MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Checkbox, radio-button? Jak to jest po polsku???

Tematy specyficzne dla pakietów SeaMonkey oraz Mozilla Suite

Moderator: Pomocy?!

Checkbox, radio-button? Jak to jest po polsku???

Postautor: Joanna » 02 kwietnia 2003, 08:42

Przeglądarka: -

Hej,
może to trochę nietypowy post na tym forum. Próbuję tłumaczyć dla moich współpracowników listę skrótów klawiaturowych z Helpa Mozilli. No i zacięłam się właśnie na tym, co w temacie... Czy macie wymyślone jakieś polskie odpowiedniki dla tych słów? Checkbox i radio-button? Pudełko sprawdzenia i radiowy guziczek :D Buhahahaha!

Może jakieś inne propozycje?

Asia.
Joanna

Z nami od: 27 sierpnia 2002, 13:29

Postautor: Ludwik » 02 kwietnia 2003, 10:21

pole (do) zaznaczania i okrągłe pole (do) zaznaczania? ;)
Kurs HTML p. Wimmera podaje "pole w postaci kwadratu" i "przełącznik" ;]
Ludwik
Moderator

Z nami od: 10 marca 2003, 10:05

Postautor: Joanna » 02 kwietnia 2003, 10:24

pole zaznaczania -- ok

ale

okrągłe pole zaznaczanie -- niewiele mówi o tym, że jest to pole "pojedynczego" wyboru -- tzn. ze z grupy można wybrać tylko jedno; a angielskim nazwa "radiobutton" też tego nie mówi, ale jednak jest to nazwa zarezerwowana dla tego typu "guziczków" i od razu wiadomo, o co chodzi; a może jest jakieś oficjalne tłumaczenie tego typu pola???
Joanna

Postautor: Wojciech » 02 kwietnia 2003, 11:13

O ile wiem, nie ma w języku polskim krótkich, prostych odpowiedników tych określeń i trzeba korzystać z wyrażeń opisowych.
Radio button jest to przełącznik (tak jak w starych radiach - na pewno nie pamiętasz takich :wink: - gdzie przy naciskaniu przycisku jednego zakresu fal inny przycisk wyskakiwał). Można to również określić jako przełącznik opcji albo pole przełączania opcji.
Check box, czyli pole wyboru opcji (zaptaszania :D ).
Pozdrawiam i w razie czego służę pomocą (w miarę możliwości!)
Wojciech
Moderator

Z nami od: 28 sierpnia 2002, 09:32

Postautor: Joanna » 02 kwietnia 2003, 11:19

Ooo... to mi się nawet spodobało. Dzięki!

Asia.
Joanna

Odp: Checkbox, radio-button? Jak to jest po polsku???

Postautor: Grzegorz » 19 stycznia 2011, 12:05

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.1; pl; rv:1.9.2.13) Gecko/20101203 Firefox/3.6.13

Wiem, że temat stary, ale z ciekawości spytam, czy w kwestii nazewnictwa wyżej wymienionych elementów coś się zmieniło?
GnuPG. Podpisuję własne wypowiedzi. | TrueCrypt. Ufam kryptografii, nie państwu. | Tor. Dbam o swoją prywatność. | OTR. Moje rozmowy nie są podsłuchiwane.

Załóż konto lub kup domenę WWW z linka polecającego: http://www.hekko.pl/?ref=34295
Grzegorz
Moderator

Z nami od: 15 kwietnia 2007, 12:33

Odp: Checkbox, radio-button? Jak to jest po polsku???

Postautor: DM123456 » 15 lutego 2011, 01:41

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.1; en-US) AppleWebKit/534.13 (KHTML, like Gecko) Chrome/9.0.597.98 Safari/534.13

Wykopię jeszcze ten 10 letni niemal temat. No więc jestem tłumaczem zajmującym się informatyką i wielokrotnie natknąłem się na ten problem. Z tego co mi wiadomo, wciąż nie ma dobrych odpowiedników w języku Polskim na Radio button i Checkbox.

Na szczęście ta kwestia właściwie sama się rozwiązuje. Chodzi o to, że te terminy używane są właściwie wyłącznie w tekstach dla informatyków (nigdy lub prawie nigdy w tekstach dla użytkowników), a każdy z nich doskonale zna oba określenia. Dlatego też najczęściej nie warto kombinować z nazywaniem ich na siłę po polsku bo będzie to prowadziło do zamieszania i mniejszego zrozumienia niż przy zastosowaniu prostego: "pole typu radiobutton", "pole typu checkbox" (i wariacje). Ewentualnie można wyjaśnić znacznie w przypisie ale praktycznie nigdy nie jest to tak naprawdę konieczne.

Pozdrawiam,
DM123456

Wróć do Pakiet SeaMonkey i Mozilla Suite