MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Mówią o nas w TRÓJCE

Propagowanie produktów z rodziny Mozilli

Moderator: Pomocy?!

Postautor: mariuszs » 24 lutego 2005, 16:42

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7.5) Gecko/20041108 Firefox/1.0

Zawsze dziwiłem się, że ideologia związana z Wolnym Oprogramowaniem nie jest na tym forum zbyt popularna.... Ja np. nie rozumiem "sojuszu" Mozillowców z użytkownikami Opery.... Wiem, że IE jest wspólnym wrogiem, ale dla mnie Opera niczym nie różni się od IE - obie te przeglądarki to zamknięte, komercyjne produkty. Dlatego ja np. nie wyobrażam sobie, bym mógł polecić komukolwiek Operę.....
Pozdrawiam wszystkich!

Mariusz Strohschein
mariuszs

Z nami od: 05 września 2004, 22:42

Postautor: Olhado/256 » 24 lutego 2005, 16:43

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; en-US; rv:1.7.5) Gecko/20041109 Firefox/1.0 (MOOX M2)

Audycja była niezła, szczególnie mi się podobało to, że jako główną wadę IE wymieniono niezgodność ze standardami, a o dziurach tylko wspomniano (dość dziwnie wiążąc je z robakami internetowymi, a nie wspominając o spyware). No i fakt, że IE wciąż ma 90% rynku, podano z takim pewnym zdziwieniem :)
Pamiętaj obywatelu: WTYCZKI TO NIE TO SAMO, CO ROZSZERZENIA!
WinXP SP2
Olhado/256
Moderator

Z nami od: 26 września 2002, 09:47

Postautor: Ludwik » 24 lutego 2005, 16:50

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.7.5) Gecko/20041108 Firefox/1.0

mariuszs pisze:Zawsze dziwiłem się, że ideologia związana z Wolnym Oprogramowaniem nie jest na tym forum zbyt popularna.... Ja np. nie rozumiem "sojuszu" Mozillowców z użytkownikami Opery.... Wiem, że IE jest wspólnym wrogiem, ale dla mnie Opera niczym nie różni się od IE - obie te przeglądarki to zamknięte, komercyjne produkty. Dlatego ja np. nie wyobrażam sobie, bym mógł polecić komukolwiek Operę.....

Różni się, bardzo się różni.
Otwarte źródła to strasznie fajna sprawa. Ale powinny być prywatną decyzją.

Natomiast to czego jako użytkownicy powinniścmy od programów wymagać to respektowanie otwartych protokołów, specyfikazji i formatów zapisów danych.
Mówiąc skrótowo Internet Explorer hamuje rozwój sieci poprzez niewprowadzanie żadnych nowych technologii opracowanych przez w3c oraz chamuje rozwój sieci poprzez lansowanie swoich pseudostandardów. Opera od wersji 7 wyświetla strony zgodnie ze standardami opracowanymi przez w3c i na tym nam najbardziej powinno zależeć.
Ludwik
Moderator

Z nami od: 10 marca 2003, 10:05

Postautor: mariuszs » 24 lutego 2005, 16:57

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7.5) Gecko/20041108 Firefox/1.0

Ludwik: Obsługa nowoczesnych standardów www to rzeczywiście plus Opery... Ale bez przesady, czy jak IE 7 będzie również je obsługiwać, Mozillowcy zawrą sojusz z fanami IE????

Dla mnie wolna przeglądarka to krok w stronę uzywania przez domowych użytkowników tylko otwarych aplikacji... Dla mnie wymarzoną sytuacją będzie dopiero taka, gdy 99% ludzi bedzie korzystało np. z systemu GNU/Linux, otwartych pakietów biurowych, przeglądarek internetowych... Promowanie Mozilli/Firefoksa to dla mnie krok w tym kierunku.... Dlatego z Operą mi zupełnie "nie po drodze" :-(
Pozdrawiam wszystkich!

Mariusz Strohschein
mariuszs

Postautor: Ludwik » 24 lutego 2005, 17:37

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.7.5) Gecko/20041108 Firefox/1.0

mariuszs pisze:czy jak IE 7 będzie również je obsługiwać, Mozillowcy zawrą sojusz z fanami IE????

Bardzo bym się w każdym razie ucieszył [update: gdyby nowe IE obsługiwało standardy].
Akcje namawiająca użytkowników starych wersji IE żeby przynajmniej zaktualizowali je do wersji 7? Czemu nie...
Tylko, że niestety raczej nie ma szans na lepszą obsługę standardów w IE 7

Patrz też: http://www.mozillapl.org/forum/about-12102.html
Ludwik
Moderator

Postautor: Olhado/256 » 24 lutego 2005, 18:23

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; en-US; rv:1.7.5) Gecko/20041109 Firefox/1.0 (MOOX M2)

mariuszs pisze:Ale bez przesady, czy jak IE 7 będzie również je obsługiwać, Mozillowcy zawrą sojusz z fanami IE????

A czemu nie? Wtedy zniknie to, co jest dla nas w tej chwili najbardziej bolesne w IE. Pozostaną jedynie względy ideologiczne, ale na tym forum na szczęście zbyt dużo idelogii nie ma.
WinXP SP2
Olhado/256
Moderator

Postautor: mariuszs » 24 lutego 2005, 18:29

Olhado/256 pisze:A czemu nie? Wtedy zniknie to, co jest dla nas w tej chwili najbardziej bolesne w IE. Pozostaną jedynie względy ideologiczne, ale na tym forum na szczęście zbyt dużo idelogii nie ma.

No i doszliśmy do sedna sprawy.... Dla niektórych na szczęście, a dla niektórych niestety nie ma tutaj zbyt dużo ideologi....

P.S: Wiem, że standardy są istotne, sam amatorsko piszę strony www i wiem, jakie problemy rodzi nieobsługiwanie nowych standardów przez IE.... Ale obsługa standardów TO NIE WSZYSTKO! Istotna jest również (a może przede wszystkim) ideologia Wolnego Oprogramowania.....
Pozdrawiam wszystkich!

Mariusz Strohschein
mariuszs

Postautor: KLAPEK » 24 lutego 2005, 20:35

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11 FluxBox; U; Slackware GNU/Linux i686; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040113 -=(.Anarchia..KLAPEK..Pokój.)=-

Ja bez bicia ;) przyznaje się, że zacząłem używać zarówno mozilli, jak i linuxa ze względów ideologicznych ;p
Ale tak to mi się spodobało, że nie wyobrażam sobie pracy na kompie na innym OSie i innej przeglądarce [nawet FF nie trawię ;)]
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
SeaMonkey @ GNU/Linux
KLAPEK
Moderator

Z nami od: 10 czerwca 2002, 15:05

Postautor: Domel » 24 lutego 2005, 20:39

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040616

mariuszs: sojusz Mozillowcow z Operowcami ma rozne podloze. Kazdy z nas ma swoje powody i roznie priorytety. Oprocz wymienionych wczesniej (np. Wolne Oprogramowanie przez Ciebie) sa jeszcze inne. Jedym z nich jest "stanowcze nie" dla monopolu a, ze akurat zdecydowana wiekszosc rynku ma IE no to jestesmy przeciwko IE.
A gdybanie co bedzie pozniej (czy jesli IE bedzie zgodnie ze standardami bardziej niz Opera to czy Mozillowcy beda trzymac z IE, czy gdy FF bedzie mial 80% to czy mozillowcy [byli] beda trzymac kciuki za Opere oraz IE a beda przeciwni FF) to bym zostawil w spokoju bo w najblizszym czasie nic takiego nam nie grozi.
Domel

Z nami od: 14 kwietnia 2002, 19:10

Postautor: Ludwik » 24 lutego 2005, 20:47

Zgadzam się z Domelem. Na razie nie ma mowy o aktywnym promowaniu Internet Explorera, bo monopol jest po prostu niebezpieczny. Kolejna wygrana w wojnie przeglądarek spowodowała by prawdopodobnie to, że Microsoft znowu zasnął by na kilka lat.

Natomiast myślę, że wszyscy ucieszymy się jeśli IE 7 będzie wspierać standardy. Tylko, że na razie nic na to nie wskazuje.

Mówiąc ogólniej nie wszystkim musi podobać się Firefox czy Mozilla. W naszym dobrze pojętym interesie jest żeby takie osoby wybrały Operę. Czym więcej osób korzystając z alternatywnych przeglądarek tym mniej stron "IE only", więc... tym więcej osób korzystających z alternatywnych przeglądarek.
Ludwik
Moderator

Postautor: Wojciech » 25 lutego 2005, 09:11

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.7.5) Gecko/20041217

Czy można mówić o sojuszu? Może lepiej stwierdzić, że jest to szacunek do godnej konkurencji?

Konkurencja jest potrzebna dla zapewnienia rozwoju, pod warunkiem, że jest uczciwa. Firmy konkurencyjne często się szanują, utrzymują kontakty, czasem nawet przyjazne, często współpracują w pewnych obszarach. Chyba, że mamy do czynienia z nieuczciwą konkurencją, wzgl. z mniej lub bardziej wrogim nastawieniem - to gorzej. W przypadku stosunków Mozilli i Opery można chyba mówić o takiej pełnej szacunku konkurencji a czasem też i współpracy (W3C). Inna sprawa, że nie można tu mówić o pełnej konkurencji, gdyż produkty są zupełnie odmienne - jeden to komercyjny, zamknięty produkt wysokiej jakości, drugi - pakiet wolnych programów, o jakości różnej, ogólnie dość wysokiej.

Jeszcze innym apektem są nasze stosunki z M$. Tu róznica jest kolosalna, gdyż - co tu ukrywać - nasze stosunki z M$ są zdecydowannie wojenne, natomiast Opera jest chyba co najmniej tolerowana. W każdym razie nie słyszałem jeszcze, żeby np. "narzędzia Windows" niszczyły dane Opery!
Wojciech
Moderator

Z nami od: 28 sierpnia 2002, 09:32

Postautor: J81 » 26 lutego 2005, 09:57

Przeglądarka: Opera/8.0 (Windows NT 5.0; U; en)

Wojciech pisze:Jeszcze innym apektem są nasze stosunki z M$. Tu róznica jest kolosalna, gdyż - co tu ukrywać - nasze stosunki z M$ są zdecydowannie wojenne, natomiast Opera jest chyba co najmniej tolerowana. W każdym razie nie słyszałem jeszcze, żeby np. "narzędzia Windows" niszczyły dane Opery!

Niestety wobec Opery Microsoft też stosował różne sztuczki. Np. serwis msn.com podawał Operze z identyfikacją "Opera" spreparowany arkusz styli, co powodowało psucie układu strony i wrażenie, że z Operą coś jest nie tak. Po zmianie identyfikacji Opery na IE, cud... Opera wszystko wyświetlała poprawnie. Co ciekawe ktoś sprawdził jak to wygląda w IE, jeśli mu podać ten arkusz styli przeznaczony dla Opery i... strona sypała się tak samo. To dość stara historia.
J81

Postautor: mariuszs » 26 lutego 2005, 19:53

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.7.5) Gecko/20041209 Firefox/1.0

J81 pisze:Niestety wobec Opery Microsoft też stosował różne sztuczki. Np. serwis msn.com podawał Operze z identyfikacją "Opera" spreparowany arkusz styli, co powodowało psucie układu strony i wrażenie, że z Operą coś jest nie tak. Po zmianie identyfikacji Opery na IE, cud... Opera wszystko wyświetlała poprawnie. Co ciekawe ktoś sprawdził jak to wygląda w IE, jeśli mu podać ten arkusz styli przeznaczony dla Opery i... strona sypała się tak samo. To dość stara historia.

Hmmm może przez przypadek zrobili błąd w stylach? Jakoś nie chce mi się wierzyć, że przeglądarka, która ma w skali świata bardzo mały udział w rynku jest w taki sposób "zwalczana"..... Co innego, gdyby teraz zastosowali taką "sztuczkę" w stosunku do Firefoxa, który zbliża się do granicy 10% udziału w rynku....
Pozdrawiam wszystkich!

Mariusz Strohschein
mariuszs

Postautor: KLAPEK » 26 lutego 2005, 20:40

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11 FluxBox; U; Slackware GNU/Linux i686; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040113 -=(.Anarchia..KLAPEK..Pokój.)=-

Ja osobiście nie wierzę w przypadkowe praktyki M$....
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
SeaMonkey @ GNU/Linux
KLAPEK
Moderator

Z nami od: 10 czerwca 2002, 15:05

Postautor: quiris » 26 lutego 2005, 22:00

Przeglądarka: Opera/8.0 (X11; Linux x86_64; U; en)

KLAPEK pisze:Ja osobiście nie wierzę w przypadkowe praktyki M$....

Za te przypadkowe praktyki M$ był zmuszony wypłacić firmie Opera Software trochę dularuf: http://news.com.com/2102-1032_3-5218163 ... util.print ;)
quiris

Z nami od: 31 lipca 2002, 06:53

Postautor: Ludwik » 28 lutego 2005, 10:39

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.7.6) Gecko/20050223 Firefox/1.0.1

Pisze aby poinformować, że ten plik pobrano z mojego serwera 1386 razy. Do tego trzeba by dodać pobrania z VivaMozilli, która hostuje go samodzielnie :)

Ludwik
Ludwik
Moderator

Postautor: systemsoft » 01 marca 2005, 12:29

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; pl-PL; rv:1.7.5) Gecko/20041108 Firefox/1.0

Wojciech pisze:Konkurencja jest potrzebna dla zapewnienia rozwoju, pod warunkiem, że jest uczciwa. Firmy konkurencyjne często się szanują, utrzymują kontakty, czasem nawet przyjazne, często współpracują w pewnych obszarach.

Jeszcze innym apektem są nasze stosunki z M$. Tu róznica jest kolosalna, gdyż - co tu ukrywać - nasze stosunki z M$ są zdecydowannie wojenne, natomiast Opera jest chyba co najmniej tolerowana. W każdym razie nie słyszałem jeszcze, żeby np. "narzędzia Windows" niszczyły dane Opery!

Szanują, utrzymują kontakty. Dziwne, ja tylko tak postępuję z kontrahentami. A konkurencja? No cóż, niech sobie jest, ale ja wcale nie muszę z nią rozmawiać, a tym bardziej współpracować. Czasami najwyżej się podpatrzy jakie kroki stawiają....

Ludwik pisze:Natomiast myślę, że wszyscy ucieszymy się jeśli IE 7 będzie wspierać standardy. Tylko, że na razie nic na to nie wskazuje.

No to mamy kolejnego zdrajcę. Ja się tam wcalę nie ucieszę. Najbardziej to się ucieszą użytkownicy systemu Linux :D. Ja tam będę korzystał tylko z Firefox'a i Lynx'a (pewne płatne usługi, jak słowniki stają się darmowe przy korzystaniu z tekstowych przeglądarek).
Nie sądze, żeby Internet Explorer mnie tak zaskoczył, żebym się na niego przesiadł.
Jeśli wyjdzie IE 7 to na pewno będzie można go zainstalowa tylko na systemach Windows XP z SP2 i nowszych. Pragnę tylko zauważyć, że inne systemy mają bardzo duży udział w rynku. Nie wspominając już o systemie Windows 2000, który jest używany w wielu polskich instytucjach, a tam zazwyczaj korzysta się z IE i Windows 98, który jest używany w wielu polskich domach i szkołach.

Wiele pytań można zadać. Jak to będzie z tymi standardami rzeczywiście? Ile rozwiązań "ściągną" z Mozilla, a ile z Opery. Najbardziej mnie interesuje ten nowy silnik (to już nie będzie Trident) oraz sposób ściągania plików (tak jak w FIREFOX!?).
SYSTEMsoft
...z racji inspiracji
systemsoft

Z nami od: 12 lutego 2005, 22:45

Postautor: Ludwik » 01 marca 2005, 13:41

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.7.6) Gecko/20050223 Firefox/1.0.1

systemsoft pisze:Najbardziej to się ucieszą użytkownicy systemu Linux :D.

? Nie wiem o co chodzi. Jestem użytkownikiem systemu Linux. Windowsa nie używam już od ładnych kilku lat.

Czy to takie strasznie dziwne, że chce żeby wszystkie przeglądarki dostepne na rynku obsługiwały nowoczesne standardy? :o

systemsoft pisze:Najbardziej mnie interesuje ten nowy silnik (to już nie będzie Trident)

Skąd masz takie informacje? Wszystkie sygnały ze strony MS jakie czytałem wskazują na coś przeciwnego.

Ludwik
Ludwik
Moderator

Postautor: Olhado/256 » 01 marca 2005, 13:54

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; en-US; rv:1.7.6) Gecko/20050225 Firefox/1.0.1 (MOOX M2)

systemsoft pisze:No to mamy kolejnego zdrajcę.

Zdrajcę!? A co takiego Ludwik zdradził? Waszą ideologiczną świętą krucjatę przeciwko Microsoftowi? Proszę, nie zakładaj, że każdy użytkownik produktów MF jest bojownikiem o wolność i Open Source. Niektórym chodzi "tylko" o takie drobne sprawy, jak przestrzeganie standardów (bo przestrzeganie standardów przez wszystkie przeglądarki oznaczałoby o wiele przyjemniejsze korzystanie z internetu).

Naprawdę, rodzą nam się tu jakieś lewacje bojówki na forum. Che, gdyby żył, też popierałby OS, co? :P
WinXP SP2
Olhado/256
Moderator

Postautor: systemsoft » 01 marca 2005, 14:13

Po co popierać wprowadzenie standardów do IE jak zazwyczaj korzysta się i tak z jednej, ulubionej przeglądarki?
SYSTEMsoft
...z racji inspiracji
systemsoft

Z nami od: 12 lutego 2005, 22:45

PoprzedniaNastępna

Wróć do Promocja