ... 4_03_0.png

W "about:config" ewentualnie można sprawdzić te ustawienia:
browser.tabs.loadOnNewTab -> domyślnie "0" ja mam "1"
browser.tabs.opentabfor.middleclick -> domyślnie "0" ja mam "0"

Zawsze można utworzyć nowy profil SeaMonkey (dla testu) i sprawdzić, jak się tam zachowuje otwieranie zakładek z Biblioteki.
Genuine Lifelike Individual
GLI
 
Posty: 220
Z nami od: 15 maja 2003, 10:38

Odp: Środkowy przycisk myszy w oknie Biblioteki 2.53.18.1

Postautor: WojtekH » 02 marca 2024, 10:36

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64; rv:91.0) Gecko/20100101 Firefox/91.0 SeaMonkey/2.53.18.1

Dziękuję za odpowiedź.
Właśnie pomyślałem, że w pierwszym poście powinienem był pokazać swoją konfigurację. Jest ona taka:

Preferencje (zaznaczone odpowiednie pole) pole: https://i.ibb.co/fQFMnwK/konfig-sm.jpg

Konfig (pierwsza wartość "1", druga wartość "True") : https://i.ibb.co/cNvzkSG/konfig-sm-2.jpg

Przy powyższych ustawieniach środkowy przycisk użyty w Bibliotece nadal otwiera nowe okno zamiast karty.

Spróbowałem w Preferencjach ustawić tak jak u Ciebie, czyli zdjąłem zaznaczenie w polu "Menedżer danych", ale to nic nie dało.
Natomiast zmiana "browser.tabs.opentabfor.middleclick" na "False" powoduje zdjęcie zaznaczenia z pola "Odnośnik zostanie otworzony za pomocą: środkowego przycisku myszy, lewego przycisku myszy z wciśniętym przyciskiem Ctrl na klawiaturze lub naciśnięcia przycisków Ctrl+Enter".

Zobaczę jeszcze jak jest w zupełnie nowym profilu, ale to trochę później
WojtekH
 
Posty: 9
Z nami od: 14 kwietnia 2008, 19:53

Odp: Środkowy przycisk myszy w oknie Biblioteki 2.53.18.1

Postautor: WojtekH » 02 marca 2024, 11:24

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64; rv:91.0) Gecko/20100101 Firefox/91.0 SeaMonkey/2.53.18.1

Stworzyłem nowy profil i wyniki testów są zaskakujące.

1. Nowy profil z ustawieniami domyślnymi - środkowy przycisk myszy użyty w Bibliotece otwiera nową kartę.

2. Stary profil po ustawieniu parametrów, o których mówiliśmy, na wartości zgodne z nowym profilem - środkowy przycisk otwiera nowe okno.

3. Nowy profil po ustawieniu parametrów, o których mówiliśmy, na wartości zgodne ze starym profilem - środkowy przycisk otwiera nową kartę.

4. Stary profil po wstawieniu do niego pliku prefs.js z nowego profilu - środkowy przycisk otwiera nową kartę.

Wynika z tego, że w moim starym pliku prefs.js jest jakiś wpis, który zmienia działanie środkowego przycisku myszy w oknie Biblioteki bez względu na to jakie są ustawienia, które powinny o tym działaniu decydować.
Ten tajemniczy wpis nie przeszkadzał w Win 7 i SeaMonkey 2.53.16. Kłopoty wystąpiły dopiero w Win 10 i SeaMonkey 2.53.18.1.

Chyba czeka mnie żmudne sprawdzanie, który wpis w pliku prefs.js robi takie zamieszanie.

Dzięki za sugestię stworzenia nowego profilu, wskazało mi to jakiś trop. :)
WojtekH
 
Posty: 9
Z nami od: 14 kwietnia 2008, 19:53

Odp: Środkowy przycisk myszy w oknie Biblioteki 2.53.18.1

Postautor: WojtekH » 02 marca 2024, 12:10

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64; rv:91.0) Gecko/20100101 Firefox/91.0 SeaMonkey/2.53.18.1

Już wiem. :)

Winowajcą jest wpis:
Kod: Zaznacz cały
user_pref("browser.link.open_external", 2);


Opis tego parametru: https://kb.mozillazine.org/Browser.link.open_external

Automatyczne tłumaczenie najważniejszego fragmentu:

(...)
Inne aplikacje często używają domyślnej przeglądarki systemu do ładowania stron internetowych. Gdy przeglądarka oparta na Mozilli jest uruchomiona, może przechwytywać linki wysyłane przez inne programy. Ta preferencja określa sposób, w jaki Mozilla obsługuje te linki.
Uwaga: Preferencja ta została usunięta w Firefoksie 3.5. [1]
Możliwe wartości i ich skutki
1 - Otwieranie łączy z programów zewnętrznych w bieżącym oknie.
2 - Otwieranie łączy z programów zewnętrznych w nowym oknie. (Domyślnie w SeaMonkey)
3 - Otwieranie linków z programów zewnętrznych w nowych kartach w istniejącym oknie. (Domyślnie w Firefox)
(...)


Po ustawieniu tego parametru na 3 środkowy przycisk myszy otwiera linki z Biblioteki w nowej karcie.
Wygląda na to, że SeaMonkey w wersji 2.53.18.1 traktuje własną Bibliotekę jako program zewnętrzny!

PS
W wersji 2.53.18.1 domyślną wartością tego parametru jest 3.
WojtekH
 
Posty: 9
Z nami od: 14 kwietnia 2008, 19:53

Odp: Środkowy przycisk myszy w oknie Biblioteki 2.53.18.1

Postautor: WojtekH » 03 marca 2024, 12:01

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64; rv:91.0) Gecko/20100101 Firefox/91.0 SeaMonkey/2.53.18.1

Na forum Mozilli dowiedziałem się, że ta zmiana jest zamierzona.
Szkoda.
WojtekH
 
Posty: 9
Z nami od: 14 kwietnia 2008, 19:53


Wróć do Pakiet SeaMonkey i Mozilla Suite

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], dexter, Google [Bot]

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: