MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Firefox vs. img

Jak tworzyć strony WWW zgodnie ze standardami

Moderator: Pomocy?!

Firefox vs. img

Postautor: trejder » 27 maja 2008, 15:57

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.8.1.14) Gecko/20080404 Firefox/2.0.0.14

Witam,

Podczas tworzenia aktualnej strony WWW zauważyłem dwie nieścisłości (moim zdaniem) w interpretowaniu przez Firefoxa znacznika img:

1. Jeśli obrazek wskazany w src nie został znaleziony (z różnych względów) to Firefox ignoruje ustawienia odnośnie wysokości i szerokości. Zamiast wstawić placeholder / ikonę "brak obrazka" / zarezerwować miejsce o dokładnie zadanych rozmiarach, FF używa jedynie takiego rozmiaru, który wystarczy na wypisanie aktualną czcionką zawartości alt. Tym samym rozpieprza misternie przygotowany layout. Dzieje się tak niezależnie od tego (w obu przypadkach), czy wymiary obrazka zostały ustalone przy pomocy width i heigth atrybutu img, czy przy pomocy stylów CSS. IE na tym polu spisuje się lepiej - nie ignoruje stylów i mimo niemożności odczytania / wyświetlenia obrazka rezerwuje dokładnie takie miejsce, jakie ustalił twórca strony.

2. Jeżeli odnośnik a składa się z obrazka img, potem br i jakiś tekst, a odnośnik ma ustalone title, to Firefox nie wyświetla tej "podpowiedzi" dla obrazka, a jedynie dla samego tekstu odnośnika. W przypadku IE podpowiedź jest wyświetlana i po zatrzymaniu myszy na obrazku i na odnośniku.

Chciałem się zapytać - w zasadzie z czystej ciekawości - czy tak to ma być, bo według twórców Mozilli tak należy interpretować style / zasady / wytyczne i przeglądarka zachowuje się prawidłowo? Czy może jest to jakaś drobna niedoróbka / bug?
trejder
 
Posty: 197
Z nami od: 20 stycznia 2005, 15:31
Lokalizacja: Katowice

Re: Firefox vs. img

Postautor: Grzegorz » 27 maja 2008, 19:18

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.9) Gecko/2008051206 Firefox/3.0

trejder pisze:Tym samym rozpieprza misternie przygotowany layout.

Misternie przygotowany layout nie rozpieprza się z powodu braku obrazków :P A tak na poważnie to wygląda na bug. Sprawdź czy jest już zgłoszony, ewentualnie zgłoś samemu.
GnuPG. Podpisuję własne wypowiedzi. | TrueCrypt. Ufam kryptografii, nie państwu. | Tor. Dbam o swoją prywatność. | OTR. Moje rozmowy nie są podsłuchiwane.

Załóż konto lub kup domenę WWW z linka polecającego: http://www.hekko.pl/?ref=34295
Grzegorz
Moderator
 
Posty: 7486
Z nami od: 15 kwietnia 2007, 12:33

Re: Firefox vs. img

Postautor: trejder » 28 maja 2008, 09:04

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.8.1.14) Gecko/20080404 Firefox/2.0.0.14

GrzegorzJZD pisze:A tak na poważnie to wygląda na bug. Sprawdź czy jest już zgłoszony, ewentualnie zgłoś samemu.

Sprawdziłem - wydaje mi się, że nie był wcześniej zgłaszany, przynajmniej ja nie znalazłem żadnych wyników wyszukiwania na ten temat. Mam nadzieję, że nie dałem plamy, bo to moje dwa pierwsze błędy zgłoszone do Bugzilli! :]

https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=436021
https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=436024
trejder
 
Posty: 197
Z nami od: 20 stycznia 2005, 15:31
Lokalizacja: Katowice

Re: Firefox vs. img

Postautor: rumsztyk » 28 maja 2008, 17:59

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.8.1.14) Gecko/20080404 Firefox/2.0.0.14

trejder pisze:Jeżeli odnośnik a składa się z obrazka img, potem br i jakiś tekst, a odnośnik ma ustalone title, to Firefox nie wyświetla tej "podpowiedzi" dla obrazka, a jedynie dla samego tekstu odnośnika. W przypadku IE podpowiedź jest wyświetlana i po zatrzymaniu myszy na obrazku i na odnośniku.

no tak zauważ, że img jest zawarte w a, czyli Firefox wyświetla podpowiedź dla linku którego img jest częścią - innymi słowy img jest linkiem :)
etykieta dla img jest przeznaczona na wypadek nie wyświetlenia się go jako alternatywna forma dla zdarzenia: "nie ma, nie wyświetlam, blokuję itp. - obrazki".
Według mnie jest to zatem działanie jak najbardziej OK

A co do 1. to ciekawe najzabawniejsze jest, że nie miałem nigdy problemu - tak jak pisał GrzegorzJZD w poście. Polecam korzystanie z rozszezrenia Web Developer które aż prosi, żeby stronie na każdym kroku rzucać kłody pod nogi aby nie mogła się wyświetlić :)
rumsztyk
 


Wróć do Tworzenie stron WWW

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: