MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Czat Java i polskie literki

Tematy specyficzne dla pakietów SeaMonkey oraz Mozilla Suite

Moderator: Pomocy?!

Czat Java i polskie literki

Postautor: pbartecki » 18 września 2002, 19:19

Przeglądarka: -

Podsumowanie wątku zostało opracowane w postaci instrukcji:

http://mozillapl.org/pomoc/Java


___
Próbuję usystematyzować naszą wiedzę dotyczącą działania polskich literek we wszelakiego rodzaju czatach opartych na Javie. Jako podsumowanie postaram się zrobić do tego jakąś tabelę.

Czy mogę prosić o potwierdzenia w których popularnych javo-czatach działają bez problemu polskie literki? Proszę o podawanie wersji Mozilli oraz używanego systemu - byłoby świetnie, gdyby dało się to potwierdzić/zaprzeczyć na Linuksie i Windowsie.

Proponowana forma zgłoszeń:

Nazwa i adres czatu:
Działanie: W pełni/ Są problemy / Nie działają w ogóle
Uwagi: Z czym są ew. problemy, obejścia jeśli istnieją itp.

Jeżeli czat zachowuje się odmiennie w zależności od systemu, proszę to uwzględnić.
Mam nadzieje, ze wkrótce uda się zebrać listę, która pomoże nam wszystkim ;)

pozdrawiam piotr.
Ostatnio zmieniony 13 stycznia 2004, 18:05 przez pbartecki, łącznie zmieniany 2 razy
pbartecki
 
Posty: 705
Z nami od: 03 lutego 2002, 18:31

Czat na www.malawi.pl

Postautor: BigL » 18 września 2002, 22:41

Przeglądarka: -

Używam chata na www.malawi.pl.

Tak naprawdę widać ze jest to chat ze strony polchat.pl

Mam Mozillę 1.1 i Javę z blackdown.org ver 1.4.1

W oknie logowania są polskie literki w polu do wpisywania nazwy usera, a w opisach obok ich nie ma.

Natomiast na samych chacie jest odwrotnie - gdy coś piszę, to pokazują się krzaki, ale gdy już to wyślę to w oknie głównym są polskie literki.

Z tego co pamiętam, to na Windzie XP (ang.) z Mozillą 1.1 i 1.2a nie mam żadnego problemu. Javę mama tam bodajże z SUN-a ver 1.4.1.

Pozdrawiam

BigL
BigL
 

Re: Czat Java i polskie literki

Postautor: GabrielBaines » 18 września 2002, 23:45

Przeglądarka: -

pbartecki pisze:Proszę o podawanie wersji Mozilli oraz używanego systemu.


Zdecydowanie sugeruje też podanie informacji o ustawionym w systemie locale, jako że ma to bardzo duże znaczenie dla Javy.
Oczywiście idealnie byłoby, gdyby przed wysłaniem zgłoszenia sprawdzić, jakiego naprawde locale używa Java (np. przez Locale.getDefault()), ale rozumiem że to może być dla niektórych kłopot.

Moje zgłoszenia:

Mozilla 1.1 en-US, Linux, Java Blackdown-1.4.1-beta
Locale: pl_PL

Czat: http://www.polchat.pl
Działanie: jest prawie OK
Uwagi: Na stronie do logowania, w okienku na nazwę użytkownika można wpisywać polskie znaki i pokazują się poprawnie, natomiast w stałych textach polske znaki zamieniane są na pytajniki.

W samym z czacie polskie literki wyświetlane są OK, natomiast w okienku do wpisywania tekstu pokazywane sa krzaki (źle ustawiona czcionka?), chociaż na serwer przesyłane sa już poprawnie.

Czat: http://developer.java.sun.com
Działanie: nie bardzo
Uwagi: Można wpisywac polskie literki i w okienku, w którym się wpisuje pokazywane sa poprawnie. Niestety po przesłaniu na serwer pokazywane sa już krzaczki.

==
Gabriel
GabrielBaines
Moderator
 
Posty: 450
Z nami od: 05 marca 2002, 21:42

Re: Czat na www.malawi.pl

Postautor: At124 » 22 września 2002, 19:46

Przeglądarka: -

BigL pisze:Używam chata na www.malawi.pl.

Tak naprawdę widać ze jest to chat ze strony polchat.pl

Mam Mozillę 1.1 i Javę z blackdown.org ver 1.4.1

W oknie logowania są polskie literki w polu do wpisywania nazwy usera, a w opisach obok ich nie ma.

Natomiast na samych chacie jest odwrotnie - gdy coś piszę, to pokazują się krzaki, ale gdy już to wyślę to w oknie głównym są polskie literki.

Z tego co pamiętam, to na Windzie XP (ang.) z Mozillą 1.1 i 1.2a nie mam żadnego problemu. Javę mama tam bodajże z SUN-a ver 1.4.1.

Pozdrawiam

BigL


Niestety w Win XP home edition Angielskich z pełnym supportem dla polskich liter i javą:
Java(TM) Plug-in: Version 1.4.0_02
Using JRE version 1.4.0_02 Java HotSpot(TM) Client VM

objawy te same na polchacie brak liter w oknie logowania. To samo niestety w sytemie win'98 se ang. i NT 4.0 SP6.0a angielskim i javą 1.4.1 i czy to w mozilla czy Netscape 6.0 i 7.0. Nie ma różnicy. Nie działa. Aby było śmieszniej we wszystkich systemach IE 6.0 ma polskie znaki (java virtual machine z MS tu nie zawodzi)
At124
 

java na czacie Onet.pl

Postautor: Marian Koniuszko » 26 września 2002, 02:11

Przeglądarka: -

test przeprowadzany był na niżej wymienionych systemach operacyjnych windows 98 se oraz windows xp
java 1.3 i 1.4 sciągnięta z java.sun.cośtam...
Mozilla 1.0.1 wersja polskojęzyczna
Test przprowadzany był na czacie onet.pl
Nie ma polskich znaków w żadnej z wersji systemu, przeglądarki czy javy. Przy próbie wpisania łóśćęążź litery nie pojawiają się. na javie 1.4 w oknie pokazującym uczestników pogawędki, pojawia się bliżej niezidentyfikowany obiekt przypominający pasek przewijania . Okna rozmów prywatnych w obu wersjach javy mają zawężone pola służące do nadawania oraz odbioru informacji od rozmówcy z drugiego końca kabla. Okno prywatne po zmaksymalizowaniu a następnie przywróceniu do poprzednich rozmiarów ma prawidłowe pola do wpisywania i odbioru textu. podsumowująć, lipa kompletna...
ps.miło mi, że ktoś się w końcu tym tematem zainteresował.
Marian Koniuszko
 

Postautor: TUX » 26 września 2002, 03:28

Przeglądarka: -

wp.internauci.pl lub internauci.pl
Applet poprawnie obsluguje polskie literki na:

IE/Win xxx
Mozilla/Netscape/RedHat Linux
Nestcape 7.0/ MacOS X

Są problemy z
IE/MacOS X
IE/MacOS 9

Chat nie dziala poprawnie na Netscape 4.7/MacOS 9
TUX
 

Postautor: GabrielBaines » 26 września 2002, 09:48

Przeglądarka: -

Ponieważ w ten sposób raczej sie nie dowiemy czy problem jest z Javą i/lub systemem operacyjnym czy też autorzy appletów coś skonocili, spróbuje podejść do sprawy od drugiej strony. Napisze najprostszy mozliwy applet wypisujący tekst z polskimi znakami i pozwalający na wpisanie dowolnego tekstu przez użytkownika. Postaram się to zrobic zgodnie z zasadami sztuki i zobaczymy, jak to jest z tymi polskimi znakami w Javie.

Jeśli udałoby sie umieścić applet gdzie na mozillapl.org, to można go będzie używac do sprawdzania konkretnych wersji mozilli/systemów. A przede wszystkim będzie wiadomo, że jeśli w danej przeglądarce polskie znaki działają na mozillpl.org, a nie działają na jakims czacie, to jest to wina autorów czata i mozna do nich pisać z prośbą o poprawienie.

==
Gabriel
GabrielBaines
Moderator
 
Posty: 450
Z nami od: 05 marca 2002, 21:42

Postautor: TUX » 26 września 2002, 12:21

Przeglądarka: -

Sprawdzcie applety chata na wp.internauci.pl. Wlozylem duzo pracy w to aby mialy polskie literki na wielu systemach. Jak kogos to interesuje to moge podeslac fragmenty klas. Apletka po wydanu polecenia /info podaje dokladne informacje o systemie, wersji JVM itd.
TUX
 

Re: Czat Java i polskie literki

Postautor: irekc » 26 września 2002, 12:40

Przeglądarka: -

Chętnie potestowałbym kilka czatów, szkoda tylko że ich autorzy nie przewidzieli czegoś takiego jak połączenie przez HTTP (serwer proxy czy firewall po drodze) :( Wyjątkiem jest tu http://polchat.pl o którym pisał wcześniej Gabriel. U mnie jednak nie ma tam żadenego problemu z polskimi literami (logowanie, wpisywanie, wyświetlanie i okna ustawień). Dostają ode mnie 5+.

MozillaPL 1.2a, Win2000 SP3 PL, Java 1.4.1

--
Irek
irekc
 
Posty: 257
Z nami od: 12 lipca 2002, 12:41
Lokalizacja: Katowice

Postautor: KLAPEK » 26 września 2002, 12:44

Przeglądarka: -

TUX pisze:Sprawdzcie applety chata na wp.internauci.pl. Wlozylem duzo pracy w to aby mialy polskie literki na wielu systemach. Jak kogos to interesuje to moge podeslac fragmenty klas. Apletka po wydanu polecenia /info podaje dokladne informacje o systemie, wersji JVM itd.

Faktycznie SUN Java 1.4.1+Mozilla 1.0.1 PL+win98se dzialaja pl ogonki jak nalezy :lol:
W domu zerkne spod Linucha 8)
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
SeaMonkey @ GNU/Linux
KLAPEK
Moderator
 
Posty: 2189
Z nami od: 10 czerwca 2002, 15:05
Lokalizacja: ~/seamonkey

Obiecany applet

Postautor: GabrielBaines » 27 września 2002, 12:59

Przeglądarka: -

Obiecany applet juz jest, Piotr wystawił go tutaj: http://mozillapl.org/mozilla/test/applet-test.html

Dzięki niemu każdy może sprawdzić, jak jest ze wspraciem dla polskich znaków w jego Javie/Mozilli. W ten sposób będzie mozna się upewnic, czy nie działania polskich znaków na czacie wynika z blędów autora czata, czy też problemów samej Javy i/lub przeglądarki.

Z premedytacją nie robiłem żadnych trików ani specjalnych zabiegów żeby obejśc ewentualne błędy i uzyskac polskie znaki za wszelka cenę, bo wtedy test nie byłby wiarygodny.

Zapraszam do testowania swojej Javy.

==
Gabriel
GabrielBaines
Moderator
 
Posty: 450
Z nami od: 05 marca 2002, 21:42

Re: Obiecany applet

Postautor: KLAPEK » 27 września 2002, 13:08

Przeglądarka: -

GabrielBaines pisze:Obiecany applet juz jest, Piotr wystawił go tutaj: http://mozillapl.org/mozilla/czat/applet-test.html
Zapraszam do testowania swojej Javy.

Wszystko w jak najlepszym porzadku, albercik to dziala! ;)
Mozilla 1.0.1 PL + SUN Java 1.4.0.1 + win98se
w domu sprawdze 1.1 + lin i win ;)
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
SeaMonkey @ GNU/Linux
KLAPEK
Moderator
 
Posty: 2189
Z nami od: 10 czerwca 2002, 15:05
Lokalizacja: ~/seamonkey

Hej

Postautor: At124 » 27 września 2002, 13:55

Przeglądarka: -

A u mnie kicha widzę tylko ó iÓ

Niestety prawdopodobnie to wina moich systemów bo wszystkie w wersji angielskiej (NT 4.0 SP6.0a; WIN'98 SE, XP home ed. SP1)
Mam wrażenie, że java czerpie ustawienia z systemu, czyli chce być tylko angielska.
Jesli ktoś wie gdzie skonfigurować javę i jak by działała będę wdzięczny :) :)
Moja java to SUN 1.4.0_2 i 1.4.1 wersje international.
Hej !!!
At124
 
Posty: 247
Z nami od: 22 września 2002, 21:31

Re: Hej

Postautor: irekc » 27 września 2002, 14:48

Przeglądarka: -

At124 pisze:A u mnie kicha widzę tylko ó iÓ

Niestety prawdopodobnie to wina moich systemów bo wszystkie w wersji angielskiej (NT 4.0 SP6.0a; WIN'98 SE, XP home ed. SP1)
Mam wrażenie, że java czerpie ustawienia z systemu, czyli chce być tylko angielska.
Jesli ktoś wie gdzie skonfigurować javę i jak by działała będę wdzięczny :) :)
Moja java to SUN 1.4.0_2 i 1.4.1 wersje international.
Hej !!!


Nie wiem czy to pomoże, ale spróbuj otworzyć "Java Plug-in" z Panelu sterowania, przejść do zakładki Advanced i w polu Java Runtime Parameters wpisać coś takiego:

-Duser.language=pl -Duser.country=PL -Duser.variant=PL

Trzeba chyba restartnąć całą Mozille razem z QL, żeby zobaczyła nowe ustawienia JVM.

--
Irek
irekc
 
Posty: 257
Z nami od: 12 lipca 2002, 12:41
Lokalizacja: Katowice

TextField tak, Label nie?

Postautor: GabrielBaines » 27 września 2002, 17:16

Przeglądarka: -

A czy ma ktoś jeszcze taki objaw, że polskie literki są w komponencie TextField, ale nie ma ich w komponencie Label? Ciekaw jestem, czy to jest powszechny problem w Javie na Linuxie, czy tylko mój system jest taki perwersyjny.

Trochę teorii: W bibliotece AWT, które wykorzystuje testowy applet i większość czatów, komponenty interfejsu uzytkownika w Javie są realizowane poprzez ich odpowiedniki (peers) zapewniane przez system operacyjny. Dlatego zarówno działanie jak i wygląd interfejsu użytkownika bardzo mocno zależą od tego, co zapewnia system operacyjny.

Co ciekawe blioteka AWT jest już przestarzała i Sun zdecydowanie odradza jej używanie, zamiast niej należy uzywac Swinga. W Swingu wszystko jest realizowane przez Javę i jest dużo mniej kłopotów z polskimi znakami (a przynajmniej są one niezalezne od systemu operacyjnego). Niestety prawie wszystkie czaty są oparte o AWT, co byc może wiąże sie z faktem, że w "Javie" zapewnianej przez Microsoft VM nie ma Swinga.

==
Gabriel
GabrielBaines
Moderator
 
Posty: 450
Z nami od: 05 marca 2002, 21:42

Re: Obiecany applet

Postautor: KLAPEK » 27 września 2002, 18:55

Przeglądarka: -

KLAPEK pisze:
GabrielBaines pisze:Obiecany applet juz jest, Piotr wystawił go tutaj: http://mozillapl.org/mozilla/czat/applet-test.html
Zapraszam do testowania swojej Javy.

Wszystko w jak najlepszym porzadku, albercik to dziala! ;)
Mozilla 1.0.1 PL + SUN Java 1.4.0.1 + win98se
w domu sprawdze 1.1 + lin i win ;)

Mozilla 1.1 PL + SUN Java 1.4.1 + win98se tez wszystko OK 8)
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
SeaMonkey @ GNU/Linux
KLAPEK
Moderator
 
Posty: 2189
Z nami od: 10 czerwca 2002, 15:05
Lokalizacja: ~/seamonkey

Re: Obiecany applet

Postautor: KLAPEK » 27 września 2002, 20:30

Przeglądarka: -

KLAPEK pisze:
KLAPEK pisze:
GabrielBaines pisze:Obiecany applet juz jest, Piotr wystawił go tutaj: http://mozillapl.org/mozilla/czat/applet-test.html
Zapraszam do testowania swojej Javy.

Wszystko w jak najlepszym porzadku, albercik to dziala! ;)
Mozilla 1.0.1 PL + SUN Java 1.4.0.1 + win98se
w domu sprawdze 1.1 + lin i win ;)

Mozilla 1.1 PL + SUN Java 1.4.1 + win98se tez wszystko OK 8)

No niestety :cry: na Linuchu /RH 7.3/ + SUN Java 1.4.0_01-b03 + Mozilla 1.1 PL, a takze 1.2a PL nie jestem w stanie nic stwierdzic bo... przegladarka przy probie wejscia sie zamyka :o , i na roocie i na userze
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
SeaMonkey @ GNU/Linux
KLAPEK
Moderator
 
Posty: 2189
Z nami od: 10 czerwca 2002, 15:05
Lokalizacja: ~/seamonkey

Re: Obiecany applet

Postautor: Jacek » 27 września 2002, 20:45

Przeglądarka: -

KLAPEK pisze:No niestety :cry: na Linuchu /RH 7.3/ + SUN Java 1.4.0_01-b03 + Mozilla 1.1 PL, a takze 1.2a PL nie jestem w stanie nic stwierdzic bo... przegladarka przy probie wejscia sie zamyka :o , i na roocie i na userze


Uruchom pod X-ami konsole i w niej recznie uruchom mozille (najczesciej /usr/local/mozilla/mozilla). Wejdz na strone i odpowiedz, czy problem dotyczy java_vm? :roll:
Jesli tak, to chyba wiem o co chodzi :wink:

Pozdrawiam,
Jacek
Jacek
 
Posty: 84
Z nami od: 01 lipca 2002, 22:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obiecany applet

Postautor: pbartecki » 27 września 2002, 20:49

Przeglądarka: -

Gabriel -
wydaje się, że jest problem we wszystkich Linuksach - niezależnie od Locale w komponencie Label nigdy nie mam polskich literek, mam je za to w polu wpisywania tekstów.

Pod Win98 o ile są ustawione locale inne niż polskie plliterki nie wyświetlaja się nigdzie i nie można ich wprowadzac.

Szukam bledow od tego:
http://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=167595

Wyglada na nasz: problem z i18l czionkami w Component Label.

http://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=114078

Problem z wyswietlaniem miedzynarodowych czionek w apletach Javy.

OK.. śledzimy dalej - Gabriel, możesz się zająć opieką nad tym problemem?
pbartecki
 
Posty: 705
Z nami od: 03 lutego 2002, 18:31

Re: Obiecany applet

Postautor: KLAPEK » 27 września 2002, 21:01

Przeglądarka: -

Jacek pisze:Uruchom pod X-ami konsole i w niej recznie uruchom mozille (najczesciej /usr/local/mozilla/mozilla). Wejdz na strone i odpowiedz, czy problem dotyczy java_vm? :roll:
Jesli tak, to chyba wiem o co chodzi :wink:

Pozdrawiam,
Jacek

No wiec wywala i pisze taki komunikat:
Kod: Zaznacz cały
java_vm: error while loading shared libraries: libjvm.so: cannot open shared object file: No such file or directory
INTERNAL ERROR on Browser End: Could not read ack from browser
System error?:: Zasoby chwilowo niedostępne
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
SeaMonkey @ GNU/Linux
KLAPEK
Moderator
 
Posty: 2189
Z nami od: 10 czerwca 2002, 15:05
Lokalizacja: ~/seamonkey

Następna

Wróć do Pakiet SeaMonkey i Mozilla Suite

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: