MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Auto uzupełnianie i szablony

Dodatki rozszerzające funkcjonalność i schematy wyglądu Mozilli Thunderbird

Moderator: Pomocy?!

Auto uzupełnianie i szablony

Postautor: vasquez » 12 stycznia 2006, 20:55

Przeglądarka: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; Maxthon; .NET CLR 1.1.4322)

Witam,
brakuje mi 2 rzeczy w Thunderbirdzie, znanych np. z BATA.
1. Auto uzupełnianie adresu odbiorcy i tematu.
2. tworzenie i wstawianie gotowych szablonów odpowiedzi, nowych listów itp.
Czy jest takie coś, czy istnieje może rozszerzenie?
Proszę o pomoc i pozdrawiam.
Jacek
vasquez
 

Postautor: prt45 » 24 stycznia 2006, 11:56

Przeglądarka: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; iOpus-I-M; Maxthon; SV1; .NET CLR 1.1.4322)

Może ktoś wie i odpowie?
prt45
 

Postautor: Stef » 24 stycznia 2006, 14:18

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; GNU/Linux i686; pl; rv:1.8) Gecko/20051111 Firefox/1.5

A może tak by poszukać? Proponuję tą "wycieczkę" zacząć od przejrzenia opcji programu.
Czasami coś napiszę na stef.log
Stef
Moderator
 
Posty: 3466
Z nami od: 16 kwietnia 2004, 11:05

Postautor: JesperKyd » 27 stycznia 2006, 23:33

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.8) Gecko/20051111 Firefox/1.5

Też brakuje mi tej możliwosci dowolnej edycji szablonów jak to jest właśnie w The Bat!, lecz także brakuje w thunderbirdzie możliwości wstawiania cytatów.

no cóż może tak w wersji 2.0 sie to zmieni...
Obrazek
JesperKyd
 
Posty: 311
Z nami od: 24 stycznia 2006, 21:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: Stef » 28 stycznia 2006, 00:28

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; GNU/Linux i686; pl; rv:1.8) Gecko/20051111 Firefox/1.5

JesperKyd pisze:Też brakuje mi tej możliwosci dowolnej edycji szablonów jak to jest właśnie w The Bat!, lecz także brakuje w thunderbirdzie możliwości wstawiania cytatów.

no cóż może tak w wersji 2.0 sie to zmieni...

Coż Waść, szczerze wątpię - dlaczego? Ponieważ już teraz jest to możliwe (przeczytaj co napisałem w poprzednim poście).
Czasami coś napiszę na stef.log
Stef
Moderator
 
Posty: 3466
Z nami od: 16 kwietnia 2004, 11:05

Postautor: vasquez » 24 kwietnia 2006, 09:57

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.8.0.2) Gecko/20060308 Firefox/1.5.0.2

Witam ponownie,
mimo szczerych chęci nie znalazłem mozliwości autouzupełniania tematów maili i tworzenia szablonów - uzupełnianie adresów znalazłem w administracji.
Dlatego proszę o wskazanie jak to zrobić - do tego właśnie służy forum.
Pozdrawiam
vasquez
 

Postautor: Gostek » 01 czerwca 2006, 11:40

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.8.0.3) Gecko/20060426 Firefox/1.5.0.3

Stef pisze:Coż Waść, szczerze wątpię - dlaczego? Ponieważ już teraz jest to możliwe (przeczytaj co napisałem w poprzednim poście).


Powtarza to kolega jak mantrę, zaglądnij do bata, a później sprawdż ja "to już jest" w Thunderbirdzie, zobaczysz różnicę - przepaść.
Niespecjalnie wiesz o co chodzi pytającemu, bo nie masz pojęcia o co chodzi.
Bez urazy, ale takiej opcji jak szablonyy w Thunderbirdzie nie ma, bo gdyby były to Twórcy nie kryli by ich niewiadomo gdzie, tylko dodali do zakładki Tworzenie w konfiguracji konta.

Używam równocześnie dwóch programów - do pracy Bata, do prywaty Thunderbirda, bo ma rss, czytnik grup itd.
Ale bez "inteligentych" (lub najzwyklejszych nawet) szablonów ten program w pracy jest dla mnie kompletnie niefunkcjonalny.
Brak szablonów to ogromny brak Thunderbirda.
Gostek
 

Postautor: Stef » 01 czerwca 2006, 12:36

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; GNU/Linux i686; pl-PL; rv:1.8.0.2) Gecko/20060405 SeaMonkey/1.0.1

Gostek pisze:Powtarza to kolega jak mantrę, zaglądnij do bata, a później sprawdż ja "to już jest" w Thunderbirdzie, zobaczysz różnicę - przepaść.

Faktycznie przepaść, nie zobaczę bo nie ma pod Linuksa. ;)
Gostek pisze:Bez urazy, ale takiej opcji jak szablonyy w Thunderbirdzie nie ma, bo gdyby były to Twórcy nie kryli by ich niewiadomo gdzie, tylko dodali do zakładki Tworzenie w konfiguracji konta.

Tak? :) To ciekawe, a gdyby jutro padało to reprezentacja zdobędzie mistrzostwo świata?
Gostek pisze:Ale bez "inteligentych" (lub najzwyklejszych nawet) szablonów ten program w pracy jest dla mnie kompletnie niefunkcjonalny.
Brak szablonów to ogromny brak Thunderbirda.

Thunderbird posiada wbudowaną obsługę szablonów. :)
Jedynie nie posiada możliwości (chyba) użycia ich podczas odpowiadania na wiadomość/przekazywania jej (ale to się może wkrótce zmienić).
Czasami coś napiszę na stef.log
Stef
Moderator
 
Posty: 3466
Z nami od: 16 kwietnia 2004, 11:05

Postautor: JesperKyd » 02 czerwca 2006, 11:38

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.8.0.4) Gecko/20060508 Firefox/1.5.0.4

Szablon w Thunderbirdzie jest czymś zupełnie różnym od szablonu Tb i dla kogoś kto używał The bata ten ostatni jest rzeczą bezużyteczą, Wiem bo kiedyś sam używałem tego własnie programu i po przesiadce na Tb starałem się znalźć jakąś wtyczkę która miała bo chociaż troszeszczkę z tego co oferują szablony w Tha bat'cie.
Więc nie upieraj się Stef przy stwierdzeniu że coś takiego jest w w Tb jeśli jak sam napisałeś że nie masz możliwości sprawdzenia działania funkcji szablonów w The bat. A słyszałeś może o wine? Być może taka możliwość istnieje.
Obrazek
JesperKyd
 
Posty: 311
Z nami od: 24 stycznia 2006, 21:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: Stef » 02 czerwca 2006, 16:36

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; GNU/Linux i686; pl-PL; rv:1.8.0.2) Gecko/20060405 SeaMonkey/1.0.1

JesperKyd pisze:Więc nie upieraj się Stef przy stwierdzeniu że coś takiego jest w w Tb jeśli jak sam napisałeś że nie masz możliwości sprawdzenia działania funkcji szablonów w The bat. A słyszałeś może o wine? Być może taka możliwość istnieje.

Z tego że nie wiem jak to dokładnie wygląda nie oznacza że w Thunderbirdzie tego nie ma. ;) Szablon to nie jest pomysł nietoperka i nie mają na niego wyłączności, więc stwierdzenia że jak szablon nie działa dokładnie tak jak w nietoperku to nie istnieje i/lub jest do niczego są nieuzasadnione i będę je tępił. Co do Wine.. używałeś tego kiedyś? Bo ja tak, ale mam wrażenie że Ty niekoniecznie.

Szablony w Thunderbirdzie są, jedynie wasze przyzwyczajenia i zacietrzewienie nie pozwalają wam ich dostrzec.
Czasami coś napiszę na stef.log
Stef
Moderator
 
Posty: 3466
Z nami od: 16 kwietnia 2004, 11:05

Postautor: JesperKyd » 02 czerwca 2006, 17:43

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.8.0.3) Gecko/20060425 SUSE/1.5.0.3-7 Firefox/1.5.0.3

Wiem czym jest wine.

Masz rację że nie potrafię dostrzec szablonów, znanych mi z The bat'a i raczej nie jestem w tym osamotniony.

I szkoda że nie chcesz zapoznać się z The bat'em aby móc w pełni zrozumieć problem. A może to tylko zwykły snobizm.

oto cytat ze stronki http://systempc.pl/articles.php?id=134&page=3

Jedną z właściwości wyróżniających program The Bat! spośród innych programów pocztowych jest obsługa szablonów. Zazwyczaj mówiąc o szablonach, mamy na myśli zdefiniowane przez siebie bloki tekstu, które są umieszczane w wiadomości głównie po to, aby uniknąć wielokrotnego wpisywania takich samych elementów. Autorzy The Bat! rozwinęli tę koncepcję znacznie dalej, ponieważ szablony w tym programie to nie tylko statyczne bloki tekstowe - to także możliwość dynamicznego kształtowania tekstu wiadomości dzięki zastosowaniu makropoleceń. Makropolecenia, oprócz dynamicznej zmiany treści, umożliwiają tworzenie i uruchamianie własnych funkcji, np. ustawianie kursora w odpowiednim miejscu podczas redagowania odpowiedzi, zmianę adresów i nazw, wstawienie bieżącego czasu w odpowiednim formacie lub wstawienie nazwiska adresata, automatyczny wybór konta używanego w korespondencji itp. Szablony pozwalają także na odpowiednie formatowanie wiadomości, np. umieszczanie w wybranym miejscu odpowiedzi specjalnie oznakowanego cytatu albo "złotej myśli". Oprócz tego w szablonach można stosować wyrażenia regularne, uzyskując dzięki temu niespotykaną gdzie indziej możliwość elastycznego formatowania wiadomości. The Bat! został wyposażony w domyślne szablony generowane automatycznie przy tworzeniu nowego konta. Można je zmodyfikować i dodatkowo utworzyć własne w innych obszarach działania programu - pamiętając, że mają one następującą hierarchię (w kolejności od najniższego do najwyższego priorytetu):

• szablony tworzone na poziomie kontaProgram zawiera domyślne szablony dla: nowej wiadomości, odpowiedzi, wiadomości przekierowanej, wiadomości zapisywanej do pliku oraz potwierdzenia przeczytania. Każdy z tych szablonów można zmodyfikować z poziomu menu Konto | Właściwości.... Szablony konta mają najniższy priorytet i są używane wówczas, gdy nie ma zdefiniowanych szablonów o wyższym stopniu hierarchii.
• szablony tworzone na poziomie folderu Do każdego folderu można przyporządkować specyficzne szablony dla nowej wiadomości, odpowiedzi, przekazania i potwierdzenia odczytu. Aby szablony folderu mogły być użyte, dany folder powinien być folderem aktywnym (zaznaczonym na liście folderów). Jako przykład zastosowania takich szablonów można podać korespondencję ze znajomym trafiającą w wyniku sortowania wiadomości do specyficznego folderu. Szablony te można definiować z poziomu menu Folder | Właściwości... lub z menu kontekstowego Właściwości folderu... dostępnego po kilknięciu na dany folder prawym klawiszem myszy.
• szablony tworzone na poziomie książki adresowej Dodatkowo można zdefiniować oddzielne szablony w książce adresowej, które będą one używane w korespondencji z danym adresatem lub grupą adresatów. Szablony książki adresowej mają najwyższy priorytet. Na poziomie książki adresowej można definiować szablon dla nowej wiadomości, dla odpowiedzi i dla wiadomości przekierowanej. Szablony te będą używane niezależnie od aktywnego konta i niezależnie od bieżącego folderu, a więc pozwalają na największe zróżnicowanie korespondencji. Można je definiować wywołując książkę adresową z menu Narzędzia | Książka adresowa i następnie korzystając z menu Edycja | Właściwości... dla zaznaczonej grupy adresów (w oknie Modyfikacja właściwości grupy) lub wskazanego adresu indywidualnego (w oknie Modyfikacja adresu). Aby dany szablon mógł stać się aktywny należy zaznaczyć odpowiednią opcję Użyj szablonu grupy dla... lub Użyj podanego szablonu dla.
Obrazek
JesperKyd
 
Posty: 311
Z nami od: 24 stycznia 2006, 21:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: KARTOFELEK » 12 czerwca 2006, 14:26

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.8.0.4) Gecko/20060508 Firefox/1.5.0.4

Jak to nie ma?
Sa. Z lewej strony masz dla kazdego konta zalozonego kilka opcji:
...odebrane, szkice, kosz itp. I sa tez szablony =)
KARTOFELEK
 

Postautor: JesperKyd » 12 czerwca 2006, 15:04

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.8.0.4) Gecko/20060508 Firefox/1.5.0.4

czytaj uważnie! jeśli nie potrafisz to poproś któregoś z rodziców!
Obrazek
JesperKyd
 
Posty: 311
Z nami od: 24 stycznia 2006, 21:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: Michuuu » 28 września 2006, 11:16

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.8.0.6) Gecko/20060728 Firefox/1.5.0.6

Coś się ruszyło w tej kwestii? Wczoraj zainstalowałem Thunderbird'a, cały czas używam The Bat'a i właśnie bardzo mi brakuje szablonów, tak rozbudowanych jak w The Bat. Jest jakaś wtyczka, ale ona zmienia tylko szablon odpowiedzi i w dodatku na wszystkich kontach.
Michuuu
 

Postautor: Gość » 08 grudnia 2006, 16:07

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.8.1) Gecko/20061010 Firefox/2.0

Stef pisze:Thunderbird posiada wbudowaną obsługę szablonów. :)
Jedynie nie posiada możliwości (chyba) użycia ich podczas odpowiadania na wiadomość/przekazywania jej (ale to się może wkrótce zmienić).


Thunderbird posiada namiastkę szblonów, która spisuje się jak papeteria w tradycyjnej - papierowej poczcie. Przede wszystkim, Thunderbirdowe "szablony" są statyczne - brak "powera" jaki dają makra znane z TB!

Po drugie, szablony w Thunderbirdzie nie działają przy "Re" i "Fwd", właśnie dla tego, że są statyczne - nie da się określić w nich miejsca dla cytowanych/przekazywanych treści.

A żeby zobaczyć jak to wygląda w TB! nie potrzeba wersji linuksowej, a wystarczy jedynie odrobina dobrej woli zamiast zacietrzewienia. Polecam Polską stronę TB!, gdzie można się co nieco dowiedzieć m.in. o szablonach.
Gość
 

Postautor: Cyb » 24 grudnia 2006, 07:33

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.8.1.1) Gecko/20061204 Firefox/2.0.0.1

Muszę przyznać, że szablony były jedną z pierwszych rzeczy, jakich zacząłem szukać po zainstalowaniu Thunderbirda. I... nie znalazłem. Google przyprowadziło mnie do tego tematu na tym forum, co rozwiało resztę wątpliwości. Dziwi mnie jednak zacietrzewienie bezkrytycznych zwolenników tego programu. To świetny program, do tego wieloplatformowy i należy do tej rodziny co Firefox. Chwała jego autorom. Jako specjaliści i znawcy, zapewne już od dawna myślą o dodaniu takiej funkcjonalności i pewnie za jakiś czas się ona pojawi.

Fakt istnienia folderu Szablony w Thunderbirdzie nie znaczy, że są to szablony w takim sensie jak w programie The Bat! - stąd nieporozumienie tutaj. Natomiast uparte zamykanie oczu na istnienie świetnych funkcji w innych programach na pewno nie pasuje do społeczności Open Source. Budzi to też niepokój szerszej natury - aby społeczność OpenSource nie ograniczyła się do tworzenia ścisłych odpowiedników programów Microsoftu z poprawionymi ich niedociągnięciami, ale bez wizji produktów doskonalszych o całe generacje. Taką wizję jeszcze widać w przypadku Firefoxa, ale (na razie) mniej w przypadku Thunderbirda.
Cyb
 

Postautor: E2rd » 26 grudnia 2006, 23:27

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; PL; rv:1.8.0.9) Gecko/20061211 SeaMonkey/1.0.7

Cyb pisze:Taką wizję jeszcze widać w przypadku Firefoxa, ale (na razie) mniej w przypadku Thunderbirda.

O, tu się zgodzę.
W przeciwieństwie do reszty Twojej wypowiedzi. Brak Batopodobnych szablonów nie wynika z naśladowania M$, tylko z naśladowania (przepisania na nowo) Netscape 4.x - to on jest właściwym protoplastą TBirda. :P
Masz pytanie? Tu są odpowiedzi :)
E2rd
Moderator
 
Posty: 3937
Z nami od: 26 marca 2002, 23:16

Postautor: mikus85 » 14 czerwca 2007, 15:07

Przeglądarka: Opera/9.21 (Windows NT 5.0; U; pl)

no ja tez szukam takiej opcji, a co do szablonow to tb ma folder gdzie sie one zapisuja, ale zeby ustawic aby dany sie uruchamial automatycznie przy kliknieciu 'napisz' to nie mam pojecia gdzie, i zamiast cfaniakowac bylby w koncu ktos kto by odpowiedzial. bo klikanie w folder szablony, wybieranie itd to strasznie wydluza sprawe...
mikus85
 

Postautor: Gość » 15 stycznia 2008, 13:08

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.8.1.11) Gecko/20071127 Firefox/2.0.0.11

mikus85 pisze:no ja tez szukam takiej opcji, a co do szablonow to tb ma folder gdzie sie one zapisuja, ale zeby ustawic aby dany sie uruchamial automatycznie przy kliknieciu 'napisz' to nie mam pojecia gdzie, i zamiast cfaniakowac bylby w koncu ktos kto by odpowiedzial. bo klikanie w folder szablony, wybieranie itd to strasznie wydluza sprawe...


Sprawdź
https://addons.mozilla.org/pl/thunderbird/addon/4394

To mój dodatek do TB, który w założeniu ma działać jak opcja "Stationery/Papeteria" z OE, Eudory bądź Bata.

Tyle że nie używa ono folderu TB, ale plików HTML z dysku.

Arivald
Gość
 

Postautor: mcmarco » 31 lipca 2008, 06:42

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.9.0.1) Gecko/2008070208 Firefox/3.0.1

Wpadłem na Waszą dyskusję dzisiaj.
Panowie, kłócicie czy Tb ma szablony czy nie i widzę, że nikt z Was tak na prawdę nie wie MA czy NIE. Otóż jak najbardziej ma. Nie jest to może jakiś full wypas ale.... tworzysz nową wiadomość zawierającą powtarzającą się treść, przykładowo jakiś tam nagłówek i/lub stopka po czym zapisujesz tę wiadomość jako szablon a następnie podpinasz do danego konta i już, to cała filozofia.
mcmarco
 
Posty: 1
Z nami od: 11 maja 2008, 15:26

Następna

Wróć do Rozszerzenia dla Thunderbirda

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: