MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Co zrobić gdy strona wyświetla się niepoprawnie? 10 kroków

Dyskusje na temat standardów WWW i zgłoszenia stron niedziałających poprawnie w przeglądarkach z rodziny Mozilli (w tym Mozilla Firefox)

Moderator: Pomocy?!

Co zrobić gdy strona wyświetla się niepoprawnie? 10 kroków

Postautor: Domel » 11 lutego 2005, 13:21

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040616

Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że Twoja strona posiada błędy i dlatego przeglądarki wyświetlają stronę nie taką, jakby chciał webmaster. Istnieje duża szansa, że po poprawieniu błędów strona zacznie się wyświetlać poprawnie we wszystkich przeglądarkach. I nie jest to jedyny powód, dla którego strona powinna być zgodna ze standardami, ale o tym może kiedy indziej ;)

Co zrobić, żeby poprawić błędy?

Krok 1 - sprawdzenie walidatorem kodu HTML lub XHTML. Należy wejść na http://validator.w3.org/ w polu Address: wpisać adres strony, lub, jeśli strona jeszcze nie jest opublikowana, w polu Local File wybrać plik z dysku.

Krok 2 - po kliknięciu Check walidator (na podstawie wersji DTD) sprawdzi kod strony i wyświetli błędy, numery wierszy w którym się znajdują, oraz opis i propozycje.

Krok 3 - należy wejść do programu, w którym się robiło stronę, jeśli istnieje w nim opcja edytowania kodu, a jeśli nie to do innego edytora tekstowego (w ekstremalnych przypadkach wystarczy Notatnik [Notepad], jednak na dłuższą metę polecam odrobinę bardziej rozbudowany edytor, który chociażby posiada takie ułatwienia, jak kolorowanie składni). Dalej trzeba znaleźć wiersz, w którym jest błąd, i go poprawić.

Krok 4 - poprawienie polega na zmianie znaczników, atrybutów, lub ich wartości. Oczywiście zawsze będzie to coś innego, ponieważ błędów jest nieskończona liczba, dlatego nie da się tu podać jednego rozwiązania. Ale warto zwrócić uwagę na to, co proponuje walidator. Oczywiście warto pamiętać, że walidator to nie człowiek, a już na pewno nie jasnowidz, który potrafi przewidzieć co webmaster chciał osiągnąć pisząc dany fragment kodu, więc nie zawsze może dobrze podpowiadać (ale warto pamiętać, że jeśli chodzi o znajdowanie błędów, walidator się nie myli, ponieważ opiera się na parsowaniu DTD, dlatego NIE istnieje przypadek, w którym walidator się pomyli).

Krok 5 - jeśli samemu się nie dostrzeże błędu, który trzeba poprawić i walidator nie podpowie dobrze to trzeba zapoznać się ze specyfikacją danego języka: w przypadku HTML będzie to http://www.w3.org/TR/html401/ a w przypadku XHTML 1.x będzie to http://www.w3.org/TR/xhtml1/ i http://www.w3.org/TR/xhtml11/ . Tam trzeba znaleźć odpowiedni rozdział i go dokładnie przeczytać. Jest spore prawdopodobieństwo, że po lekturze webmaster dostrzeże błąd i go poprawi.

Krok 6 - teraz pora sprawdzić style - CSS. W tym celu wchodzimy na http://jigsaw.w3.org/css-validator/ i postępujemy analogicznie jak w walidatorze (X)HTML z kroku 1. Dodatkowo, jeśli webmaster chce sprawdzić tylko część kodu, może w polu "Enter the CSS you would like validated" skopiować ten fragment.

Krok 7 - tutaj postępujemy analogicznie, jak w krokach 2 - 4 (tutaj przestaje obowiązywać temat o tym, że walidator nigdy się nie pomyli jeśli chodzi o kod CSS, niemniej jednak nie radze zarzucać walidatorowi, że się myli, ponieważ w 99,99% przypadków takie oskarżenia są bezpodstawne).

Krok 8 - jeśli webmaster nie potrafi sam poprawić błędów (bugów i warningów), powinien zapoznać się ze specyfikacją:
http://www.w3.org/TR/CSS2/ (na dzień dzisiejszy CSS 2.1 nie jest rekomendacją, a jedynie kandydatem do niej; zapewne ewentualne zmiany nie będą duże, ale na razie jeszcze proponuję oprzeć się na CSS2)

Krok 9 - jeśli chodzi o JavaScript nie jest już tak łatwo, jak z (X)HTML-em lub z CSS, bo nie da się walidować, ale warto pamiętać o kilku sprawach: trzeba mieć duży dystans do gotowych skryptów, ponieważ nie wiemy, czy ich autor kierował się zasadą aby napisać skrypt działający na każdej przeglądarce, możemy natknąć się na stare skrypty, które nie poradzą sobie z nowymi przeglądarkami (np. z ich rozpoznawaniem). Dlatego zasada jest prosta: jeśli nie znasz JavaScriptu to go nie używaj na swojej stronie. Jeśli jednak znasz i mimo wszystko skrypt nie działa, to należy zapoznać się ze specyfikacją ECMAScript http://www.ecma-international.org/publications/files/ecma-st/ECMA-262.pdf (PDF) i konkretnie ze specyfikacją JavaScript http://www.mozilla.org/js/js15.html Czymś co może zrekompensować brak możliwości walidowania jest Konsola JavaScript znajdują się w Mozilli i w Firefoksie - Narzędzia/[Narzędzia programistyczne]/Konsola JavaScript. W niej znajdą się wskazania do wierszy, w których znajduje się błąd (bug i warning). Warto również zapoznać się z zestawem specyfikacji DOM: http://www.w3.org/DOM/

Krok 10 - jeśli wykonałeś kroki 1-9 i dalej strona się niepoprawnie wyświetla, wtedy dopiero powinieneś napisać na forum.
Domel
 
Posty: 2252
Z nami od: 14 kwietnia 2002, 19:10
Lokalizacja: Białystok

Wróć do Standardy WWW i źle działające strony

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: