MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Czy są możliwe zmiany w forum.

Forum związane z serwisem Zespołu MozillaPL. Propozycje dotyczące organizacji prezentowanych danych, udostępnianych artykułów, podejmowanych tematów

Moderator: Pomocy?!

Czy są możliwe zmiany w forum.

Postautor: Internauta1024A » 10 sierpnia 2006, 10:45

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Win98; pl; rv:1.8.0.6) Gecko/20060728 Firefox/1.5.0.6

Mam kilka propozycji dotyczących forum :
1.Aby w mechaniźmie wyszukiwawczym zastosować wyszukiwanie według "nazwy tematu" (zawęzi to liczbę wyników i prędzej się trafi na właściwą odpowiedź )
2.Aby mechanizm wyszukiwawczy znajdował się pod buttonem (będzie bardziej widoczny i dostępny dla nowych forumowiczow )
3.Określenie statusu forumowicza (moderator, gość , nowicjusz i inne stopnie)
Aby nowy forumowicz mógł się zorientować które uwagi traktować
poważniej a do których podchodzić bardziej ostrożnie.
4.Zastosować ikonki do tematów o różnych kolorach - obecne dla tematów ktore są omawiane aktualnie oraz nie związanych z poradami , czerwone dla problemów na które nie znaleziono odpowiedzi , brązowe dla tematów nieaktualnych (dotyczących tylko starszych wersji) , pomarańczowe dla problemów na ktore znaleziono tylko częściowe rozwiązanie albo zastępcze ,
oraz zielone dla problemów na które znaleziono rozwiązanie
Proszę o rozważenie wszystkich za i przeciw , ewentualnych problemów technicznych i ewentualną odpowiedź.

Internauta1024A
Internauta1024A
 

Postautor: Tomek » 10 sierpnia 2006, 12:25

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.8.1b1) Gecko/20060710 Firefox/2.0b1

ad. 1. +1
ad. 2. 0 - jest dość widoczny - ludziom po prostu się nie chce...
ad. 3. 0 - chyab nie potrzebne... (choć sam mam dopisane...)
ad. 4. hm... i kto miałby tego jeszcze pilnować????

Powinienem to przenieść do innego działu - dla moderatorów, co niniejszym czynię .... (zostawiam linka bo autor postu nie jest zarejestrowany)
"Mym sojusznikiem jest Moc, i potężnym sojusznikiem ona jest." -- Mistrz Yoda
Tomek
Moderator
 
Posty: 9041
Z nami od: 19 sierpnia 2004, 06:52

Postautor: Ancestor » 10 sierpnia 2006, 16:58

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.8.1b1) Gecko/20060810 BonEcho/2.0b1

Moim zdaniem nie ma powodu, aby ten temat przenosić do zastrzeżonego działu. Bardzo przydadzą się przecież opinie i komentarze zwykłych użytkowników. Dziwne to zresztą takie ukrywanie tematu przed osobą, która jest jego autorem. ;)

tomasiek, mógłbyś przenieść spowrotem? (nie chcę samemu odwracać Twojej decyzji)
Ancestor
Moderator
 
Posty: 1799
Z nami od: 11 czerwca 2005, 20:25
Lokalizacja: Sopot

Re: Czy są możliwe zmiany w forum.

Postautor: Stef » 10 sierpnia 2006, 18:04

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.8.0.5) Gecko/20060731 Firefox/1.5.0.5 Flock/0.7.4.1

AD1. Temat raczej poczeka do czasu nowego skryptu - zmiana sposobu wyszukiwania jest już planowana od jakiegoś czasu. Tak już zupełnie przy okazji wyszukiwanie po samej nazwie tematu nie jest najlepszym pomysłem.
AD2. Są plany żeby się znajdował w polu tematu i działał automatycznie, bez za przeproszeniem batonów.
AD3. Forum to nie wojsko, obecnie jest nie źle, można by ew. jeszcze schować liczbę postów.
AD4. Ja byłbym przeciwny - mechanizm mógłby być przydatny jedynie osobom udzielającym się na forum - a w moim przeświadczeniu ta grupa i tak znakomicie się w temacie orientuje, a przynajmniej wystrój nie kłuje w oczy.
Czasami coś napiszę na stef.log
Stef
Moderator
 
Posty: 3466
Z nami od: 16 kwietnia 2004, 11:05

Postautor: piecu » 10 sierpnia 2006, 18:09

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.8.0.6) Gecko/20060728 Firefox/1.5.0.6

Ancestor pisze:Moim zdaniem nie ma powodu, aby ten temat przenosić do zastrzeżonego działu.

+1

tomasiek -> przeniesiesz?
Bartosz Piec
piecu
Moderator
 
Posty: 809
Z nami od: 17 kwietnia 2003, 15:45
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Tomek » 11 sierpnia 2006, 06:45

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.8.1b1) Gecko/20060710 Firefox/2.0b1

ej no jasne :)
ps - >Ancestor - możesz przenosić takie względne tematy..... (a moderatorzy to dział zastrzeżony? nawet nie wiedziałem...
przenoszę przepraszając wszystkich zainteresowanych :)
"Mym sojusznikiem jest Moc, i potężnym sojusznikiem ona jest." -- Mistrz Yoda
Tomek
Moderator
 
Posty: 9041
Z nami od: 19 sierpnia 2004, 06:52

Postautor: Internauta1024A » 11 sierpnia 2006, 08:03

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Win98; pl; rv:1.8.0.6) Gecko/20060728 Firefox/1.5.0.6

Do uwag moderatora Stefa.
AD1. Temat raczej poczeka do czasu nowego skryptu - zmiana sposobu wyszukiwania jest już planowana od jakiegoś czasu. Tak już zupełnie przy okazji wyszukiwanie po samej nazwie tematu nie jest najlepszym pomysłem.
(-wyszukiwanie po temacie jako jedna z opcji)
AD3. Forum to nie wojsko, obecnie jest nie źle, można by ew. jeszcze schować liczbę postów.
(przynajmniej powinien być widoczny status moderatora -nikt rozsądnie myślący niebędzie się wymądrzał do moderatora a i jego uwagi będzie traktował poważniej)
AD4. Ja byłbym przeciwny - mechanizm mógłby być przydatny jedynie osobom udzielającym się na forum - a w moim przeświadczeniu ta grupa i tak znakomicie się w temacie orientuje, a przynajmniej wystrój nie kłuje w oczy.
(ale możnaby tylko zmienić kolor tej granatowej obwódki ikonki albo 1/4 obwódki - ta pomoc byłaby bardzo przydatna przy wyszukiwaniu dla nowicjuszy już na pierwszy rzut oka byłoby widać gdzie szukać rozwiązań problemów (jakby jeszcze dodatkowo jakoś oznaczyć tematy zrozumiale dla wyszukiwarki to wtedy można by zawężyć liczbę wyników do "z rozwiązaniem")

I dodatkowo do wyszukiwania dodać przykłady efektywnego wykorzystania tej funkcji z operatorami jako .

Internauta1024A
Internauta1024A
 

Postautor: Tomek » 11 sierpnia 2006, 08:07

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.8.1b1) Gecko/20060710 Firefox/2.0b1

ad 3 :) hehe - nawet nie wiesz jak ludzie w wieku 12 lat z 3 postami potrafią najeżdżać na ludzi z 1000+ postami na koncie.... naprawdę czasem aż z żalem się czyta w dev/null.... Także moderator ich nie odstraszy :P
"Mym sojusznikiem jest Moc, i potężnym sojusznikiem ona jest." -- Mistrz Yoda
Tomek
Moderator
 
Posty: 9041
Z nami od: 19 sierpnia 2004, 06:52

Postautor: Lichurec » 11 sierpnia 2006, 10:16

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.8.0.6) Gecko/20060728 Firefox/1.5.0.6

Ad. 4 - "Zastosować ikonki do tematów o różnych kolorach" - ja mam moze takie techniczne pytanie (tak wiem - szukam dziury w calym).. proponowane jest np. kolorowanie wedlug aktualnosci wersji..
czy mam przez to rozumiec, ze trzebaby [tag]owac kazdy z watkow, badz nadawac mu jakas.. hmm.. ukryta katerogie, zeby przy wydaniu nastepnej wersji Firefoxa / Thunderbirda / Whatever kolor tych tysiecy watkow sam sie zmienial, czy moze zespol Moderacyjny musialby wtedy przegladac wszystko "recznie" ;)

L.
Ostatnio zmieniony 11 sierpnia 2006, 10:18 przez Lichurec, łącznie zmieniany 1 raz
Wyrozumialosci...
Studia :) Czas liczenia zasobow :|
Lichurec
Moderator
 
Posty: 153
Z nami od: 25 września 2002, 16:25
Lokalizacja: Cracov :: Allenstein

Postautor: Internauta1024A » 11 sierpnia 2006, 10:18

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Win98; pl; rv:1.8.0.6) Gecko/20060728 Firefox/1.5.0.6

tomasiek pisze:ad 3 :) hehe - nawet nie wiesz jak ludzie w wieku 12 lat z 3 postami potrafią najeżdżać na ludzi z 1000+ postami na koncie.... naprawdę czasem aż z żalem się czyta w dev/null.... Także moderator ich nie odstraszy :P

Ale dla części osób które miały już do czynienia z moderatotorami na innych forach (czym się może kończyć najeżdżanie na moderatora) może podziałać mobilizująco.
Internauta1024A
 

Postautor: Internauta1024A » 11 sierpnia 2006, 10:48

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Win98; pl; rv:1.8.0.6) Gecko/20060728 Firefox/1.5.0.6

Lichurec pisze:Ad. 4 - "Zastosować ikonki do tematów o różnych kolorach" - ja mam moze takie techniczne pytanie (tak wiem - szukam dziury w calym).. proponowane jest np. kolorowanie wedlug aktualnosci wersji..
czy mam przez to rozumiec, ze trzebaby [tag]owac kazdy z watkow, badz nadawac mu jakas.. hmm.. ukryta katerogie, zeby przy wydaniu nastepnej wersji Firefoxa / Thunderbirda / Whatever kolor tych tysiecy watkow sam sie zmienial, czy moze zespol Moderacyjny musialby wtedy przegladac wszystko "recznie" ;)

L.

To jest tylko propozycja można jej nie stosować ("nieaktualne" niektóre tematy już są tak niaktualne że można część forum automatycznie dodac do tej kategorii ewentualnie zastosować jakiś mechanizm z wyszukiwarką ) .
Internauta1024A
 

Postautor: Olhado/256 » 11 sierpnia 2006, 10:50

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.8.0.6) Gecko/20060728 Firefox/1.5.0.6

Internauta1024A pisze:
tomasiek pisze:ad 3 :) hehe - nawet nie wiesz jak ludzie w wieku 12 lat z 3 postami potrafią najeżdżać na ludzi z 1000+ postami na koncie.... naprawdę czasem aż z żalem się czyta w dev/null.... Także moderator ich nie odstraszy :P

Ale dla części osób które miały już do czynienia z moderatotorami na innych forach (czym się może kończyć najeżdżanie na moderatora) może podziałać mobilizująco.

Przeniesienie kilku ich postów do /dev/null też zazwyczaj działa mobilizująco :wink:

Natomiast co do oznaczania kolorami - to raczej zbędne, bo forum i tak ma służyć bardziej jako miejsce komunikowania się, niż baza informacji. Przydatne rzeczy i rozwiązania najczęstszych problemów i tak lądują w Wiki. Dodatkowo - najważniejsze wątki i tak są już przyklejone (a mimo to całkiem sporo ludzi je ignoruje).
Pamiętaj obywatelu: WTYCZKI TO NIE TO SAMO, CO ROZSZERZENIA!
WinXP SP2
Olhado/256
Moderator
 
Posty: 3878
Z nami od: 26 września 2002, 09:47
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Tomek » 11 sierpnia 2006, 12:41

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.8.1b1) Gecko/20060710 Firefox/2.0b1

a mi teraz przyszło do głowy....
1. możliwość wystawiania np. żółtych kartek. Tysiące razy się zdarza po prostu WSZECHWIEDZĄCY NIESZUKAJĄCY który wszelką pomoc w postaci np.linku do rozwiązania odrzuca, bo on chce mieć tutaj bo mu się nie chce szukać. Kilka żółtych = 1 czerwona i wtedy ... no nie wiem co... ale może zadziała samo straszenie....
No i przydałby się bat na trolli....
2. chyba przydałoby się "tępić" posty które mają beznadziejne tytuły. np. Pomocy!!!!


eh... mam chyba jakieś zapędy dyktatorskie... czas odpocząć :)
"Mym sojusznikiem jest Moc, i potężnym sojusznikiem ona jest." -- Mistrz Yoda
Tomek
Moderator
 
Posty: 9041
Z nami od: 19 sierpnia 2004, 06:52

Postautor: piecu » 11 sierpnia 2006, 13:11

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.8.0.6) Gecko/20060728 Firefox/1.5.0.6

tomasiek pisze:2. chyba przydałoby się "tępić" posty które mają beznadziejne tytuły. np. Pomocy!!!!

Nad tym już myślimy ;)
Bartosz Piec
piecu
Moderator
 
Posty: 809
Z nami od: 17 kwietnia 2003, 15:45
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Internauta1024A » 11 sierpnia 2006, 13:58

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Win98; pl; rv:1.8.0.6) Gecko/20060728 Firefox/1.5.0.6

Zmiana punktu 4.
4.Zastosować ikonki do tematów o różnych kolorach - obecne dla tematów ktore są omawiane aktualnie oraz nie związanych z poradami , czerwone dla problemów na które nie znaleziono odpowiedzi , brązowe dla tematów nieaktualnych (dotyczących tylko starszych wersji) , pomarańczowe dla problemów na ktore znaleziono tylko częściowe rozwiązanie albo zastępcze ,
oraz zielone dla problemów na które znaleziono rozwiązanie .

Na
4. Dla tematów w których rozwiązano problem zastostować ikonkę z zieloną obwódką (albo1/4) wtedy dla początkujacych użytkownikow będzie bardziej widoczne np. w wynikach wyszukiwania gdzie kryje się rozwiązanie ich problemów . Dla forumowiczów będzie bardziej widoczne które problemy już są rozwiazane i pozwoli im się skupić na szukaniu rozwiązań dla pozostałych.
Rozwiązanie to jest sprawiające mniej problemów moderatorom a może być bardzo przydatne.
Internauta1024A
 

Postautor: E2rd » 11 sierpnia 2006, 14:04

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; pl-PL; rv:1.8.0.1) Gecko/20060130 SeaMonkey/1.0

tomasiek pisze:1. możliwość wystawiania np. żółtych kartek.

No tak, tylko jak wystawić żółtą kartkę niezarejestrowanemu? :P

A co do 4.kolorowanie tematów: zapomnij. To, co piszesz wymaga ręcznego oznaczania przez moderatorów. Ja się na taką tytaniczną pracę nie piszę. Zresztą to i tak bzdura, standardowy user tego forum ma w nosie szukanie odpowiedzi w już istniejących postach. Woli napisać jakieś bełkotliwe pytanie i nadać mu tytuł POMOCY!!! PILNE!!!...
Masz pytanie? Tu są odpowiedzi :)
E2rd
Moderator
 
Posty: 3937
Z nami od: 26 marca 2002, 23:16

Postautor: Internauta1024A » 11 sierpnia 2006, 16:09

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Win98; pl; rv:1.8.0.6) Gecko/20060728 Firefox/1.5.0.6

OK - z tego co czytam to dostałem żółtą kartkę .
Internauta1024A
 

Postautor: Internauta1024A » 11 sierpnia 2006, 16:26

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Win98; pl; rv:1.8.0.6) Gecko/20060728 Firefox/1.5.0.6

Czy może jednak nie.
"No tak, tylko jak wystawić żółtą kartkę niezarejestrowanemu?"
Internauta1024A
 

Postautor: Internauta1024A » 11 sierpnia 2006, 17:50

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Win98; pl; rv:1.8.0.6) Gecko/20060728 Firefox/1.5.0.6

A propo jak zamierzacie wprowadzić zmiany w wyszukiwarce będzie gdzieś dostęp do bardziej zaawansowanych opcjii wyszukiwania jak teraz?

Przydałaby się jeszcze jedna opcja wyszukiwanie po wersji systemu i wersji przeglądarki (informacja pobierana z identyfikatora przeglądarki głównego tematu (użytkownik na ogół pisze o problemach w wersji z której korzysta)) pozwoliłoby to bardziej zawęzić wyniki wyszukiwania do posiadanej przez siebie przegladarki i systemu.
Internauta1024A
 

Postautor: Tomqoo » 11 sierpnia 2006, 18:15

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.2; pl; rv:1.8.0.6) Gecko/20060728 Firefox/1.5.0.6

Olhado/256 pisze:Natomiast co do oznaczania kolorami - to raczej zbędne, bo forum i tak ma służyć bardziej jako miejsce komunikowania się, niż baza informacji. Przydatne rzeczy i rozwiązania najczęstszych problemów i tak lądują w Wiki. Dodatkowo - najważniejsze wątki i tak są już przyklejone (a mimo to całkiem sporo ludzi je ignoruje).


Mam taką koncepcję, której zastosowanie mogłoby spowodować, że każdy, kto pierwszy raz wchodzi na forum musiałby przeczytać krótkie i zgrabne info, np. że witamy na forum itp., a rozwiązania najczęstszych problemów i przydatne rzeczy można znaleźć tutaj, a dopiero poniżej byłby właściwy link do forum.

Te info to po prostu "lekka" stronka, która otwierała by sie po kliknięciu linka do forum. Takie cos jest np. na forum cdrinfo.pl. Link ze strony głównej prowadzi do http://www.cdrinfo.pl/forum_.php a tam jest dopiero właściwy link http://forum.cdrinfo.pl/. Zarejestrowani użytkownicy, dzięki ciasteczkom zawsze od razu wchodzą na właściwe forum.

Myślę, że taki mechanizm odsiałby część ludzi, którzy nie są w stanie zauważyć przyklejonego wątku. Skala tego zjawiska pozwala przypuszczać, że to nie wynika z ich lenistwa/nieuwagi - jak się jest nowym użytkownikiem FF i widzi się kilkadziesiąt mniej lub bardziej dziwnych wątków pełnych tajemniczych nazw, to już chyba jest lepiej po prostu zadać pytanie niż się w to wszystko wgryzać.

Technicznie chyba nie byłoby to wielkim problemem, a na pewno bardziej skuteczne niż pierwszy przyklejony wątek.
W razie problemów z Firefoxem zrób Stand. Diagnostykę i przeczytaj Firefox FAQ. Pytaj, jeżeli sobie nie poradziłeś.
Tomqoo
 
Posty: 656
Z nami od: 04 marca 2005, 09:27

Następna

Wróć do Serwis MozillaPL.org

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: