MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

wersja językowa

Jak tworzyć strony WWW zgodnie ze standardami

Moderator: Pomocy?!

wersja językowa

Postautor: Kuros » 17 listopada 2007, 02:51

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.8.1.9) Gecko/20071025 Firefox/2.0.0.9

Witam serdecznie!
Pisze ponieważ szukam rozwiązania dla mojej strony. Chodzi o to, że powinna otwierać się zależnie od tego w jakim języku operuje gość, tzn. jaki kod wstawić do index.html by internuci z polski wchodzili na stronę po polsku , a ci z angli na wersję ang języczną?
Pozdrawiam,
http://www.fishing-uk.net/
Kuros.
Kuros
 

Postautor: marcin_f » 17 listopada 2007, 09:04

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; en-GB; rv:1.8.1.9) Gecko/20071025 Firefox/2.0.0.9

A nagle Polak mieszkający w Anglii będzie chciał poczytać tę stronę… Takie rzeczy załatwia się po stronie serwera jako część chyba content-negotiation – w każdej przeglądarce masz możliwość ustawienia preferencji, w jakich językach chcesz widzieć strony www, np. polskie wersje przeglądarek zwykle mają ustawione, że najchętniej widzianym językiem jest polski, potem angielski, a angielskie wersje – tylko angielski (czasem na pierwszym miejscu jest amerykański angielski, a na drugim – angielski bez wyróżnika wersji). Żaden kod w HTML tego nie umożliwia, chociaż chyba w PHP można to wykryć.

Najgłupszą rzeczą pod słońcem jest traktowanie, że w danym kraju wszyscy mówią w języku urzędowym tego kraju i będą chcieli oglądać stronę w tym języku, czyli uzależniać język strony od IP klienta, zwłaszcza ostatnia fala emigracji pokazuje wyraźnie, że ten pogląd (trącący komunizmem i innymi totalitaryzmami) nie ma żadnego uzasadnienia. Zdarza się też, że ktoś korzysta z serwera proxy poza granicami swego kraju… Nie, jak dobierać komuś język, to tylko na podstawie listy preferowanych języków skonfigurowanej w przeglądarce odwiedzającego.
marcin_f
 
Posty: 282
Z nami od: 02 grudnia 2005, 09:04
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Tomek » 17 listopada 2007, 11:46

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.8.1.8) Gecko/20071022 Ubuntu/7.10 (gutsy) Firefox/2.0.0.8

da się to zrobić z php - poczytaj o $_SERVER["HTTP_ACCEPT_LANGUAGE"] - wystarczy potem zrobić odpowiednie odwołania w pliku generującym stronę i już
"Mym sojusznikiem jest Moc, i potężnym sojusznikiem ona jest." -- Mistrz Yoda
Tomek
Moderator
 
Posty: 9041
Z nami od: 19 sierpnia 2004, 06:52

Postautor: rumsztyk » 17 listopada 2007, 20:24

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.8.1.9) Gecko/20071025 Firefox/2.0.0.9

marcin_f pisze:Najgłupszą rzeczą pod słońcem...


widziałem głupsze...

określiłbym je jako nadgorliwe i wrzucił do worka razem z "dodaj do ulubionych", "ustaw jako startową", "kliknij tutaj"

może spróbuj dokładnie określić grupę "wędkarzy" którzy mogą być zainteresowani Twoją stroną i wybierz rozwiązanie pod nich reszta niech kliknie ikonkę czy coś tam i przełączy się na właściwą wersję,

możesz też skorzystać z php (post tomaśka) jak chcesz być nadgorliwy (moje prywatna ocena)

nie należy traktować użytkowników intenrnetu/czytelników stron jako osoby które nie wiedzą w co klikać "oglądając intenrnet" :)
rumsztyk
 

Postautor: marcin_f » 18 listopada 2007, 04:00

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; en-GB; rv:1.8.1.9) Gecko/20071025 Firefox/2.0.0.9

rumsztyk pisze:
marcin_f pisze:Najgłupszą rzeczą pod słońcem...


widziałem głupsze...


No OK, jedną z najgłupszych…

rumsztyk pisze:określiłbym je jako nadgorliwe i wrzucił do worka razem z "dodaj do ulubionych", "ustaw jako startową", "kliknij tutaj"


Pomieszkałbyś sobie w kraju dajmy na to anglojęzycznym, to byś zmienił zdanie po obejrzeniu tylu, co ja, polskich stron www uparcie usiłujących wyświetlić mi się nie po polsku, jak ja chcę, a po angielsku. Jeszcze często wersja angielska jest pod względem poprawności języka taka hmmm… niedopracowana.

rumsztyk pisze:możesz też skorzystać z php (post tomaśka) jak chcesz być nadgorliwy (moje prywatna ocena)


Akurat moja prywatna ocena jest taka, że automatyczne wyświetlanie wersji językowej na podstawie preferencji językowych jest jedną z mądrzejszych decyzji. W przeciwieństwie do brania za podstawę lokalizacji odwiedzającego.
marcin_f
 
Posty: 282
Z nami od: 02 grudnia 2005, 09:04
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: rumsztyk » 18 listopada 2007, 16:28

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.8.1.9) Gecko/20071025 Firefox/2.0.0.9

hm, to może podarujmy sobie wartościowanie (głupsze, mądrzejsze), bo chyba nie jest to zagadnienie na "hot topik" i "flejmy" :) (taki angielski widziałeś?).

Osobiście pod domeną .uk spodziewałbym się j. angielskiego. Nie przepadam za marketingowym trendem rozleniwiania i wyręczania we wszystkim czytelnika stron www - niech sobie kliknie. Chcę pisać dla Polaków? Rezerwuję .pl. Chcę być international? Biorę .com, piszę po angielsku i daję flagi czy coś... itd.

Dla przykładu wchodzisz na youtube.com - nigdy nie byłeś. Otrzymujesz angielski. Znajdujesz wersję i taka pozostaje! Tzn, jeżeli nie dokonasz ctrlshiftdel to taka pozostaje! - "Hej You..., może byś się mnie spytał czy tak ma być, co? Może skoro się nie loguję to wolę .com a na .pl zajrzałem sobie raz tylko... a jak zajrzę na rosyjski, potem zapomnę a tam "Рекомендуем посмотреть"? znam cyrylicę - dźwignę, nie znam - nie dźwignę. Won z mojego kompa! Będę chciał to sobie dodam do zakładek właściwy adres.

Zresztą w podobnym kierunku zmierzała ta dyskusja o adresach e-mail na www i spamie - czyli (uogólniając) użytkownik potrafi/nie potrafi, skapnie się czy się nie skapnie?

Owszem, przyznaję, że jeżeli decydujemy się na wyręczanie go to najlepszym sposobem jest rozwiązanie które określiłeś jako najmądrzejsze.

Mieszkałem tu i tam i jakoś nie specjalnie się denerwowałem taką czy inną wersją (czy też jej przełączaniem) - to chyba kwestia osobowości :)
rumsztyk
 

Postautor: marcin_f » 23 listopada 2007, 06:32

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; en-GB; rv:1.8.1.9) Gecko/20071025 Firefox/2.0.0.9

rumsztyk pisze:Osobiście pod domeną .uk spodziewałbym się j. angielskiego.


No właśnie, ja analogicznie pod domeną .pl spodziewałbym się języka polskiego, a swego czasu dobrych kilku ktosiów mądrych alternatywnie wymyśliło sobie, że będą oferować strony w kilku językach i do tego serwować stronę w języku dobieranym na podstawie położenia geograficznego :-\ Przełączanie między językami nie działało, bo opierało się na cookies (kolejne lamerstwo).

IMO jedyny uzasadniony dobór języka strony po stronie serwera to na podstawie Accept-language wysyłanego przez przeglądarkę, jak nie to, to tylko ręczna zmiana języka. Oczywiście zmiana języka powinna być dostępna również w wypadku implementacji wykrywania preferowanego języka i do tego powinna być niezależna od cookies ani JS (niech będzie to parametr w URL-u typu www.serwer.pl/index.php?page=main&lang=pl, ewentualnie zapamiętywana w ramach sesji dla danego SessionID).
marcin_f
 
Posty: 282
Z nami od: 02 grudnia 2005, 09:04
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Uni » 21 stycznia 2009, 17:26

Przeglądarka: HellBrowser 666 Hacked by Uni >

A da się przerobić aby Mozilla FireFox była rozpoznawalna jako przeglądarka z innego państwa (zamiast PL np. BR) ??
Uni
 

Postautor: Tomek » 22 stycznia 2009, 07:35

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.9.1b2) Gecko/20081201 Firefox/3.1b2

Tak - należy odpowiednio zmienić jej język w UA - patrząc na twojed oskonale wiesz jak to zrobić.
Można to też zrobić przez menu-narzędzia-treść-języki - ale to chyba zbyt trywialne dla hackera ;)
ps. oczywiście wiesz jakie problemy stwarza zmiana UA?
"Mym sojusznikiem jest Moc, i potężnym sojusznikiem ona jest." -- Mistrz Yoda
Tomek
Moderator
 
Posty: 9041
Z nami od: 19 sierpnia 2004, 06:52


Wróć do Tworzenie stron WWW

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: