MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Korzystanie z SMTP i zachowanie wiadomości lokalnie

Tematy specyficzne dla klienta poczty Mozilla Thunderbird

Moderator: Pomocy?!

Korzystanie z SMTP i zachowanie wiadomości lokalnie

Postautor: cyklon » 02 stycznia 2022, 15:19

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/96.0.4664.110 Safari/537.36

Witam serdecznie,
Na początku zaznaczę, że poszukiwałem tematu z podobnym problemem i niestety nie znalazłem.
Otóż mam pocztę na serwerze dedykowanym, korzystam natomiast z klienta pocztowego Thunderbird, w sumie mam 3 adresy e-mail. Korzystam z SMTP.

Moim celem jest: usunięcie wszystkich wiadomości e-mail z serwera i jednoczesne zachowanie wszystkich wiadomości lokalnie na komputerze. Następnie chciałbym by nowe wiadomości e-mail trafiły jak dotychczas na serwer i lokalnie na komputer, również w trybie SMTP.

Pomyślałem, że skoro moje widomości e-mail na komputerze są widoczne w trybie offline, to znaczy, że są gdzieś zapisane na komputerze. Z ostrożności zrobiłem kopię plików 1:1 z serwera (nie wiem, czy to później będzie się dało otworzyć?) i usunąłem wiadomości z serwera dla jednego z adresów e-mail. W konsekwencji po uruchomieniu Thunderbirda moim oczom ukazało się puste konto...

Zrobiłem kopię widomości za pomocą ImportExport Tools dla pozostałych dwóch kont i stoję przed dylematem jak rozwiązać ten problem, by uzyskać cel, o którym wyżej wspomniałem.Jeśli ktoś ma jakieś proste rozwiązanie, będę niezmiernie wdzięczny. Przez proste rozwiązanie mam na myśli zmianę ustawień w Thunderbirdzie, po czym kasują wiadomości na serwerze, a pozostają one lokalnie.

Jeśli się nie da, do głowy przyszły mi takie siermiężne warianty:
1) Kasuję obecne konta (zakładać nowych dla tych samych adresów e-mail się nie da). Zakładam nowe konta (ponoć nie można tak po prostu zmienić SMTP->POP3) dla tych adresów e-mail w protokole POP3 i czekam tydzień aż wszystko się ściągnie. [problem, nadal nie mam SMTP, a założyć nowych kont dla tych samych dresów e-mail nie można].
2) Zmieniam dane w obecnych kontach pocztowych w Thunderbirdzie w taki sposób, że będzie można założyć nowe konta dla tych samych adresów e-mail, dzięki czemu dotychczasowe wiadomości email, będą widoczne w starych folderach, a nowe będą trafiać na konta mające poprawną konfigurację [problem: blagan na poczcie i problem chociażby związany z wyszukiwaniem].

Może ktoś miał z Was taki problem i poradził sobie jeszcze inaczej?
cyklon
 
Posty: 8
Z nami od: 25 listopada 2019, 13:05

Odp: Korzystanie z SMTP i zachowanie wiadomości lokalnie

Postautor: dexter » 02 stycznia 2022, 18:20

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Android 11; Mobile; rv:97.0) Gecko/97.0 Firefox/97.0

Próbował Pan archiwizacji? (skrót A)
dexter
Moderator
 
Posty: 8329
Z nami od: 02 października 2004, 21:30

Odp: Korzystanie z SMTP i zachowanie wiadomości lokalnie

Postautor: cyklon » 02 stycznia 2022, 19:16

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/96.0.4664.110 Safari/537.36

dexter pisze:Próbował Pan archiwizacji? (skrót A)

Wiem o tej funkcji tylko pytanie czy usuwając pliki z serwera, Thunderbird nie usunie także wiadomości z folderu 'Archiwum', gdyby np. identyczny folder tworzył się na podstawie SMTP na serwerze i nastąpiła synchronizacja?
cyklon
 
Posty: 8
Z nami od: 25 listopada 2019, 13:05

Odp: Korzystanie z SMTP i zachowanie wiadomości lokalnie

Postautor: krystian3w » 02 stycznia 2022, 22:54

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64; rv:100.0) Gecko/20100101 Firefox/100.0

Można zrobić by leciały do grupy "foldery lokalne" zamiast na folder serwerowy po POP3/IMAP.

Ale wtedy lokalną kopię trzeba synchronizować ręcznie na reszcie komputerów jakimś narzędziem.
¡Moz://a zorro de fuego!

Moz://a raposa de fogo!
krystian3w
 
Posty: 1931
Z nami od: 01 grudnia 2017, 15:27

Odp: Korzystanie z SMTP i zachowanie wiadomości lokalnie

Postautor: cyklon » 03 stycznia 2022, 11:02

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/96.0.4664.110 Safari/537.36

cyklon pisze:
dexter pisze:Próbował Pan archiwizacji? (skrót A)

Wiem o tej funkcji tylko pytanie czy usuwając pliki z serwera, Thunderbird nie usunie także wiadomości z folderu 'Archiwum', gdyby np. identyczny folder tworzył się na podstawie SMTP na serwerze i nastąpiła synchronizacja?

Niestety przy kasowaniu plików na serwerze, kasują się one również lokalnie z folderów Archiwum.

krystian3w pisze:Można zrobić by leciały do grupy "foldery lokalne" zamiast na folder serwerowy po POP3/IMAP.

Ale wtedy lokalną kopię trzeba synchronizować ręcznie na reszcie komputerów jakimś narzędziem.

Korzystałbym z poczty tylko na jednym komputerze.
Czyli mam je po prostu zaznaczyć wszystkie wiadomości, utworzyć różne katalogi w 'Foldery Lokalne' i tam je przenieść?
cyklon
 
Posty: 8
Z nami od: 25 listopada 2019, 13:05

Odp: Korzystanie z SMTP i zachowanie wiadomości lokalnie

Postautor: dexter » 03 stycznia 2022, 11:59

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64; rv:97.0) Gecko/20100101 Firefox/97.0

Tam trzeba utworzyć jeden folder w Lokalnych, po czym wskazać ten folder jako Archiwum w opcjach danego konta.

https://support.mozilla.org/pl/kb/archi ... wiadomosci
dexter
Moderator
 
Posty: 8329
Z nami od: 02 października 2004, 21:30

Odp: Korzystanie z SMTP i zachowanie wiadomości lokalnie

Postautor: cyklon » 05 stycznia 2022, 07:47

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/96.0.4664.110 Safari/537.36

dexter pisze:Tam trzeba utworzyć jeden folder w Lokalnych, po czym wskazać ten folder jako Archiwum w opcjach danego konta.

https://support.mozilla.org/pl/kb/archi ... wiadomosci

Tak też zrobiłem, niestety na serwerze widomości nadal pozostały:
https://images90.fotosik.pl/563/9b4cfb619552fff8.jpg
A w kliencie pocztowym serwera są specjalnie oznaczone, ale również widnieją i można je przeglądać.
https://images92.fotosik.pl/564/6d9cf91eb43cbe17.jpg
Zapewne po ich usunięciu z serwera znikną również lokalnie :(

Ma ktoś jakiś pomysł, czy tylko ja zachciałem mieć potrzebę zarchiwizowania lokalnie e-maili w thunderbirdzie i usunięcie ich z serwera?
cyklon
 
Posty: 8
Z nami od: 25 listopada 2019, 13:05

Odp: Korzystanie z SMTP i zachowanie wiadomości lokalnie

Postautor: krystian3w » 05 stycznia 2022, 11:56

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Android 11; Mobile; rv:95.0) Gecko/95.0 Firefox/95.0

Na 99,9% nie znikną z grupy foldery lokalne (POP3 nie może ich dotknąć już), mechanizm POP3 w TB pewnie ma ustawione kasowanie kopii z serwera po 1-30 dniach lub nigdy.

Wtedy zniknie po 1-30 dniach lub nigdy aż nie usuniesz ich w kliencie webowym lub aktywujesz oczyszczanie serwera w opcjach Thunderbird.
¡Moz://a zorro de fuego!

Moz://a raposa de fogo!
krystian3w
 
Posty: 1931
Z nami od: 01 grudnia 2017, 15:27

Odp: Korzystanie z SMTP i zachowanie wiadomości lokalnie

Postautor: cyklon » 06 stycznia 2022, 10:12

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/96.0.4664.110 Safari/537.36

krystian3w pisze:Na 99,9% nie znikną z grupy foldery lokalne (POP3 nie może ich dotknąć już), mechanizm POP3 w TB pewnie ma ustawione kasowanie kopii z serwera po 1-30 dniach lub nigdy.

Wtedy zniknie po 1-30 dniach lub nigdy aż nie usuniesz ich w kliencie webowym lub aktywujesz oczyszczanie serwera w opcjach Thunderbird.


Tylko, że ja mam SMTP ustawione, czyli powinienem usunąć konta e-mail z Thunderbirda, założyć nowe, ale na POP3 i wtedy mogę usunąć wiadomości naa serwerze, skoro wcześniej przeniosłem je do folderu Lokalne w kliencie poczty, czy jednak po założeniu kont na POP3 powinienem ponownie dokonać przeniesienia plików do folderu Lokalne?
cyklon
 
Posty: 8
Z nami od: 25 listopada 2019, 13:05

Odp: Korzystanie z SMTP i zachowanie wiadomości lokalnie

Postautor: krystian3w » 06 stycznia 2022, 23:49

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64; rv:100.0) Gecko/20100101 Firefox/100.0

Jak archiwizacja przeniosła kopię niżej do folderu niezależnego od serwera, to wystarczy przestawić sobie kopię "POP3" na opcję by starsze maile niż 30 dni (tego nie usuwania się bezpośrednio w "SMTP" a w "konfiguracja kont") usuwało z serwera - no chyba że jakiś 2 letni musi na mailu wisieć kolejne 3 lata i być dostępny tip-top, bo ma moc np. jak obowiązek trzymania dokumentacji firmowej do 5 lat.

Raczej konfiguracji SMTP lub dodawać na nowo nic nie trzeba. Jak musisz trzymać maile latami online na serwerze to może czas przejść na IMAP, wtedy po kliknięciu archiwizuj od razu zniknie ze serwera (99% implementacji IMAP pozwoli na opcje ponownego wrzucenia na serwer jakby mail musiał wiekami tam wisieć). Jak IMAP przerabiałeś i ci nie odpowiada (np. awaria Internetu i masz tylko tytuł maila bez zawartości/załączników), to raczej trzeb a co jakiś czas zaglądać po przez roundcube na serwer i czyścić to co zostało zarchiwizowane.
¡Moz://a zorro de fuego!

Moz://a raposa de fogo!
krystian3w
 
Posty: 1931
Z nami od: 01 grudnia 2017, 15:27


Wróć do Klient poczty Thunderbird

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Baidu [Spider], Bing [Bot], dexter, Google [Bot]

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: