MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Nowa nazwa dla MozillaPL

Forum związane z serwisem Zespołu MozillaPL. Propozycje dotyczące organizacji prezentowanych danych, udostępnianych artykułów, podejmowanych tematów

Moderator: Pomocy?!

Postautor: Gość » 02 grudnia 2003, 15:23

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.5) Gecko/20031007

MozillaPL+
Gość

Postautor: Gandalf » 08 grudnia 2003, 08:37

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.6b) Gecko/20031202 Firebird/0.7+

Chcialbym zwrocic uwage na kolejna zmiane... I nie rozpetujcie burzy, bo nic na tym nie zyskamy :)

Otoz zgodnie z admin meet z 5 grudnia( http://mozdev.org/pipermail/project_own ... 01146.html):
The owner of the 'Godzilla' name has been making some noise recently
concerning the use of 'zilla' in
web sites / software, though not directly to mozdev.
At this point we decided it would be prudent to ban new projects with
zilla in the name, encouraging an
alternative. Note that this will *not* effect current projects.

czyli:

Wlasciciel 'Godzilli' narobil ostatnio troche szumu w sprawie uzywania 'zilla' na stronach internetowych i w aplikacjach. Chociaz nie bylo to na mozdevie, zdecydowalismy, ze bedzie rozsadnie jezeli zabronimy uzywania 'zilla' w nazwie, sugerujac alternatywe. Zauwazcie, ze to *nie* dotyczy istniejacych nazw.

To chyba klaruje sytuacje wzgledem wszelkich *zilli jako nowych nazw.
Gandalf

Z nami od: 29 czerwca 2002, 04:37

Postautor: Gość » 08 grudnia 2003, 15:15

Przeglądarka: Opera/7.23 (Windows NT 5.0; U) [pl]

Kuźwa, aleście zamieszali!

Mozilla PL to po prostu polska Mozilla - czyż nie? I po co to zmieniać???

To jakby wg was należało nazwać np. MS-DOS 7.10 PL? Może Windows 98 SE PL?!
Gość

Postautor: marcoos » 08 grudnia 2003, 15:30

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.6b) Gecko/20031206 Firebird/0.7+ (marcoos/pentium3+sse2+mmx)

Anonymous pisze:Kuźwa, aleście zamieszali!
Mozilla PL to po prostu polska Mozilla - czyż nie?

Nie.

To jakby wg was należało nazwać np. MS-DOS 7.10 PL? Może Windows 98 SE PL?!

Ależ tak jest nazwany, o ile dobrze pamiętam. :)

Fantastyczne jest, kiedy anonimowy użytkownik innej przeglądarki wypowiada się w kwestii, o której nie ma pojęcia... (A wystarczyło przeczytać ten wątek od początku). :roll:
marcoos
Moderator

Z nami od: 12 października 2002, 10:25

Postautor: sir Iwan » 08 grudnia 2003, 19:07

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Win98; PL; rv:1.4) Gecko/20030624

hmm... proponuję dla niej nazwę "Mastodont", też gadzina :-) a, że troszkę
przyciężka to pasuje ;-). Bardziej serio... może Aligatorek czy inny Krokodyl? też w gadziej konwencji, i na koniec, zupełnie "serio" to
pasuje mi "Bazyliszek" nie dość, że Gad, to jeszcze i Polak... :oops:
sir Iwan

Postautor: BigL » 08 grudnia 2003, 22:28

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.6a) Gecko/20031029

Bazyliszek jest naprawdę dobry!
BigL

Z nami od: 26 lipca 2003, 10:57

Postautor: LarryN » 09 grudnia 2003, 02:59

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; PL; rv:1.5) Gecko/20031007

BigL pisze:Bazyliszek jest naprawdę dobry!

Chyba najbardziej polski jaszczur.
LarryN

Z nami od: 07 lutego 2002, 17:13

Postautor: Gość » 23 grudnia 2003, 21:51

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.5) Gecko/20031021

Ja na swoją ulubioną przeglądarkę mówię Mozilka, a bazyliszek - hmm... niby fajne. Chce zauważyć, że mnie osobiście nazwa Mozilla średnio się podoba - ciężko się to wymawia. I nie wiem czy ll czytać jak ll, czy jak j, a może po hiszpańsku - jak dź :-?
Gość

Postautor: Ludwik » 23 grudnia 2003, 21:54

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; PL; rv:1.5) Gecko/20031007 Firebird/0.7

Anonymous pisze:Ja na swoją ulubioną przeglądarkę mówię Mozilka, a bazyliszek - hmm... niby fajne. Chce zauważyć, że mnie osobiście nazwa Mozilla średnio się podoba - ciężko się to wymawia. I nie wiem czy ll czytać jak ll, czy jak j, a może po hiszpańsku - jak dź :-?

Jak w słowie "killer".
Ludwik
Moderator

Z nami od: 10 marca 2003, 10:05

Postautor: lenrock » 24 grudnia 2003, 00:18

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Win98; PL; rv:1.5) Gecko/20031007 Firebird/0.7

Anonymous pisze:Ja na swoją ulubioną przeglądarkę mówię Mozilka, a bazyliszek - hmm... niby fajne. Chce zauważyć, że mnie osobiście nazwa Mozilla średnio się podoba - ciężko się to wymawia. I nie wiem czy ll czytać jak ll, czy jak j, a może po hiszpańsku - jak dź :-?

A możesz podać przykład jak hiszpan może przeczytać całą nazwę mozilla bo "mozidźia" wydaje mi się zbyt trudne do wymówienia. Oczywiście na pewno w polskiej społeczności króluje mozilla z wymawianym ll , sądze że zamierzeniem autorów też była wymowa na wzór godzilli "godżilli".
lenrock
Moderator

Z nami od: 09 grudnia 2002, 19:33

Postautor: p8p » 24 grudnia 2003, 09:50

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; PL; rv:1.5) Gecko/20031007 Firebird/0.7

lenrock pisze:

A możesz podać przykład jak hiszpan może przeczytać całą nazwę mozilla bo "mozidźia" wydaje mi się zbyt trudne do wymówienia. Oczywiście na pewno w polskiej społeczności króluje mozilla z wymawianym ll , sądze że zamierzeniem autorów też była wymowa na wzór godzilli "godżilli".

:lol: Kto wam powiedział, że po hiszpańsku "ll" wymawia się jak "dź"??? :lol:
Hiszpanie "ll" wymawiają jak "j" i w ogóle nie mają takich dźwięków jak dź, ź
A jeśli chodzi o nazwę to chyba ten lewiatan (leviatan?) jest niezły
Na świecie jest tylko 10 rodzajów ludzi. Ci co mysla Binarnie i Ci co nie.
p8p

Z nami od: 20 września 2003, 14:51

Postautor: Gość » 24 grudnia 2003, 10:08

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.5) Gecko/20031021

to niech się wypowie jakiś Hiszpan, bo ja też pewny nie jestem, ale zawsze byłem przekonany że tam ll = dź ale takie nie do końca, takie jakby ź z językiem przy zębach...
Gość

Postautor: marcoos » 24 grudnia 2003, 12:33

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Macintosh; U; PPC Mac OS X Mach-O; en-US; rv:1.5) Gecko/20031026 Firebird/0.7

Podwójne l po hiszpańsku to zawsze j. Przykład:
"Palma de Mallorca" czytamy "Palma de Majorka", a nie "Madziorka" :P
marcoos
Moderator

Z nami od: 12 października 2002, 10:25

Postautor: p8p » 28 grudnia 2003, 21:26

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; PL; rv:1.5) Gecko/20031007 Firebird/0.7

już raz pisałem tego posta, ale eee.. tego.. znikł! :-?
No więc my tu gadu-gadu o hiszpańskim, a tymczasem problem nowej nazwy chyba nadal istnieje, wobec czego przedstawiam swoja propozycję:

BORUTA

Co, lub kto to jest podpowie nam wikipedia.pl:
Boruta, zwany Leśnym. - Demon z wierzeń prasłowiańskich. Był to władca lasu, wysoki mężczyzna z brodą po przyrodzenie, które też często miał dużych rozmiarów. Miał na głowie Boruta rogi jelenia, albo innego stwora, a dookoła siebie zwierzynę leśną w postaci wilków, niedźwiedzi i innych. To jemu właśnie myśliwi i wszyscy ludzie żyjący z lasu składali ofiary. (W trakcie chrystianizacji przemieniono go w diabła, ale nawet wtedy zawsze pomagał Polakom) Słowo "Boruta" w terminologii starosłowiańskiej oznacza po prostu sosnę, w której rzekomo ten demon miał zamieszkiwać.

Zanim powiecie "eee tam..", posłuchajcie rozlicznych zalet takowej nazwy:
-jest krótka
-nie zawiera polskich znaków ani polskich głosek
-jest wyraźnie polska (ew. słowiańska)
-jest oryginalna (mam dziwne wrażenie, że wybranie czegoś z greckiej mitologii lub alfabetu jest najprostsze, ale już niezbyt interesujące)
-domena boruta.org jest wolna :D
Ja uwazam, że jest to najlepsza ze wszystkich "słowiańskich" propozycji.
No i co sądzicie?

PS "ll' wymawiają jak dź lub dż hiszpańskojęzyczni mieszkańcy Ameryki Południowej
Na świecie jest tylko 10 rodzajów ludzi. Ci co mysla Binarnie i Ci co nie.
p8p

Z nami od: 20 września 2003, 14:51

Postautor: Majki » 28 grudnia 2003, 23:06

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.6b) Gecko/20031208

To ja już wolę Leviatan :) a tak wogóle to dla mnie to i tak będzie Mozilla :D
Majki

Z nami od: 19 czerwca 2003, 14:04

Postautor: Nieznajomy » 28 grudnia 2003, 23:38

Przeglądarka: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1) Opera 7.23 [pl]

A gdyby tak Netzilka albo Netzilla - czyli coś na bazie Netscape'a i Mozilli, ewentualnie netu czyli internetu...
Nieznajomy

Postautor: Gość » 28 grudnia 2003, 23:59

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.6b) Gecko/20031216 Firebird/0.7+

Paszczur...
Gość

Postautor: yoyo » 29 grudnia 2003, 00:38

Mi najbardziej podoba się Mozilka czyli Mozilla po polsku.

1. Nie nie ma "zilla" na końcu
2. Nazwa całkowicie polska
3. Jednoznacznie wskazuje na Mozillę

Myślę, że to jest bardzo dobry kompromis pomiędzy potrzebą całkowicie nowej nazwy a jednak produktem, którego i tak każdy będzie chciał widzieć jako Mozillę.
cieżko jest żyć lekko
yoyo

Z nami od: 05 maja 2003, 19:20

Postautor: Attis » 29 grudnia 2003, 02:16

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i386; pl-PL; rv:1.5) Gecko/20030925

Zadalem sobie trud przesledzenia calego watku od poczatku i uwazam ze najsesowniejszym pomyslem (nie godzacym ani w MozillaPLTeam ani w MF ani tez w ZU) byloby pozostawienie nazwy MozillaPL (przyzwyczajenie :), zreszta mnie proponowane nazwy w wiekszosci smieszyly) i zmienienie profilu MozilliPL na taki jaki zechce MF, czyli samo spolszczenie, zas w formie XPI szumnie reklamowanego (czemuzby tez nie za granica) wszystko to co do tej pory stanowilo integralna calosc MozilliPL i co wcale nie jest takie zle, bo gesty, jave i moztweak zapewne sporo ZU uwaza za nieodlaczny element samej Mozilli. Nie jest to moze najlepsze wyjscie, ale z zaproponowanych juz wczesniej to wydaje mi sie najsensowniejsze (jesli wogole wyjdzie taka ankieta to postuluje o umieszczenie w niej takiej opcji).

Ja jesli zas zobaczylbym na swojej statystyce odwiedzin ze ktos uzywa przegladarki "Balladyna" to chyba uznalbym ze to ktos ko lubi sie brzydko bawic PrefBarem badz w inny sposob zmienil sobie UA na "jajcarski". Mozilla to renoma i nie mozna ot tak po prostu odciac sie od tej nazwy (bo wiadomo ze UA musialby sie zmienic) tylko dlatego ze mamy ambicje robic cos wiecej od Czechow czy innych krajow ktore maja same langpacki.

Zauwazmy ze protesty autorow Gozilli nie dotycza nazw projektow juz utworzonych (w koncu MozillaPL to juz chyba kawal czasu), zreszta wiekszosc innych krajow ma Mozilla lub *zilla w nazwie swojej lokalnej Mozi - Mozilla Deutsch, CZilla, Mozilla France, Mozilla does IT wiec nie ma chyba co panikowac ze nagle nie dadza nam uzywac nazwy MozillaPL.
Attis

Z nami od: 01 sierpnia 2003, 14:54

Postautor: Yano » 30 grudnia 2003, 13:24

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; en-US; rv:1.6b) Gecko/20031228 Firebird/0.7+

Po pierwsze, to sorki, że dopiero teraz się dołączam, ale czasu brak a net w domu szwankuje. W miarę jak będę nadrabiał zaległości to się też będę udzielał.

Gandalf pisze:Konrad: nie jest to bez sensu. Marek ma racje, nazywanie projektu MozillaPL bylo bledem. Pamietaj, ze ty patrzysz jako Polak na Polski rynek. dla nas naturalne jest, ze zbitek liter "PL" oznacza Polskie, Polska... Dla calego swiata informatycznego "PL" oznacza Public Licence raczej niz Polska. Dlatego nie ma szans aby przeforsowac taka nazwe i nie dziwie sie takiej decyzji.

Gandalf - ja Cię rozumiem doskonale, ale do licha, jak ktoś by zrobił program MozillaUS to ja bym pomyślał, że jest to amerykańska wersja Mozilli, a nie specjalna edycja dla Urzędu Skarbowego. :) Co nasz kraj obchodzi, że ktoś tam sobie literki PL przywłaszczył jako skrót "licencji publicznej"? Polska istniała setki lat wcześniej. Setki lat wcześniej, niż ktokolwiek usłyszał o kontynencie zwanym obecnie Ameryka (nie wspominając już o kraju, który jest z nim utożsamiany a roszczącym sobie prawo do całego świata)! A Ty mi teraz mówisz, że PL to głównie Public Licence? :evil:
PL to Polska, Poland, Polen, Polonia, Pologne, Польша (Polsza), פולין (Polin), itd. Public Licence jest gdzieś daleko za tym.

Podsumowując - powinniśmy walczyć o zatrzymanie nazwy MozillaPL w takiej formie jak jest. Powyższy argument mógłby być IMO kartą przetargową w rozmowach z MF.

PS: Ale ze mnie patriota wylazł ;) Może to ze zmęczenia...
Yano

Z nami od: 17 grudnia 2002, 10:32

PoprzedniaNastępna

Wróć do Serwis MozillaPL.org