MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Rynek jest już wysycony?

Propagowanie produktów z rodziny Mozilli

Moderator: Pomocy?!

Postautor: Konrad » 17 lipca 2003, 22:28

Przeglądarka: -

Nerf: przyklad z "hakowaniem" to byl przyklad typu hard-core, nie zmienia to faktu, ze byl juz wiele razy uzyty w historii reklamy w sieci :) Ale są i inne, łagodniejsze.

Co do gry działającej tylko w Mozilli - odpada. Czlowiek sie predzej wypnie na taka gre niz sciagnie Mozille. To nie markteing; zdecydowaie wiecej ludzi sie przyciganie dajac ogolnodostena gre z Mozillą w tle
pozdrawiam
Końrad Karpieszuk
www.VivaMozilla.prv.pl
Konrad
 
Posty: 699
Z nami od: 12 sierpnia 2002, 05:38
Lokalizacja: Białystok

Postautor: wariat » 17 lipca 2003, 23:04

Przeglądarka: -

Gandalf pisze:
Wojciech pisze: Zespół popełnia kolosalny błąd marketingowy, jeśli można to tak okreslić, co więcej - odnosi się z niechęcią do prób zwrócenia uwagi na ten problem. Być może była to polityka odgórna, nie wiem. Mam nadzieję, że teraz się to zmieni, jak nie, to pozostaje pytanie: co właściwie mamy promować? Oko Saurona, a co w następnym wcieleniu?


To mowisz o MozilliPL czy o Mozilli? Bo oko to pomysl PL.

Kurtka czyzbym byl jedyna osoba ktorej sie "gadzie oko" podoba? No nie jest jeszcze moj kolega Artur, przerobiony przezemneina Mozille ktory juz nie moze patrzec na IE (a zaczal z mozi 1.3). Nikt wiecej?!

Jelsi chodzi o promowanie mozilli wsrod ZU to IMO najwazniejsze jest aby przecietneu ZU instalowac i pokazywac ostatnia mega stabilna wersje, czyli zapomniec o roznych Birdach i u ZU nie znajacego mozilli instalowac w tej chwili 1.4 a w przyszlosci 1.4.1 jesli powstanie. Bog strzygl przed wprowadzaniem milosnika bluuueE od razu w jakies niestabilne alfy.
Mam taka grupe kolegow ktozy za moja namowa kozystaja z Mozi, wiedza, ze ja mam czesto inna wersje niz oni (choc z bliska Birdow jeszcze tez eni widzialem ale to inna bajka), ale wiedza tez ze im tego nie instaluje, bo zalezmy mi na odwiedzaniu przyjaciol w celach piwno towarzyskich a nie Mozillo naprawczych ;-)
Lepszy kiepski MOTYW dla Ognistego Lisa, niż najpiękniejsza skórka Pandy Małej - www.firefox.pl
<b>wARIAT (Mozilla 0.6-MozillaPL 1.6, FireFox pl-PL 0.8-1.0, Thunderbird pl-PL 0.7)</b>
Magazyn LOOP
wariat
 
Posty: 720
Z nami od: 09 maja 2002, 20:01
Lokalizacja: Poznan

Postautor: quiris » 17 lipca 2003, 23:35

Przeglądarka: -

Potwierdzam, że najsłabszą stroną Mozilli jest jej niejednoznaczna, nieprofesjonalna identyfikacja w postaci wg mnie żenujących socrealistycznych bądź jurajskich banerów, ekranów powitalnych itp.

Ostatnio po długim okresie rozterki wybrałem Mozillę jako docelową, jedyną przeglądarkę, którą bedą się posługiwać wszyscy pracownicy w firmie w której pracuję (ok. 50 komputerów) i wiecie co, krew we mnie zastyga jak widzę tę ziejącą ogniem jaszczurę podczas uruchamiania Mozilli w obecności np. dyrektora.
Hmm... jakoś prestiżu to raczej Mozilli nie przynosi.
Już lepszy jest ten pomarańczowy splash, a nawet oko Saurona. Ale to jest nie to.
Z banerami na stronę to samo. Ile ja się naszukałem. Wiecznie ta Mordzilla łypała na mnie okiem. W końcu wybrałem sobie ten napis mozillapl.org na czarnym tle bez tej zielonej jaszczury.

PS. Do Gandalfa: Opera jest nazwą przeglądarki. Firma nazywa się Opera Software ASA.
quiris
 
Posty: 659
Z nami od: 31 lipca 2002, 06:53

Postautor: Gandalf » 17 lipca 2003, 23:45

Przeglądarka: -

aaahaa :)

To wylacz dyrektorowi jaszurke ;p sa setki slicznych splashcreenow :)

A co do Opery. Ok, ale rozumiesz, jak firma sie nazywa Opera SASA to wypuszcza przegladrke Opera i jest luz (to samo z Netscape), a jak firmy nie ma a za to jest maloznana Mozilla...
Gandalf
 
Posty: 1802
Z nami od: 29 czerwca 2002, 04:37
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: quiris » 17 lipca 2003, 23:54

Przeglądarka: -

Gandalf pisze:aaahaa :)
To wylacz dyrektorowi jaszurke ;p sa setki slicznych splashcreenow :)

Wiesz nie za bardzo mam czas na "kosmetykę" :P
quiris
 
Posty: 659
Z nami od: 31 lipca 2002, 06:53

Postautor: dls » 18 lipca 2003, 00:37

Przeglądarka: -

Wojciech pisze:Co do oka Saurona: wybacz Gandalf, nie mogę tego ukrywać: dla mnie jest okropne!


O boże, właśnie to to zobaczyłem! :o
Ostatnio jechałem na 1.4RC1 cały czas i jakoś nie chciało mi się ściągać oficjalnej stabilnej 1.4. Ale dziś mnie podkusiło. Oko poraża! A jak się strona ładuje to się oko kręci, czyli jaszczur się zatacza czy jak? :lol:
Splash jest spoko, ale to oko na layoucie (szczególnie w Modern) to wioska jest... no sorry ale tak to widzę. :cry:

Moim zdaniem musi być w końcu obrana jakaś strategia: określona pożądana grupa docelowa użytkowników, metody promocji, cele itp. Z tego wyniknie nam jak chcemy by MozillaPL była postrzegana aby ułatwiło to realizacje obranych celów i powstaną automatycznie jakieś wytyczne co do całego spójnego systemu identyfikacji. Wtedy dopiero można zabrać się za opracowanie na nowo loga itd. Wówczas ja też się chętnie bym przedstawił jakieś swoje propozycje graficzne.
Niech to zostanie ustalone chociażby w formie dyskusji na formu, potem ktoś może z tego zrobić jakiś oficjalny dokument.
dls
 
Posty: 215
Z nami od: 12 maja 2002, 20:12
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: yoyo » 18 lipca 2003, 10:02

Przeglądarka: -

A ja wam powiem, że splash z okiem jest najlepszym splashem od czasu mojej pierwszej Mozilli (bodajże 0.8 )
Nigdy nie specjalnie przepadałem za gadem (w każdej postaci), ani za "M", Phenix'owy ogienek natomiast uznaję, za jeden z lepszych spashów i logotypów.

No... ale... o gustach się nie dyskutuje :)
cieżko jest żyć lekko
yoyo
 
Posty: 86
Z nami od: 05 maja 2003, 19:20
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postautor: mz » 18 lipca 2003, 10:16

Przeglądarka: -

yoyo pisze:A ja wam powiem, że splash z okiem jest najlepszym splashem od czasu mojej pierwszej Mozilli (bodajże 0.8 )
Nigdy nie specjalnie przepadałem za gadem (w każdej postaci), ani za "M", Phenix'owy ogienek natomiast uznaję, za jeden z lepszych spashów i logotypów.

Popieram.
Oko jest SUPER!
Może tylko zamiast się kręcić mogłoby się otwierać i zamykać
(albo może źrenica powinna się zwężać i rozszerzać)
mz
 
Posty: 30
Z nami od: 11 lutego 2003, 20:54
Lokalizacja: Stegny

Postautor: tristan » 18 lipca 2003, 12:25

Przeglądarka: -

Konrad pisze:Mozila juz jest o wiele wiele lepsza od IE, a jednak ludzie jej nie instaluja. Owszem, bedzie lepsza, ale co z tego jesli nikt sie o tym nie dowie?


A nawet jak się dowie, to do niego to nie przemawia. Uczę cudzych lamerów i wiem na czym polega ZU(tm) komputera. Możesz mu trzy dni opowiadać o Mozilli, a i tak użyje IE, bo ma je w systemie. Po prostu ZU(tm) nie czuje potrzeby mania Mozilli.
mgr inż. inż. Ja
tristan
 
Posty: 366
Z nami od: 18 lipca 2002, 22:12
Lokalizacja: stąd

Postautor: tristan » 18 lipca 2003, 12:41

Przeglądarka: -

lenrock pisze:piękne CSSowe menu będzie trzeba traktować jedynie jako ciekawostkę.


Może jak Mozilla je zacznie obsługiwać, to się zrobią popularne? Na razie moja 1.3.1 robi z nich kaszanę.
mgr inż. inż. Ja
tristan
 
Posty: 366
Z nami od: 18 lipca 2002, 22:12
Lokalizacja: stąd

Postautor: wariat » 18 lipca 2003, 12:53

Przeglądarka: -

tristan pisze:
lenrock pisze:piękne CSSowe menu będzie trzeba traktować jedynie jako ciekawostkę.


Może jak Mozilla je zacznie obsługiwać, to się zrobią popularne? Na razie moja 1.3.1 robi z nich kaszanę.

W tym konkretnym przypadku to mam propozycje ... wejdz na te strone najpierw Mozilla mze byc 1.3.1 jak sadze,a pozniej IE najlpeiej 5.0 bo wtedy efekt jest najlepszy ...
A najlepsze jest to, ze ta strona jest 100% VALID!
Lepszy kiepski MOTYW dla Ognistego Lisa, niż najpiękniejsza skórka Pandy Małej - www.firefox.pl
<b>wARIAT (Mozilla 0.6-MozillaPL 1.6, FireFox pl-PL 0.8-1.0, Thunderbird pl-PL 0.7)</b>
Magazyn LOOP
wariat
 
Posty: 720
Z nami od: 09 maja 2002, 20:01
Lokalizacja: Poznan

Postautor: Nerf » 18 lipca 2003, 13:27

Przeglądarka: -

tristan pisze:Na razie moja 1.3.1 robi z nich kaszanę.

A moja 1.3.1 nie. Wszystko wyświetla się poprawnie. Szczerze mówiąc w Internecie trzeba ze świecą szukać stron zgodnych ze standardami, które Mozilla wyświetla niepoprawnie. A te menu nie zrobią się popularne dopóki IE ich nie zacznie obsługiwać, tak samo jak kilku innych rzeczy. Dlatego Microsoft hamuje rozwój www.
I believe that all government is evil, and that trying to improve it is largely a waste of time.
H.L. Mencken
Nerf
 
Posty: 411
Z nami od: 14 stycznia 2003, 22:25
Lokalizacja: Piła-Warszawa

Postautor: lenrock » 18 lipca 2003, 15:00

Przeglądarka: -

tristan pisze:
lenrock pisze:piękne CSSowe menu będzie trzeba traktować jedynie jako ciekawostkę.



hmm... czyżbym miał jakieś rozdwojenie jaźni , to chyba jednak "dls" to powiedział i nie chciałbym aby miał mi za złe podszywanie się pod niego. :wink:
lenrock
Moderator
 
Posty: 966
Z nami od: 09 grudnia 2002, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: George2 » 18 lipca 2003, 17:16

Przeglądarka: -

Oko jest SUPER!
Może tylko zamiast się kręcić mogłoby się otwierać i zamykać
(albo może źrenica powinna się zwężać i rozszerzać)


Tak - a po 6-tej godzinie surfowania non stop, powinno sie robić coraz bardziej przekrwione ;-)
George2
 
Posty: 16
Z nami od: 25 maja 2002, 18:59
Lokalizacja: Jelenia Góra

Postautor: tristan » 18 lipca 2003, 18:05

Przeglądarka: -

wariat pisze:
tristan pisze:
lenrock pisze:piękne CSSowe menu będzie trzeba traktować jedynie jako ciekawostkę.


Może jak Mozilla je zacznie obsługiwać, to się zrobią popularne? Na razie moja 1.3.1 robi z nich kaszanę.

W tym konkretnym przypadku to mam propozycje ... wejdz na te strone najpierw Mozilla mze byc 1.3.1 jak sadze,a pozniej IE najlpeiej 5.0 bo wtedy efekt jest najlepszy ...
A najlepsze jest to, ze ta strona jest 100% VALID!


Niestety nie mam IE. Natomiast Konqueror również obsługuje to jeszcze gorzej niż Mozilla. Więc nie tylko IE chamuje. O ile w przypadku GNU/Linuksa Konqueror chyba nie ma wielkiej popularności, o tyle w Macach (ZTCW) jest czymś w rodzaju IE. Niestety, bez zdecydowanej popularności Mozilli, zapis w standardzie wiele nie pomoże.

Natomiast ja mam porpozycję, żeby wszyscy autorzy poczytnych stron, a jednocześnie tacy, którzy nie są nastawieni koniecznie na zdobywanie widza, robili właśnie strony MozillaOnly, ewentualnie wykrywali skryptem nie-Mozillę i informowali ,,Teraz zobaczysz uproszczoną wersję strony, gdyż Twoja przeglądarka nie obsługuje CSS''. Jak komuś się chce, moze powstawiać tam zrzuty ekranu, jak wygląda Fulwersja...
mgr inż. inż. Ja
tristan
 
Posty: 366
Z nami od: 18 lipca 2002, 22:12
Lokalizacja: stąd

Postautor: Mikolaj » 18 lipca 2003, 19:16

Przeglądarka: -

tristan pisze:Natomiast ja mam porpozycję, żeby wszyscy autorzy poczytnych stron, a jednocześnie tacy, którzy nie są nastawieni koniecznie na zdobywanie widza, robili właśnie strony MozillaOnly


Wydaje mi się, że to nie jest najlepsze podejście. IMVHO częściej oglądane witryny są jednocześnie większymi projektami, a w takich nikt nie ma za bardzo czasu na rzeźbienie dwóch wersji. Poza tym ZU raczej nie będzie szczęśliwy widząc bardziej odbajerowany layout i odczuje to jako szykany - trochę tak, jak z beginem a newsach ;o)

Moim zdaniem spokojnie możemy umieszczać w takich witrynach okienko lekko wyróżniające się z całego bloku layoutu. Takie okienko (np. zatytułowane jako "Open Source") może (i powinno) informować o:
- www.mozillapl.org
- nowych wersjach Mozilli na różne przeglądarki, np. łącznie z bezpośrednimi linkami do ściągnięcia;
- dowolnych duperelach projektowych :wink:

Jeśli wszystko będzie oznaczane charakterystycznym logo, będzie się trzymać jednego schematu i będzie występować na wielu stronach o najróżniejszej tematyce, to wiele osób kopnie się tutaj z czystej ciekawości zobaczyć o co chodzi. Wydaje mi się, że link powinien prowadzić do strony, która informuje w skrócie czym jest Mozilla i jakie ma przewagi nad MSIE.
Mikolaj
 
Posty: 66
Z nami od: 06 lutego 2003, 22:34
Lokalizacja: Olsztyn

Postautor: marcoos » 18 lipca 2003, 22:20

Przeglądarka: -

Kilka moich refleksji w jednym poscie (bo aktualnie jestem powered by tpNIET ;))

1. Co Operowcom (liczba mnoga, bo wiem, ze o to czepia sie nie tylko quiris) przeszkadza branding Mozilli? "Nieprofesjonalny"? Fakt, motywy rewolucyjne ("socrealizm" jak to nazwales, ale socrealizm wyglada nieco inaczej ;)) moga sie nie podobac w kraju takim jak Polska, ale sa uzywane z przymruzeniem oka. Bo Mozilla to "rewolucyjna przegladarka" (chociaz ostatnio to Opera reklamuje "rebel browser" i "revolutionary mail client" :P). OK, rozumiem, ze niektorym dymiace kominy i gwiazda sie moga nie podobac z powodu fanatyzmu politycznego. Zgodze sie, ze moze w chwili, gdy firma Netscape przeniosla sie z Mountain View do /dev/null nalezaloby ich poniechac...

Ale co u diabla wam zrobil jaszczur o imieniu Mozilla? Maskotka swietej pamieci Netscape od czasow, gdy firma zwala sie Mosaic Communications? Ludzie, troche luzu.

Niektore oszolomy uwazaja tez, ze logo w postaci grubego pingwina swiadczy o rzekomej nieprofesjonalnosci GNU/Linuksa...

Aha, jaszczury zapewne wroca, bo A-O-helL oddalo prawa do nich Mozilla Foundation. ;)


2. Dla Panow Prezesow, analfabetow informatycznych i innych oszolomow, ktorym do glowy nie przyjdzie ani element wstretnego luzactwa, przeznaczony byl Netscape 6/7, nie Mozilla. Sztywniaki mieli Mozille bez motywow rewolucyjno-jurajskich, za to z "profesjonalnym" brandingiem w postaci literki [N] na tle nocnego nieba.


3. Promowanie samej Mozilli. Wydaje mi sie, ze po uniezaleznieniu sie od A-O-helL Mozilla bedzie sie bardziej promowac i glupawe haslo "Mozilla Is Not For End-Users[TM]" pojdzie tam, gdzie znajduje sie obecnie Netscape Communications Corporation, czyli do ww. /dev/null. Oczywiscie nalezaloby wspomoc MF w kampanii promowania Mozilli.

Buttony promocyjne istnieja, zarowno Mozilli jak i MozPL. Tworzenie tysiecy innych-wlasnych IMHO zle sluzloby (jak mawiaja pi-ar'owcy) "budowaniu swiadomosci marki". A jesli juz, to przynajmniej nalezy zostawic na wlasnych batonach logo Mozilla czy MozillaPL, a nie cudowac z wlasnymi bohomazami.

Kampania mailingowa to MBSZ czysty idiotyzm i odniesie przeciwne skutki. Niezaleznie od tego, czy ktos zechce spamowac bezposrednio czy "wydluzajac ludziom sygnaturki". Przyznajcie sie, ilu z was kliknelo w url dolepiony przez friko.onet.pl do jakiegos maila? OK, a teraz ilu z was wrocilo na taka strone? Spam jest zawsze zlem.

Sensowne (choc zdaje sobie sprawe, ze malo realne) byloby np. opracowanie obrandowanej przez jakis portal (Interia lub WP, o Onecie szkoda gadac) wersji Mozilli. Moze niewielu z Was o tym slyszalo, ale pare lat temu TPSA, a wlasciwie jej oddzial - wchloniety przez WP - "portal.pl" rozsylal ludziom plytki z "wlasna" przegladarka (oczywiscie byla to przerobka-nakladka na IE).

Do takiej Mozilli moznaby bylo dolaczyc jakies dodatki uprzyjemniajace korzystanie z danego portalu (np. cos jak Googlebar). Taka Mozilla moglaby byc rozsylana na plytkach z oprogramowaniem dostepowym (w chwili gdy np. Interia rozpoczelaby uslugi dostepowe do netu) - czyli chodzilo by o to, co dotychczas w USA robil AOL (w wersji Mac ;))

Popatrzcie na Jabbera - dopoki Wirtualna Polska nie zrobila WP Kontakt, czyli wlasnego serwera i klienta Jabbera, poza garstka fanatykow takich jak piszacy te slowa, nikt go nie uzywal. Obecnie jest to 600 tysiecy Polakow. Fakt, 550 tysiecy (albo nawet 590) z nich nawet nie wie, ze uzywaja Jabbera. Ale czy to problem? Niech uzywaja Eglebegle Trelemorele Przegladacz*, w statystykach to i tak bedzie Gecko.


*) "Eglebegle Trelemorele Przegladacz" is a trademark of Marcoos. All Rights Reserved.
marcoos
Moderator
 
Posty: 2227
Z nami od: 12 października 2002, 10:25
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: siegiel » 18 lipca 2003, 22:55

Przeglądarka: -

Nerf pisze:OK, a może by zrobić grę z Mozillą jako dodatek do Mozilli. Coś na zasadzie: ściągnij Mozillę, następnie kliknij w link, a zainstaluje ci się supergra. Tylko musiałaby ona być naprawdę dobra. Jest takie coś, co tworzy gry uruchamiające się w przeglądarce (przepraszam, nie w przeglądarce, tylko w IE). Może by zrobić coś podobnego?


juz co najmniej jedna gra jest BlockFall
siegiel
 
Posty: 402
Z nami od: 05 lutego 2003, 11:58
Lokalizacja: tychy

Postautor: Ludwik » 18 lipca 2003, 23:01

Przeglądarka: -

marcoos pisze:Sensowne (choc zdaje sobie sprawe, ze malo realne) byloby np. opracowanie obrandowanej przez jakis portal (Interia lub WP, o Onecie szkoda gadac) wersji Mozilli.


Myślę że pomysł jest świetny :)
Tylko trzeba by takiemu portalowi przygotowac bardzo, bardzo konkretne informacje.
1. Że to jest zgodne z prawem i dlaczego.
2. Że to się bardzo łatwo robi i _jak_.
3. Po co im to potrzebne (wyrabianie pozycji marki, dzięki integracji z portalem użytkownicy by do niego wracali, itd.).
4. A może nawet oferta jakiejś pomocy merytorycznej.
(o zaoferowaniu wykonania części pracy nawet boję sie wspominać :wink: )
Ludwik
Moderator
 
Posty: 2908
Z nami od: 10 marca 2003, 10:05

Postautor: qviri » 18 lipca 2003, 23:21

Przeglądarka: -

marcoos pisze:1. Co Operowcom (liczba mnoga, bo wiem, ze o to czepia sie nie tylko quiris) przeszkadza branding Mozilli?


Nam przeszkadza? W jaki sposób? Miejcie sobie co chcecie... Poza tym wydawało mi się że quiris to napisał z perspektywy usera Mozilli nieco?

*) "Eglebegle Trelemorele Przegladacz" is a trademark of Marcoos. All Rights Reserved.


Niby w Open Source wierzy ale wyszło szydło z worka :P :P :P
Jarek Piórkowski
qviri
 
Posty: 32
Z nami od: 08 stycznia 2003, 21:18
Lokalizacja: Waterloo, Ontario, Kanada

PoprzedniaNastępna

Wróć do Promocja

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]

cron
Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: