MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Adsense wywalić, czy zoptymalizować? Lazyload lub onscroil?

Dyskusje na temat standardów WWW i zgłoszenia stron niedziałających poprawnie w przeglądarkach z rodziny Mozilli (w tym Mozilla Firefox)

Moderator: Pomocy?!

Adsense wywalić, czy zoptymalizować? Lazyload lub onscroil?

Postautor: esylka » 25 sierpnia 2021, 13:21

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64; rv:91.0) Gecko/20100101 Firefox/91.0

Witajcie. Ze względu na fakt, że Adsense bardzo zaniża mi wyniki tych wszystkich testów wskaźników Google Pagespeed Insights, czy w konsoli dla webmasterów rozważam usunięcie go ze strony. Przy czym trochę mi szkoda i poszukałam jakichś rozwiązań. Po polsku nic za bardzo nie znalazłam, ale na anglojęzycznych blogach spotkałam się z najczęściej dwoma opcjami:

1. Leniwe ładowanie polegające na przeniesieniu tego skryptu js na koniec strony i zastosowanie skryptów opóźniających ładowanie reklam. (wydaje mi się w miarę sensowne), ale nie wiem na ile pogorszy klikalność.
2. Ładowanie po przewinięciu onscorll - jak nie będzie u góry strony reklamy to też powinno dać radę. Reklamy pojawiają się po przewinięciu w dół.

Kolejna kwestia to CLS (Cumulative Layout Shift) - podobno od niedawna bardzo ważny. Szczególnie ta druga metoda powoduje mocne przesunięcie układu w momencie użycia scrolla, bo reklamy się załadują dopiero wtedy. Pagespeed Insight chyba tego nie wykrywa, ale nie wiem na ile to dobre rozwiązanie?

Macie jakieś może rozwiązania na tego typu problemy? Może warto ubrać reklamę w div z ustalonymi wymiarami na sztywno?

Nie chcę tego wywalać, ale jak nic nie wymyślę to będę musiała, bo tam się ładuje masę obcych skryptów, czcionek, obrazów i wcale nie zoptymalizowane to wszystko.

Google wymaga jakichś tam standardów wyżyłowanych, a jednocześnie ich własne systemy nie są do tego przygotowane.
Ostatnio zmieniony 27 kwietnia 2022, 09:56 przez esylka, łącznie zmieniany 1 raz
esylka
 
Posty: 3
Z nami od: 25 sierpnia 2021, 13:00

Odp: Adsense wywalić, czy zoptymalizować? Lazyload lub onscr

Postautor: esylka » 27 sierpnia 2021, 08:56

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64; rv:91.0) Gecko/20100101 Firefox/91.0

Jeszcze mam jedno pytanie. Może ktoś będzie się orientował.

Czy zamieszczenie skryptu

Kod: Zaznacz cały
<script async data-src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=XXXXXXXXXXX" data-type='lazy'></script>


Jeden raz dla wszystkich jednostek reklam powinno działać poprawnie?

Bo normalnie każdy kod wygenerowanej jednostki ma te skrypt dodawany za każdym razem, ale chyba nie ma sensu go 3 razy zamieszczać?

Niestety przestało działać, a raczej zmienili Pagespeed Insights i dalej mi te skrypty wskazuje jaki spowalniające ładowanie do optymalizacji. Tylko się ich nie da zoptymalizować.
Ostatnio zmieniony 07 lipca 2022, 08:20 przez esylka, łącznie zmieniany 1 raz
esylka
 
Posty: 3
Z nami od: 25 sierpnia 2021, 13:00

Odp: Adsense wywalić, czy zoptymalizować? Lazyload lub onscr

Postautor: tomeh » 06 marca 2022, 11:16

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/98.0.4758.102 Safari/537.36

Masz wtyczkę jakąś budorującą lub cache? W Jetpack możesz o ile to wordpress ustawić lazyy lub wtyczkach cache aby skrypty też były lazy.
tomeh
 
Posty: 43
Z nami od: 14 czerwca 2010, 22:19

Odp: Adsense wywalić, czy zoptymalizować? Lazyload lub onscr

Postautor: esylka » 27 kwietnia 2022, 09:08

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64; rv:99.0) Gecko/20100101 Firefox/99.0

Niestety to Blogger. W dodatku na blogspot, więc możliwości są ograniczone jedynie modyfikacje samego kodu adsensa i jakichś skryptów w stopce lub headerze. Udało mi się znaleźć 2 rozwiązania. Jedno ładuje właśnie jako lazy, a drugi skrypt ładował reklamy w momencie rozpoczęcia skrolowania jak np. tutaj. Przy czym nie co spadała ich skuteczność. Trochę to bez sensu Google robi. Z jednej strony wymagają szybkości ładowania, optymalizacji strony, dbania o brak przesunięć układu (CLS) tam te całe web core vitals, a z drugiej strony ich własny system reklamowy rozwala wszystkie wskaźniki. Sam blogger w tej kwestii też odstaje od Wordpressa, a blogger to też w końcu od Google. Czasem się zanoszę na przeniesienie na wp, ale mam obawy co do przekierowań z blogspota ich wpływu na ruch z Google.

Niestety przestało działać. Albo zaktualizowali ten Pagespeed Insight i inaczej teraz interpretuje te skrypty. Może nigdy do końca nie działało tak jak powinno. Nie wiem na razie wywalam, póki nie znajdę jakiegoś innego rozwiązania, bo są z tego jakieś gorsze, a psuje wynik optymalizacji witryny.
esylka
 
Posty: 3
Z nami od: 25 sierpnia 2021, 13:00


Wróć do Standardy WWW i źle działające strony

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]

cron
Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: