MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Zastosowanie userChrome.css i userContent.css


Wprowadzenie

userChrome.css i userContent.css są plikami CSS, które mogą być używane do modyfikowania interfejsu użytkownika i zmieniania wyglądu stron internetowych w aplikacjach opartych na silniku Mozilli, takich jak Firefox, Thunderbird, SeaMonkey, Nvu etc.

Do edycji najwygodniej używać rozszerzenia ChromEdit

Jeśli wolisz jednak edytować ręcznie, to obydwa pliki muszą znajdować się w podkatalogu chrome\ w katalogu profilu. Nie istnieją one domyślnie, musisz je stworzyć. Zwykle w tym samym katalogu znajdują się dwa przykładowe pliki, userChrome-example.css i userContent-example.css, których nazwy możesz zmienić. Jeśli te dwa przykładowe pliki nie istnieją, możesz po prostu stworzyć pusty plik tekstowy i nazwać go userChrome.css lub userContent.css. W Firefoksie i Thunderbirdzie w wersji 1.5 lub wyższej, nawet sam katalog chrome\ może nie istnieć; w takim przypadku utwórz go ręcznie.

userChrome.css i userContent.css są odczytywane tylko podczas startu aplikacji, więc, aby zobaczyć jakiekolwiek zmiany, musisz włączyć aplikację ponownie.

userChrome.css

Większość aplikacji Mozilli używa XUL do budowania swoich interfejsów użytkownika. XUL jest językiem XML, podobnym nieco do HTML. Być może największym z podobieństw jest to, że XUL używa CSS do opisywania swojego wyglądu. Jeśli korzystałeś kiedyś ze stylów CSS na stronie HTML, to wiesz dosyć, aby zastosować je do interfejsu programu napisanego w XUL.

userChrome.css pozwala na zamianę określonych stylów dla interfejsu użytkownika. Stwarza to ogromne możliwości: od modyfikacji czcionek, kolorów i obramowań, przez zmianę pozycji poszczególnych elementów, aż do decydowania czy w ogóle będą wyświetlane.

Przykłady zastosowania stylów definiowanych w userChrome.css znajdziesz w tym temacie na forum

userContent.css

Przydatne odnośniki


Opracowano na podstawie MozillaZine Knowledge Base
Ancestor 09:36, 5 gru 2005 (EST)
Tę stronę ostatnio zmodyfikowano o 21:31, 26 mar 2009.

Osobiste:

Akcje:

:

Pomagają nam:

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: