MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Jak przywrócić wybór wyszukiwarek w okienku.

Tematy specyficzne dla przeglądarki Mozilla Firefox

Moderator: Pomocy?!

Jak przywrócić wybór wyszukiwarek w okienku.

Postautor: Wdhiz » 17 listopada 2017, 17:12

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; Win64; x64; rv:57.0) Gecko/20100101 Firefox/57.0

Panie, Panowie - pytanie.
Jak przywrócić starą funkcjonalność wyszukiwania/wyszukiwarek? Nieopatrznie zaktualizowałem sobie FF do wersji 57 i wycięło mi (chyba na stałe) dodatek Classic Theme Restorer który pozwalał mi na ustawienie wyszukiwania w jedyny sposób jaki akceptuję ;)
Zależy mi na takim zachowaniu programu - klikam w okno wyszukiwania i wybieram pożądaną wyszukiwarkę, i, uwaga!, nic się nie dzieje. Nie jestem nigdzie przenoszony, zostaję na starej stronie. Mogę zaznaczyć interesujące mnie słowo i prawym klawiszem myszy włączam wyszukiwanie, które otwiera się w drugim oknie. W nowym FF Quantum wybór wyszukiwarki przenosi mnie od razu na jej stronę - doprowadza mnie to do szewskiej pasji i jestem skłonny rozerwać na strzępy gościa, który to zaimplementował ;) ;). No dobra, może nie rozerwę, ale pożegnam się (po dłuuuuugim czasie użytkowania) z FF :(

Można coś przestawić w ustawieniach programu? Ew. skąd bezpiecznie ściągnąć poprzednią wersję (którą?) FF pozwalającą na włączenie Classic Theme Restorer?

I pytanie bonusowe - da się na stałe włączyć pasek z menu czy trzeba wciskać za każdym razem F10?

Proszę, uratujcie mnie ;)
Wdhiz
 
Posty: 3
Z nami od: 20 grudnia 2015, 05:33

Odp: Jak przywrócić wybór wyszukiwarek w okienku.

Postautor: Wdhiz » 17 listopada 2017, 18:57

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; Win64; x64; rv:52.0) Gecko/20100101 Firefox/52.0

Od chwili napisania tematu do akceptacji pogrzebałem w necie i rozwiązałem problem prowizorycznie.
Downgrade do wersji 56 jest niepolecany, bo ta wersja nie będzie wspierana. Trzeba zainstalować wersję 52 ESR - ta będzie wspierana do +- połowy 2018. Co po tym terminie - nie wiem. 52 esr do pobrania gdzieś ze strony Mozilli.
Podobno wcześniej trzeba zrobić backup profilu - nie robiłem tego. TYLKO i wyłącznie zainstalowałem .52 w nowym folderze, "równoległym" do Quantum, bez odinstalowywania nowszej wersji. O dziwo wersja 52 "ukradła" skrót starego FF na desktopie (nie wiem, jak to zrobiła). W .52 można instalować stare rozszerzenia, ale uwaga - odpalenie .57 usuwa niekompatybilne z nią rozszerzenia także w wersji .52 (przynajmniej Classic Theme Restorer). Hasła, zakładki zostały te same - nie robiłem żadnego eksportu/importu.
Aktualizacje automatyczne wyłączone (włączone powiadomienia).
Belkę górnego menu można oczywiście ustawić na stałe - gdzieś przy automatycznym upgrejdzie zostało to przestawione.

Pytanie, czy da się ustawić "dobre" wyszukiwanie w wersji 57.
Wdhiz
 
Posty: 3
Z nami od: 20 grudnia 2015, 05:33

Odp: Jak przywrócić wybór wyszukiwarek w okienku.

Postautor: Gość » 17 listopada 2017, 23:31

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; rv:58.0) Gecko/20100101 Firefox/58.0

I pytanie bonusowe - da się na stałe włączyć pasek z menu czy trzeba wciskać za każdym razem F10?


Da się, na wolnej przestrzeni (np. między paskiem adresu i wyszukiwarką) klikasz prawym przyciskiem i zaznaczasz pasek menu.

Lub z opcji widok :arrow: paski narzędzi i tam też można zaznaczyć pasek menu.


https://support.mozilla.org/pl/kb/Jak%20dostosowa%C4%87%20pasek%20narz%C4%99dzi
Gość
 

Odp: Jak przywrócić wybór wyszukiwarek w okienku.

Postautor: Mirek » 18 listopada 2017, 01:52

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64; rv:57.0) Gecko/20100101 Firefox/57.0

Dodam jeszcze tylko, że od F10 trochę wygodniejszy w użyciu jest lewy ALT - gdybyś jednak nie chciał paska menu na stałe.
A co do wyszukiwania - może ktoś poda lepsze rozwiązania, ale póki co - jeśli chcesz jakoś korzystać z Fx 57 (choć sama zmiana właściwie zaszła już sporo wcześniej w Fx bez CTR), to może przydadzą się poniższe "tricki":
* Wybór wyszukiwarki z listy, bez przechodzenia do żadnej strony podczas samego wyboru, jest nadal możliwy - przez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na odpowiedniej wyszukiwarce i wybranie "Ustaw jako domyślną wyszukiwarkę" (niestety dochodzi dodatkowe kliknięcie i ruch myszą).
* Jeśli kursor jest w pasku wyszukiwania (CTRL + K) - to aktualnie domyślną wyszukiwarkę można zmieniać z klawiatury skrótami: CTRL + ↓ oraz CTRL + ↑.
* Przy wyszukiwaniu zaznaczonych słów, fraz pomocne są dodatki dodające do kontekstowego menu wybrane wyszukiwarki: https://addons.mozilla.org/pl/firefox/s ... ch+context
Niestety te dla Firefoksa 57+ mają (przynajmniej na razie) oddzielną listę wyszukiwarek - czyli na chwilę obecną nową wyszukiwarkę trzeba dodać raz w Fx a potem zapewne drugi raz w dodatku. I z tego co kojarzę - nie obsługują (też przynajmniej na chwilę obecną) wyszukiwarek obsługujących tylko zapytania przesłane metodą POST.
* No i przy okazji, jak zwykle, polecam korzystanie ze słów kluczowych dla wyszukiwarek.
Mirek
Moderator
 
Posty: 2156
Z nami od: 09 sierpnia 2007, 20:37

Odp: Jak przywrócić wybór wyszukiwarek w okienku.

Postautor: Wdhiz » 26 listopada 2017, 02:11

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; Win64; x64; rv:52.0) Gecko/20100101 Firefox/52.0

Dziękuję.
FF 57 po jakimś czasie odgryzł się i pożarł 52ESR - nie można go było odpalić.
Zlokalizowałem pliki profilu, skopiowałem ale niepotrzebnie. Wystarczyło odinstalować niewłączającą się wersję.52 (żeby wrócić do samego, niedobrego .57). Potem ponowna instalacja .52, sprawdzenie czy profil (hasła, zakładki) się zachowały (tak) i deinstalacja menedżerem .57. Jeszcze Classic Theme Restorer (odpowiedzialny m.in. za działanie wyszukiwarek) nie dawał się włączyć, ale wystarczyło go wyrzucić i zainstalować ponownie. Wszystko na razie gra.
A, wyłączyłem automatyczne updejty FF ;)
Wersja .52 wydaje się być odrobinę wolniejsza od .57. Ale na takim poziomie, że mi to nie przeszkadza.
Wdhiz
 
Posty: 3
Z nami od: 20 grudnia 2015, 05:33

Odp: Jak przywrócić wybór wyszukiwarek w okienku.

Postautor: covo » 02 grudnia 2017, 03:43

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:52.0) Gecko/20100101 Firefox/52.0

czuje, ze dla ff zaczela sie era braku mozliwosci ergonomicznych dostosowan. Interfejs ff srednio dostepny w "web technologii". Najogolniej - kiepsko jest...
covo
 
Posty: 1826
Z nami od: 21 maja 2003, 01:02


Wróć do Przeglądarka Firefox

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: