MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Publiczna wersja Internet Explorer 7 Beta 2 Preview

Inne tematy społeczności związanej z MozillaPL.org

Moderator: Pomocy?!

Publiczna wersja Internet Explorer 7 Beta 2 Preview

Postautor: MusK » 01 lutego 2006, 02:51

Przeglądarka: Opera/9.0 (Windows NT 5.2; U; pl)

W ramach ciekawoski - Microsoft udostepnił publicznie wersję Beta 2 Preview przeglądarki IE7. Jak wszyscy zapewne wiedzą, nie jest to żadna rewelacja, jeśli chodzi o przeglądarki internetowe. Za to podoba mi się podgląd wszystkich otwartych stron w formie miniaturek na jednej karcie. Całkiem przydatne. Nareszcie IE poprawnie drukuje strony (kto miał poucinane marginesy w IE6, ten wie o co chodzi ;-) ). Wersja dostepna na razie tylko dla Windows XP z Service Pack 2 (po instalacji weryfikuje autentyczność systemu).

Warto jednak sprawdzić, co (jak na razie) paprawili, a co popsuli wzgledem obsługi standardów W3C. Dla przykładu: IE6SP2 nie ma problemów z wyświetlaniem www.mozilla.com, natomiast w IE7Beta2 obrazek z monitorka czasem "ląduje" gdzieś na dole strony... Ponoć poprawiono jakieś elementy związane z wyświetlaniem bloków zedfiniowanych przez CSS, ale więcej na ten temat na blogu IE.

Strona z której można pobrać przeglądarkę: IE7 Beta 2 Preview. Na IEBlog znajduje się trochę informacji technicznych o tej wersji, natomiast nie ma po co odwiedzać strony domowej MS o IE - znajdziemy tylko propagandowy Flash o Internet Explorer 7 (no, chyba, że dla ludzi, którym się nudzi i nie mają, co robić z czasem ;-) ).

Poza tym należy pamietać, że jest to wersja beta (nawet jeszcze nie beta 2), a więc mogą (choć u mnie problemów nie było) przytrafić się błędy i problemy ze stabilnością...
MusK

Z nami od: 13 lutego 2004, 01:08

Postautor: Stef » 02 lutego 2006, 07:20

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; GNU/Linux i686; pl; rv:1.8.0.1) Gecko/20060124 Firefox/1.5.0.1

Wyświetlanie miniaturek to chyba pomysł zaczerpnięty z makówek, do Firefoksa są rozszerzenia (jakby co), do Opery też pewnie można wmontować. Popsuli pewnie dwa razy tyle ile naprawili czyli wszystko w normie, generalnie nowość prawie żadna - nowa skórka z obsługą kart.

Osobiście podoba mi się dodanie arkusza stylów dla RSS itp., doczekać się nie mogę jak coś w tym stylu zrobią w Firefoksie (taki np. zintegrowany Sage).

A zanim zobaczymy wersję ostateczną to się jeszcze sporo numerków w Firefoksie zmieni. :)
Czasami coś napiszę na stef.log
Stef
Moderator

Z nami od: 16 kwietnia 2004, 11:05

Postautor: Tomek » 02 lutego 2006, 09:06

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.8.0.1) Gecko/20060111 Firefox/1.5.0.1

Włąsnie ściągnąłem, zainstalowałem wg instrukcji Yaal
I... szczerze mówiąc... żadna rewelacja... tylko zbyt przypomina mi to Firefoxa...
Na kilku moich ulubionych stronach jak zwykle się rozłożył....
Podsumowując - czytaj Stef'a
"Mym sojusznikiem jest Moc, i potężnym sojusznikiem ona jest." -- Mistrz Yoda
Tomek
Moderator

Z nami od: 19 sierpnia 2004, 06:52

Postautor: MusK » 02 lutego 2006, 18:17

Przeglądarka: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 2.0.50727)

Poza miniaturkami stron i szybkością, Inernet Explorer 7 (na razie) niczym nie wyróznia się spośród konkurencji.

Miniaturki są bardzo fajne, a co do oryginalności pomysłu, to nie ma sensu się rozwodzić - to już było w pierwszej wersji IE7 dla Visty CTP w połowie zeszłego roku, więc wcześniej niżrozszerzenia do Fx, czy pomysł wprowadzenia tego do Opery. Z resztą to tak samo jak z przeglądaniem w kartach - wszystkie przegląarki (już) to mają i nadal ludzie gadają gdzie to było po raz pierwszy ;-).

Co do instalacji "bez psucia systemu". Instalowałem tę wersję bez probemów i również odinstalowałem bez problemów. Na czas używania IE7 beta 2 Preview zostaje "zastąpiona" obecna wersja IE (czyli IE6 SP2), ale nie ma problemu z wróceniem do stanu poprzedniego po odinstalowaniu werji testowej.

Wadą tych "bezpiecznych" instlacji jest to, że nie jest to "wspierane" środowisko do testó tej wersji IE. Po prostu przewidziano, że IE7 zastąpi IE6, więc wszelkie błędy, uwagi, itp. są związane z sytuacją, gdy jedynym 'uruchamialnymy' IE w systemie jest IE7 ;-).

Odnośnie wyśiwetlania strony - tyle, co poprawili względem obsługi np. CSS, to mniej więcej dwa razy wiecej popsuli :-(. Już są strony na których ludzie piszą o "hackowaniu" stron względem zgodności z IE7 beta...

Piszę wyraźnie beta, ponieważ (nawet oficjalnie) jeszcze mają trochę pozmieniać IE w kwestii obsługi standardów zanim wyjdzie końcowa wersja IE7.
MusK

Postautor: MusK » 07 lutego 2006, 06:18

Przeglądarka: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 2.0.50727)

Po kilku dniach tesowania...

Obecna wersja IE7 (beta 2 Preview) jest mocno testowa. Wiele elementów funkcjonowania (a raczej nie funkcjonowania) programu prowadzi do wniosku, że do wersji stabilnej jeszcze trochę czasu zostało... Po kolei w punktach:

1. Wycieki pamięci
Niestety, nawet większe niż w Firefoksie. Potrafi na 13 stronach z informacjami (kilka vortali z informacjami IT) zajmować do 100MB(!). Czasem nawet jedna strona zajmuje ponad 40MB...

2. Użycie procesora i przewijanie stron
Nawet bez animacji Flash czasem są problemy z wygodnym przeglądaniem stron. Chwilami nie można płynnie przewijać stron ze względu na zbyt duże zuzycie procesora.

3. Lista odwiedzonych stron
Jest jeden przycisk, obok "forward" (w Fx jest lista przy "back" i "forward"), ale dotyczy wszystkich ostatnio otwieranych stron, a więc zawierają się w tym “back” oraz “forward”. Wcale nie takie głupie rozwiązanie.

4. Phishing
Nie zwracełem większej uwagi, a żadnych ostrzeżeń (komunikatów) nie otrzymywałem. Nie wchodziłem widocznie na podejrzane strony ;-).

5. RSS
Podoba mi się rozwiązanie przeglądania feed'ów RSS jako strony z menu. Dzięki temu można przeczytać całość wiadomości, a nie tyko nagłówki(jak w Fx). Natomiast u mnie jest problem z otwieraniem RSS z sidebar'u ulubionych - IE się wiesza w momencie najechania na nazwę feed'a. Urki wersji testowej albo muszę przeinstalować IE...

Pomijając błędy, na które trafilem (zawieszanie się IE), jest to zdecydowanie najciekawsza funkcja Internet Explorera 7.

6. Przycisk "odśwież"
W końcu muszą czymś zaskoczyć :-). W Operze “odśwież” jest połączony z przysiskiem “stop”, a tutaj z “idź/go”. W sumie nie przeszkadza za bardzo, a jest umieszczony po prawej stronie paska tytułowego.

7. Brak poczty w pasku narzędziowym
Nie ma ikonkikoperty pocztowej, więc nie można uruchomić bezpośrednio z IE programu pocztowego. Przynajmniej został przycisk “Badanie” z MS Office...

8. "Quick Tabs"
Po otworzeniu wiecej niż jednej karty, pojawia się przycisk "Quick Tabs". Jest to podglad (na jednej karcie/stronie) wszystkich otworzonych w przeglądarce kart. Działa całkiem sprawnie, dzialanie podobne do rozszerzenia Firefox Showcase dla Firefoksa. Obok RSSów, druga interesująca funkcja nowej wersji IE.

Brakuje mi jeszcze opcji “Go to address” oraz "paste & go" znanej m. in. z Opery (jak również rozszerzeń do Fx'a) Może pojawi się w kolejnej wersji testowej… Albo wcale :-).

Nie należy zapominać, że wreszcie poprawiono wiele elementów obsługi CSS, ale o tym trudno cokolwiek dziś powiedzieć, ponieważ ten element na pewno będzie jeszcze się zmienać w trakcie prac nad IE.

W "Zabezpieczeniach" (poziom zabezpieczeń stron) dodano jeszcze jakieś ustawienia WinFX, przy okazji dodając więcej ustawień stref internetowych.

Odnośnie wygladu, to nie raz powtarzano, że jeszcze może się trochę zmienić w tym temacie. Teraz, przy okazji Beta 2 Preview, zmieniono lokalizację przycisków oraz skórkę IE. Do wersji końcowej jeszcze sporo może sie wydarzyć...

Podsumowując - żadna rewelacja i widoczna próba podjecia walki z Firefoksem (choćby obecność Bookmarks Toolbar mi to przypomina). Na ile udana, okaże się oczywiście, gdy pojawi się wersja finalna. To jednak nie nastąpi zby szybko. Wiadomo na pewno, że IE7 ukaże się po premierze Firefoksa 2.0 (chyba, że Mozilla znów bedzie miała poślizg ;-) ).
MusK

Postautor: Stef » 10 lutego 2006, 05:19

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; GNU/Linux i686; pl; rv:1.8.0.1) Gecko/20060124 Firefox/1.5.0.1

OT ale informacyjnie:
Ad 5. Dla Firefoksa istnieje rozszerzenie Feedview które zmienia styl wyswietlania feedów na bardziej przystępny.
Czasami coś napiszę na stef.log
Stef
Moderator

Z nami od: 16 kwietnia 2004, 11:05

Wróć do Inne