MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Nowy schemat nazewnictwa

Forum związane z serwisem Zespołu MozillaPL. Propozycje dotyczące organizacji prezentowanych danych, udostępnianych artykułów, podejmowanych tematów

Moderator: Pomocy?!

Co sądzicie o takim schemacie nazwy?

Jest dobra. (Bob(n!)budowniczy i wszystkie dzieci nas używają. ;-)
2
11%
Może nie jest idealna, ale warto popracować. (n!myślicielu do roboty.)
3
17%
Głupi pomysł. (n!strażniku broń nas przed takimi szaleństwami!!!).
13
72%
 
Liczba głosów : 18

Nowy schemat nazewnictwa

Postautor: LarryN » 21 lutego 2004, 00:19

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; PL; rv:1.6) Gecko/20040113

Właśnie miałem chwilę czasu (miałe szukać jak najmniejszego Rescue Diska dla debiana, bo sobie coś skopałem ;-) i poczytałem sobie niektóre wątki na forum. Tak sobie czytałem i wpadłem na pomysł nowego nazewnictwa mozillowych programów TIMu.
Mamu już n!kuriera. Kurier to zawodu. Idą tym śladem kolejne elementy możemy nazywać od innych zawodów. Lista przykładów:
n!badacz = firefox (n!nawigator nie wiem czy przejdzie prawnie)
n!kompozytor, n!budowniczy = composer++ (czy jak to się teraz nazywa)
n!sekretarka = calendar (moim zdaniem to jest THE BEST ;-)
itd.
Oczywicie nazwy mogą być inne, ale schemat nazewnictwa jest niezły.
Jego plusy i minusy:

MINUSY
Nijak się ma do nazewnictwa orginalnego. Ale z drugiej strony czy to wada? W koncu miały być ptaki i mamy szopo-pandę.


PLUSY:
Nazwy łatwo kojarzą się z odpowiednimi czynnościami (nawet jeżeli nie te podane przez mnie, to lepsze można wymyślić).
Mamy jeden jasny schemat zawierający bardzooo dużooo słów dla nowych projektów (n!strażnik n!inspektor...).
Słowa to wyrazy pospolite więc nie powino być problemów prawnych. Uniezależniamy się od problemów prawych orginalnych nazw.
LarryN
 
Posty: 273
Z nami od: 07 lutego 2002, 17:13

Re: Nowy schemat nazewnictwa

Postautor: marcoos » 21 lutego 2004, 00:43

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; PL; rv:1.6) Gecko/20040207 Firefox/0.8

LarryN pisze:n!kompozytor, n!budowniczy = composer++ (czy jak to się teraz nazywa)


n!vu

Hueh.
marcoos
Moderator
 
Posty: 2227
Z nami od: 12 października 2002, 10:25
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowy schemat nazewnictwa

Postautor: tristan » 21 lutego 2004, 00:57

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; PL; rv:1.4) Gecko/20030630

LarryN pisze:Mamu już n!kuriera. Kurier to zawodu. Idą tym śladem kolejne elementy możemy nazywać od innych zawodów. Lista przykładów:
n!badacz = firefox (n!nawigator nie wiem czy przejdzie prawnie)
n!kompozytor, n!budowniczy = composer++ (czy jak to się teraz nazywa)
n!sekretarka = calendar (moim zdaniem to jest THE BEST ;-)
itd.
Oczywicie nazwy mogą być inne, ale schemat nazewnictwa jest niezły.


Jest debilny :( Nie chodzi o nazwy, ale o to n-silnia. Ludzie się z tego śmieją. Moi uczniowie patrzą na to jak na zjawisko z kosmosu. Niech będzie Kurier Poczty, ale od razu n-silnia? No i przeglądarka? Będzie n!przeglądarka? brzmi obrzydliwie. firefox nie jest taki zły
mgr inż. inż. Ja
tristan
 
Posty: 366
Z nami od: 18 lipca 2002, 22:12
Lokalizacja: stąd

Re: Nowy schemat nazewnictwa

Postautor: LarryN » 21 lutego 2004, 01:19

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; PL; rv:1.6) Gecko/20040113

tristan pisze:Jest debilny :( Nie chodzi o nazwy, ale o to n-silnia. Ludzie się z tego śmieją. Moi uczniowie patrzą na to jak na zjawisko z kosmosu.

Uczniowie, jacy to ludzie ;-))) Poza tym dzisiaj wszystko co pachnie matmą to jest z kosmosu ;-)))
A na serio:
Niech będzie Kurier Poczty, ale od razu n-silnia? No i przeglądarka? Będzie n!przeglądarka?

Z tym n! to się nie upieram, na początku też średnio mi leżało, ale się przyzwyczaiłem.

A może M! (M od Mozilla)?
LarryN
 
Posty: 273
Z nami od: 07 lutego 2002, 17:13

Postautor: adamm » 21 lutego 2004, 10:42

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040210 Firefox/0.8

n!badacz czy n!budowniczy to "troche" dziwnie brzmi, ale do n!awigatora czy n!vu możnaby się przyzwyczaić, a przynajmniej Mozilla Fundation by się nie czepiała nazwy.
adamm
 
Posty: 14
Z nami od: 24 grudnia 2003, 12:21
Lokalizacja: Legionowo

Postautor: Wojciech » 21 lutego 2004, 11:50

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040113

Uchylę rąbka tajemnicy i zasygnalizuję, że z GmbH pracujemy nad - mam nadzieję ciekawymi - propozycjami. :D
Myślę, że wkrótce będzie można opublikować szczegóły...
Wojciech
Moderator
 
Posty: 1100
Z nami od: 28 sierpnia 2002, 09:32
Lokalizacja: Przeworsk

Postautor: Gandalf » 21 lutego 2004, 12:19

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040206 Firefox/0.8

To super! Mam nadzieje, ze bez "n!" na poczatku nazwy... :)
Gandalf
 
Posty: 1802
Z nami od: 29 czerwca 2002, 04:37
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: onn » 28 lutego 2004, 18:33

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040113

"n!" jest naprawde paskudne.. zalatuje takim nu.. nu brzydko wyglada, zebym sie w szczegoly nie wdawal :]

Anyway, ja nie o tym... siedzialem sobie dzis i nagle wpadlem na pomysl. Jesli juz by nie bylo ZADNEGO wyjscia i trzeba by bylo zmienic nazwe.. nu to moze nadawalaby sie spolszczona wersja nazwy "Mozilla", czyli.. jak nic, cos w rodzaju.. "Mozyliszek" :P
onn
 
Posty: 27
Z nami od: 16 lutego 2004, 00:35
Lokalizacja: Stanisławów

Postautor: yoyo » 28 lutego 2004, 20:26

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.6) Gecko/20040206 Firefox/0.8

onn pisze:czyli.. jak nic, cos w rodzaju.. "Mozyliszek" :P

czyli... IMVHO jak nic, to jest najlepsza nazwa dla polskiej mozlilli jaka tu padła.
cieżko jest żyć lekko
yoyo
 
Posty: 86
Z nami od: 05 maja 2003, 19:20
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postautor: Wojciech » 10 marca 2004, 09:49

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040113

Wspólnie z pbarteckim otworzyliśmy stronkę w dziale Projekty, pod wiele mówiącą nazwą mzq (to od burzy mózgów), poświęconą temu tematowi. Prosimy o zgłaszanie na razie propozycji nazw; na szczegółową dyskusję, wybór, głosowania, ankiety i inne tego typu demokratyczne przeżytki przyjdzie czas później. 8)

Miniregulamin:
1. Prosimy o propozycje:
- poważne;
- przemyślane (proszę zwrócić uwagę, że np. słowa obcojęzyczne czy ich tłumaczenia nie zawsze będą dobrze brzmiały po polsku);
- dźwięczne wzgl. dobrze się kojarzące;
- z uwzględnieniem koniecznych elementów graficznych (a więc przy propozycji np. Kraken trzeba się zastanowić, jak to przedstawić);
- spójne (o tym dyskutowaliśmy już gdzie indziej);
- propozycje imion własnych dla możliwych symboli pospolitych (np. weźmy symbol lisa - nazwa "Lis" nie będzie dobra, zgrabne imię własne - tak; podobnie jest z Mozillą - jest to przecież imię własne);
- z podpisem Autorki wzgl. Autora.
2. Bzdury i temu podobne będą całkowicie niedemokratycznie usuwane.
3. Osoby, ktore nie są zarejestrowane w Projektach i nie widzą takiej potrzeby, wzgl. nie czują się na siłach walczyć z formatowaniem Wiki, mogą przesyłać swoje propozycje do mnie albo do Piotra.
Wojciech
Moderator
 
Posty: 1100
Z nami od: 28 sierpnia 2002, 09:32
Lokalizacja: Przeworsk


Wróć do Serwis MozillaPL.org

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: dexter

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: