MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Banki a Firefox

Propagowanie produktów z rodziny Mozilli

Moderator: Pomocy?!

Banki a Firefox

Postautor: lotan » 01 listopada 2004, 12:41

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.7.3) Gecko/20041030 Firefox/1.0RC2

Zastanawiam się nad rozszerzeniem "The Letter Standardization Project" na banki. Może zdecydują się polecać FF?

Jak myślicie? Czy pisanie jako zwykły szary użytkownik ma sens? Może lepiej będzie poczekać i skoordynować to jakoś z ogólnoświatową akcją promocyjną Firefoksa? IMO warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:
 • Microsoft Internet Explorer jest przestarzały
  Ostatnia wersja (6.0) ukazała się ponad trzy lata temu (historia przeglądarek), a następna będzie dostępna dopiero w 2006 (IT-FAQ: Czy Internet Explorer rozwija się?). Trzy lata to w dziedzinie technologii informatycznych cała epoka, dlatego MSIE nie obsługuje wielu technologii które ułatwiają tworzenie nowoczesnych stron.
 • Microsoft Internet Explorer jest uważany za najmniej bezpieczną przeglądarkę
  Mówią o tym liczne ostrzeżenia ekspertów i organizacji zajmujących się bezpieczeństwem niejednokrotnie nagłaśniane w mediach (CERT Polska: Groźne błędy w przeglądarce Internet Explorer)
  Od czasu ukazania się ostaniej wersji wykryto w niej ponad 150 błędów (nie pamiętam adresu do tych statystyk) i wciąż odkrywane są nowe. Na ukazanie się stosownych poprawek użytkownicy muszą często czekać wiele tygodni, a nawet miesięcy, podczas których ich komputery są wystawione na wielkie niebezpieczeństwo.
 • Microsoft Internet Explorer niejednokrotnie został z powodzeniem wykorzystany
  do kradzieży pieniędzy z kont dostępnych przez Internet. Niestety również w stosunku do klientów kilku polskich banków (Konferencja: Bezpieczeństwo w bankowości).
 • Uaktualnienia MSIE nie dla Windows 95/98/Me/NT/2000
  Niedawno producent przeglądarki ogłosił (ZDNet: Microsoft: To secure IE, upgrade to XP), że uaktualnienia będą odtąd wydawane tylko dla użytkowników systemu operacyjnego Windows XP lub nowszych. Ze statystyk wynika, że prawie 45% użytkowników internetu w Polsce posiada starszy system operacyjny. Pod znakiem zapytania może więc stanąć bezpieczeństwo dużej grupy użytkowników internetu, w tym klientów banku (czy to już FUD? :-)). Wskazanie im nowoczesnych, bezpiecznych przeglądarek, jak Mozilla, Firefox, Opera może znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo kradzieży.
W przeciwieństwie do MSIE, Firefox ma wiele zalet:
 • Jest uważany z znacznie bezpieczniejszą przeglądarkę
  Był tworzony z myślą o bezpieczeństwie. Wszystkie wykryte błędy poprawiane są błyskawicznie, w ciągu kilku dni, a nawet godzin. Firefox nie jest tak silnie zintegrowany z systemem operacyjnym i domyślnie nie pozwala na używanie niebezpiecznych technologii, jak wtyczki ActiveX. Dzięki temu trudniej jest przejąć kontrolę nad komputerem internauty, zainstalować oprogramowanie śledzące czy wykorzystać przeglądarkę do podszycia się pod strony banku (phishing). Nawiązanie połączenia szyfrowanego jest wyraźnie sygnalizowane przez zmianę koloru paska adresu.
 • Jest wieloplatformowy
  Działa nie tylko w systemie Microsoft Windows ale także w ...długa lista. (jak wygląda sytuacja z urządzeniami przenośnymi?).
 • Obsługuje kanały RSS
  Dzięki czemu można informować klientów o nowościach przez tzw. żywe zakładki, zamiast wysyłania informacji pocztą elektroniczną, pod którą łatwiej się podszyć.
Na co powinno się jeszcze zwrócić uwagę? Co lepiej przemilczeć? Czy jakieś banki już polecają alternatywne przeglądarki? Wiem tylko o jednorazowym wybryku BZWBK: "Nie daj sie hakerom" - Data publikacji: 05-07-2004. Netscape się nie liczy :-)
lotan
 
Posty: 222
Z nami od: 02 sierpnia 2003, 21:56
Lokalizacja: Gdynia/PL

Postautor: Gość » 01 listopada 2004, 13:38

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.7.3) Gecko/20041026 Firefox/1.0RC1

ma sens, ale z gory uprzedzam, ze nie w przypadku Millenium :>.
Gość
 

Postautor: lotan » 01 listopada 2004, 15:12

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.7.3) Gecko/20041030 Firefox/1.0RC2

Anonymous pisze:ma sens, ale z gory uprzedzam, ze nie w przypadku Millenium :>.

Prawdę powiedziawszy, chciałem na początek uderzyć do tych bardziej otwartych, kładących duży nacisk na dostęp przez internet i promujących się mocno w sieci. Bankowym Osiołkom dałem już spokój. Są niereformowalni i nawet nie raczą potwierdzić, czy maile do nich docierają. A już o konkretnej odpowiedzi, nie ma co marzyć. Nie odpowiedzą nawet "nie, bo nie", po prostu głowa w piasek i "nie ma nas". ;-)

Oczywiście jak zadaje się pytania na inny temat to wszystko jest ok, odpowiedzi w ciągu kilku godzin, a czasem nawet minut.
lotan
 
Posty: 222
Z nami od: 02 sierpnia 2003, 21:56
Lokalizacja: Gdynia/PL


Wróć do Promocja

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: