MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Jak importować swój klucz prywatny do Thunderbirda

Tematy specyficzne dla klienta poczty Mozilla Thunderbird

Moderator: Pomocy?!

Jak importować swój klucz prywatny do Thunderbirda

Postautor: Venezia » 26 lutego 2018, 21:10

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; Ubuntu; Linux i686; rv:58.0) Gecko/20100101 Firefox/58.0

Witam
Mam pytanie, który być może jest banalne, ale jako laik nie potrafię sobie z nim poradzić ani znaleźć odpowiedzi w sieci. Chodzi Thunderbidra i Enigmail - zainstalowałem ostatnio nowy system (Ubuntu16.04 w miejsce 14.04), a chciałbym dalej korzystać z pary kluczy PGP, której używałem dotychczas.

Używając asystenta konfiguracji dochodze do momentu gdzie wyświetla się komunikat: "Wymagane jest GnuPG. (...) Niestety asystent nie znalazł GnuPG. Zlokalizuj GnuPG naciskjąc przycisk Przeglądaj". W internetach powiedziane jest, że chodzi o katalog .gnupg w katalogu domowym. W moim katalogu domowym istnieje taki folder, ale żaden z p[lików stamtad nie działa.

Może ktoś w prosty sposób opisac jak importować swój prywatny klucz do Thunderbirda?
Venezia
 
Posty: 2
Z nami od: 26 lutego 2018, 20:59

Odp: Jak importować swój klucz prywatny do Thunderbirda

Postautor: Mirek » 26 lutego 2018, 22:47

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.3; Win64; x64; rv:58.0) Gecko/20100101 Firefox/58.0

Komunikat wskazywałby, że raczej chodzi (przynajmniej w tamtym kroku) o wskazanie programu GnuPG (w Windowsie byłby to gpg.exe). w Linuksie namierzysz np. poleceniem:
Kod: Zaznacz cały
locate gpg

(o ile indeks jest utworzony)
- i będzie to pewnie coś w stylu:
Kod: Zaznacz cały
/usr/bin/gpg

Najlepiej ustaw namierzoną ścieżkę przez ustawienia Enigmaila, zanim uruchomisz wspomnianego asystenta konfiguracji.
Mirek
Moderator
 
Posty: 2156
Z nami od: 09 sierpnia 2007, 20:37

Odp: Jak importować swój klucz prywatny do Thunderbirda

Postautor: Venezia » 27 lutego 2018, 00:13

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; Ubuntu; Linux i686; rv:58.0) Gecko/20100101 Firefox/58.0

ok, udało się to rozwiązać!
a więc tak
1. najpierw aktualizowałem gnupg do wersji 2.07
2. w terminalu zimportowałem klucz
gpg --allow-secret-key-import --import <sciezka dostepu do pliku>
po tym zabiegu dalej podczas prób odczytania szyfrowanych wiadomości wyswietlał się komunikat, że brak klucza
3. i wreszcie najprotsze, choć oczywiście najciemnije pod latarnią - w asystencie konfiguracji zaznaczyłem opcje którą wcześniej pomijałem, mianowicie "i prefer an extended configuration" i moim oczom ukazał się wymarzony widok - "stwórz nową parę kluczy" lub "importuj istniejące klucze". importowałem i teraz wszystko działa i mogę odczytywac wiadomości.

Wymieniam to wszystko, choć tak naprawdę nie wiem czy pierwsze dwa punkty były konieczne, czy wystarczyło wejść w to "extended configuration" zamiast "standard configuration" czy "manual configuration". Podejrzewam, że szczególnie drugi punkt można było pominąć.

Dzięki za pomoc.
Pozdrawiam!
Venezia
 
Posty: 2
Z nami od: 26 lutego 2018, 20:59


Wróć do Klient poczty Thunderbird

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], dexter, Google [Bot]

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: