MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

[xhtml] Kodowanie znaków francuskich i niemieckich

Jak tworzyć strony WWW zgodnie ze standardami

Moderator: Pomocy?!

[xhtml] Kodowanie znaków francuskich i niemieckich

Postautor: trejder » 14 kwietnia 2008, 11:54

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.8.1.13) Gecko/20080311 Firefox/2.0.0.13

Witam serdecznie,

Gdy się tworzy strony WWW dwujęzyczne PL-ENG to problemów większych nie ma. Polskie strony koduje się w ISO Latin 2, angielskie nie zawierają żadnych znaków diakrytycznych.

Schody zaczynają się (przynajmniej dla mnie), gdy strona ma być dostępna również po francusku i niemiecku.

Co z tym fantem? Jakie kodowanie powinny mieć pliki (skrypty) PHP? Co wpisać w prologu generowanej strony (tam gdzie zwykle wpisuję iso-8859-2, gdy strona jest po polsku)?

To tyle jeśli chodzi o xhtml i php. A co z bazami danych? Jakie charset i collation należy ustawić w phpMyAdmin, żeby charakterystyczne litery narodowe z tych dwóch języków były zapisywane w bazie danych prawidłowo, a nie zamieniane na znaki pytajnika? Czy po połączeniu z bazą danych trzeba ustawiać jakąś charakterystyczną wartość przy SET NAMES, aby odczytać dane z bazy MySQL z prawidłowym kodowaniem?

Ech... krew mnie zalewa. Na razie od paru godzin walczę z językiem francuskim. Przetestowałem już wiele różnych rozwiązań i niestety - bez efektu. Za każdym razem część znaków jest zamieniana na pytajniki. A gdzie tam język niemiecki? :/ Ech...

Dlatego też z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc w tej sprawie!

P.S.: Trochę się rozpędziłem, bo dopiero po wysłaniu tego posta zauważyłem, że na tym forum nie jest wspierane PHP i MySQL. Wybaczcie. Jeśli ktoś pomoże mi chociaż w zakresie XHTML i właściwego kodowania to już będzie ogromny dla mnie krok.
trejder
 
Posty: 197
Z nami od: 20 stycznia 2005, 15:31
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Tomek » 14 kwietnia 2008, 12:00

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.9b5) Gecko/2008032620 Firefox/3.0b5

hasło dnia - utf-8
"Mym sojusznikiem jest Moc, i potężnym sojusznikiem ona jest." -- Mistrz Yoda
Tomek
Moderator
 
Posty: 9041
Z nami od: 19 sierpnia 2004, 06:52

Postautor: trejder » 14 kwietnia 2008, 12:15

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.8.1.13) Gecko/20080311 Firefox/2.0.0.13

tomasiek pisze:hasło dnia - utf-8

Tomaśku drogi! :) Tak, działa - dla XHTML. Gorzej z PHP i jeszcze gorzej z MySQL. Masz jakiś pomysł, gdzie mógłbym szukać odpowiedzi na te pytania, skoro to wykracza poza to forum?

Wujek Google na pytanie "MySQL kodowanie znaków francuskich" odpowiedział mi mało ciekawymi wynikami. Głównie z tematyki konfigurowania MySQL na serwerach linuksowych. Niestety ja jestem zupełnie poza tym, bo korzystam ze zdalnego serwera i na temat jego konfigurowania nie mam nic do powiedzenia. Jestem tylko end-user, a administrator w temacie tym jest chyba podobnie zielony jak ja. I trudno mu się dziwić, nie co dzień tworzy się w Polsce strony po francusku i niemiecku...

Jednym z chyba sensowniejszych wyników było to:

http://www.matrix.zhr.pl/wiki/index.php/Info:Krzaczki_po_przeniesieniu_strony_na_ZHR

gdzie można przeczytać między innymi: "Przejście na unicode ma dodatkowo tą zaletę, że w przypadku próby zapisu znaczków rosyjskich, chińskich czy typowych dla języka francuskiego, czy niemieckiego - nie będzie problemów z ich obsługą".

Problem polega na tym, że u mnie to nie działa. Ustawiłem Unicode w bazie MySQL (przy pomocy phpMyAdmin) i dalej pytajniczki, zamiast pięciu rodzajów literki "e" z różnie pokrzywionymi daszkami i ptaszkami! :/ Nie wiem już więc, czy to wina phpMyAdmin, czy ja coś źle robię. Ale chyba coraz bardziej wyjeżdzam off-topic, więc trzeba się przymknąć i szukać dalej! :/ Dzięki i pozdrowienia!
trejder
 
Posty: 197
Z nami od: 20 stycznia 2005, 15:31
Lokalizacja: Katowice


Wróć do Tworzenie stron WWW

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: dexter, Google [Bot]

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: