MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Problem Prywatności w Programie

Tematy specyficzne dla klienta poczty Mozilla Thunderbird

Moderator: Pomocy?!

Problem Prywatności w Programie

Postautor: mateoc » 18 lipca 2017, 11:41

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; rv:54.0) Gecko/20100101 Firefox/54.0

Witam serdecznie,

Posiadam program Thunderbird, jednak mam problem z prywatnością poczty a mianowicie:

1. Mam firmę, w programie jest 5 innych adresów mailowych, w tym jest jeden mój, jak można zabezpieczyć jedno konto tak aby osoba nie powołana nie mogła czytać wiadomości z danego maila? Co prawda wysłać nie może maila bez mojego hasła, ale może czytać wszystkie wiadomości przychodzące, a chciałbym to móc zabezpieczyć, czy jest taka możliwość?
mateoc
 

Odp: Problem Prywatności w Programie

Postautor: Mirek » 07 sierpnia 2017, 15:21

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64; rv:54.0) Gecko/20100101 Firefox/54.0

Można by spróbować na kilka sposobów, różniących się wygodą, bezpieczeństwem i złożonością.

1. Korzystać z IMAP bez lokalnego cache'owania, automatycznej synchronizacji i zapisanego hasła (przynajmniej teoretycznie - bo nie testowałem).
2. Ukrywać konto przez każdorazową edycję ustawień (np. mail.accountmanager.accounts). Dla zautomatyzowania można by dodać plik user.js, który wymusza ukrycie/pokazanie odpowiedniego konta (do odnalezienia przez Narzędzia -> Opcje -> Zaawansowane -> Ogólne -> Edytor ustawień...) i stworzyć sobie do uruchamiania Tb własny skrypt, który najpierw podmienia plik user.js (na taki z ustawieniem przywracającym konto), uruchamia Tb i podmienia z powrotem plik, tak by przy kolejnym normalnym starcie (nie przez skrypt) domyślnie nie było widać konta.
3. Można pobawić się z lokalizacją plików dla danego konta (Narzędzia -> Konfiguracja kont... -> nazwa_konta -> Konfiguracja serwera i umieścić (przenieść) swoje konto np. na jakiś niedostępny dla wybranej osoby zaszyfrowany (wirtualny?) dysk (np. VeraCrypt), odłączany pendrive, zasób w Windowsie lub SMB zabezpieczony hasłem. Niestety dość łatwe do obejścia dla kogoś "bardziej technicznego".
4. W przypadku korzystania z IMAP na pozostałych kontach - mieć dwa Thunderbirdy - jeden ze wszystkimi kontami, drugi tylko z tymi, które mają być dostępne
5. Można też połączyć pkt 4. i 3., wskazując wspólne położenie w obu Tb dla kont (obojętne już, czy IMAP czy POP), które mają być dostępne dla wszystkich, a w jednym TB mieć jeszcze dodatkowo "tajne" konto.
6. Albo po prostu - skonfigurować dwa profile / dwa TB (jeden może w wersji portable) - znów - jeden ze współdzielonymi kontami, a drugi gdzieś ukryty/zabezpieczony z jedynie tym "tajnym" kontem.

W Windowsie, przy rozwiązaniach z dwoma Tb, oprócz różnych profili na jednym koncie użytkownika, wersji portable, zaszyfrowanych/zabezpieczonych zasobów, można korzystać też z uruchamiania programów jako inny użytkownik.

Kiedyś istniał dodatek DiddlyDo (choć też b. łatwy do obejścia) - ale wygląda, że od ponad 10 lat nie był już rozwijany, więc małe szanse by działał, nawet po wymuszeniu kompatybilności.

To takie pierwsze nasuwające się na myśl rozwiązania, opisane może trochę ogólnikowo, ale wdrożenie tego to już raczej nie moje zadanie :-P
Mirek
Moderator
 
Posty: 2156
Z nami od: 09 sierpnia 2007, 20:37


Wróć do Klient poczty Thunderbird

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], dexter, Google [Bot]

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: