MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

aplikacje WWW w XUL

Projektowanie aplikacji i rozszerzeń opartych na technologiach Mozilla Foundation: XUL, JavaScript, XPCOM, XBL i innych

Moderator: Pomocy?!

aplikacje WWW w XUL

Postautor: Orinoko » 18 marca 2004, 17:10

Przeglądarka: Opera/6.05 (Windows 2000; U) [es-ES]

Witam.
Gdzie znajdę jakieś materiały na temat tworzenia aplikacji WWW w XUL? Chodzi mi o quickstart do spraw tak banalnych, jak użycie XUL zamiast formularzy HTML, czyli przerobienie zwykłej aplikacji napisanej w PHP na XUL.
Tomasz
Orinoko
 

Re: aplikacje WWW w XUL

Postautor: marcoos » 18 marca 2004, 18:35

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.7b) Gecko/20040318 Firefox/0.8.0+ (marcoos)

Orinoko pisze:Gdzie znajdę jakieś materiały na temat tworzenia aplikacji WWW w XUL?


Cóż, standardowo:
* http://www.xulplanet.com/
* http://www.mozilla.org/projects/xul/
* http://books.mozdev.org/
marcoos
Moderator
 
Posty: 2227
Z nami od: 12 października 2002, 10:25
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Gość » 22 marca 2004, 18:16

Przeglądarka: Opera/6.05 (Windows 2000; U) [es-ES]

Cały czas sobie czytam i wiem już sporo o modelu pudełkowym, kontrolkach itd. Chodzi mi jednak o krótką odpowiedź pytanie: Jak zrobić przycisk <input type="submit"> i jak wskazać, które dane od użytkownika mają być wysłane metodą POST.
Tomek
Gość
 

Postautor: Gandalf » 22 marca 2004, 20:57

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.7b) Gecko/20040304 Firefox/0.8.0+

XUL nie ma czegos takiego jak formularze sam w sobie. Mozesz albo uzyc namespace HTMLa, albo posluzyc sie JavaScriptem do przekazania danych do kontrolki XPCOM, ktora obsluzy transmisje sieciowa.

XUL nie jest jezykiem pisania stron internetowych tylko aplikacji. Stad ta roznica.
Gandalf
 
Posty: 1802
Z nami od: 29 czerwca 2002, 04:37
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Gość » 23 marca 2004, 12:10

Przeglądarka: Opera/6.05 (Windows 2000; U) [es-ES]

Stąd ta różnica... Tak, ale zapewne pisze się WWW w tym języku, bo jest to bardzo efektowne rozwiązanie. Dlatego pytam o cudze doświadczenia, aby samemu nie wyważać otwartych drzwi.
Wiem, wiem, w końcu się doczytam gdzieś, ale chętnie popróbowałbym sobie na bieżąco, bez czekania, aż przeczytam "wszystko".
Tomek
Gość
 

Postautor: Gandalf » 23 marca 2004, 16:53

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.7b) Gecko/20040318 Firefox/0.8.0+

Anonymous pisze:Stąd ta różnica... Tak, ale zapewne pisze się WWW w tym języku, bo jest to bardzo efektowne rozwiązanie.


Nie. Nie pisze sie WWW w tym jezyku, bowiem XUL nie zostal do tego stworzony i nie jest jeszcze standardem W3C oraz obsluguje go na razie tylko Gecko.

Anonymous pisze: Dlatego pytam o cudze doświadczenia, aby samemu nie wyważać otwartych drzwi.


XULa uzywalem kilkakrotnie przy pisaniu aplikacji biznesowych i sprawdza sie bardzo milo. Natomiast XUL to (tak jak HTML) tylko jezyk opisu interfejsu (w archiwach pisma Software 2.0 znajdziesz moj artykul "XUL - Interfejsy drugiej generacji"), aby dac mu "zycie" uzywa sie dwoch poziomow jezykow.
1) poziom bezposredni. Tutaj glownie JavaScript, ale sa tez plany obslugi Perla, TCL czy Pythona.
2) poziom glebszy - tu glownie C++ i XPCOM, ale tez Java, JavaScript i inne.

Przy czym pamietaj ze XUL pracuje lokalnie. Odpala sie na maszynie na ktorej wykonujesz kod i aby np. komunikowac sie z serwerem musisz uzyc jakiejs warstwy transportu.

Anonymous pisze:Wiem, wiem, w końcu się doczytam gdzieś, ale chętnie popróbowałbym sobie na bieżąco, bez czekania, aż przeczytam "wszystko".
Tomek


Przede wszystkim zmien myslenie. Nie patrz na XUL jak na HTML, a bardziej jak na... jezyk opisu interefejsu :) Zas programujesz "w tym - czyli w Gecko" tak jak w C++ czy Javie.
Gandalf
 
Posty: 1802
Z nami od: 29 czerwca 2002, 04:37
Lokalizacja: Warszawa


Wróć do Programowanie z użyciem technologii Mozilli

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], dexter

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: