MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Jak wyłaczyć nachalny monit o aktualizację przeglądarki

Tematy specyficzne dla przeglądarki Mozilla Firefox

Moderator: Pomocy?!

Jak wyłaczyć nachalny monit o aktualizację przeglądarki

Postautor: Komat » 11 maja 2018, 11:01

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; rv:56.0) Gecko/20100101 Firefox/56.0

Jak wyłączyć pojawiający się czasami na górze w dodatkowym pasku monit o aktualizację przegladarki Firefox ? Korzystam w 56 i na 57 nie mam na razie zamiaru ani ochoty się przesiadać !
Dziękuję z góry za informację
Komat

Z nami od: 11 maja 2018, 10:55

Odp: Jak wyłaczyć nachalny monit o aktualizację przeglądarki

Postautor: dexter » 11 maja 2018, 11:07

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; Win64; x64; rv:62.0) Gecko/20100101 Firefox/62.0

Chodzi o komunikat z sercem?
dexter
Moderator

Z nami od: 02 października 2004, 21:30

Postautor: Komat » 11 maja 2018, 12:27

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; rv:56.0) Gecko/20100101 Firefox/56.0

dexter pisze:Chodzi o komunikat z sercem?

Tak. Pojawia się jakby dodatkowy pasek na górze i jest tam w rogu serce chyba czymś przekreślone z informacją, że korzystam z przestarzałej wersji przeglądarki a obok jeden prostokątny przycisk "Aktualizuj" Aby to zamknąć trzeba kliknąć mały krzyżyk z prawej strony pojawiającego się paska.
Pasek z tym komunikatem pojawia się uporczywie co jakiś czas i zaczyna mnie to denerwować.
Komat

Postautor: dexter » 11 maja 2018, 13:22

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; Win64; x64; rv:62.0) Gecko/20100101 Firefox/62.0

Sprawdź, czy w about:config masz taką własność: extensions.shield-recipe-client.enabled

Jak masz, to przestaw na false.
dexter
Moderator

Postautor: Komat » 11 maja 2018, 22:22

dexter pisze:Sprawdź, czy w about:config masz taką własność: extensions.shield-recipe-client.enabled

Jak masz, to przestaw na false.

Zrobiłem. Poobserwuję i poinformuję o efektach,
Dzięki za dotychczasową pomoc
Pozdrawiam
Komat

Postautor: krystian3w » 12 maja 2018, 14:44

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; rv:60.0) Gecko/20100101 Firefox/60.0

Może jak wróci to da radę go ukrywać userChrome.css
krystian3w

Z nami od: 01 grudnia 2017, 15:27

Postautor: Rafi321 » 10 czerwca 2018, 12:38

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; Win64; x64; rv:55.0) Gecko/20100101 Firefox/55.0

Szukam odpowiedzi związanej z ochroną prywatności w Firefox'e. Właśnie jak wspomniany "pasek zaczął "mnie atakować" zastanawiałem się dlaczego bez mojej zgody Firefox przesyłając "gdzieś" dane sprawdza jaką mam wersję przeglądarki. Te informacje są przesyłane na każdą odwiedzaną stronę, ale np google nie wyświetla mi tego komunikatu, więc info o tym jakiej przeglądarki trafiają automatycznie bez mojej wiedzy i zgody "gdzieś jeszcze". Gdzie, dlaczego i jakie inne jeszcze dane są przesyłane? Ma ktoś może wiedzę na ten temat. W firefoxie udostępnianie danych i aktualizacje mam wyłączone. W tym momencie nie chodzi mi już o samo wyłączenie tego komunikatu, tylko o ukryte funkcje przeglądarki.
Jeżeli nie jest to właściwy wątek , proszę o przeniesienie.
Rafi321

Z nami od: 10 czerwca 2018, 12:18

Postautor: dexter » 10 czerwca 2018, 14:14

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.0; rv:52.0) Gecko/20100101 Firefox/52.0

W jaki sposób to godzi w Pana prywatność?

Na tej stronie podane są dane, jakie przesyłane są w protokole HTTP. I te dane przesyłane są przez wszystkie przeglądarki internetowe. Z tymże w Firefoksie można te dane "sfałszować" poprzez ustawienie privacy.resistFingerprinting = true.

A że google nie wyświetla takiego komunikatu, nie ma znaczenia.

zastanawiałem się dlaczego bez mojej zgody Firefox przesyłając "gdzieś" dane sprawdza jaką mam wersję przeglądarki.

Ten komunikat nie polega na tym, że Firefox przesyłając gdzieś dane sprawdza, jaką ma Pan wersję przeglądarki. Po co ma przesyłać dane gdzieś, skoro sam wie, jaką ma wersję?
dexter
Moderator

Postautor: krystian3w » 10 czerwca 2018, 14:58

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; rv:61.0) Gecko/20100101 Firefox/61.0

Poszukaj innych o zwiększeniu maksymalnie prywatności w Firefox i sprawdzaj czy klucze jeszcze działają z Firefox 55/56.
krystian3w

Z nami od: 01 grudnia 2017, 15:27

Postautor: Rafi321 » 11 czerwca 2018, 13:50

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; Win64; x64; rv:55.0) Gecko/20100101 Firefox/55.0

Dziękuję za odpowiedzi, ale trochę mnie źle zrozumiano. Napiszę inaczej. Od jakiegoś czasu na jednym z komputerów pojawia się wspomniany wyżej pasek z przypomnieniem o aktualizacji. Nie ma znaczenia jaką stronę przeglądam. Jest na nim odnośnik Więcej informacji, strona ta niewiele pomaga, nie ma na niej konkretnej informacji jak pasek wyłączyć i jeszcze do niej wrócę. Zastanawiałem się jaki wbudowany w przeglądarkę mechanizm sprawdza aktualność programu i na jakiej podstawie to robi. Sprawdzanie aktualizacji i udostępnianie danych w FF miałem wyłączone od początku. Nie korzystam z synchronizacji konta, pocket itp. Po przeczytaniu tego wątku pomyślałem "target locked". Poprawiłem szukaniem w Google i proszę, mamy kwiatki: link1, link2.
Podsumowując:
FF zainstalował bez mojej wiedzy i zgody "rozszerzenia telemetryczne". Zwykły użytkownik wyłączając w widocznych opcjach programu przesyłanie takich danych myśli że jest OK, a jednak nie jest. Gdyby nie ten pasek z przypomnieniem aktualizacji, nie miałbym pojęcia o "Shield Recipe Client" i pozostałych. Dlaczego takie dodatki nie są widoczne np w menadżerze dodatków i nie można ich bezproblemowo usunąć. Takie metody, powszechne w MS i Google w FF raczej nie powinny mieć miejsca. Na wymienionej wcześniej stronie "Więcej informacji" jest wspomniane: "Komunikat pojawia się jedynie dla małej, losowo wybranej grupy użytkowników." Więc jak rozumiem moja instalacja ma indentyfikator pozwalający Mozilli przesyłać komunikaty konkretnym użytkownikom. Właśnie te "mało oficjalne" dodatki, przesyłanie danych i "ciche" działania budzą moje obawy co do ochrony prywatności w podstawowej wersji FF. Nie jest to jakiś wielki problem, ale...
Konkretne pytanie na koniec. Jakie dodatki lub mechanizmy przesyłają dane o użytkowniku do Mozilli. Oczywiście nie chodzi mi o celowo i jawnie instalowane rozszerzenia czy funkcje oraz typowe przeglądanie stron i mechanizmy śledzące na nich umieszczone. Interesuje mnie jakie ukryte extra funkcje zawiera nasz standardowy FF.
Ps. Wyłaczenie odbierania powiadomień w about:config nie jest rozwiązaniem tylko maskowaniem działania . Myślę, że poradzę sobie z usunięcem tych dodatków, ale po co takie komplikacje?
Rafi321

Z nami od: 10 czerwca 2018, 12:18

Postautor: dexter » 11 czerwca 2018, 14:21

Rafi321 pisze:Jest na nim odnośnik Więcej informacji, strona ta niewiele pomaga, nie ma na niej konkretnej informacji jak pasek wyłączyć i jeszcze do niej wrócę.

Faktycznie, nie ma tam tej informacji (a wcześniej była). Dzięki za zwrócenie uwagi, zaraz do nich napiszę, żeby to poprawili.

Wyłaczenie odbierania powiadomień w about:config nie jest rozwiązaniem tylko maskowaniem działania . Myślę, że poradzę sobie z usunięcem tych dodatków, ale po co takie komplikacje?

Rozwiązaniem poprawnym jest aktualizacja, a nie usuwanie plików.

Jakie dodatki lub mechanizmy przesyłają dane o użytkowniku do Mozilli. Oczywiście nie chodzi mi o celowo i jawnie instalowane rozszerzenia czy funkcje oraz typowe przeglądanie stron i mechanizmy śledzące na nich umieszczone. Interesuje mnie jakie ukryte extra funkcje zawiera nasz standardowy FF.

To trzeba sprawdzić na about:telemetry i about:studies. Chociaż te nie są jakoś specjalnie ukryte.
dexter
Moderator

Wróć do Przeglądarka Firefox