MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

praca magisterska o Mozilli

Propagowanie produktów z rodziny Mozilli

Moderator: Pomocy?!

praca magisterska o Mozilli

Postautor: renia » 01 czerwca 2002, 21:11

Przeglądarka: -

Cześć,
piszę pracę magisterską na temat "zarządzanie wiedzą w organizacji" i chciałabym część praktyczną oprzeć o projekt Mozilla.org. Niestety wszystkie informacje na ten temat są w języku angilelskim co trochę utrudnia mi pracę.
Czy macie możliwość udostępnienia mi informacji o projekcie Mozilla.org. w języku polskim. Chodzi mi przede wszystkim o następujące informacje:
- skąd wziął się pomysł na ten produkt
- idea powstania projektu
- informacje o samym projekcie
- jak powstawał ten produkt
- kto pracuje nad tym projektem
- w jaki sposób jest on modyfikowany
- jaką rolę w procesie powstawania produktu odgrywają klienci
- skąd czerpana była i jest wiedza (informacje ) wykorzystywana w projektowaniu i ulepszaniu produktu
- i inne informacje związane z tym projektem
- a także szczegółowe informacje na temat działania Bugzilli.
Za wszelkie informacje z góry dziękuję.
Pozdrawiam
Renata
mój e-mail: renatapiszcz@poczta.onet.pl
renia
 

Postautor: GabrielBaines » 01 czerwca 2002, 22:45

Przeglądarka: -

A czy zreważujesz się pisząc artykuł o historii Mozilli do opublikowania na MozillaPL?
Myślę, że odpowiedzi zadane przez Ciebie pytania zainteresowałyby wielu użytkowników Mozilli.

A tak juz zupełnie na poważnie, to zapewne zdajesz sobie pewnie sprawę, że nie da sie udzielic odpowiedzi na Twoje pytania w 1 czy 2 zdaniach. No ale na dobry początek kawałek historii czyli odpowiedź na pytanie skąd wzięła sie Mozilla.

Jaszczurka Mozilla nardoziła sie jako maskotka firmy Netscape, której wypuszczony w grudniu 1994 produkt o nazwie Netscape Navigator był jedną z kluczowych aplikacji w rozwoju WWW. Dlaczego akurat Mozilla - nie wiem, ale ludzie z Netscape'a byli znani z szalonych pomysłów (podobno sale konferencyjne w Netscapie miały nazwy pochodzące od więzień, a releasy produktów nazwy serów).

Netscape Navigator królował na rynku browserów, pomimo usilnych prób detronizacji ze strony Microsoft Intenet Explorera, do połowy 1996 roku, kiedy to na rynku pojawiły sie prawie równocześnie Navigator 3.0 i IE 3.0. Od tego momentu sytuacja zaczęła sie jakby wyrównywać.

Należy pamiętać, że Navigator był aplikacja płatną (nie pamiętam juz dokładnie licencji, czy to był shareware, czy też był darmowy do zastosowań niekomercyjnych), podczas kied IE był za darmo.

W połowie 1997 pojawił się Netscape Communicator 4.0 (ależ to była ciężka aplikacja - pamiętacie?), a wkrótce po nim IE 4.0. W tym momencie stało się jasne, że Netscape ma kłopot - nie był w stanie konkurowac z darmowym IE. Niemniej jedank rozpoczęli prace nad Communicatorem 5.0.

W styczniu 1998 nastąpiło wydarzenie, które naprawdę zaskoczyło wszystkich: Netscape ogłosił, że:
1) Communicator 4.0 będzie za darmo
2) Kod źródłowy Communicatora 5.0 zostanie udostępniony na zasadzie Open Source

Tak narodziła sie Mozilla - własnie jako udostępniony publicznie Communicator 5.0

Na zakończenie ciekawostka: początkowy rozwój Mozilli był bardzo wolny i Netscape był zmuszony do kontynuowania serii 4. W pazdzierniku 1998 pojawił sie Communicator 4.5 itd.

OK - to tyle o samym poczęciu. Są chętni żeby kontynuowac opowieśc, poprzez wiek niemowlęcy aż do dzisiejszej dojrzałej postaci?

==
Gabriel
GabrielBaines
Moderator
 
Posty: 450
Z nami od: 05 marca 2002, 21:42

Postautor: Messer » 02 czerwca 2002, 17:15

Przeglądarka: -

GabrielBaines pisze: Dlaczego akurat Mozilla - nie wiem, ale ludzie z Netscape'a byli znani z szalonych pomysłów (podobno sale konferencyjne w Netscapie miały nazwy pochodzące od więzień, a releasy produktów nazwy serów).


"Mozilla" pochodzi od "Mosaic", nazwy pierwszej graficznej przedlądarki WWW.

Marc Andreessen, jeden z założycieli Netscape Communications był wcześniej liderem grupy pracującej nad Mosaic'iem na uniwersytecie w Illinois, a firma Netscape Communications pierwotnie nazywała się Mosaic Communications. Zmiana nazwy została wymuszona prawnie przez uniwersytet.

DS
Messer
 
Posty: 9
Z nami od: 27 maja 2002, 00:35

Postautor: GabrielBaines » 02 czerwca 2002, 18:12

Przeglądarka: -

Messer pisze:firma Netscape Communications pierwotnie nazywała się Mosaic Communications. Zmiana nazwy została wymuszona prawnie przez uniwersytet.


Zgadza się, tutaj jest oficjalny press release z 14 listopada 1994 informujący o zmianie nazwy.

Natomiast co do pochodzenia nazwy to słyszałem też wersję, że Mozilla pochodzi od Mosaic Godzilla co podobno miało znaczyć "zabójca Mosaica". Ma to o tyle sens, że w tym czasie Mosaic był najpopularniesza przegladarką.

A przy okazji: czy ktos wie, skad wzięła się "The Book of Mozilla" cytowana w about:mozilla? W Navigatorze do wersji 4 był ustęp 12:10, w mozilli jest oczywiscie 3:31, czy był kiedyś jakiś inny? Obszerniejsze fragmenty (a moze to już całość?) są tutaj. Ktoś wie coś więcej na ten temat?

==
Gabriel
GabrielBaines
Moderator
 
Posty: 450
Z nami od: 05 marca 2002, 21:42

Postautor: Messer » 02 czerwca 2002, 19:51

Przeglądarka: -

A przy okazji: czy ktos wie, skad wzięła się "The Book of Mozilla" cytowana w about:mozilla? W Navigatorze do wersji 4 był ustęp 12:10, w mozilli jest oczywiscie 3:31, czy był kiedyś jakiś inny? Obszerniejsze fragmenty (a moze to już całość?) są tutaj. Ktoś wie coś więcej na ten temat?


Poszukałem trochę w Google'ach i jedyna ciekawa informacja to
ta, aczkolwiek nie ma żadnych podstaw, żeby uznać ją za wiarygodną.

Myślę, że za poważnie nie trzeba tego brać :) Developerzy Netscape'a świetnie się bawili i wersje przed 4.x (szczególnie kompilacje pod systemy *nix'owe) były naszpikowane tego typu niespodziankami (about:team, about:mozilla poza cytatem zamieniała standardowe logo Netscape'a w ziejącą ogniem Mozillę :), about:navigator zamieniał logo w kompas...).

Choć zmienili nazwę, Mozilla wciąż była maskotka Nerscape'a i tak nieoficjalnie wędrowała razem z przeglądarką :)

DS
Messer
 
Posty: 9
Z nami od: 27 maja 2002, 00:35

Postautor: renia » 05 czerwca 2002, 18:11

Przeglądarka: -

Dziękuję wszystkim za kontunuowanie tematu, jednak informacje jakie uzyskałam są jak na razie dość szczątkowe,abym mogła na nich się oprzeć w mojej pracy.
A propos artykułu na ten temat, to jak na razie nie znajdę na to czasu.
Może po obronie :D
renia
 

Postautor: GabrielBaines » 05 czerwca 2002, 19:48

Przeglądarka: -

renia pisze:Informacje jakie uzyskałam są jak na razie dość szczątkowe,abym mogła na nich się oprzeć w mojej pracy.

Hmm, wydawało mi sie że pierwsze pytanie załatwiliśmy dosyc dokładnie :wink:. Cóż, nie możesz liczyc na to, że odwiedzający forum uzytkownicy Mozilli napiszą całą pracę za Ciebie w ramach projektu Open Source :)
Natomiast jeśli zadasz konkretne pytanie, jest duza szansa, że ktos udzieli Ci konkretnej odpowiedzi.

==
Gabriel
GabrielBaines
Moderator
 
Posty: 450
Z nami od: 05 marca 2002, 21:42


Wróć do Promocja

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: