MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

TB i Kurier Poczty - why not? albo czego jeszcze brakuje...

Tematy specyficzne dla klienta poczty Mozilla Thunderbird

Moderator: Pomocy?!

TB i Kurier Poczty - why not? albo czego jeszcze brakuje...

Postautor: cpu » 12 października 2003, 13:32

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.2; pl-PL; rv:1.5; MultiZilla v1.5.0.3g) Gecko/20030925

No coz wymyslilem :wink: to wczorajszej nocy - jako wzorzec stawiam sobie The Bat!a (wiem wiem JA nie WSZYSCY) i jak patrze na jakis program pocztowy to z jego perspektywy...
A wiec:

1. Czytnika NEWS byc nie musi sa do tego inne programy ale jak kto chce - dla mnie obojetne (Bat! takowego nie posiada ale mozna to wykonac...)

2. Filtr niechcianej poczty POWINIEN miec WHITELISTE! POWINIEN bo dochodzi do smiesznej sytuacji ze ja wysylajac mejla do znajomka w ktorym jako zalacznik jest pare htmlkow a sam list jest w czystym tekscie - jestem spamerem i sle spam - NIE WHITELISTA byc musi (BLACK nie potrzebna jest moim zdaniem) ale wlasnie po to aby wyeliminowac niepotrzebne klikanie w celu uswiadomienia ze ten GOSC SPAMEREM nie JEST!

3. Filtry FILTRY filtry - najlepiej oparte o wyrazenia regularne - bez nich jak dostajesz wiecej maili dzienni i do tego prowadzisz jakis projekt to jest na prawde przydatne... zreszta kto choc raz sie zetknal ten wie :wink:

4. Dyspozytor wiadomosci (najepiej taki jak mamy w The Bat! :wink: ) czyli dla nie wtajemniczonych cos jak skrzynka przez WWW tylko w programie pocztowym - mozna kasowac pobierac odznaczac jako przeczytane itp - super rzecz a jeszcze bardziej SUPER dla MODEMOWCOW

5. Cos takiego jak powiadamianie o duzej wiadomosci w skrzynce (powyzej ustawionego przez nas limitu - np 100kB lub 1MB) oczywiscie bez sciagania - dostajemy tylko info ze cos takiego jest i np 2-3 wiersze (to tez do ustawienia) wraz z naglowkiem wiadomosci - wtedy zalaczamy TIK z pkt 4 i decydujemy czy ssac czy kasowac i nie tracic czasu/forsy (MODEMOWCY znowu...)

6. Zgrabne i dzialajace robienie kopii zapasowej - w 1 pliku wraz z mejlami i ustawieniami kont

7. Domyslnie od razu ustawiony program na pisanie w czystym tekscie (nie jestem pewien jakie sa domyslne ustawienia FB i Kuriera)

A teraz takie nie konieczne - bo te powyzej do dla mnie K(C)ANON

8. Wyswietlanie naglowkow

9. Szblony korzystajace z makr

10. Wbudowane obsluga PGP

I to sobie na deser zostawilem:

11. Filtr niechcianej poczty wspomagany przez OR! Wiem dziwne bo filtr jest bardzo skuteczny ale jednak nie majac go wyuczonego dostajemy spam i minie troche zanim sie go wyedukuje a wiec OR poczatkowo + filtr ktory sie uczy a potem jak ktos chce sam filtr i wylaczone OR - chyba by takie cos duzo nie zajmowalo...

ACHA i jescze cos - takie ustawienie ze wiadomosc klasifikowana przez filtr jakos SPAM byla by automatycznie kasowana z serwera (teraz to nie mozliwe chyba) i po pobraniu jak to normalnie przenoszona do katalogu SMIECI albo SPAM jak kto woli (to drugie dziala)

I wlasnie z tych powodow na razie nie TB i Kurier ale The Bat! ktory to wszystko ma (wiem patrze przez jego pryzmat ale taki powinien byc IMO dobry program do poczty) dlatego na swoim kompie mam Bat!a a na drugim TB...

Jak cos zle powiedzialem (bo za duzo z TB nie korzystalem poza konfiguracja i testem send/recive no i filtra u znajomego :wink: ) to prosze mnie naprostowac....
Mozemy tez napisac to na bugzille tylko trzeba pomyslec nad sformulowaniem tego zeby byl sensus.
:)
cpu
 
Posty: 254
Z nami od: 05 listopada 2002, 22:07
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: TB i Kurier Poczty - why not? albo czego jeszcze brakuje

Postautor: marcoos » 12 października 2003, 16:38

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.4) Gecko/20030624 Netscape/7.1

cpu pisze:2. Filtr niechcianej poczty POWINIEN miec WHITELISTE!


No i czego tak wrzeszczysz? :P

Tools > Junk Mail Controls > Do not mark messages as junk mail if the sender is in my addres book

I wskazujesz odpowiednią książkę adresową (możesz ją sobie nazwać Łajtlista, jak chcesz).

3. Filtry FILTRY filtry - najlepiej oparte o wyrazenia regularne - bez nich jak dostajesz wiecej maili dzienni i do tego prowadzisz jakis projekt to jest na prawde przydatne... zreszta kto choc raz sie zetknal ten wie :wink:


Filtry są. Pełnych (takich jak w JS czy Perlu) regexpów (AFAIK) nie ma, ale to co jest w zupełności dla mnie wystarcza. :)

4. Dyspozytor wiadomosci (...)


Tu nie wiem, o co biega, węc nie skomentuję.

5. Cos takiego jak powiadamianie o duzej wiadomosci w skrzynce (powyzej ustawionego przez nas limitu - np 100kB lub 1MB) oczywiscie bez sciagania


To by się przydało (choć nie wiem, czy jest obecnie w Tb/Kurierze).

6. Zgrabne i dzialajace robienie kopii zapasowej - w 1 pliku wraz z mejlami i ustawieniami kont


Kod: Zaznacz cały
tar -czvf kopiazapasowa.tar.gz /home/juzer/.mozilla


;)

7. Domyslnie od razu ustawiony program na pisanie w czystym tekscie (nie jestem pewien jakie sa domyslne ustawienia FB i Kuriera)


Domyślne ustawienie jest na HTML dla maili i na plaintext dla niusów. Ale jaki problem wyłączyć?!

8. Wyswietlanie naglowkow

CTRL+U

10. Wbudowane obsluga PGP


http://enigmail.mozdev.org/

11. Filtr niechcianej poczty wspomagany przez OR! Wiem dziwne bo filtr jest bardzo skuteczny ale jednak nie majac go wyuczonego dostajemy spam i minie troche zanim sie go wyedukuje a wiec OR poczatkowo + filtr ktory sie uczy a potem jak ktos chce sam filtr i wylaczone OR - chyba by takie cos duzo nie zajmowalo...


OR? Tzn? Filtrowi wystarczy tydzień na wytrenowanie. Poza tym wydaje mi się że np. Netscape dostarcza już lekko wytrenowany filtr.

ACHA i jescze cos - takie ustawienie ze wiadomosc klasifikowana przez filtr jakos SPAM byla by automatycznie kasowana z serwera (teraz to nie mozliwe chyba)


Do tego jest procmail. Jak klient poczty ma rozpoznać, czy coś jest spamem bez ściągania? Tzn co, po temacie?! Program musi ściągnąć maila, żeby go przeanalizować.

Mozemy tez napisac to na bugzille tylko trzeba pomyslec nad sformulowaniem tego zeby byl sensus.


Tylko że tu może o jednej-dwóch rzeczach trzeba napisać, a one i tak są już pewnie zgłoszone jako RFE.
marcoos
Moderator
 
Posty: 2227
Z nami od: 12 października 2002, 10:25
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Taeril » 12 października 2003, 17:07

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; PL; rv:1.5a) Gecko/20030728 Mozilla Firebird/0.6.1

pisząc o dyspozytorze wiadomosci to chyba miał na myśłi, że widzi co to za mail (od kogo, temat) ale go nie ściąga i może od razu z serwera ściągać (tak jak np działa programik kshowmail)
- Taeril -
Taeril
 
Posty: 107
Z nami od: 23 września 2003, 22:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: TB i Kurier Poczty - why not? albo czego jeszcze brakuje

Postautor: cpu » 12 października 2003, 17:16

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.2; pl-PL; rv:1.5; MultiZilla v1.5.0.3g) Gecko/20030925

Nie bede sie rozbijal z quote podam adnotacje bo tak mi latwiej :wink:

Post Marcoosa troszke wyzej... a odp moje tu -

2. OK - na to liczytlem ze ktos mnie naprostuje (swoja droga czemu mnie nie masz w ksiazce :D )

3. Dla mnie najwiekszy bol - to nie jest pelny program bez filtrow opartych na wyrazeniach regularnych... taka jest moja opinia

4. Kurcze nie wiem jak to opowiedziec inaczej ale sproboje:
Zalaczasz dyspozytor - program sciaga naglowki (dla danego konta) i pokazuje ci mejle ktore sa na serwerze i ich status - tzn nie przeczytany przeczytany do usuniecia odznacz jako przeczytany i ty mozesz wydac dyspozycje z tego miejsca - tzn skasowac maila zmienic status na read/unread sciagnac go - i to wszystko bez pobierania listow na dysk - to sie wiaze bezposrednio z powiadamianiem od duzym mailu w skrzynce.

5. No to sie zgadzamy

6. Heh dobre dobre

7. No dobra dobra mozna ale jakis ZU to przestawi ? watpie a jak juz to moze 5% a milo by bylo dostawac tylko czysty tekst a nie golego htmla wiekszego i brzydkiego jako list... i jeszcze pare zalet o ktorych Ty na pewno wiesz

8. Spawdze to zaraz

10. No fajowo jakies to rozwiazanie jest tylko ze Bat! ma OpenPGP na dzien dobry w sobie tak jak S/MIME... ale jak ktos sie uprze to jest to rozwiazanie

11. Traktuj ten pomysl jak chcesz to z tego wszystkiego co podalem jest najmniej istotne takze moze to byc taka "Rubryka Fanatyka" - gdybanie

To przedostatnie :wink:
Zle ujolem ale chodzi o to ze program sciaga - filtr analizuje i jesli jest spam to przenosi list do smieci a list automatem kasuje z serwerka aby nie marnowac miejsca.
:)
cpu
 
Posty: 254
Z nami od: 05 listopada 2002, 22:07
Lokalizacja: Zielona Góra

Postautor: cpu » 12 października 2003, 17:36

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.2; pl-PL; rv:1.5; MultiZilla v1.5.0.3g) Gecko/20030925

Updejt to pkt. 8
No sa naglowki fajowo ale czy mozna i jak wyswietlac je na stale - tzn np Mailer zeby mi sie od razu pojawial nie przez kombinacje CTRL+U i szukanie...

Rozwiazanie tego kasowania (automatycznego) maila z serwera zaraz po sklsyfikowaniu jako SPAM - utowrzyc odpowiedni FILTR i juz!
:)
cpu
 
Posty: 254
Z nami od: 05 listopada 2002, 22:07
Lokalizacja: Zielona Góra

Postautor: przepla » 12 października 2003, 17:55

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.5) Gecko/20030916

cpu pisze:Updejt to pkt. 8
No sa naglowki fajowo ale czy mozna i jak wyswietlac je na stale - tzn np Mailer zeby mi sie od razu pojawial nie przez kombinacje CTRL+U i szukanie...


Na (prawie) wszystko jest extension: tu Mnenhy.
przepla
 
Posty: 119
Z nami od: 26 kwietnia 2003, 22:32
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: nikdo » 12 października 2003, 18:08

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.4, burrek) Gecko/20030624

Na (prawie) wszystko jest extension: tu Mnenhy.


jak na razie to mnenhy nie bardzo współpracuje z Tb
(tzn. zainstalować się da ale nie chodzą preferencje i jest tylko domyślny podgląd nagłówków :-))

Nowa wersja (z obsługą Tb) ma wyjść pod koniec października.

wadim

Połączenia PKP prosto z sidebaru: http://dziedzic.org/pkpanel/
nikdo
 
Posty: 421
Z nami od: 20 lutego 2003, 16:30
Lokalizacja: rybnik

Re: TB i Kurier Poczty - why not? albo czego jeszcze brakuje

Postautor: maHo » 12 października 2003, 23:19

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.4) Gecko/20030624

cpu pisze:
5. Cos takiego jak powiadamianie o duzej wiadomosci w skrzynce (powyzej ustawionego przez nas limitu - np 100kB lub 1MB) oczywiscie bez sciagania - dostajemy tylko info ze cos takiego jest i np 2-3 wiersze (to tez do ustawienia) wraz z naglowkiem wiadomosci - wtedy zalaczamy TIK z pkt 4 i decydujemy czy ssac czy kasowac i nie tracic czasu/forsy (MODEMOWCY znowu...)


ustawienia konta->'disk space', nie ściągaj wiadomości większych niż: , wstawiasz swój ulubiony limit. jak okaże się
że wiadomość jest większa, będzie tylko początek i miejsce do kliknięcia żeby ściągnąć resztę.

4. Dyspozytor wiadomosci (najepiej taki jak mamy w The Bat! :wink: ) czyli dla nie wtajemniczonych cos jak skrzynka przez WWW tylko w programie pocztowym - mozna kasowac pobierac odznaczac jako przeczytane itp - super rzecz a jeszcze bardziej SUPER dla MODEMOWCOW

jak wyżej (niżej :) , pozwoliłem sobie zamienić 4 i 5 miejscami), ustawiasz np. 2kb i masz dyspozytor

7. Domyslnie od razu ustawiony program na pisanie w czystym tekscie (nie jestem pewien jakie sa domyslne ustawienia FB i Kuriera)

o, to popieram (chociaż w mozilli akurat chyba domyślny jest tekst). ja dodam swoje 0.03PLN: kiedy formatem jest html, można w sposób łatwy zmienić w opcjach format na plain text. Niestety, jak się ma ustawiony domyślnie plain, nie można w trakcie redagowania wiadomości (i wogóle bez wchodzenia w preferencje) zmienić formatu na html, bo się akurat ma taką potrzebę.
ACHA i jescze cos - takie ustawienie ze wiadomosc klasifikowana przez filtr jakos SPAM byla by automatycznie kasowana z serwera (teraz to nie mozliwe chyba) i po pobraniu jak to normalnie przenoszona do katalogu SMIECI albo SPAM jak kto woli (to drugie dziala)


ustaw automatyczne przenoszenie przenoszenie junku do kosza, oraz usuwanie z serwera wiadomości skasowanych lokalnie i voila.
maHo
 

Postautor: cpu » 16 października 2003, 08:50

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.2; pl-PL; rv:1.5; MultiZilla v1.5.0.3g) Gecko/20030925

No fajowo dzis mamy TB 0.3 (poza FB i M) z czego jestem od rana content :wink: ale mam tez uwage odnosnie rozwiazan bo oto czytajac relase notes TB 0.3 - czesc Known Issues natrafilem na cos takiego
The 'Download Rest of Message' link does not work. This only concerns messages that are partially downloaded because the associated POP mail account is configured to leave 'large' messages on the server. The workaround is to configure the POP account to allow downloading of larger messages.
ale pommimo tego mysle ze chyba jednak przemigruje z Bat!a na TB ale jeszcze nie teraz :wink:

Poczkam az nie trzeba bedzie kombinowac tylko odbuguja to no i nie ma jeszcze paru programow w wersji pod TB vide Menhry...
:)
cpu
 
Posty: 254
Z nami od: 05 listopada 2002, 22:07
Lokalizacja: Zielona Góra

Postautor: cpu » 30 grudnia 2003, 19:13

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; PL; rv:1.5) Gecko/20031007 Firebird/0.7

Hehe i przemigrowalem na Thunderbirda bo zmienilem system na Gentoo :D Moge teraz powiedziec GECKO has got me! :wink:
:)
cpu
 
Posty: 254
Z nami od: 05 listopada 2002, 22:07
Lokalizacja: Zielona Góra

Postautor: Gość » 30 grudnia 2003, 21:11

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.6b) Gecko/20031216 Firebird/0.7+

powinien miec cos na wzor listy polaczen z the bat...
Gość
 

Re: TB i Kurier Poczty - why not? albo czego jeszcze brakuje

Postautor: Majki » 30 grudnia 2003, 23:09

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.6b) Gecko/20031208

cpu pisze:6. Zgrabne i dzialajace robienie kopii zapasowej - w 1 pliku wraz z mejlami i ustawieniami kont


Dla Windows jest program do robienia kopii zapasowych: http://www.volvox.neostrada.pl/backup_pl/
Obsługuje Mozillę, Firebirda i Thunderbirda
Majki
 
Posty: 50
Z nami od: 19 czerwca 2003, 14:04

Re: TB i Kurier Poczty - why not? albo czego jeszcze brakuje

Postautor: Gosc » 31 grudnia 2003, 12:07

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; PL; rv:1.5) Gecko/20031007 Firebird/0.7

7. Domyslnie od razu ustawiony program na pisanie w czystym tekscie (nie jestem pewien jakie sa domyslne ustawienia FB i Kuriera)

Domyślne ustawienie jest na HTML dla maili i na plaintext dla niusów. Ale jaki problem wyłączyć?!


Chyba n!K0.4 wzorowal sie na Outlook bo tam tez domyslnie jest w HTML a szkoda warto by aby domyslne wartosci byly odwrotne
Gosc
 

Postautor: MikeII » 31 grudnia 2003, 12:11

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; PL; rv:1.5) Gecko/20031007 Firebird/0.7

Uwazam ze wiele ustawien w TB jest malo czytelne ale w koncu to wersja 0.4 moze wydanie 1.0 bedzie wpelni udanym produktem czego zyczemu mu w 2004 roku
MikeII
 

Postautor: Majki » 31 grudnia 2003, 12:58

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.6b) Gecko/20031208

Ale pomimo ustawienia domyślnego na HTML jeśli się nie użyło żadnego formatowania, to mail jest wysyłany w text/plain.
Tak samo, jeśli się nie użyło znaków narodowych wysyłane jest jako us-ascii.
No chyba, że w thunderbirdzie coś popsuli, bo w sprawdzałem w Mozilli i tak działa.
Majki
 
Posty: 50
Z nami od: 19 czerwca 2003, 14:04


Wróć do Klient poczty Thunderbird

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: