MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

FAQ

Tematy specyficzne dla kalendarza Sunbird i Lightning

Moderator: Pomocy?!

FAQ

Postautor: obthorn » 30 października 2007, 17:32

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.8.1.8) Gecko/20071008 Firefox/2.0.0.8

1)Jaka jest różnica między Sunbird a Lightning?
Sunbird to niezależny od programu pocztowego program kalendarza bazujący na silniku Gecko i korzystający z otwartego standardu iCalendar.
Lightning to rozszerzenie do Mozilla Thunderbird oferujące usługi kalendarza i ściśle integrujące się z programem pocztowym.

2)Czy dostępny jest kalendarz z polskimi świętami?
Oczywiście. Możesz go ściągnąć stąd.

3)Czy Sunbird/Lightning przypomną o wydarzeniach, jeśli będą wyłączone?
Nie. Oba programy muszą być włączone. Możliwe jest zmniejszenie programu do ikony za pomocą Suntray lub Minimize To Tray lub Kdocker.

4)Pomocy! Minimize To Tray nie jest kompatybilny z Sunbird. Otwierają się dwa okna.
Niestety autor nie przygotował nowej wersji rozszerzenia. Możliwe jest jednak zmuszenie wtyczki do działania. W jaki sposób? W Twoim profilu w katalogu z rozszerzeniami znajduje sie plik minimizetotray.jar. Otwórz go za pomocą np. WinRAR, a następnie znajdź \components\minimizeToTrayCmdLine.js. Plik ten edytuj za pomocą np.notatnika.i dodaj return; poniżej cmdLineTest.prototype = {
Po zmianie powinno to wyglądać następująco:
cmdLineTest.prototype = {
return;
/* nsICommandLineHandler */
Zapisz zmiany.

5)Jakiego formatu Sunbird/Lightning używają do przechowywania danych?

Sunbird/Lightning używają system zarządzania bazą danych sqlite . Lokalne pliki kalendarza mają rozszerzenie *.sdb i mogą być znalezione w katalogu profilu.
Sunbird/Lightning współpracują również z plikami otwartego standardu iCalendar. Pliki te mają rozszerzenie *.ics. Można je importować, eksportować i zdalnie subskrybować.

6)Używam programu Microsoft Outlook i chciałbym eksportować swoje dane do Sunbird/Ligtning. Czy jest to możliwe.
Oczywiście, chociaż Microsoft Outlook nie używa otwartego standardu iCalendar, co powoduje różne komplikacje.Najlepiej wyeksportuj kalendarz outlooka do ics. Możesz użyć różńego rodzaju narzędzia jak:
-outlook2ical
-iAppoint
-Outport
Lightning i Sunbird obecnie importują pliki csv tylko z angielskiej i duńskiej wersji outlooka.

7)Dlaczego moje wydarzenia nie są widoczne po zaimportowaniu lub aktualizacji programu?
Twój domyślny kalendarz może być wyłączony. Aby to zmienić przejdź do zakładki kalendarza i uaktywnij go.

8)Czy mogę zmienić pierwszy dzień tygodnia?
Możesz to ustawić W opcjach w zakładce 'widoki'

9)Moje zadania nie są widoczne w kalendarzu (w przeciwieństwie do wydarzeń)- jak to zmienić?
W Lightning uaktywnij menu 'kalendarz>widok>wyświetlaj zadania w kalendarzu'
W Sunbird kliknij prawym przyciskiem myszy i uaktywnij 'zadania w widoku'

10)Dziwne. Mój kalendarz nie wyświetla ani sobót ani niedziel.
Musisz mieć włączony widok dni roboczych. Deaktywuj tą opcję:
Lightning- menu 'kalendarz>widok>tylko dni robocze'
Sunbird- Prawy przycisk myszy>Tylko dni robocze

11)A ja pracuję w poniedziałki, wtorki i piątki. I nie chcę by inne dni były wyświetlane
Te ustawienia możesz zmienić w opcjach, zakładce 'widoki'

12)W widoku dnia i tygodnia godziny wyświetlają się do 23.00. Interesuje mnie maksimum do godziny 17.00. Czy można gdzieś sobie to zmienić?
Te ustawienia możesz zmienić w opcjach, zakładce 'widoki'

13)Utworzyłem wydarzenie ale kalendarz pokazuje zupełnie inne godziny.
Upewnij się, że właściwie ustawiłeś strefę czasową w opcjach. Ponadto strefa czasowa kalendarza musi być zgodna ze strefą czasową komputera.

14)Zaimportowałem plik *.ics utworzony przez inny program i kalendarz wyświetla błędne godziny. O co chodzi?
To jest znany błąd. Niestety niewiele można teraz zrobić.

15)Chciałem wydrukować stronę z wydarzeniami, ale nic nie dzieje się.
To jest również znany błąd. Należy ponownie wydać polecenie drukowania. Powinno zadziałać

16)Oznaczanie kolorami kategorii nie działa. Dlaczego?
Opcja ta jest dostępna dopiero od wersji Lightning 0.7. Musisz mieć też na uwadze, że nie można używać narodowych znaków w nazwach kategorii.

17)Wysłałem koledze zaproszenie na spotkanie. Ale Microsoft Outlook nie potrafi poprawnie tego zinterpretować.
Znany błąd związany z obsługą standardu MIME. Błąd powinien być wkrótce usunięty.

18)Chciałbym używać jednocześnie Sunbird i Lightning ale nie wiem w jaki sposób zsynchronizować dane.
Możesz używać lokalnego pliku ics zapisanego w dowolnym miejscu, również w dysku sieciowym. W obu programach subskrybujesz zdalny kalendarz używając lokalizacji "file:///dysk:/nazwa_katalogu/nazwa_pliku.ics"

19)Czy możliwa jest praca na kalendarzu Google przy pomocy Lightning/Sunbird?
Tak. Musisz zainstalować wtyczkę Provider for Google Calendar

20)Kolega wysłał mi zaproszenie na spotkanie, otworzyłem e-maila i co dalej? Jak mogę dodać to wydarzenie do swojego kalendarza?
Powinno pojawić się zapytanie czy akceptujesz to zaproszenie. Jeśli nie ma niczego takiego uaktywnij widok>pokaż załączniki w treści wiadomości




Będę to aktualizował w miarę możliwości
obthorn
 
Posty: 136
Z nami od: 15 września 2006, 09:32
Lokalizacja: Wrocław

Re: FAQ

Postautor: Marek85 » 22 lipca 2008, 10:31

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.8.1.16) Gecko/20080702 Firefox/2.0.0.16

obthorn pisze:4)Pomocy! Minimize To Tray nie jest kompatybilny z Sunbird. Otwierają się dwa okna.
Niestety autor nie przygotował nowej wersji rozszerzenia. Możliwe jest jednak zmuszenie wtyczki do działania. W jaki sposób? W Twoim profilu w katalogu z rozszerzeniami znajduje sie plik minimizetotray.jar. Otwórz go za pomocą np. WinRAR, a następnie znajdź \components\minimizeToTrayCmdLine.js. Plik ten edytuj za pomocą np.notatnika.i dodaj return; poniżej cmdLineTest.prototype = {
Po zmianie powinno to wyglądać następująco:
cmdLineTest.prototype = {
return;
/* nsICommandLineHandler */
Zapisz zmiany.

Przepraszam, ale dalej nie moge poradzić sobie z tą wtyczką. Ja mam plik minimize.jar (minimizetotray.jar znajduje się we wtyczkach firefoksa), w którym nie znalazłem \components\minimizeToTrayCmdLine.js
W katalogu content mam: onload.js, minimize.xul i options.xul.
Marek85
 

Postautor: drozd » 01 października 2008, 20:55

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.9.0.3) Gecko/2008092417 Firefox/3.0.3

Nieprawda. nie ma takich opcji jak te poniżej w lightning:

9)Moje zadania nie są widoczne w kalendarzu (w przeciwieństwie do wydarzeń)- jak to zmienić?
W Lightning uaktywnij menu 'kalendarz>widok>wyświetlaj zadania w kalendarzu'
W Sunbird kliknij prawym przyciskiem myszy i uaktywnij 'zadania w widoku'


10)Dziwne. Mój kalendarz nie wyświetla ani sobót ani niedziel.
Musisz mieć włączony widok dni roboczych. Deaktywuj tą opcję:
Lightning- menu 'kalendarz>widok>tylko dni robocze'
Sunbird- Prawy przycisk myszy>Tylko dni robocze
[/quote]
drozd
 

Postautor: obthorn » 01 października 2008, 22:22

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; pl; rv:1.9.0.3) Gecko/2008092417 Firefox/3.0.3

drozd pisze:Nieprawda. nie ma takich opcji jak te poniżej w lightning:

Są. Przeniesiono je do menu Widok.
obthorn
 
Posty: 136
Z nami od: 15 września 2006, 09:32
Lokalizacja: Wrocław


Wróć do Kalendarz Sunbird i Lightning

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: dexter

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: