MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

dodatek do mozilli -- jak sie robi ??

Projektowanie aplikacji i rozszerzeń opartych na technologiach Mozilla Foundation: XUL, JavaScript, XPCOM, XBL i innych

Moderator: Pomocy?!

Postautor: marcoos » 24 listopada 2003, 16:17

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; PL; rv:1.5) Gecko/20031007 Firebird/0.7

And the fun starts once again...

Użytkownik pisze:JavaScript pochodzi od Javy i był to (chyba) jeden z chwytów marketingowych. Zresztą po Javie odziedziczył składnie i wiele innych rzeczy.


Bluźnisz. :P

JavaScript został w całości opracowany przez firmę Netscape jako LiveScript. Nazwa "JS" była chwytem marketingowym zastosowanym przez Netscape (za zgodą Suna) - chciano się załapać na modę na Javę. Jak widać, załapano się, a skutki tej błędnej decyzji widzimy do dzisiaj.

Z Javą ma tyle wspólnego co z C czy PHP - część składni. No i może wchodzić w interakcje z apletami Javy.

W Javie masz dziedziczenie przez hierarchię klas, w JS masz dziedziczenie przez prototypy. Java jest językiem ze ścisłą kontrolą typów, JS bez kontroli typów. (W JS przejdzie: var f=5; f="bleble"; f = new Array("1", 2, 3.14, 0xDEADBEEF) - w Javie nie). Skrypt w JS może się sam modyfikować, program/aplet Javy - nie.

Patrz: - post Piotra B. na pcljs
- http://devedge.netscape.com/library/man ... ml#1013803
- http://devedge.netscape.com/library/man ... ml#1012569

I nie grzesz więcej.
marcoos
Moderator
 
Posty: 2227
Z nami od: 12 października 2002, 10:25
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Użytkownik » 24 listopada 2003, 19:58

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Win98; PL; rv:1.5) Gecko/20031007

Nie twierdzę, że to to samo, jednak JavaScript (JScript) pochodzi od Javy (z tego co wiem).
Oczywiście Java pochodzi od C (czy też C++) przez co JavaScript pochodzi w części od C, a PHP z kolei pochodzi też od C. Więóry z C, PHP i Java muszą mieć ze sobą coś wspólnego.
marcoos pisze:W Javie masz dziedziczenie przez hierarchię klas, w JS masz dziedziczenie przez prototypy. Java jest językiem ze ścisłą kontrolą typów, JS bez kontroli typów. (W JS przejdzie: var f=5; f="bleble"; f = new Array("1", 2, 3.14, 0xDEADBEEF) - w Javie nie). Skrypt w JS może się sam modyfikować, program/aplet Javy - nie.

W JavaScript zrezygnowano z klas bo były zbyt trudne. Co do ścisłych typów z podobnych względów. Zresztą jest to całkowicie uzasadnione - JavaScript staje się przez to dostępniejszy dla przeciętnego internetowego zjadacza chleba (zresztą sam z Javą nie mogę dojść do porozumienia, a z JavaScript tak).
Z tego co wiem JavaScript może modyfikować znacznik Script.
Zresztą, czy Angielski C, C++ i Java mają wszystko wspólne? :)
Hę... Poproszę o źródła tych rewelacji. Java z JavaScriptem ma wspólną tylko nazwę. To są różne języki: Java Myths: Is Java the Same Thing As JavaScript?
Helion.
________________________________
Zresztą co ma to wspólnego z dodatkami do Mozilli?
Użytkownik
 
Posty: 280
Z nami od: 21 września 2003, 08:58
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: lenrock » 24 listopada 2003, 20:21

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Win98; PL; rv:1.5) Gecko/20031007 Firebird/0.7

"Użytkowniku" muszę cię zmatwić ale jednak zupełną rację ma Marcoos. Nie wiem ćóż to za książka Heliona wpadła ci do rąk . Ale polecam książkę wydawaną przez O'Reily taką z nosorożcem ," Java Script dla profesjonalistów" czy jakoś podobnie , książkę napisali ludzie którzy ten język rozwijają i na początku jest także jego historia . Pewne podobieństwo składni nie przsądza nic o tym że języki są te same lub że kod można sobie swobodnie przenosić.
lenrock
Moderator
 
Posty: 966
Z nami od: 09 grudnia 2002, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: marcoos » 24 listopada 2003, 20:33

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; PL; rv:1.5) Gecko/20031007 Firebird/0.7

Użytkownik pisze:Nie twierdzę, że to to samo, jednak JavaScript (JScript) pochodzi od Javy (z tego co wiem).


A samogon pochodzi od ogona, czyż nie?

Przyjmij do wiadomości, że JavaScript NIE JEST LEPSZĄ/GORSZĄ WERSJĄ Javy, NIE JEST Javą i NIE POCHODZI od Javy.

Oczywiście Java pochodzi od C (czy też C++) przez co JavaScript pochodzi w części od C, a PHP z kolei pochodzi też od C. Więóry z C, PHP i Java muszą mieć ze sobą coś wspólnego.


To tylko pół prawdy. JS w równym stopniu "pochodzi od C" jak "pochodzi od Perla".

Nie mów, że coś jest inną wersją innego języka tylko dlatego, że także ma try {} catch(e) {} i pętle for i while wyglądają podobnie.

W JavaScript zrezygnowano z klas bo były zbyt trudne.


Próbujesz mi wmówić, że zabawa z prototypami jest prostsza niż zdefiniowanie paru klas z użyciem słówka extends? ROTFL.

BTW, JavaScript 2.0 ma klasy i ścisłą kontrolę typów, ale zmienne definiuje się jakoś tak:

Kod: Zaznacz cały
var i : Integer;


Teraz oczywiście powiesz mi, że JS2 pochodzi od Pascala.

Z tego co wiem JavaScript może modyfikować znacznik Script.


A po co? Można przedefiniowywać funkcje manipulując z referencjami do nich.

Hę... Poproszę o źródła tych rewelacji.
Helion.


Co Helion?

Helion to tylko wydawca i księgarnia. Ma w ofercie książki wybitne jak i totalne g*wna.

Osobiście za najlepszą książkę dotyczącą JS uważam "JavaScript. Przewodnik Programisty" Davida Flanagana. Inne książki o JS są w przeważającej większości zbiorem bzdur. Takich jak bajeczka o tym, że JS pochodzi od Javy.
marcoos
Moderator
 
Posty: 2227
Z nami od: 12 października 2002, 10:25
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: marcoos » 24 listopada 2003, 20:43

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; PL; rv:1.5) Gecko/20031007 Firebird/0.7

lenrock pisze:polecam książkę wydawaną przez O'Reily taką z nosorożcem ," Java Script dla profesjonalistów"


Hueh, polecamy tą samą książkę jednocześnie (patrz mój post). ;)
marcoos
Moderator
 
Posty: 2227
Z nami od: 12 października 2002, 10:25
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Użytkownik » 25 listopada 2003, 17:34

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Win98; PL; rv:1.5) Gecko/20031007

JavaScript 2.0 ma klasy

O ile wiem JavaScript skończył się na 1.x
Nie mów, że coś jest inną wersją innego języka tylko dlatego, że także ma try {} catch(e) {} i pętle for i while wyglądają podobnie.

Nie słyszałem o żadnych blokach try-catch w JS.
W JavaScript zrezygnowano z klas bo były zbyt trudne.
Próbujesz mi wmówić, że zabawa z prototypami jest prostsza niż zdefiniowanie paru klas z użyciem słówka extends?

Przedewszystkim w pliku index.html musiałbyś mieć klase index
_________________
Co do Helionu to bodajrze alabo:
a) JavaScript. Biblia
b) Java. Podstawy
_________________
W takim razie co oznacza, że jakiś jędyk od jakiegoś pochodzi?
Z tego co wiem Java miał być prostszym C(lub C++), bez alokowania pamięci. JavaScript to rodzina C/C++/Java(może i innych) przystosowana do prostych
Co do modyfikowania:
a) program xxx uruchamia zzz. Zakańcza działanie (np. zapisuje do kat. tymczasowego
b) zzz otwiera(jako plik textowy) i modyfikuje xxx.java.
c) zzz uruchamia xxx z parametrem yyy. Kończy działanie
d) xxx działa dalej (yyy podaje miejsce co się stało)
Nie wiem, czy to możliwe, ale podejrzewam, że tak.
b) zzz otwiera i modyfikuje
Użytkownik
 
Posty: 280
Z nami od: 21 września 2003, 08:58
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: quiris » 25 listopada 2003, 17:52

Przeglądarka: Opera/7.23 (Windows NT 5.2; U) [en]

Użytkownik pisze:
JavaScript 2.0 ma klasy

O ile wiem JavaScript skończył się na 1.x

http://www.mozilla.org/js/language/js20/
Nie mów, że coś jest inną wersją innego języka tylko dlatego, że także ma try {} catch(e) {} i pętle for i while wyglądają podobnie.

Nie słyszałem o żadnych blokach try-catch w JS.

http://devedge.netscape.com/library/man ... ml#1012168
quiris
 
Posty: 659
Z nami od: 31 lipca 2002, 06:53

Postautor: marcoos » 25 listopada 2003, 18:09

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; PL; rv:1.5) Gecko/20031007 Firebird/0.7

Użytkownik pisze:
JavaScript 2.0 ma klasy

O ile wiem JavaScript skończył się na 1.x


No offence, ale w takim razie mało wiesz ;)

JS 2.0 to mozillowo-netskejpowa nazwa na ECMAScript V4, język obecnie rozwijany. Istnieją jego dwie implementacje - testowa Epimetheus, która w momencie ustandaryzowania się ECMA v4 wejdzie do Mozilli, oraz wprowadzona na chama (bez czekania na ustandaryzowanie) implementacja Microsoftu (tzw. JScript.NET).

Nie mów, że coś jest inną wersją innego języka tylko dlatego, że także ma try {} catch(e) {} i pętle for i while wyglądają podobnie.

Nie słyszałem o żadnych blokach try-catch w JS.


http://devedge.netscape.com/library/man ... ml#1051663

Mam nadzieję, że w ogóle to jednak o try/catch słyszałeś... ;)

Próbujesz mi wmówić, że zabawa z prototypami jest prostsza niż zdefiniowanie paru klas z użyciem słówka extends?

Przedewszystkim w pliku index.html musiałbyś mieć klase index


Niby po co? I dlaczego w HTML?!

Co do Helionu to bodajże alabo:
a) JavaScript. Biblia


(poprawiłem orta w cytacie, bo nie mogę patrzeć na 'bodajże' przez 'rz').

Autor "JS Biblii" Danny Goodman jest bardzo szanowanym w świecie programistą zarówno Javy, jak i JavaScriptu, więc nawet nie podejrzewałbym go o pisanie takich bzdur.

Więc to z pewnością nie ta książka.

b) Java. Podstawy


Tej książki nie znam. A w Helionie jest parę książek o podobnym tytule, więc nie wiem, o której mówisz.

Ale - jeśli jakaś książka o Javie mówi ci, że JavaScript jest pochodną Javy, to taka książka nadaje się tylko na podpałkę w kominku. Bo zapewne są w niej gorsze kłamstwa.

Z tego co wiem Java miał być prostszym C(lub C++), bez alokowania pamięci.


Twierdzisz, że w Javie się nie alokuje pamięci? Mówi ci coś słowko "new"?

JavaScript to rodzina C/C++/Java(może i innych) przystosowana do prostych


JS, Java, C, C++, C#, PHP to grupa języków o podobnej składni niektórych wyrażeń, poza którą nie mają wiele wspólnego (z wyjątkiem C++ będącego w 95% wstecz zgodnym z C). I tylko tyle.

Z mojej strony EOT, bo widzę, że (no offence!) dyskutujesz o czymś, o czym (prawdopodobnie) nie wiesz zbyt wiele....
marcoos
Moderator
 
Posty: 2227
Z nami od: 12 października 2002, 10:25
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Użytkownik » 25 listopada 2003, 18:33

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Win98; PL; rv:1.5) Gecko/20031007

Przedmowa. (Danny Goodman)JavaScript Biblia wydanie IV:
JavaScript Biblia pisze: JavaScript szybko się rozwinoł, bazując na następujących zasadach:
* Uproszczenie języka Javy (...)
* Obiekty bez klas (...)

Rozdział 1/Zalety javy. (Cay Horstmann, Gary Cornell) Core Java 2 Podstawy.
Core Java 2. Podstawy pisze:(...)* Projektańci javy wyeliminowali ręczną alokacje i delokacje pamięci

Zgoda. Mój błąd(pogróbienia własne)
Core Java 2. Podstawy pisze:JavaScript to prostsza wersja Javy.
Składnia JavaScriptu przypomina składnie Javy, ale nie ma żadnego innego związku

podsumowując
Macie racje, choć po nie bardzo uważnym przeczytaniu mogłem tak sądzić.
Użytkownik
 
Posty: 280
Z nami od: 21 września 2003, 08:58
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: marcoos » 25 listopada 2003, 19:10

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; PL; rv:1.5) Gecko/20031007 Firebird/0.7

Użytkownik pisze:Przedmowa. (Danny Goodman)JavaScript Biblia wydanie IV:
JavaScript Biblia pisze: JavaScript szybko się rozwinoł, bazując na następujących zasadach:
* Uproszczenie języka Javy (...)
* Obiekty bez klas (...)



Pewnie to tzw. artystyczne tłumaczenie.
marcoos
Moderator
 
Posty: 2227
Z nami od: 12 października 2002, 10:25
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia

Wróć do Programowanie z użyciem technologii Mozilli

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]

cron
Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: