MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Jak usunąć !Doctype w SeaMonkey?

Jak tworzyć strony WWW zgodnie ze standardami

Moderator: Pomocy?!

Jak usunąć !Doctype w SeaMonkey?

Postautor: Klajek » 10 października 2009, 09:57

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; PL; rv:1.8.1.21) Gecko/20090403 SeaMonkey/1.1.16

Witajcie,

Próbuję stworzyć stronkę w SeaMonkey i na górze kodu źródłowego pojawia mi się <!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN">.
Myślę, że to jest powodem nie wyświetlania się polskich znaków na stronce. Czy możecie mi podpowiedzieć jak można usunąć tą linijkę w SeaMonkey lub zmienić na PL?
Usuwam ją w notatniku, ale za każdym razem gdy otwieram ją w SM to znowu się pojawia i psuje mi tekst, którego nie jest mało. Wkurza mnie poprawianie polskich znaków za każdym razem.
Próbowałem ustawić coś klikając w Widok i kodowanie znaków, ale to chyba raczej nie to, bo nic nie daje.

Proszę pomóżcie! Pozdrawiam!
Klajek
 

Re: Jak usunąć !Doctype w SeaMonkey?

Postautor: Grzegorz » 10 października 2009, 11:00

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; pl; rv:1.9.1.3) Gecko/20090824 Firefox/3.5.3

Nie jest to powodem braku polskich ogonków. Zainteresuj się jakimś kursem HTMLa, polecam http://www.kurshtml.boo.pl. W szczególności zapoznaj się ze stronami kodowymi.
GnuPG. Podpisuję własne wypowiedzi. | TrueCrypt. Ufam kryptografii, nie państwu. | Tor. Dbam o swoją prywatność. | OTR. Moje rozmowy nie są podsłuchiwane.

Załóż konto lub kup domenę WWW z linka polecającego: http://www.hekko.pl/?ref=34295
Grzegorz
Moderator
 
Posty: 7486
Z nami od: 15 kwietnia 2007, 12:33

Odp: Jak usunąć !Doctype w SeaMonkey?

Postautor: Klajek » 11 października 2009, 09:10

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; PL; rv:1.8.1.21) Gecko/20090403 SeaMonkey/1.1.16

Przeczytałem ten kurs, ale to wszystko już jest zrobione w moim kompie. W edytorze piszę z polskimi znakami. Mam zapisany standard ISO na stronkach. Jednak po wrzuceniu na serwer nie ma polskich znaków. Co dziwne, gdy otwieram tą stronkę w nowym explorerze to pokazuje polskie znaki, ale na seamonkey już nie :? Rozmawiałem z administratorem i powiedział, że serwer obsługuje polską czcionkę (co potwierdza explorer). Nie wiem dlaczego na SM tak dziwnie wypada ta stronka... muszę sprawdzić to też w innych przeglądarkach.

Jeszcze jedno: jak skasowałem ten docktype w notatniku i poprawiłem czcionkę na PL i rzuciłem na serwer to było OK... :|
Dlatego pytam jak to można usunąć w SM... albo co zaznaczyć w tym edytorze, żeby to się nie pokazywało...?

Będę naprawdę wdzięczny!
Klajek
 

Odp: Jak usunąć !Doctype w SeaMonkey?

Postautor: Grzegorz » 11 października 2009, 10:27

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux x86_64; pl; rv:1.9.1.3) Gecko/20090924 Ubuntu/9.10 (karmic) Firefox/3.5.3

Klajek pisze:Przeczytałem ten kurs, ale to wszystko już jest zrobione w moim kompie.

Widać nieuważnie, bo wciąż popełniasz ten sam błąd.

Klajek pisze:W edytorze piszę z polskimi znakami. Mam zapisany standard ISO na stronkach.

Świetnie, tylko edytor musi też zapisać plik z odpowiednim kodowaniem znaków. Piszesz pod Windowsem, zatem najprawdopodobniej zapis odbywa się z wykorzystaniem kodowania środkowoeuropejskiego Windows-1250, a w pliku HTML masz zadeklarowane kodowanie ISO-8859-2. Ta różnica jest powodem nieprawidłowego wyświetlania znaków.

Klajek pisze:Jednak po wrzuceniu na serwer nie ma polskich znaków. Co dziwne, gdy otwieram tą stronkę w nowym explorerze to pokazuje polskie znaki, ale na seamonkey już nie?

IE to żadna wyrocznia w kwestii poprawności kodu, jeśli coś nie działa w geckowatych, a działa na IE - to 99% masz błędy w kodzie. Przepuść stronę przez walidator: http://validator.w3.org/ oraz http://jigsaw.w3.org/css-validator/.

Klajek pisze:Rozmawiałem z administratorem i powiedział, że serwer obsługuje polską czcionkę (co potwierdza explorer). Nie wiem dlaczego na SM tak dziwnie wypada ta stronka... muszę sprawdzić to też w innych przeglądarkach.

Co ma serwer do obsługi czcionek!? Przecież te są obsługiwane po stronie klienta - przeglądarki, w której WWW jest wyświetlana. Powiedz adminowi, że totalny z niego amator. Nie udziwniaj z czcionkami, do zapisywania ogonków stosuj UTF-8, jest to najpopularniejsze kodowanie znaków w sieci. Skorzystaj np. Notepad++, aby zapisać WWW z kodowaniem UTF-8 i tak deklarację kodowania wstaw w kodzie WWW.

P.S. Wciąż nie wiesz jak? Spakuj plik do archiwum Zip lub 7Zip, wgraj do internetu i umieść odnośnik do tego pliku w tym temacie. Pobiorę, poprawię i odeślę.
GnuPG. Podpisuję własne wypowiedzi. | TrueCrypt. Ufam kryptografii, nie państwu. | Tor. Dbam o swoją prywatność. | OTR. Moje rozmowy nie są podsłuchiwane.

Załóż konto lub kup domenę WWW z linka polecającego: http://www.hekko.pl/?ref=34295
Grzegorz
Moderator
 
Posty: 7486
Z nami od: 15 kwietnia 2007, 12:33

Odp: Jak usunąć !Doctype w SeaMonkey?

Postautor: Klajek » 11 października 2009, 17:25

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; PL; rv:1.8.1.21) Gecko/20090403 SeaMonkey/1.1.16

Uff, dzięki za cierpliwość.

Z tego co rozumiem to wystarczy jak w notatniku otworzę plik html i zapiszę w kodowaniu UTF-8. Robię tak i dzięki temu mam polską czcionkę na stronce, ale problem w tym, że gdy otwieram ten plik ponownie w edytorze SM to zamiast polskich znaków mam kupę liter i symboli...
A admin to porządny facet, to ja raczej jestem amatorem i zadaję niewłaściwe pytania :roll:

Rozumiem, że tego Doctype nie da się skasować, ani nie ma on żadnego wpływu na czcionkę...?
Klajek
 

Re: Jak usunąć !Doctype w SeaMonkey?

Postautor: Tomek » 11 października 2009, 17:41

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.9.1.3) Gecko/20091007 Ubuntu/9.10 (karmic) Firefox/3.5.3

Doctype nie ma żadnego wpływu na czcionkę. Jednak ma potężny wpływ na "odczytanie" strony przez przeglądarkę - to taka jakby fiszka informująca przeglądarkę z czym ma dokładnie do czynienia.

A poza tym - jakbyś pokazał stronę byłoby o wiele łatwiej.
"Mym sojusznikiem jest Moc, i potężnym sojusznikiem ona jest." -- Mistrz Yoda
Tomek
Moderator
 
Posty: 9041
Z nami od: 19 sierpnia 2004, 06:52


Wróć do Tworzenie stron WWW

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]

cron
Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: