MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

[Wniosek formalny do admina] Pytanie roku

Forum związane z serwisem Zespołu MozillaPL. Propozycje dotyczące organizacji prezentowanych danych, udostępnianych artykułów, podejmowanych tematów

Moderator: Pomocy?!

[Wniosek formalny do admina] Pytanie roku

Postautor: zolgreen » 05 marca 2005, 00:50

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7.6) Gecko/20050226 Firefox/1.0.1

Niniejszym zwracam się z wnioskiem formalnym do admina, w sprawie utworzenia nowego działu na tym forum. Chodzi mianowicie o dział do, którego użytkownicy mogliby zgłaszać najciekawsze problemy jakie mają niektórzy forumowicze. Na koniec roku przyznawana bylaby malinowa lisiczka (na przykład) dla najbardziej powalającego zapytania. Od niedawna jestem użytkownikiem FireFoxa i postanowiłem zajrzeć na to forum, aby zaczerpnąć co nieco fachowej wiedzy na temat tej doskonałej bądź co bądź przeglądarki. Ubawiłem się jak nigdy dotąd. Na początek moje dwie nominacje:

1. A dałoby sie jakoś zrobić żeby linki z gg otwieraly sie w IE, a z innego komunikatora (np. AQQ) w FF? oczywiście nie przestawiając za każdym razem domyślnej przegladarki :?

2. FF nie reaguje na linki do plikow .lnk Chodzi mi o to, by je otwieral. Czy ktos ma jakis pomysl?

Mogloby być wesoło. Pozdrawiam.
Iz 1,31
zolgreen
 
Posty: 28
Z nami od: 05 marca 2005, 00:03
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Ludwik » 05 marca 2005, 01:01

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.7.6) Gecko/20050223 Firefox/1.0.1

IMHO powinniśmy mimo wszystko nie wprowadzać atomosfery przyzwalajacej na wyśmiewanie się z zadających pytania, bo już teraz miewamy z tym problemy.
Jeśli ktoś zadaje jakieś pytanie to oznacza, że tego nie wie i trzeba mu wytłumaczyć. Nie każdy musi rozumieć o co chodzi w komputerach.
Ludwik
Moderator
 
Posty: 2908
Z nami od: 10 marca 2003, 10:05

Re: Wniosek formalny do admina

Postautor: piotrek84 » 05 marca 2005, 01:02

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.7.6) Gecko/20050223 Firefox/1.0.1

Twój problem jest trzeci na liście, przeczytaj opisy forum :)
piotrek84
 
Posty: 1785
Z nami od: 11 września 2003, 18:48
Lokalizacja: ze świata marzeń

Postautor: zolgreen » 05 marca 2005, 01:16

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7.6) Gecko/20050226 Firefox/1.0.1

Zawsze na forach staram się być pomocny, jeśli tylko mogę. Rzeczywiście taki konkurs mógłby urazić wiele osób, które dopiero zaczynają przygodę z komputerem, a tego z całą pewnością bym nie chciał, tak jak daleki jestem od wyśmiewania się z takich osób. Przykłady, które podałem powyżej nie mają nic wspólnego z wiedzą na temat komputerów, nr 1 jest po prostu bez sensu, a nr 2 zadziwia wyjątkową pewnością siebie.
To był tylko taki pomysł pod wpływem chwili. Nieistotne. Pozdrawiam serdecznie i przepraszam za zawrót głowy. :D
Iz 1,31
zolgreen
 
Posty: 28
Z nami od: 05 marca 2005, 00:03
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: systemsoft » 05 marca 2005, 09:56

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; pl-PL; rv:1.7.6) Gecko/20050226 Firefox/1.0.1

Pozwól, będę trochę cyniczny.

Ten twój wniosek formalny jest trochę zabawny. Nie jest napisane stylem oficjalnym pisanym urzędowym. To bardziej wygląda na list otwarty, chociaż wiadomo są pewne ustępstwa. Wnioski zazwyczaj nie wygłasza się na forum publicznym, tylko prywatnie do zainteresowanego.

Deklarujesz, że jesteś pomocny na forum, którym przebywasz. Napisałeś na razie 4 posty i w jednym masz zastrzeżenia do pytań zadawanych przez użytkowników. Trochę to nieszczęsne...
SYSTEMsoft
...z racji inspiracji
systemsoft
 
Posty: 186
Z nami od: 12 lutego 2005, 22:45
Lokalizacja: Kraków

Postautor: Wojciech » 05 marca 2005, 10:16

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.7.5) Gecko/20041217

A mi się podoba propozycja zolgreena. Jeśli byłoby to wykonane w eleganckiej i kulturalnej formie, bez głupiego nabijania się, bez dopisywania wulgarno-ironicznych komentarzy, to nawet bezpośrednio zainteresowani mogliby się dobrze bawić. W końcu nasze Forum jest chyba najpoważniejszym, jakie znam, i trochę uśmiechu nie zaszkodzi. A plebiscyt "Pytanie roku" na pewno wzbudziłby duże zainteresowanie.

A czy wysyłający na pewno dłużej zastanawialiby się przed wysłaniem pytania? Wątpię. Może niektórzy.

W każdym razie potrzeba nam trochę humoru w tych dziwnych czasach. A ponieważ rzeczywistość wokół nas nie nastraja do radości, dobrym rozwiązaniem jest trochę śmiechu z nas samych. Jak to powiedział Mikołaj Gogol: "Z czego sie śmiejecie? - Z siebie samych się śmiejecie!" I tego nam czasem - również na tym Forum - brakuje.
Wojciech
Moderator
 
Posty: 1100
Z nami od: 28 sierpnia 2002, 09:32
Lokalizacja: Przeworsk

Postautor: Olhado/256 » 05 marca 2005, 11:26

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; en-US; rv:1.7.6) Gecko/20050225 Firefox/1.0.1 (MOOX M2)

Jeśli już mamy się z czegoś śmiać i za coś przyznawać anty-nagrody, to raczej za umiejętność posługiwania się językiem polskim. Nie każdy Polak musi znać się na komputerach (i przez to może zadawać zabawne pytania), ale każdy Polak powinien biegle posługiwać się polskim.

Poza tym - jeśli ktoś przychodzi tutaj zadać pytanie, to chyba nie po to, żeby nas rozbawić i wziąć udział w konkursie, ale po to, by uzyskać odpowiedź. Śmianie się z kogoś, kto potrzebuje pomocy, jest trochę nie fair. To forum jest raczej poważne, bo to nie jest klub towarzyski, tylko miejsce wymiany informacji i udzielania pomocy technicznej.

Natomiast w razie czego to ja z pewnością mogę nominować do nagrody kilka moich postów sprzed lat - jaki to człowiek wtedy głupi był... :D

Edit: zapomniałbym - ten wątek nie ma kompletnie nic wspólnego z Firefoksem. Przenoszę na odpowiednie podforum.
Pamiętaj obywatelu: WTYCZKI TO NIE TO SAMO, CO ROZSZERZENIA!
WinXP SP2
Olhado/256
Moderator
 
Posty: 3878
Z nami od: 26 września 2002, 09:47
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Ludwik » 05 marca 2005, 11:49

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.7.6) Gecko/20050223 Firefox/1.0.1

Olhado/256 pisze:Jeśli już mamy się z czegoś śmiać i za coś przyznawać anty-nagrody, to raczej za umiejętność posługiwania się językiem polskim.

Zglaszam kategoryczny spszecif!

Ómniejentnosc posłógiwania się jenzykiem polskim nie ma rzadnego związkó z ózyskiwaniem pomocy technicznej dotyczącej przeglondarek internetowych. Jaki jeszcze cenzus zamieżamy wprowadzić?
Morze jednak sprawy jenzyka pozostafmy forom dotyczoncym jenzyka...

Jak nie macie co robic to morze byscie przy Osiolkach pomogli? :]
Ludwik
Moderator
 
Posty: 2908
Z nami od: 10 marca 2003, 10:05

Postautor: zolgreen » 05 marca 2005, 12:37

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7.6) Gecko/20050226 Firefox/1.0.1

Olhado/256:
Niedawno, na czacie głównym DC++ jednego z hubów, zadałem kosmiczne pytanie.

"Może mi ktoś wyjaśnić dlaczego mam sloty 6/6, jeżeli nikt ode mnie nic nie ściąga?"

Ludzi tak zamurowalo, że nic nie pisali przez jakieś 10 sek. To pytanie jest może niezrozumiałe dla osób, które nie używają tego programu, jednak na tym czacie wszyscy są raczej zaawansowani, więc wszyscy dokładnie wiedzieli o co chodzi. Po pewnym czasie pojawiła się odpowiedź:

"No.., masz 6/6 sloty właśnie dlatego, że nikt od Ciebie nic nie ściaga. :o "

Później oczywiście pojawiły się też inne komentarze, bardzo jednoznaczne i zabawne.

Ludwik
Osiołki są DEBEST! Zaraz sprawdzę czy jest jakaś informacja na temat OnetPlejer.

systemsoft
Miałem na myśli oczywiście wszystkie fora na których jestem zarejestrowany i na których bywam chwilowo jako gość. Na forum FF jeszcze nie zdążyłem być pomocny. To fakt. :( Postaram się to zmienić.
Iz 1,31
zolgreen
 
Posty: 28
Z nami od: 05 marca 2005, 00:03
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Olhado/256 » 05 marca 2005, 13:16

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; en-US; rv:1.7.6) Gecko/20050225 Firefox/1.0.1 (MOOX M2)

Ludwik pisze:
Olhado/256 pisze:Jeśli już mamy się z czegoś śmiać i za coś przyznawać anty-nagrody, to raczej za umiejętność posługiwania się językiem polskim.

Zglaszam kategoryczny spszecif!

Ómniejentnosc posłógiwania się jenzykiem polskim nie ma rzadnego związkó z ózyskiwaniem pomocy technicznej dotyczącej przeglondarek internetowych.

Ależ ma i to ogromny. Umiejętność posługiwania się językiem polskim ma kluczowe znaczenie w jakichkolwiek kontaktach z Polakami. A jeśli się z tym nie zgadzasz, to podam analogiczny przykład: równie dobrze możesz powiedzieć, że znajomość XHTMLa nie ma żadnego związku z tworzeniem strony internetowej o tuningowaniu samochodów. Przecież strona nie jest o XHTMLu, więc w czym problem?

Oczywiście, że to nie jest forum językowe. Nie chcę tu rozmawiać o języku. Ale chcę (i muszę) rozmawiać w języku. Jeśli mam udzielić komuś pomocy, muszę rozumieć co do mnie napisał.
Pamiętaj obywatelu: WTYCZKI TO NIE TO SAMO, CO ROZSZERZENIA!
WinXP SP2
Olhado/256
Moderator
 
Posty: 3878
Z nami od: 26 września 2002, 09:47
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Ludwik » 05 marca 2005, 14:51

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.7.6) Gecko/20050223 Firefox/1.0.1

XHTML to co innego. On musi być zrozumiany przez maszyny, stworzenia z natury konkretne. Natomiast mówimy o naszej reakcji na to gdy mówi do nas ktoś nie potrafiący poprawnie wysławiac się po polsku. Jeśli będziemy się z niego wyśmiewać będzie to czysta złośliwość.

Człowiek nie umiejący poprawnie mówić po polsku nie ma prawa do uzyskania pomocy dotyczącej przeglądarki. To do czego ma prawo? Chyba powinien od razu pójśc i się powiesić.

A na przykład czy ja, który nie umiem mówić poprawnie po angielsku mam prawo wypowiadać się na anglojęzycznych grupach? Już kilku osobom pomogłem swoim łamanym angielskim w problemach technicznych o których inni native speakerzy twierdzili, ze są nie do rozwiazania. Bardzo mi dziękowali. Twoim zdaniem powinni mi kazac spadać, bo pomyliłem czasy?
Ludwik
Moderator
 
Posty: 2908
Z nami od: 10 marca 2003, 10:05

Postautor: Olhado/256 » 05 marca 2005, 15:42

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; en-US; rv:1.7.6) Gecko/20050225 Firefox/1.0.1 (MOOX M2)

Ludwik pisze:XHTML to co innego. On musi być zrozumiany przez maszyny, stworzenia z natury konkretne.

Dlatego nie mówię, że każdy przed napisaniem posta na tym forum powinien sprawdzić, czy się 100% validuje w j. polskim ;) Ludzki umysł potrafi na szczęście zgadnąć, że "nei" to "nie", "chcem" to "chcę", a na upartego nawet że "puling" to "plugin". Ale są przecież pewne granice. Im gorzej napisany post, trym więcej wysiłku muszę włożyć w jego czytanie, a przy pewnej ilości błędów w ogóle mi się odechciewa czytać. Z punktu widzenia zadającego pytanie nie jest to pożądany efekt.
Zresztą - ja zdaję sobie w pełni sprawę, że moje posty też nie są w 100% poprawne (w szczególności moja interpunkcja jest daleka od ideału), ale z tego, co widzę, da się je zrozumieć. I staram się je pisać jak najlepiej, bo wiem, że to, jak piszę, świadczy o moim poziomie intelektualnym i pozycji społecznej.
Ludwik pisze:Natomiast mówimy o naszej reakcji na to gdy mówi do nas ktoś nie potrafiący poprawnie wysławiac się po polsku. Jeśli będziemy się z niego wyśmiewać będzie to czysta złośliwość.

O wiele większą złośliwością jest naśmiewanie się z "głupich" pytań. Jak pisałem - od Polaka nie wymagam znajomości komputerów, ale wymagam znajomości polskiego. Polskiego uczą w szkole, można się dokształcić we własnym zakresie, są słowniki, są programy do sprawdzania pisowni - dla chcącego nic trudnego. Ale właśnie - dla CHCĄCEGO.
Ludwik pisze:Człowiek nie umiejący poprawnie mówić po polsku nie ma prawa do uzyskania pomocy dotyczącej przeglądarki. To do czego ma prawo? Chyba powinien od razu pójśc i się powiesić.

Chyba powinien pójść się dokształcić :P Poza tym - czy ja gdzieś napisałem, że nie ma prawa uzyskać pomocy? Oczywiście, że ma prawo i ja się zawsze postaram mu tej pomocy udzielić, ale czasem rzucę złośliwym komentarzem. Robię to tylko w ekstremalnych przypadkach i zazwyczaj kiedy mam zły humor ;) Poza tym - czy ty naprawdę uważasz, że znajomość języka polskiego na podstawowym poziomie to jest elitarna, przydatna jedynie intelektualistom umiejętność? Jak ci ludzie będą pisać podania o pracę chociażby? Oddadzą poloniście do sprawdzenia?
Ludwik pisze:A na przykład czy ja, który nie umiem mówić poprawnie po angielsku mam prawo wypowiadać się na anglojęzycznych grupach?

Ależ oczywiście, że masz prawo, a oni mają prawo się z ciebie pośmiać i pewnie to robią, ale po cichu. Ja też się śmieję w duchu, kiedy moja prowadząca od Kultury Amerykańskiej (rodowita amerykanka) próbuje powiedzieć coś po polsku (wolę zresztą nie myśleć co ona przeżywa słysząc nasz angielski... :D )

Natomiast cały mój wywód o naśmiewaniu się z błędów językowych był tylko reakcją na pomysł naśmiewania się z "głupich" pytań. Ja w ogóle jestem przeciwny jakiemukolwiek naśmiewaniu się, ale JEŚLI JUŻ z czegoś mamy się śmiać, to IMVHO właśnie z błędów językowych.
Pamiętaj obywatelu: WTYCZKI TO NIE TO SAMO, CO ROZSZERZENIA!
WinXP SP2
Olhado/256
Moderator
 
Posty: 3878
Z nami od: 26 września 2002, 09:47
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Nerf » 05 marca 2005, 17:58

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.7.6) Gecko/20050304 Firefox/1.0.1 (Debian package 1.0.1-1, Nerf) Mnenhy/0.7

W pewnych sytuacjach naśmiewanie się z błędów językowych nie jest niepożądane, a wręcz jest wskazane. Nie dotyczy to oczywiście normalnych błędów wynikających z niewiedzy, ale stosuje się np. do niechlujów ignorujących zasady pisowni np. wielką literą i interpunkcji, a także do ..::OooSoooOb pjSHoNcyFff fFF jenzyq oBCyM. ::..
I believe that all government is evil, and that trying to improve it is largely a waste of time.
H.L. Mencken
Nerf
 
Posty: 411
Z nami od: 14 stycznia 2003, 22:25
Lokalizacja: Piła-Warszawa

Postautor: zolgreen » 05 marca 2005, 19:22

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7.6) Gecko/20050226 Firefox/1.0.1

Ja posunąłbym się jeszcze dalej. Niechlujne pisanie nie powinno być wyśmiewane, a napiętnowane. Gość, który pisze "pozdrooffka", "jutro będzie fun" czy też "idę na szoping", powinien mieć w mgnieniu oka zapchaną skrzynkę e-mail z komentarzami dotyczącymi jego poziomu rozwoju. Jeżeli z tego powodu oddali się od Mozilli uszczuplając szeregi jej fanów, to kogo to obchodzi.
Co się zaś tyczy śmiesznych pytań, to one są i będą. Nie uważam aby zachowywanie powagi w takich sytuacjach, w imię szerzenie grona wielbicieli Firefoxa miało sens. Jestem przekonany, że autor tego pytania:
"A dałoby sie jakoś zrobić żeby linki z gg otwieraly sie w IE, a z innego komunikatora (np. AQQ) w FF? oczywiście nie przestawiając za każdym razem domyślnej przegladarki :?"
..jeżeli tylko ma dystans do samego siebie i odrobinkę poczucia humoru, kiedy zauważy jaki bezsens napisał ze śmiechu przewróci się do tyłu na plecy. Poza tym mnie, ironiczna czy też czasami wręcz chamska odpowiedź na moje głupie pytanie (zdarzało mi się i zdarza nadal), zawsze dawała kopa do zbadania tematu samemu i to bardzo dokładnie. Myślę że nie jestem tutaj wyjątkiem. Podawanie na tacy gotowej, pięknie zapakowanej odpowiedzi według mnie czyni tyleż dobrego co złego. :roll:
Iz 1,31
zolgreen
 
Posty: 28
Z nami od: 05 marca 2005, 00:03
Lokalizacja: Warszawa


Wróć do Serwis MozillaPL.org

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]

cron
Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: