MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Podręcznik konfiguracji Thunderbirda i Kuriera

Tematy specyficzne dla klienta poczty Mozilla Thunderbird

Moderator: Pomocy?!

Podręcznik konfiguracji Thunderbirda i Kuriera

Postautor: Wojciech » 03 lutego 2005, 08:50

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; PL; rv:1.7.5) Gecko/20041217

W związku z częstymi pytaniami i problemami z konfiguracją Thunderbirda i Kuriera Poczty wspólnie z neo007 otwieramy projekt opracowania instrukcji dla użytkowników, zawierającej przykładowe, sprawdzone ustawienia dla różnych dostawców popularnych usług pocztowych. Wdziałbym też krótką a treściwą instrukcję do konfiguracji kanałów RSS i grup dyskusyjnych.

Prosimy o dopisywanie tutaj tychże sprawdzonych przykładów ustawień, wzgl. przesyłanie ich do neo007 albo na Wiki (na razie nie ma oddzielnej strony projektu, jest tylko ogólna informacja). Proszę pamiętać, że instrukcje te muszą być w formie zrozumiałej dla osób mających trudności z konfigurowaniem czegokolwiek a także z czytaniem ze zrozumieniem tekstu informatycznego. Mile widziane będą też zrzuty. Jako podstawę przyjmujemy Thunderbirda w polskojęzycznej wersji 1.0, może być również najnowszy Kurier, też po polsku.

Po ukończeniu wzgl. przygotowaniu instrukcji dla najpopularniejszych operatorów można by umieścić tę instrukcję jako podstronę strony głównej. Ale do tego zapewne jeszcze daleko.

Tu, na Forum, znajdują się co najmniej 2 szczegółowe instrukcje, jedna do onetu, druga do o2. Bardzo proszę Autorów o wklejenie ich tutaj, może z pewnymi poprawkami, wzgl. o zamieszczenie tu odnośników do nich. Autorzy są zobowiązani w sumieniu do aktualizacji tych informacji w razie potrzeby. :)
Wojciech
Moderator
 
Posty: 1100
Z nami od: 28 sierpnia 2002, 09:32
Lokalizacja: Przeworsk

Postautor: neo007 » 07 lutego 2005, 16:24

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Win 9x 4.90; pl-PL; rv:1.7.5) Gecko/20041108 Firefox/1.0

Chciałem ten projekt zrealizować na tym forum. Nie wiem co wy o tym sądzicie, ale użytkownik Wojeciech mnie poparł (sorki za błędy, ale nie chce mi się używać backspace). Napiszę jak skonfigurować Tb dla poczty założonej w portalu onet.pl. Moderator lub admin mógłby skleić tu jeszcze do o2, a inni napisaliby dla innych (dla tych na których mają, i gotowy projekt podrzucimy szefostwu). Więc do dzieła!

onet.pl

Nasz adres mailowy na onet.pl to: nazwa@poczta.onet.pl lub nazwa@op.pl
1. Instalujmy Tb (wszyscy mający Windows chyba wiedzą jak to zrobić)
2. Włączamy Tb
3. Wyskakuje nam: (...) Wybierz rodzaj konta jaki chcesz skonfigurować
4. Wybieramy konto pocztowe
5. Dalej
6. Imię nazwisko lub pseudonim - co chcesz
7. Adres e-mail: nazwa@poczta.onet.pl lub nazwa@op.pl
8. Dalej
9. Serwer poczty przychodzącej: wybieramy pop, a wpisujemy: pop3.poczta.onet.pl
9. Serwer poczty wychodzącjej: smtp.poczta.onet.pl
10. Dalej
11. Nazwa użytkownika: 2x nazwa@poczta.onet.pl lub nazwa@op.pl
12. Dalej
13. Co chcesz
14. Dalej
15. Zakończ
16. Wpisujemy nasze haslo - jeśli nie dzielimy z nikim komputera i nie obawiamy się o przeczytanie naszych wiadomości zaznaczamy "Użyj menedżera haseł, aby zapamiętać hasło - nie będziemy musieli za każdym razem go wpisywać)
17. Jesli nie pomyliliśmy się przy podaniu adresu lub hasła, wszystko będzie "grało"


W przeciwnym przypadku klikamy Narzędzia => Konfiguracja kont
1. Z menu po lewej stronie wybieramy drugą pozycję (Konfiguracja serwera):
a) Nazwa serwera: pop3.poczta.onet.pl; port: 110
b) Uzytkownik: nazwa@poczta.onet.pl lub nazwa@op.pl
c) Użyj bezpiecznego połączenia ssl - NIE
d) Użyj bezpiecznego uwierzytelniania - NIE
e) Reszta jak chcemy
2. Z menu po lewej wybieramy: Serwer poczty wychodzącej:
a) Nazwa: smtp.poczta.onet.pl; port: 25
b) Używaj identyfikatora użytkownika oraz hasła - TAK:
c) Użytkownik: nazwa@poczta.onet.pl lub nazwa@op.pl
d) Używaj połączenia szyfrowanego: Bez szyfrowania.


Jeśli wszystko jest tak jak opisane wyżej - będzie działało, chyba że mamy dwa konta. postępujemy tak:
1. Tworzymy pierwsze konto tak jak napisane na poczatku,
2. Wchodzimy w koniguracja kont => Dodaj konto i wpisujemy tak jak pierwszy punkt z części ciemnoczerwonej.
3. Klikamy z menu Serwer poczty wychodzącej => Konfiguracja serwerów poczty wychodzacjej:
powinien być już taki: smtp.poczta.onet.pl (domyslny)
wybieramy go i klikamy edytuj:
a) Nazwa serwera: smtp.poczta.onet.pl; port 25
b) Używaj identyfikatora użytkownika oraz hasla - TAK:
c) Użytkownik: nazwa@poczta.onet.pl lub nazwa@op.pl
d) Używaj połączenia szyfrowanego: Bez szyfrowania.
e) Potweirdzamy OK
4. Klikamy dodaj i postępujemy tak jak wyżej od a do e, lecz tym razem wpisujemy zamiast nazwa@poczta.onet.pl lub nazwa@op.pl nasze drugie konto.
5. Z menu wybieramy konfiguracja serwera, dla pierwszego konta (nazwa@poczta.onet.pl lub nazwa@op.pl), klikamy zaawansowane i smtp, u góry wybieramy smtp i wybieramy serwer 1,
6. Z menu wybieramy konfiguracja serwera, dla drugiego konta (nazwa2@poczta.onet.pl lub nazwa2@op.pl), klikamy zaawansowane i smtp, u góry wybieramy smtp i wybieramy serer 2. zatwierdzamy wszystko i koniec.

Myslę, że napisałem to w miarę przystępnym językiem. Każdy powinien sobie poradzić. Czasem nie mam czasu i nie zaglądam na forum zbyt często, więc jak coś, to sorki.

Jeśli nie popełniliście błędów i ja też ich nie popełniłem (proszę o sprawdzenie mnie), to wszystko będzie działać jak należy. Piszcie jak skonfigurować konta dla innej poczty (możecie wykoryzstać mojego posta, bo zapewne wystarczy tylko zmiana kilku słów)

Hehe, wyszedl mi z pierwszego posta referat ale myslę, że warto rozpowszechnić Tb, bo wielu nie wie jak go skonfigurować. Nie chcę chwalić się, ale ja nauczyłem się sam.

Jeszcze prośba do Kubu$'ia: Napisz jak skonfigurować dla wielu użytkowników!!!

Jeśli piszesz post pod spodem to zgadzasz się na użycie (wykorzystanie) go przy tworzeniu podręcznika konfiguracji Tb. Chyba jest to logiczne, ale w razie czego, to żeby bylo.

Pozdrawiam - neo

Bardzo dziękujemy, jak znajdziemy czas, to zrobimy z tego wspólnymi siłami śliczny podręcznik. Na razie trzeba pozbierać dane. W każdym razie już widzę, że projekt nawet w tej postaci, działa nieźle. W.
nobody will ever need windows & ie
neo007
 
Posty: 34
Z nami od: 05 lutego 2005, 17:15

Postautor: Kubu$ » 07 lutego 2005, 22:14

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7.5) Gecko/20041108 Firefox/1.0

Dane dla wp:

użytkownik: nazwa (czyli wszystko przed @)
pop3: pop3.wp.pl port:110 (domyślny)
smtp: smtp.wp.pl port: 25 (domyślny)
szyfrowanie: TLS jeśli dostępne

Dla Interii:
użytkownik: nazwa@interia.pl
pop3: poczta.interia.pl port: 110 (domyślny)
smtp: poczta.interia.pl port: 25 (domyślny)
szyfrowania TLS jeśli dostępne

Dla Neostrady:
użytkownik: nazwa@neostrada.pl
pop3: poczta.neostrada.pl port:110 (domyślny)
smtp: poczta.neostrada.pl port: 25 (domyślny)
szyfrowanie: TLS jeśli dostępne

Przydatne linki:
powered by @MusK
http://musk.dtdns.net/tb/konta.html
http://musk.dtdns.net/tb/config.html

http://www.chuonthis.com/extensions/ssun.php - rozszerzenie pomocne przy przypisywaniu serwera SMTP do konkretnego konta
Ostatnio zmieniony 05 czerwca 2005, 13:03 przez Kubu$, łącznie zmieniany 1 raz
Kubu$
 
Posty: 346
Z nami od: 18 stycznia 2005, 21:53
Lokalizacja: DG

jeszcze raz konfiguracja kont

Postautor: papamila » 08 lutego 2005, 09:51

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7.5) Gecko/20041108 Firefox/1.0

Twoja instrukcja jest ok w przypadku gdy mam konta na różnych srewerach np wp i o2. Ale jak mam dwa konta na tym samym serwerze (wp) to mam porażkę. Wysyła mi tylko z głównego konta. Mam dość.
Pozdrawiam mądrzejszych
papamila
 

Postautor: Kubu$ » 08 lutego 2005, 10:34

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7.5) Gecko/20041108 Firefox/1.0

Musisz skonfigurować 2x serwer smtp na wp podając dwie różne nazwy użytkownika.
Potem w [Nazwa konta]->Konfiguracja serwera-> Zaawansowane i SMTP przypisać każdemu kontu osobny serwer smtp. I po zabawie.
Kubu$
 
Posty: 346
Z nami od: 18 stycznia 2005, 21:53
Lokalizacja: DG

Re: jeszcze raz konfiguracja kont

Postautor: papamila » 08 lutego 2005, 10:36

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7.5) Gecko/20041108 Firefox/1.0

ZWRACAM HONOR - dopiero jak wydrukowałem Twoją instrukcję , walnąłem sie nią w głowe to przyszlo olśnienie i konta działają. Dziękuję za pomoc. :lol:
papamila
 

Postautor: Wojciech » 08 lutego 2005, 13:00

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.7.5) Gecko/20041217

Instrukcja konfiguracji dwóch kont pocztowych na jednym serwerze
http://mozillapl.org/forum/about-10065-0-asc-16.html

Instrukcja konfiguracji dwóch kont pocztowych, z których oba wymagają uwierzytelnienia
http://mozillapl.org/forum/about-11118- ... html#68502

Instrukcja konfiguracji konta na o2 z SSL (jest gdzieś jeszcze jedna, bardziej szczegółowa, ale nie mogę znaleźć)
http://mozillapl.org/forum/about-9287.html#54451
Wojciech
Moderator
 
Posty: 1100
Z nami od: 28 sierpnia 2002, 09:32
Lokalizacja: Przeworsk

Postautor: neo007 » 08 lutego 2005, 14:17

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Win 9x 4.90; pl-PL; rv:1.7.5) Gecko/20041108 Firefox/1.0

wiedze ze nam bardzo dobrze idzie ;) jescze kilka instrukcji i nowych userow, ktorzy przetestuja, czy dobrze (przystepnie) napisane. aha, wiec nowi, ktorzy to czytali i skorzystali proszeni o skomentowanie!

pozdrawiam - neo
nobody will ever need windows & ie
neo007
 
Posty: 34
Z nami od: 05 lutego 2005, 17:15

BRAK MAIL-I

Postautor: Langly Biker » 10 lutego 2005, 00:37

Przeglądarka: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.0) Opera 7.54 [pl]

Ok i wszystko sie zgadza ale umnie pojawia się komunikat ze wiadomość została wysłana wszystko jest wporządku ale maila nie ma na skrzynce CO ROBIĆ ??
Langly Biker
 
Posty: 1
Z nami od: 09 lutego 2005, 23:50

Postautor: Wojciech » 10 lutego 2005, 14:42

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.7.5) Gecko/20041217

@Langly Biker: sprawdź ustawienia WidokWiadomości i Wyświetl.


To jest ta bardzo obszerna instrukcja konfiguracji o2
http://mozillapl.org/forum/about-11244- ... html#65511
Wojciech
Moderator
 
Posty: 1100
Z nami od: 28 sierpnia 2002, 09:32
Lokalizacja: Przeworsk

Jak kurde skonfigurować Mozille, czy Thunderbirth do konta z

Postautor: gościu » 11 lutego 2005, 19:14

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.2; PL; rv:1.7.5) Gecko/20041217

Mam taki problem, mam mozille pakiet i Thunderbirda.
Założyłem sobie konto w Hotmail, w outlucku nie ma problemu, ponieważ poza serwerami pop i imap ma jeszcze http i hotmail, czyli odbira pocztę, ale ja bym wolał pocztę odbierać w mozilli, tam niestety jest tylko pop i imap, nie ma opcji hotmail, czy jest jakieś wyjści z tej sytuacji, czy jestem skazany na outluck?
sorki za błędy w nazwach
gościu
 

Re: Jak kurde skonfigurować Mozille, czy Thunderbirth do kon

Postautor: E2rd » 11 lutego 2005, 19:58

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; pl-PL; rv:1.7.2) Gecko/20040803

w/s Hotmail: zdaje się, że M$ każe sobie płacić za dostęp do Hotmail za pomocą standardowego protokołu POP3. Pozostaje Ci tylko Outlook.
Masz pytanie? Tu są odpowiedzi :)
E2rd
Moderator
 
Posty: 3937
Z nami od: 26 marca 2002, 23:16

Postautor: Gość » 12 lutego 2005, 12:52

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; pl-PL; rv:1.7.5) Gecko/20041108 Firefox/1.0

neo007 pisze:wiedze ze nam bardzo dobrze idzie ;) jescze kilka instrukcji i nowych userow, ktorzy przetestuja, czy dobrze (przystepnie) napisane. aha, wiec nowi, ktorzy to czytali i skorzystali proszeni o skomentowanie!

pozdrawiam - neo

Ok Dodam od siebie 3 grosze.
DZIEKI WIELKIE!!!!!!!
Zmarnowałem 3 godziny na zainstalowanie. Czytajc waszą instrukcje (dla onetu) poradzilem sobie doslownie w 5 minet. Pozdrawiam. Niech Bill Gates bedzie z Wami.
Gość
 

Postautor: Gość » 15 lutego 2005, 01:13

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.7.5) Gecko/20041107 Firefox/1.0

Do bani!

W konfiguracji serwera smtp trzeba wybrac serwer domyslny.
W trakcie wysylania z innego konta ten glupek bierze i tak serwera
domyslnego. SIC!

GOSC
Gość
 

Postautor: Wojciech » 15 lutego 2005, 10:54

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.7.5) Gecko/20041217

Bardzo krótka instrukcja ustawiania jednego albo kilku serwerów poczty wychodzącej (podstawa - Kurier Poczty Mozili Suite):


1. W oknie Konfiguracja kont ustawiamy w oknach dla poszczególnych serwerów (Konfiguracja serwera) dane dot. odbierania poczty.

2. W oknie Konfiguracja kont mamy na dole pozycję Serwer poczty wychodzącej (SMTP). Tam znajdujemy przycisk Konfiguracja serwerów poczty wychodzącej (SMTP). Otwiera się okienko z ustawieniami. Jeśli chcemy korzystać z jednego serwera poczty wychodzącej, pozostawiamy tam tylko jeden, jeśli z kilku, to musimy tam dodać wpisy dla każdego. Jeśli przy konfigurowaniu konta przy pomocy kreatora wpisaliśmy już dane dla SMTP, wpisy te już powinny tam być. Niezależnie od tego zawsze jest jeden domyślny.

3. W okienku Konfiguracja serwera ustawiamy (przycisk Zaawansowane i SMTP) dla każdego konta serwer SMTP, z którego dane konto ma korzystać - domyślny, właściwy dla danego konta, albo też całkiem inny (nie próbowałem takich eksperymentów, ale teoretycznie jest to możliwe).

Uwagi: Napisałem tę krótką instrukcję ad hoc, z uwagi na powtarzające się pytania o te ustawienia. Być może inaczej to wygląda, jeśli wprowadza się te dane bezpośrednio przy konfiguracji nowego konta. Także w Thunderbirdzie oraz w wersjach windowsowych może być trochę inaczej. Uważam jednak, że czytając tę i powyższe instrukcje ze zrozumieniem, oraz myśląc o tym, co się robi, każda osoba nie dysponująca wielką wiedzą informatyczną powininna bez trudu skonfigurować Kuriera i Thunderbirda. Rzecz jasna, terminologia może różnić się od stosowanej w konkurencyjnych produktach, nie powinno to jednak być większą przeszkodą. Powodzenia!

Uwaga techniczna: Bardzo proszę o nieprowadzenie tu dyskusji niezwiązanej z instrukcjami jako takimi. Do tego są pozostałe wątki w tym dziale. W przeciwnym razie wątek ten zaśmieci się tak, że znowu użytkownicy nie będą mogli nic znaleźć i będą pytać po 1001 razy o to samo, ew. będziemy musieli usuwać Wasze posty dla zachowania przejrzystości wątku.
Wojciech
Moderator
 
Posty: 1100
Z nami od: 28 sierpnia 2002, 09:32
Lokalizacja: Przeworsk

Postautor: neo007 » 15 lutego 2005, 14:01

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Win 9x 4.90; pl-PL; rv:1.7.5) Gecko/20041108 Firefox/1.0

ja tez juz o tym pisalem, w pierwszym poscie. konfiguracja tb dla wjelu kont przebiega tak samo (jesli musisz miec rozne serwery smtp) dla wszystkich kont. popatrz na moj pierwszy post, to sie powinienes doszukac, a jak cos nie idize, to pytaj.


ps. Wojciech, narazie niech pytaja, pozniej sie wylowi to co potrzebne i dobre i wrzuci do jednego tematu przyklejonego lub napisze sie krotki podrecznik. niech pytaja, to sie usterki poprawi. jak bede mila czas, to sprecyzuje moja konfiguracje, moze nawett napisze ten podrecznik, a Ty bys sprawdzil :)
nobody will ever need windows & ie
neo007
 
Posty: 34
Z nami od: 05 lutego 2005, 17:15

Postautor: DEXTER:) » 15 lutego 2005, 18:25

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7.5) Gecko/20041217

Mam poczte na Onecie, i tam nazwą użytkownika jest "imienazwisko@op.pl" a nie "imienazwisko". Mam odpowiednio wprowadzoną zazwę użytkownika, i odbieram poczte, ale podczas wysyłama program prosi o podanie hasła dla konta "imienazwisko" co jest oczywiście niemożliwe :(
DEXTER:)
 

Postautor: neo007 » 15 lutego 2005, 19:19

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Win 9x 4.90; pl-PL; rv:1.7.5) Gecko/20041108 Firefox/1.0

wydaje mi sie, ze przy zakladaniu konta jako nazwa konta wpisales "imienazwiko" zamiast "imienazwisko@op.pl". wejdz w konfiguracja konta => konfiguracja serwera -> uzytkownik - powinien byc imienazwisko@op.pl a Ty masz zapewne imienazwisko. zobacz, powinno dzialac.

pozdrawiam - neo

ps. jesli nie pomoze - napisz co i jak, bedziemy probowac.
ps2. uztkownicy tb. przy zakladaniu konta (krok 4) gdzie podaje sie nazwe uzytkownika podany jest zly przyklad!!! przykladem jest michalw, a powinien byc michalw@trylogia.pl!!! powinno to zostac poprawione, poniewaz wpisanie tam nazwy uzytkownika bez w tym przypadku @trylogia.pl jest bledem. sam tez to zauwazylem na wlasnej skorze, podobnie DEXTER:)
PROSZE O POPRAWIENIE, nie wiem jak jest w oryginale, ale u Nas jest zle.
nobody will ever need windows & ie
neo007
 
Posty: 34
Z nami od: 05 lutego 2005, 17:15

Postautor: Wojciech » 15 lutego 2005, 20:14

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.7.5) Gecko/20041217

neo007 pisze:ja tez juz o tym pisalem, w pierwszym poscie...
Zgadza się, przepraszam!
neo007 pisze:(...) narazie niech pytaja, pozniej sie wylowi to co potrzebne i dobre... nawet napiszę ten podrecznik...
Na to wszyscy liczymy... :D
Wojciech
Moderator
 
Posty: 1100
Z nami od: 28 sierpnia 2002, 09:32
Lokalizacja: Przeworsk

Postautor: DEXTER:) » 16 lutego 2005, 16:16

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7.5) Gecko/20041217

Nazwa użytkownika jest wprowadzona poprawnie, poza tym gdyby była wprowadzona źle, to mógłbym odbierać poczte?
DEXTER:)
 
Posty: 42
Z nami od: 16 lutego 2005, 16:14

Następna

Wróć do Klient poczty Thunderbird

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], dexter

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: