MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Kłopotliwe wczytywanie stron w Firefoxie

Tematy specyficzne dla przeglądarki Mozilla Firefox

Moderator: Pomocy?!

Kłopotliwe wczytywanie stron w Firefoxie

Postautor: awijaswijas » 05 stycznia 2021, 12:25

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.3; Win64; x64; rv:84.0) Gecko/20100101 Firefox/84.0

Szanowni Państwo. Jakiś czas tam napisałem sugestię do Firefoxa, abyście zrobili przy którejś z aktualizacji opcję zapamiętywania pozycji scrolla. Dziękuję, bo faktycznie wzięli to Państwo pod uwagę i od ostatniej aktualizacji Firefox pamięta pozycja scrolla. I to jest dobre, ale niestety poszło to trochę "na nie" w drugą stronę, ponieważ popsuła się u Was jednocześnie następująca rzecz, a mianowicie... większość stron internetowych przeglądanych w Firefoxie zaczęła wczytywać się nie bezpośrednio z samych serwerów tylko z pamięci podręcznej przeglądarki. I tutaj zaczynają się schody, ponieważ wczytywanie stron z pamięci przeglądarki jest bardzo, bardzo kłopotliwe i utrudniające przeglądanie internetu, a także jest strasznym utrudnieniem dla właścicieli i administratorów witryn internatowych, którzy na bieżąco aktualizują swoje serwisy. Dla przykładu - jak ktoś coś wstawi nowego na swojej stronie, to internauci, którzy nie odświeżą strony za pomocą klawisza F5 przez długie miesiące nie będą widzieli naniesionych zmian na stronie, którą akurat lubią odwiedzać, ponieważ stale będzie im się wczytywać stara ostatnio zapamiętana wersja strony z pamięci podręcznej cache, zamiast bezpośrednio z serwera. I co za tym idzie? Internauci nie będą na bieżąco z aktualizacjami poszczególnych treści. Ktoś kto akurat tego nie wie, że aby móc zobaczyć nowe treści trzeba odświeżyć stronę przyciskiem F5 to nie zobaczy na bieżąco nowych wiadomości. Raczej wątpię, żeby duża ilość internautów bawiła się w odświeżanie stron F5. Po prostu zazwyczaj pewnie ludzie wchodzą na stronę i albo coś zwyczajnie na niej jest, albo czegoś po prostu nie ma. I jak nie ma to zwyczajnie z niej wychodzi. Konstruktywnie opiniując, chciałbym Państwu powiedzieć, że to co zrobiliście podczas ostatniej aktualizacji, jest po prostu strasznie słabe, niepraktyczne i utrudniające korzystanie z internetu. Zatem, bardzo, bardzo, bardzo Państwa proszę, pozostawcie samo zapamiętywanie pozycji scrolla tak jak ostatnio je zrobiliście, bo to jest akurat dobre na plus, ale poprawcie za to przy najbliższej aktualizacji wczytywanie stron nie z pamięci podręcznej przeglądarki, tylko bezpośrednio z serwerów stron (tak jak to było dotychczas w Firefoxie). Chodzi mi o to, że jak ktoś ma w opcjach Firefoxa zaznaczoną na stałe zapamiętywanie pamięci cache i cookies, to żeby za każdym razem kiedy otworzy przeglądarkę i wejdzie na stronę, mógł przeglądać internet z wczytującymi się wszystkimi zaktualizowanymi treściami stron zawsze z serwerów a nie tylko z pamięci podręcznej przeglądarki. Jeśli ustawiona przez Państwa pamięć pozycji scrolla nie może iść jednocześnie w parze z wczytywaniem stron z serwerów, to zlikwidujcie pamięć scrolla na rzecz wczytywania stron zawsze tylko i wyłącznie z serwerów. Nie wiem, czy odpowiednio to Państwo opisałem, ale mam nadzieję, że tak.

Z poważaniem,
Internauta wierny Firefoxowi
awijaswijas
 
Posty: 10
Z nami od: 04 stycznia 2021, 21:52

Odp: Kłopotliwe wczytywanie stron w Firefoxie

Postautor: dexter » 05 stycznia 2021, 13:56

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64; rv:86.0) Gecko/20100101 Firefox/86.0

Witam,

nie widziałem w tej wersji żadnych zmian dotyczących pamięci podręcznej, ani nie spotkałem się z podobnym błędem.
dexter
Moderator
 
Posty: 8319
Z nami od: 02 października 2004, 21:30

Odp: Kłopotliwe wczytywanie stron w Firefoxie

Postautor: awijaswijas » 05 stycznia 2021, 14:10

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.3; Win64; x64; rv:84.0) Gecko/20100101 Firefox/84.0

Najlepiej to widać jak się jest właścicielem witryny i dokona się zmian w panelu administratora poprzez dodanie jakiejś nowości / aktualizacji na stronie a następnie otworzy się Firefoxa i wogóle tej dokonanej zmiany nie widać na stronie. Żeby zobaczyć naniesione zmiany na stronie ratuje tylko i wyłącznie przycisk odświeżenia F5. Jestem właścicielem takiej formowej strony, ale nie chciałbym podawać jej na forum. Nie wiem jak to się ma do dużych serwisów i portalu, ale na mojej małej stronie firmowej takie coś zauważyłem. Proszę spróbować na przykładzie jakiś właścicieli innych stron, których może Państwo znacie. Dla mojej strony firmowej jest to bardzo kłopotliwe.
awijaswijas
 
Posty: 10
Z nami od: 04 stycznia 2021, 21:52

Odp: Kłopotliwe wczytywanie stron w Firefoxie

Postautor: awijaswijas » 05 stycznia 2021, 14:16

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.3; Win64; x64; rv:84.0) Gecko/20100101 Firefox/84.0

Dodałem zdjęcie do galerii i wpis w newsach na swojej firmowej stronie w Nowy Rok to do dzisiaj rana Firefox tego nie pokazywał, dopiero jak odświeżyłem F5. Zaznaczam, że mam w opcjach ustawione zapamiętywanie cookies i cache. Natomiast jak zaznaczę w opcjach czyszczenie cache przy każdym wyjściu z przeglądarki, to dopiero wtedy widać naniesione zmiany w serwisie z automatu przy każdym wejściu. Chciałem napisać do nich sugestię, ale mają od jakiegoś czasu zablokowany formularz do przesyłania opinii.
awijaswijas
 
Posty: 10
Z nami od: 04 stycznia 2021, 21:52

Odp: Kłopotliwe wczytywanie stron w Firefoxie

Postautor: awijaswijas » 05 stycznia 2021, 14:40

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.3; Win64; x64; rv:84.0) Gecko/20100101 Firefox/84.0

Ciekawe jak można do nich dotrzeć z tym tematem, żeby podczas najbliższej aktualizacji mogli to poprawić..
awijaswijas
 
Posty: 10
Z nami od: 04 stycznia 2021, 21:52

Odp: Kłopotliwe wczytywanie stron w Firefoxie

Postautor: dexter » 05 stycznia 2021, 14:45

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64; rv:86.0) Gecko/20100101 Firefox/86.0

A, jeżeli o to chodzi to całkiem możliwe. Ta strona jest oparta na WordPressie?
dexter
Moderator
 
Posty: 8319
Z nami od: 02 października 2004, 21:30

Odp: Kłopotliwe wczytywanie stron w Firefoxie

Postautor: awijaswijas » 05 stycznia 2021, 15:03

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.3; Win64; x64; rv:84.0) Gecko/20100101 Firefox/84.0

Nie wiem, nie mam aż takiej wiedzy, ale zapytałem mojego informatyka i podał mi następujące technologie, na której oparta jest strona mojej firmy: HTML5, CSS3, PHP, JavaScript (jQuery), mod_rewrite, responsive web design
awijaswijas
 
Posty: 10
Z nami od: 04 stycznia 2021, 21:52

Odp: Kłopotliwe wczytywanie stron w Firefoxie

Postautor: awijaswijas » 05 stycznia 2021, 15:08

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.3; Win64; x64; rv:84.0) Gecko/20100101 Firefox/84.0

Aktualnie obserwuję duże portale typu onet czy o2. Czy u nich tez takie coś jest. W innych przeglądarkach przy zaznaczonej pamięci cache i cookies naniesione zmiany na stronie widać od razu z automatu. Tylko Firefox nie może sobie z tym poradzić i nie widzi zmian dopóki się strony nie odświeży.
awijaswijas
 
Posty: 10
Z nami od: 04 stycznia 2021, 21:52

Odp: Kłopotliwe wczytywanie stron w Firefoxie

Postautor: krystian3w » 05 stycznia 2021, 15:45

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64; rv:86.0) Gecko/20100101 Firefox/86.0

Nie chodzi ci może o to że zmieniasz na stronie kolorystykę/rozmiar i trzeba wymusić odświeżenie kombinacją: Ctrl+F5? Takie coś może być z racji oszczędzania przepustowości serwera/źle ustawionego czasu ważności pliku "CSS"/złej metody na generowanie dynamicznego adresu url do pliku "CSS", przez co przeglądarka pobiera stary i nie widzisz poprawek na stronie.

Raczej tylko stare babcie się modliły o widoczność wpisu z życzeniami świątecznymi/noworocznymi bez odświeżenia strony dowolną metodą np. przyciskiem "[odśwież]" obok przycisku strony "domowej".

Jak chcesz coś doładowywać dynamicznie to może trzeba dorzucić coś zbudowanego na ajax.
¡Moz://a zorro de fuego!

Moz://a raposa de fogo!
krystian3w
 
Posty: 1923
Z nami od: 01 grudnia 2017, 15:27

Odp: Kłopotliwe wczytywanie stron w Firefoxie

Postautor: awijaswijas » 05 stycznia 2021, 15:55

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.3; Win64; x64; rv:84.0) Gecko/20100101 Firefox/84.0

Nie, kolorystyki, rozmiarów czcionek i grafiki nie zmieniam. Wstawiam nowy wpis w newsach i nowe zdjęcie w galerii lub np. poprawiam błąd literowy w innej zakładce, to tego wszystkiego nie widać na stronie w Firefoxie od 5 dni. Dopiero można to wszystko zobaczyć po odświeżeniu strony. Natomiast wszystkie inne przeglądarki widzą od razu przy najbliższym nowym wejściu. Firefox też oczywiście zawsze widział, ale przestał widzieć po ostatniej grudniowej czy listopadowej (nie pamiętam dokładnie) aktualizacji.
awijaswijas
 
Posty: 10
Z nami od: 04 stycznia 2021, 21:52

Odp: Kłopotliwe wczytywanie stron w Firefoxie

Postautor: awijaswijas » 05 stycznia 2021, 18:09

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.3; Win64; x64; rv:84.0) Gecko/20100101 Firefox/84.0

Taka sytuacja...

Zrobiłem we Firefoxie "Uruchom ponownie przeglądarkę z wyłączonymi dodatkami" i strona zaczęła wczytywać treści bieżące nareszcie z serwera (czyli tak jak chciałem i tak jak było dawniej) nawet przy włączonym zapamiętywaniu cache i cookies. Więc może coś to pomogło.
awijaswijas
 
Posty: 10
Z nami od: 04 stycznia 2021, 21:52

Odp: Kłopotliwe wczytywanie stron w Firefoxie

Postautor: awijaswijas » 05 stycznia 2021, 18:26

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.3; Win64; x64; rv:84.0) Gecko/20100101 Firefox/84.0

Upsss.. przepraszam, jednak mi się tylko wydawało. Nadal nie działa...
awijaswijas
 
Posty: 10
Z nami od: 04 stycznia 2021, 21:52

Odp: Kłopotliwe wczytywanie stron w Firefoxie

Postautor: krystian3w » 05 stycznia 2021, 18:31

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64; rv:86.0) Gecko/20100101 Firefox/86.0

Nie wydaje mi się by twój webmaster zaimplementował opcję, że literówki można na żywo poprawiać aż klient nie straci połączenia z internetem (czyli bez naciśnięcia F5).

Jak napiszesz, że sprzedajesz kruwki ciągutki to musisz się pogodzić z ciringem - ktoś na pewno zauważy a jak się uprze to zapisze w web.archive.org lub archive.today.
¡Moz://a zorro de fuego!

Moz://a raposa de fogo!
krystian3w
 
Posty: 1923
Z nami od: 01 grudnia 2017, 15:27

Odp: Kłopotliwe wczytywanie stron w Firefoxie

Postautor: awijaswijas » 05 stycznia 2021, 19:12

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.3; Win64; x64; rv:84.0) Gecko/20100101 Firefox/84.0

No trudno, coś za coś. Widocznie nie można mieć dwóch rzeczy na raz.

Dotarło do mnie, że albo:

1). Włączona pamięć podręczna przeglądarki i szybsze działanie strony, ale za to brak możliwości wczytywanych treści bezpośrednio z samego serwera przy każdym nowym wejściu na stronę

albo...

2). Wyłączona pamięć podręczna przeglądarki i nieco wolniejsze wczytywanie strony, ale za to możliwe wczytywanie treści bezpośrednio z samego serwera przy każdym nowym wejściu na stronę

Temat z mojej strony zamknięty!

Pozdrawiam
awijaswijas
 
Posty: 10
Z nami od: 04 stycznia 2021, 21:52


Wróć do Przeglądarka Firefox

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: