MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

QUO VADIS NVU :)

Tematy specyficzne dla edytora stron Nvu i Kompozytora Stron z pakietu Mozilla

Moderator: Pomocy?!

QUO VADIS NVU :)

Postautor: xxx » 03 stycznia 2006, 02:26

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.7.12) Gecko/20050915 Firefox/1.0.7

Witam,

wiele się zmieniło ( i to na dobre ) odkąd przyglądałem się jednej z pierwszych, a być może nawet i pierwszej wersje NVU. Jednak ciężko mi znaleźć jakieś miejsce dla NVU na "rynku" edytorów. Faktem jest, że spośród wszytskich edytorów to chyba on ( ono ) kładzie największy nacisk na zgodność ze standardami jednak, jak już ktoś zauważył, jest mało intuicyjny i wielce ograniczony ( nie porównuję o tu do narzędzi profesjnalnych jak chociażby Dreamweaver, bo chyba ciężko jest zaprzeczyć, że to narzędzie w pełni profesjonalne, choć jak każde prócz wielu zalet, ma i swoje wady ).

NVU obsługuje tryb edycji wizualnej zawartości stron, co ma z założenia uprościć , uprzyjemnić i przyspieszyć pracę z jakimś tam dokumentem html. Wspominanemu tyle razy, na tym forum, sposobowi edycji tabelek nie można zarzuć nic poza tym, że jest strasznie niewygodny (np chcąc ustawić podstawową właściwość komórki - szerkość trzeba klikać, wybierać z pod menu konetkstowego "linka" do odpowiednich opcji, potem przedzierać się przez zakładki... Czy nie prościej jest np przy pomocy myszki przeciągnąć "brzeg" odpowiedniej kolumny w prawo lub w lewo o rządaną ilośc pixeli ?

Skoro edycja wizualna, to i Drag & Drop. Z ciekawości utworzyłem nowy formularz, dodałem kilka pól ( sam sposób torzenia formularzy i ich elementów jest (pomimo kolejnych okienek, większej ilości klikania niż np w Dream... niezwygle wygodny, z jednego względu - można od razu kontrolować zachowanie i właściwości pola czy formularza). D&D na elementach formularza niestety nie działa , trzeba wejśc w tryb edycji kod u, znaleźć odpowiednie kawałki kodu i zamienić je miejscami - jeżeli ktoś nie zna znaczników, może mieć z tym problem - więc teza o prostym edytorze, dla osób bez znajomości HTML'a, czy XHTML'a zaostała pogrzeba w gruzach. O ile podczas tworzenia listy wyboru (select) własciwości i lementy listy da się spokojnie wpisać, to w trybie wizualnym nie mamy możliwości ich edycji (klikałem na Właściwości listy wyboru z menu konteksowego, i opcja ta nie działa), więc znów grzebanie się w kodzie, a jeżeli ktoś nie zna ww języków, musi usunąć pole i wpisywać wszytsko w razie pomyłki od nowa i znów gruzowisko :)

Niestety nie mam czasu na opisywanie wszytskich przypadłości NVU na jakie natrafiłem, zresztą nikomu nie chciało by się ich czytać.

Kilka moich wniosków :
- NVU zdecydowanie nie jest edytorem wygodnym w obsłudze
- NVU nie jest edytorem dla osób nie znających HTML'a

O ile ten drugi mój "wniosek" cześci osób się nie tyczy, to 98% populacji nie ma skłonności sado-masohistycznych, a właśnie tym jest praca w NVU.

Dla kogo więc jest przeznaczone NVU ?
xxx
 

Re: QUO VADIS NVU :)

Postautor: Stef » 03 stycznia 2006, 03:11

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; GNU/Linux i686; pl; rv:1.8) Gecko/20051111 Firefox/1.5

NVU nie używam, jednak swoje przemyślenia mam :P
Moim zdaniem NVU jest adresowany właśnie do zwykłego użytkownika sieci.
Skoro chcemy żeby sieć była Valid cośtam to tego typu program jest potrzebny. Z tego również może wynikać sposób obsługi np. tabelek - skoro nie chcemy aby były wykorzystywane jako podstawowy element kostrukcyjny layoutu stron, to po co ułatwiać nadawanie szerokości tabelkom? Kwestia druga: czy osoba nie znająca się prawie wcale na kodzie będzie tworzyć od razu skomplikowane formularze? No ale to takie gdybanie, bo równie dobrze mogą to być błędy do poprawki i tyle. ;)

NVU nie jest idealny, ale coraz lepszy i jako alternatywa fajnie że jest.
Czasami coś napiszę na stef.log
Stef
Moderator
 
Posty: 3466
Z nami od: 16 kwietnia 2004, 11:05

Postautor: Beowulf » 05 stycznia 2006, 00:07

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.8) Gecko/20051111 Firefox/1.5

Racja NVU jest w tej chwili raczej kiepskim programem ale jego iter itineris jest jeszcze długa (mam nadzieje)
Zanim zapytasz sprawdz czy ktoś już na to nie odpowiedział: http://mozillapl.org/forum/search.php
Rozszerzeń szukaj tu: http://www.extensionsmirror.nl
Obrazek
Beowulf
 
Posty: 86
Z nami od: 15 maja 2005, 15:38
Lokalizacja: Poznań

Postautor: yoile » 20 kwietnia 2006, 11:05

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.8.0.2) Gecko/20060308 Firefox/1.5.0.2

śmieszy mnie jak ludzie porównuja NVU z dreamwaver .LUdzie ten program jest Free a za dream trzeba wybulic 480 pln . mam taka nadzieje ze nadal bedzie NVU . a co do interfejsu to np. ja nie miałęm wielu problemów z obczajeniem gdzie co jest .
@XXX jesli Ci sie nie podoba praca w NVU to nie korzystaj . ukradnij frontpaga lub dreamwavera i bedziesz kontent .co do szerokosci komórek to co napisałes nie jest rowniez mozliwe w frontpage
yoile
 

Postautor: Gość » 29 maja 2006, 03:01

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.8.0.1) Gecko/20060124 Firefox/1.5.0.1

Dokladnie, prawda jest tak ze praca w NVU jest niewygodna, dodatkowo program nie pozwala mi byc zgodnym ze standardami, mianowicie wybieram XHTML 1.0 transitional, patrze w zrodlo, program nie dodal na poczatku:

Kod: Zaznacz cały
<?xml version="1.0." encoding="utf-8"?>


wiec dodalem to recznie, przeszedlem do trybu wizualnego a nastepnie spowrotem w zrodlo i NVU usunal ta linijke :evil:
Gość
 

Postautor: Stef » 29 maja 2006, 13:35

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; GNU/Linux i686; pl-PL; rv:1.8.0.2) Gecko/20060405 SeaMonkey/1.0.1

Anonymous pisze:dodatkowo program nie pozwala mi byc zgodnym ze standardami, mianowicie wybieram XHTML 1.0 transitional, patrze w zrodlo, program nie dodal na poczatku:
Kod: Zaznacz cały
<?xml version="1.0." encoding="utf-8"?>


W XHTML 1.0 prolog nie jest wymagany, umieszczenie go spowoduje dodatkowo problemy z IE.
Czasami coś napiszę na stef.log
Stef
Moderator
 
Posty: 3466
Z nami od: 16 kwietnia 2004, 11:05

Re: QUO VADIS NVU :)

Postautor: marco » 10 października 2006, 18:40

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.8.0.7) Gecko/20060909 Firefox/1.5.0.7

xxx pisze:Witam,

wiele się zmieniło ( i to na dobre ) odkąd przyglądałem się jednej z pierwszych, a być może nawet i pierwszej wersje NVU. Jednak ciężko mi znaleźć jakieś miejsce dla NVU na "rynku" edytorów. Faktem jest, że spośród wszytskich edytorów to chyba on ( ono ) kładzie największy nacisk na zgodność ze standardami jednak, jak już ktoś zauważył, jest mało intuicyjny i wielce ograniczony ( nie porównuję o tu do narzędzi profesjnalnych jak chociażby Dreamweaver, bo chyba ciężko jest zaprzeczyć, że to narzędzie w pełni profesjonalne, choć jak każde prócz wielu zalet, ma i swoje wady ).

NVU obsługuje tryb edycji wizualnej zawartości stron, co ma z założenia uprościć , uprzyjemnić i przyspieszyć pracę z jakimś tam dokumentem html. Wspominanemu tyle razy, na tym forum, sposobowi edycji tabelek nie można zarzuć nic poza tym, że jest strasznie niewygodny (np chcąc ustawić podstawową właściwość komórki - szerkość trzeba klikać, wybierać z pod menu konetkstowego "linka" do odpowiednich opcji, potem przedzierać się przez zakładki... Czy nie prościej jest np przy pomocy myszki przeciągnąć "brzeg" odpowiedniej kolumny w prawo lub w lewo o rządaną ilośc pixeli ?

Skoro edycja wizualna, to i Drag & Drop. Z ciekawości utworzyłem nowy formularz, dodałem kilka pól ( sam sposób torzenia formularzy i ich elementów jest (pomimo kolejnych okienek, większej ilości klikania niż np w Dream... niezwygle wygodny, z jednego względu - można od razu kontrolować zachowanie i właściwości pola czy formularza). D&D na elementach formularza niestety nie działa , trzeba wejśc w tryb edycji kod u, znaleźć odpowiednie kawałki kodu i zamienić je miejscami - jeżeli ktoś nie zna znaczników, może mieć z tym problem - więc teza o prostym edytorze, dla osób bez znajomości HTML'a, czy XHTML'a zaostała pogrzeba w gruzach. O ile podczas tworzenia listy wyboru (select) własciwości i lementy listy da się spokojnie wpisać, to w trybie wizualnym nie mamy możliwości ich edycji (klikałem na Właściwości listy wyboru z menu konteksowego, i opcja ta nie działa), więc znów grzebanie się w kodzie, a jeżeli ktoś nie zna ww języków, musi usunąć pole i wpisywać wszytsko w razie pomyłki od nowa i znów gruzowisko :)

Niestety nie mam czasu na opisywanie wszytskich przypadłości NVU na jakie natrafiłem, zresztą nikomu nie chciało by się ich czytać.

Kilka moich wniosków :
- NVU zdecydowanie nie jest edytorem wygodnym w obsłudze
- NVU nie jest edytorem dla osób nie znających HTML'a

O ile ten drugi mój "wniosek" cześci osób się nie tyczy, to 98% populacji nie ma skłonności sado-masohistycznych, a właśnie tym jest praca w NVU.

Dla kogo więc jest przeznaczone NVU ?


Wlasnie dzisiaj mialem problem: potrzebny mi byl edytor HTML ale obowiazkowo Freeware. Jednym z nich byl NVU. Mialem zamiar juz rozwalic swoj komputer, ale po jakims czasie pracy z NVU przyzwyczailem sie. Niektore funkcje sa nawet superowe.

Widze ze mnostwo czytelnikow tego forum porownuja FrontPgae <> DreamWeaver <> NVU i td.

LUDZIE: jak wy mozecie porownywac???

NVU w danym wypadku jest jeszcze "dzieckiem". na moj rzut oka to jest bardzo zwinne dziecko i szybko rozwijajace sie. A poza tym urzytkownik, ktory nie mial doczyniena z DW lub FP to z mila checia bedzie pracowa z NVU.

Najwiekszy problem jest ten, ze my na dzien dzisiejszy mamy do czego porownywac. Nikt bowiem nie przypomina jaka pierwsza wersja byla FP lub DW. Poza tym DW i FP robi firma ktora za to otrzymuje pieniadze, NVU - free.

Mysle ze wszyscy musimy byc tylko wdzieczni za to ze sa ludzie ktorzy dbaja o bezplatne programy i udostepniaja ich wszystkim potrzebujacym.

Takie jest moje zdanie :)
marco
 


Wróć do Edytor stron Nvu

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: