MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

uszkadzanie podpisu zaufanego przy wysyłce pliku xml

Tematy specyficzne dla klienta poczty Mozilla Thunderbird

Moderator: Pomocy?!

uszkadzanie podpisu zaufanego przy wysyłce pliku xml

Postautor: walfal50 » 30 marca 2021, 11:22

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; Win64; x64; rv:87.0) Gecko/20100101 Firefox/87.0

Thunderbird 78.9.
Jest tak, że wysyłam plik .xml podpisany przeze mnie profilem zaufanym do klienta (testowałem też na innych swoich kontach)
i okazuje się, że przy sprawdzaniu (https://moj.gov.pl/uslugi/signer/upload ... ame=SIGNER)
ukazuje się informacja, że mój podpis jest nieważny.
Wysyłając plik z tego samego konta ale bez korzystania z Thunderbirda tylko w okienku przeglądarki, wszystko jest w porządku.
Jetem przekonany, że rok temu takie zjawisko nie występowało.
Czy ktoś może powtórzyć próbę? Wystarczy dowolny plik podpisać profilem zaufanym (xades) , wysłać korzystając z Thb i potem sprawdzić.

Albo to Thunderbird albo serwer smtp (poczta.o2.pl) , albo mój antywirus?

Pozdrawiam Witold Grabowski
walfal50
 
Posty: 3
Z nami od: 30 marca 2021, 09:20

Odp: uszkadzanie podpisu zaufanego przy wysyłce pliku xml

Postautor: praiser » 31 marca 2021, 16:35

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64; rv:78.0) Gecko/20100101 Firefox/78.0

Witam,


Obecnie temat popularny bo sprawozdania finansowe są do podpisu.

Miałem podobny problem i znalazłem tego posta i to pytanie. Nie wiem dlaczego tak się dzieje więc nie pomogę ale testowałem to w zakresie
takim jakim potrafię i mogę przekazać jedynie tyle co poniżej.

Zmienia się suma kontrolna plików XML załączanych i wysyłanych przez TB (może przy pomocy innych klientów poczty też, nie testowałem)
Nie ma znaczenia czy podpisany czy nie. Suma kontrola pliku XML po dołączeniu do e-mail ulega zmianie.

Rozwiązać to można poprzez przesyłanie plików w zipach klientem poczty (TB) albo przez klienta www (w przypadku mojego dostawcy usługi email taka
opcja działa i nie zmienia struktury załączonego XML)
praiser
 
Posty: 6
Z nami od: 31 marca 2021, 16:24

Odp: uszkadzanie podpisu zaufanego przy wysyłce pliku xml

Postautor: walfal50 » 01 kwietnia 2021, 13:09

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; Win64; x64; rv:87.0) Gecko/20100101 Firefox/87.0

Dziękuję za odzew,
może nie powinno ale jest miło , że nie tylko ja tak mam.
Wyjaśnienie logiczne, niestety nie umiem zgłosić problemu do twórców Thunderbirda -
- bo według mnie jest.
Swoją drogą taki "błędny" plik jest przyjmowany bez zastrzeżeń w KRS, "nieważny podpis" wyskakuje tylko
na portal.gov.pl.
pozdrawiam, witek
ps. zawiozłem klientowi fleszkę z plikiem sprawozdania , przynajmniej pogadaliśmy
walfal50
 
Posty: 3
Z nami od: 30 marca 2021, 09:20

Odp: uszkadzanie podpisu zaufanego przy wysyłce pliku xml

Postautor: praiser » 02 kwietnia 2021, 09:12

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64; rv:78.0) Gecko/20100101 Firefox/78.0

Fanie , że KRS przyjmuje pliki bo nie uśmiechało by mi się zbieranie podpisów ponownie.

Przy porównaniu plików wtyczką compare dla notepad++ wygląda na to, że TB zawija długie linie XML znakami nowych linii. (dlatego wielkość pliku jest większa)
Dane merytoryczne nie są w żaden sposób zmienione ale walidator gov.pl już sobie z tym nie radzi (nie wiedzieć czemu)

Przetestowałem jeszcze trochę ten "błąd" w TB i znalazłem rozwiązanie.

Rozwiązaniem dla TB jest zmiana kodowania na base64 dla wszystkich załączników a nie tylko binarnych (Opcje->Edytor ustawień)
mail.file_attach_binary;true
Wyłączyłem też wyświetlanie załączników w treści (to powinno być defaultowo wyłączone wg mnie)
mail.inline_attachments;false

Proszę dać znać czy pomogło.
praiser
 
Posty: 6
Z nami od: 31 marca 2021, 16:24

Odp: uszkadzanie podpisu zaufanego przy wysyłce pliku xml

Postautor: walfal50 » 02 kwietnia 2021, 12:20

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; Win64; x64; rv:87.0) Gecko/20100101 Firefox/87.0

jesteś wielki,
po zmianie podanego parametru plik z podpisem wysłany i odebrany przez TB jest pokazywany
przez gov.pl jako poprawny,
podziekowania
walfal50
 
Posty: 3
Z nami od: 30 marca 2021, 09:20


Wróć do Klient poczty Thunderbird

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]

cron
Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: