MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

błąd wyszukiwania za pomocą znaku w pasku adresu -sjp.pwn.pl

Tematy specyficzne dla przeglądarki Mozilla Firefox

Moderator: Pomocy?!

błąd wyszukiwania za pomocą znaku w pasku adresu -sjp.pwn.pl

Postautor: słownik » 23 sierpnia 2017, 16:18

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; Win64; x64; rv:54.0) Gecko/20100101 Firefox/54.0

Problem dotyczy strony https://sjp.pwn.pl. Klikam prawym przyciskiem w pole wyszukiwania, dodaję nową wyszukiwarkę, do której przypisuję literkę s (s + hasło powinno wyszukiwać "hasło" w pasku adresu na stronie sjp.pwn.pl), jednak wyskakuje security error. Na innych stronach nie zauważyłem jeszcze tego błędu, ale być może występuje on nie tylko na sjp.pwn.pl. Próbowałem edytować utworzoną zakładkę w taki sposób, że zastąpiłem hasło znakiem %s w adresie, tzn. dla adresu https://sjp.pwn.pl/szukaj/kot.html wpisałem https://sjp.pwn.pl/szukaj/%s.html ale błąd ciągle się pojawia. Czy da się jakoś ominąć ten błąd? Z góry dziękuję za pomoc.
słownik
 

Odp: błąd wyszukiwania za pomocą znaku w pasku adresu -sjp.p

Postautor: Mirek » 23 sierpnia 2017, 19:22

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64; rv:55.0) Gecko/20100101 Firefox/55.0

Musisz inaczej dodać wyszukiwarkę - zamiast przez menu kontekstowe dla pola wyszukiwarki - utwórz normalnie nową zakładkę wpisując w odpowiednim miejscu %s i słowo kluczowe (czyli w sumie wypełniasz dokładnie tak samo jak wyżej).
Problem polega na tym, że jak dodajesz pierwszą metodą, to wyszukiwanie przez słowo kluczowe korzysta z metody POST do przesyłania danych/zapytania (bo tak jest to zdefiniowane w formularzu na stronie). Ale strona jest w pewnym stopniu zabezpieczona przed takim wysyłaniem formularza "z zewnątrz" - i w takiej sytuacji trzeba by skorzystać np. ze skryptozakładki.
Natomiast jak dodasz tym drugim sposobem, to zapytanie będzie wysyłane metodą GET - i będzie działać normalnie (przynajmniej w przypadku strony sjp.pwn.pl).
Mirek
Moderator
 
Posty: 2156
Z nami od: 09 sierpnia 2007, 20:37

Odp: błąd wyszukiwania za pomocą znaku w pasku adresu -sjp.p

Postautor: słownik » 24 sierpnia 2017, 10:02

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; Win64; x64; rv:54.0) Gecko/20100101 Firefox/54.0

Działa! Nie mogę uwierzyć, że to takie proste! Bardzo dziękuję i pozdrawiam!
słownik
 

Odp: błąd wyszukiwania za pomocą znaku w pasku adresu -sjp.p

Postautor: słownik » 24 sierpnia 2017, 11:26

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; Win64; x64; rv:54.0) Gecko/20100101 Firefox/54.0

Zapytam jeszcze przy okazji o kolejny problem. Chodzi o to, że przy dodawaniu wyszukiwarki poprzez kliknięcie prawym przyciskiem w pole wyszukiwania na danej stronie, wyszukiwarka nie dodaje się automatycznie do 'głównych wyszukiwarek', które są widoczne w opcjach albo w okienku wyszukiwania po prawej stronie. Udało mi się jakimś cudem dodać kilka stron do 'głównych wyszukiwarek' poprzez kliknięcie zielonego plusika, który wyskoczył na lupce w pasku wyszukiwania, ale ten plusik nie zawsze wyskakuje. Np. na allegro nie chce wyskoczyć. Jest mi to potrzebne, bo korzystam ze dodatku Context Search, który pozwala na szybkie wyszukanie hasła z tekstu na dowolnej stronie i wybranie wuszkukiwarki (zaznaczam słowo, klikam prawym przyciskiem, wybieram wyszukiwarkę i już mi szuka). Dodatek widzi tylko te wyszkukiwarki, które są dodane jako 'główne'.
słownik
 

Odp: błąd wyszukiwania za pomocą znaku w pasku adresu -sjp.p

Postautor: Mirek » 24 sierpnia 2017, 12:18

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64; rv:55.0) Gecko/20100101 Firefox/55.0

Strona musi posiadać odpowiednio przygotowany plik w formacie OpenSearch, żeby dało się dodać jej wyszukiwarkę zielonym plusikiem do listy zainstalowanych wyszukiwarek. Można też ręcznie stworzyć taki plik i umieścić w katalogu searchplugins wewnątrz katalogu z profilem Firefoksa - ale łatwiej będzie skorzystać po prostu z dodatku: https://addons.mozilla.org/pl/firefox/a ... earch-bar/
Po dodaniu odpowiedniej wyszukiwarki dodatek można wyłączyć (bez potrzeby restartowania przeglądarki) lub całkowicie usunąć. I ewentualnie włączyć/zainstalować ponownie dopiero wtedy, gdy będziemy chcieli dodać kolejną wyszukiwarkę (aby nie obciążał niepotrzebnie przeglądarki, gdy nie jest używany).

A skoro mowa o dodatku Context Search - to wspomnę przy okazji, że moim zdaniem dla wygody warto zmienić jedno "ukryte" ustawienie - tzn. przez stronę about:config przestawić extensions.contextsearch.clickMenuToSearch na true - dzięki temu, jeśli chcemy szukać przy pomocy aktualnie wybranej w pasku wyszukiwania/domyślnej wyszukiwarki, to nie trzeba wybierać jej z rozwijanego podmenu - tylko wystarczy kliknąć samą nadrzędną pozycję (Search for "...." lub Szukaj "...") bezpośrednio w menu kontekstowym.

PS: Jeśli dodatek "Add to Search Bar" w przyszłości przestanie działać - to można zawsze użyć go ze starszą wersją Firefoksa (np. w wersji Portable) i potem ręcznie skopiować wygenerowany plik do wspomnianego wyżej katalogu searchplugins. Tylko wtedy już nie obejdzie się bez zrestartowania przeglądarki.
Mirek
Moderator
 
Posty: 2156
Z nami od: 09 sierpnia 2007, 20:37

Odp: błąd wyszukiwania za pomocą znaku w pasku adresu -sjp.p

Postautor: słownik » 24 sierpnia 2017, 20:50

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; Win64; x64; rv:54.0) Gecko/20100101 Firefox/54.0

Super, bardzo dziękuję za pomoc. Jestem naprawdę wdzięczny!
słownik
 

Odp: błąd wyszukiwania za pomocą znaku w pasku adresu -sjp.p

Postautor: Mirek » 24 sierpnia 2017, 22:23

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64; rv:55.0) Gecko/20100101 Firefox/55.0

Dla ludzi korzystających w zakładkach ze słów kluczowych i %s zawsze priorytetowa pomoc ;-)
Mirek
Moderator
 
Posty: 2156
Z nami od: 09 sierpnia 2007, 20:37


Wróć do Przeglądarka Firefox

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]

cron
Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: