MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

NetMeter

Propagowanie produktów z rodziny Mozilli

Moderator: Pomocy?!

NetMeter

Postautor: Gandalf » 07 czerwca 2003, 18:36

Przeglądarka: -

Pewnego dnia, uruchomilem IE (czegos potrzebowalem) i wszedlem (nomen omen) na mozillapl.org . W tym momencie wyskoczylo mi okienko Gemiusa z prosba o odpowiedzi w ankiecie i sciagniecie programu netmeter. Uczynilem to. Zainstalowalem program, ktory zaczal badac jakie strony i jak czesto odwiedzam.
Niestety... zgodnie z moimi obawami, bada tylko odwiedziny z przegladarki IE :( Nie sprawdza wogule co robie w Mozilli, Netscape, Operze. Jako, ze IE nie uzywam wogule, wyniki badania na mnie sa zaklamane.

Czy ktos jeszcze sciagnal ten program i ma jakies wyniki z niego? Jestem ciekaw czy ktos kto ma kontakty z Gemiusem (Konrad?) moglby spytac ich jak to jest z Mozilla. Moze sie myle?
W katalogu NetMetera jest plik nmhits.log i w nim mam tylko logi z IE, na tym bazowalem powyzszy wniosek.
Gandalf
 
Posty: 1802
Z nami od: 29 czerwca 2002, 04:37
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Gość » 17 czerwca 2003, 10:39

Przeglądarka: -

Faktycznie, program rejstrujący odwiedzane strony działa prawidłowo tylko i wyłącznie, jeżeli użytkownik ma zainstalowaną przeglądarkę Internet Explorer. Dlatego prosiłbym o nieinstalowanie tego programu, jeżeli ktoś korzysta z innych przeglądarek. Prowadzi to tylko do wypaczenia wyników badania.
Pozdrawiam serdecznie.

Piotr Grzybała
Global eMarketing
www.gem.pl
Połczyńska 31A
tel. (22) 533 96 26
Warszawa
email: netmeter@gem.pl
Gość
 

Postautor: Ludwik » 17 czerwca 2003, 13:11

Przeglądarka: -

Obawiam się że obsługiwanie tylko jednej przeglądarki z założenia prowadzi do wypaczenia wyników badania. Bo przecież z Mozilli czy Opery korzysta zupełnie inne grupa internautów niż z Internet Explorera. Sądzę np. że Internet Explorerowcy dużo częściej odwiedzają wielkie portale, podczas gdy użytkownicy innych przeglądarek korzystają raczej z googli i małych, wyspecjalizowanych vortali tematycznych.
Ludwik
Moderator
 
Posty: 2908
Z nami od: 10 marca 2003, 10:05

Postautor: Gandalf » 17 czerwca 2003, 13:11

Przeglądarka: -

Ufff. Dziekuje za odpowiedz :) Juz odinstalowywuje.
Czy nie byloby wskazane umiescic takiej informacji na stronie NetMetera?
Gandalf
 
Posty: 1802
Z nami od: 29 czerwca 2002, 04:37
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Gandalf » 17 czerwca 2003, 13:16

Przeglądarka: -

Ludwik, nie patrzylbym na to w ten sposob. Koszty opracowania aplikacji obslugujacej wszystkie przegladarki (mowie tu o FireBird, Mozilla, Netscape, Safari, Konqueror, Opera, IE) bylby ogromne. Tak samo jak ogromne bylby gdyby opracowywac ten program na kazda platforme (Mac, Linux, OS/2, Windows, BeOS itd.) . Znajmy swoje miejsce w szeregu. My dopiero zaczynamy.

Mam nadzieje, ze w nastepnych badaniach wezma udzial rowniez inne systemy oraz przegladarki. Bo o ile nawet brak Mozilli nie jest az takim wypaczeniem to brak Macintoshy i Linuxow, grupy ktore w sumie maja te 5-10% rynku i to totalnie innego, wypacza wynik na pewno.

Koszty produkci cross-platformowej aplikacji beda malec, wraz ze wzrostem popularnosci programowania pod inne systemy/jezyki... a panie Piotrze, gdyby jednak chcieli sie Panstwo skusic, i nastepnym razem wziasc tez pod uwage Gecko (Galeon, FireBird, Mozilla, Netscape) to sluzymy pomoca na tej grupie. Bardzo by nam zalezalo na tym, a i Panstwu na pewno nie moze zaszkodzic.
Gandalf
 
Posty: 1802
Z nami od: 29 czerwca 2002, 04:37
Lokalizacja: Warszawa

kwestia reprezentatywnosci

Postautor: Krzysiek » 26 czerwca 2003, 09:22

Przeglądarka: -

Majac ogromny szacunek do uzytkownikow innych systemow niz windows oraz innych przegladerek niz ie nie sposob nie zauwazyc nastepujacych faktow:
1. grupa systemow windows uzywanych przez polskich uzytkownikow stanowi az 98.9%, tak wiec skupienie sie tylko na tej grupie uzytkownikow nie stanowi z punktu widzenia badawczego zadnego przestepstwa - jaki blad moze bowiem powodowac fakt nieuwzglednienia ruchu z 1,1% systemow operacyjnych gdy wezmie sie pod uwage rowniez to, ze nie zachowuja sie oni totalnie inaczej - choc grupa rzeczywiscie jest specyficzna :D
2. grupa przegladarek MSIE stanowi az 96,5% - i tutaj sytucja jest analogiczna jak w punkcie 1.
Tak wiec przypuszczam, ze zanim podjeto decyzje o badaniu takiego podzbioru polskich internautow, przeprowadzono kalkulacje jakiego rodzaju blad moze to powodowac i po prostu wyszlo im, ze stosunek nakladow do uzyskanych wynikow nie byl warty zachodu... Przy jakichkolwiek innych badaniach blad rzedu 3% jest przeciez absolutnie akceptowalny, a na zdrowy rozum nieuwzglednienie innych systemow ani innych przegladarek nie powoduje nawet tak niskiego bledu (wszyscy ci pozostali musieliby absolutnie inaczej sie zachowywac - co jest po prostu nierealne)...
Pozdrawiam,
Krzysiek
Krzysiek
 

Postautor: Ludwik » 26 czerwca 2003, 10:05

Przeglądarka: -

Na pierwszej lepszej mojej stronie (nie związanej z informatyką) na której statystyki spojrzałem ostatnie 60 000 odsłon wygląda tak:
12% "inne" przeglądarki i 3% "inne" systemy.
W maju 8% odsłon google pochodziło z "innych" systemów operacyjnych, statystyk przeglądarek nie znalazłem.
I na stronie wszędzie piszą, że program integruje się z "przeglądarka". Trzeba się bardzo wczytać żeby dowiedzieć że "przeglądarka" to synonim (??) słowa "Internet Explorer".
Myśle, że przy tak wielkiej, szeroko zakrojonej akcji dorobienie obsługi np. Mozilli to nie było by straszny problem.
Ludwik
Moderator
 
Posty: 2908
Z nami od: 10 marca 2003, 10:05

Postautor: Krzysiek » 26 czerwca 2003, 10:17

Przeglądarka: -

Co do Twojej strony - nie wiem nie wypowiadam sie, ale co do np. googla - to tendencja jest jak najbardziej zgodna z danymi z www.ranking.pl
Jak popatrzysz na polskich a potem na zagranicznych uzytkownikow ogladajacych polskie strony, to zobaczysz ogromna roznice pomiedzy % uzywanych systemow i przegladarek. Polscy uzytkownicy w swojej szarej masie :lol: uzywaja win+ie. Moze swiadczy topo prostu generalnie o braku wiedzy? :cry: Swoja droga liczba wygenerowanych odslon nie jest tozsama z liczba uzytkownikow - zwlaszcza jesli wezmiemy jeszcze pod uwage ze liczba rozdanych cookies nie jest tozsama z liczba fizycznych uzytkownikow...
Pozdrawiam,
Krzysiek
Krzysiek
 

Postautor: Nerf » 26 czerwca 2003, 10:59

Przeglądarka: -

A ja powtórzę to, co jest na pl.comp.www. Możnaby udostępnić źródło programu i dać opensourcesowcom możliwość zmodyfikowania go tak, żeby był crossplatformowy i crossbrowserowy. W końcu to sprawa dość ważna - uwzględnianie tylko IE spowoduje, że praktycznie do zera ,,spadnie odwiedzalność" stron poświęconych Linuksowi i mnóstwa innych ciekawych stron.
I believe that all government is evil, and that trying to improve it is largely a waste of time.
H.L. Mencken
Nerf
 
Posty: 411
Z nami od: 14 stycznia 2003, 22:25
Lokalizacja: Piła-Warszawa

Postautor: Gość » 26 czerwca 2003, 11:37

Przeglądarka: -

1) to by wymagalo ogromnej otwartosci firmy (a nie kazdy jest na tyle odwazny - zwlaszcza, ze szewfostwo zazwyczaj nie widzi celu i nie rozumie go...)
2) To by wymagalo ogromnych srodkow, bo jesli zewnewtrznie, my dorobilibysmy obsluge dla Mozilli, to i tak pracownicy tej firmy (odpowiadaja glowa przed szefem) musieliby to sprawdzic bardzo starannie.

Ogolnie musialabybby byc albo bardzo niskie koszta wdrozenia, albo parcie z gory. Ani jednego ani drugiego na razie nie ma, wiec poczekajmy. nastepne badanie za rok. Mozilla bedzie wtedy miala wiecej (nawet w gemiusie ;]), bedzie lepiej poznana technologia, popularniejsza to moze i o NetMeter sie pokusza :)
Gość
 

Postautor: Yano » 27 czerwca 2003, 06:51

Przeglądarka: -

Widzę, że temat badań Internetu się rozwinął od wczoraj.

Napisałem wczoraj maila na adres ze strony http://www.pbi.org.pl i otrzymałem nawet odpowiedź, zresztą od pana Piotra z Global eMarketing. Pokrywa się ona mniej więcej z tym, co jest napisane na Forum.

Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, którą już ktoś częściowo poruszył: alternatywnych systemów i przeglądarek używają głównie ludzie pracujący w "branży", czyli informatycy (webmasterzy, administratorzy itd). Przeglądają oni strony dość hermetyczne, ale za to często w dość dużych ilościach. I automatycznie ta grupa i te strony będą pominięte.
I jeszcze jedno:
http://www.pbi.org.pl pisze:Standard badań polskich internautów, przyczyni się do rozwoju polskiego Internetu, jako zbadanego i tym samym wiarygodnego medium dla reklamodawców, agencji reklamowych, inwestorów i firm, których działalność będzie lub jest związana z Internetem.

W jaki sposób ma być to wiarygodne źródło dla reklamodawców w świetle wcześniej wspomnianych ograniczeń? Nie znam danych statystycznych, ale odważę się postawić tezę, że dość znaczna część informatyków korzysta powiedzmy z Linuxa i/lub Mozilli, które nie są objęte badaniem. Czyli taka reklama np. routera czy programu do zarządzania siecią nie dotrze do większości zainteresowanych.

Jeśli się mylę to mnie poprawcie, ale wydaje mi się, że to nie odbiega daleko od prawdy.
Yano
 
Posty: 858
Z nami od: 17 grudnia 2002, 10:32


Wróć do Promocja

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Obywatel84, stefan

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: