MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

21 stycznia 2004

Forum związane z serwisem Zespołu MozillaPL. Propozycje dotyczące organizacji prezentowanych danych, udostępnianych artykułów, podejmowanych tematów

Moderator: Pomocy?!

21 stycznia 2004

Postautor: Konrad » 27 marca 2004, 19:19

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040113

Taką datę ma ostatni news na stronie mozillapl.org :( Co się dzieje?
pozdrawiam
Końrad Karpieszuk
www.VivaMozilla.prv.pl
Konrad
 
Posty: 699
Z nami od: 12 sierpnia 2002, 05:38
Lokalizacja: Białystok

Postautor: Gandalf » 27 marca 2004, 20:03

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (compatible; Konqueror/3.2; Linux) (KHTML, like Gecko)

niestety zle sie dzieje. :(

Marek poprosil pare tygodni temu o pomoc przy wdrazaniu nowego serwisu. Nie zglosil sie nikt. Nie dziwie mu sie, ze woli czas poswiecac na inne rzeczy. Piotrek z kolej zaniknal z miesiac temu i nie daje znaku zycia. MozilliPL potrzebe jest teraz wsparcie w postaci ludzi.
Gandalf
 
Posty: 1802
Z nami od: 29 czerwca 2002, 04:37
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Konrad » 27 marca 2004, 20:11

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040113

Może więc by o tym newsa dać na stronie mozillapl? Jakiś apel. A ja bym podlinkował u siebie
pozdrawiam
Końrad Karpieszuk
www.VivaMozilla.prv.pl
Konrad
 
Posty: 699
Z nami od: 12 sierpnia 2002, 05:38
Lokalizacja: Białystok

Postautor: Bartuszek » 27 marca 2004, 20:11

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; PL; rv:1.6) Gecko/20040113

Znaczy się nie ma kto pisać newsów???Bo ja na php za bardzo się nie znam, ale różne newsy mógłbym chętnie wyszukiwać itp.
Tym bardziej , że uważam Mozille za najlepsiejszą przegladarkę WWW i udało mi się do niej przekonać wielu znajomych.
Bartuszek
 
Posty: 30
Z nami od: 12 stycznia 2004, 17:53

Postautor: Konrad » 27 marca 2004, 20:16

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040113

mi bardziej chodzi o to, ze serwis zamarl. nie ma newsow, nie ma nowych wydan mozilli pl...
pozdrawiam
Końrad Karpieszuk
www.VivaMozilla.prv.pl
Konrad
 
Posty: 699
Z nami od: 12 sierpnia 2002, 05:38
Lokalizacja: Białystok

Postautor: Archer » 27 marca 2004, 20:20

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040113

Newsów i tak nikt tutaj nie czytał, tak mi się wydaje. Jest wiele serwisów aktualizowanych kilka razy dziennie - a takiego poziomu MozillaPL nigdy nie osiągnie i szczerze mówiąc zupełnie nie musi, bo nie jest to jej zadaniem.

Najważniejsze, żeby pakiet MozillaPL wyszedł o czasie.
"To, co musiałeś odkryć samodzielnie, zostawia w twym umyśle ścieżkę, którą w razie potrzeby możesz pójść jeszcze raz." Georg Christoph Lichtenberg
Archer
 
Posty: 211
Z nami od: 21 maja 2003, 23:41
Lokalizacja: Szigetszentmiklos

Postautor: Gandalf » 28 marca 2004, 02:37

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.7b) Gecko/20040318 Firefox/0.8.0+

Traktujcie moje slowa jako moja prywatna opinie, a nie stanowisko jakiejkolwiek "ekipy".
Z tego co obserwuje, mozillapl zamrala z przyczyn "naturalnych". Z dwusobowego TIMu zostala jedna osoba (jak pisalem Piotrek sie nie odzywa), na ktorej glowie znalazlo sie mnostwo obowiazkow i zaleglosci, oraz chaos.
Na dzien dzisiejszy w projekcie MozillaPL istnieje przynajmniej 10 waznych tematow.
1) Zmiana nazewnictwa
2) Uscislenie projektu MozillaPL i produktow wydawanych na bazie orginalow
3) tlumaczenie Mozilli 1.7a
4) tlumaczenie Mozilli 1.7b
5) nowy serwis
6) rozdzielenie MozilliPL Suite od Mozilli pl-PL Suite
7) wydanie FirefoksaPL 0.8
8) tlumaczenie Thunderbirda 0.5
9) wydanie ThunderbirdaPL 0.5 i Thunderbirda 0.5 pl-PL
10) uregulowanie status z Mozilla Foundation / Mozilla europe.

Podejrzewam, ze tematow jest jeszcze wiecej, ale to wie tylko Marek i Piotrek. Zauwazcie ze zaleglosci narastaja i niespecjalnie widac sposob wyjscia z problemow.
Marek i ja przejelismy na siebie temat tlumaczenie Thunderbirda pl-PL i Firefoksa pl-PL, ale to kropla w morzu potrzeb. Ja jestem pewien, ze wiecej pomoc nie moge na dzien dzisiejszy.

W tej chwili przygotowuje narzedzie ktore w przyszlosci bedzie sluzylo do tlumaczenia, bo Mozilla Translator sie nie sprawdza, a juz widze jak ogromne sa i beda problemy nie tyle z samym tlumaczeniem co jego synchronizacja miedzy wersjami. Chcialbym to narzedzie miec przed polowa kwietnia (Fx 0.9 i Tb 0.6) aby te dwie wersje mialy juz "uregulowane tlumaczenia", to znaczy paczki ktore mozna latwo updatowac i poprawiac w razie zgloszen bledow.
To zalatwia tylko jeden punkt z tej listy...
Marek poprosil o pomoc przy wdrazaniu nowej strony. Potrzebuje ludzi, ktorzy oczyszcza CSS, pomoga w stawianiu silnika - czyli ludzi od PHP i XHTML/CSS. Nie zglosil sie nikt.
Mysle, ze przydaloby sie znalezc dwie, trzy osoby ktore wzielyby na warsztyat aktualne tlumaczenia Mozilli Suite i nanioslyby poprawki Wojtka i innych oraz te ktore ja wlaczylem do Fx i wlaczam do Tb 0.5 (tzn do Mozilla Mail&News poprawki z Tb 0.5 a do Seamonkey niektore z Fxa). Oczywiscie kazda zmiane nalezaloby opisac, zeby nie bylo chaosu. Wtedy Marek w wolnej chwili moglby tak przygotowane dane wziasc i po ich weryfikacji mialby gotowe materialy do Mozilla Suite pl-PL. Czyli mielibysmy pokryte wszystkie tlumaczenia produktow.
Pozostaje kwestia serwisu - i tu potrzebna jest pomoc, kwestia prawna i nazewnicza, tu nie wiem czy mozemy pomoc i kwestia PowerPackow czyli wydan MozilliPL z dodatkami... Tu tez nie wiem.

Dla mnie najwazniejsze jest szybkie skonczenie tego narzedzia do tlumaczen i przydalby mi sie ktos z dobra znajomoscia XPCOM. Ktos pomoze?
Gandalf
 
Posty: 1802
Z nami od: 29 czerwca 2002, 04:37
Lokalizacja: Warszawa

......

Postautor: JoSh » 28 marca 2004, 03:53

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040113

Chetnie pomoge w realizacji strony lub tlumaczeniu (chociaz akurat w tym temacie chyba nie bardzo).
JoSh
 

Postautor: lenrock » 28 marca 2004, 09:21

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; PL; rv:1.6) Gecko/20040206 Firefox/0.8

Thunderbirda0.5 pl-PL już można od jakiegoś czasu znaleźć na http://www.pitreck.civ.pl/ . Ja od środy mogę spokojnie pomagać przy tłumaczeniu Mozilla Suite , narazie muszę opanować obsługę Mozilla Translator ale chyba nie będzie to aż takie trudne.
lenrock
Moderator
 
Posty: 966
Z nami od: 09 grudnia 2002, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: ......

Postautor: Konrad » 28 marca 2004, 10:31

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040113

JoSh pisze:Chetnie pomoge w realizacji strony lub tlumaczeniu (chociaz akurat w tym temacie chyba nie bardzo).


świetnie, zglos to wiec w tym watku, tak zeby marek tez cie zobaczyl :)
http://www.mozillapl.org/forum/about-5760.html
pozdrawiam
Końrad Karpieszuk
www.VivaMozilla.prv.pl
Konrad
 
Posty: 699
Z nami od: 12 sierpnia 2002, 05:38
Lokalizacja: Białystok

Postautor: Nerf » 30 marca 2004, 13:28

Przeglądarka: Opera/7.23 (Windows NT 5.1; U) [pl]

Gandalf pisze:Marek poprosil o pomoc przy wdrazaniu nowej strony. Potrzebuje ludzi, ktorzy oczyszcza CSS, pomoga w stawianiu silnika - czyli ludzi od PHP i XHTML/CSS. Nie zglosil sie nikt.

O ile dobrze mi się wydaje, to w pierwszej wersji ogłoszenia było napisane, że musi to być osoba mająca przez cały czas na to. Może to dlatego?
Poza tym dziwi mnie przekonanie, że strona powinna być tworzona w zamkniętym kręgu osób, do którego reszta nie ma dostępu. Dlaczego prace nad nową witryną nie są jawne? Dlaczego nie są prezentowane żadne wersje beta? Jeżeli nie może się znaleźć choć jedna osoba do zajmowania się na stałe stroną, to może dałoby się uzyskać wsparcie od ogólnie pojmowanej społeczności tego forum. Dziwi mnie to, że strona witryny propagującej wolne oprogramowanie jest tworzone wedłg reguł tworzenia oprogramowania niewolnego. Nawet jeśli opinie użytkowników forum nie spowodowałyby jakichś istotnych zmian, to przecież jakieś pomysły by się na pewno pojawiły i trochę rzeczy by zmieniono...

Odnośnie silnika: obecny tandem phpNuke + phpBB sprawdza się nieźle, ale należałoby się zastanowić, czy jest to potrzebne. IMO lepszym rozwiązaniem byłoby phpBB i reszta witryny częściowo z niego korzystająca. Rozwiązałoby to np. problem z newsami. Istniałaby pewna grupa osób na forum odpowiedzialnych za nie, którzy pisaliby newsy na forum, które pojawiałyby się na stronie głównej. Ponadto każdy mógłby napisać newsa na forum, który po zatwierdzeniu przez moderatorów pojawiłby się na stronie głównej. Podobnie można postąpić z artykułami. Obecnie jest tak, że oficjalne artykuły i newsy wstawia się przez phpNuke, a te nieoficjalne i mniej ważne wstawiane są na forum. IMO lepiej byłoby je połączyć. Rezygnacja z phpNuke rozwiązałaby też problem z dualizmem kont na forum i reszcie witryny.
I believe that all government is evil, and that trying to improve it is largely a waste of time.
H.L. Mencken
Nerf
 
Posty: 411
Z nami od: 14 stycznia 2003, 22:25
Lokalizacja: Piła-Warszawa

Postautor: Adrianer » 30 marca 2004, 15:06

Przeglądarka: List disabled (see bug 238413)

lenrock pisze:Ja od środy mogę spokojnie pomagać przy tłumaczeniu Mozilla Suite , narazie muszę opanować obsługę Mozilla Translator ale chyba nie będzie to aż takie trudne.

Mozilla translatorem można to robić, ale te narzędzie zawiera setki błędów, np. przy próbie przetłumaczenia 1.7beta na podstawie polskich plików z wersji 1.6 melduje mi, że jest prawie 1900 nowych tekstów, co mu nigdy w życiu nie uwierzę. Przez to trzeba w MT tłumaczyć wiele rzeczy, które tak naprawdę są już dawno przetłumaczone.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby jakby TIM udostępnił swoje skrypty do tłumaczenia, ale niestety rękami i nogami się przed tym bronią - nie mam pojęcia dlaczego, dzięki temu nie mamy 1.7beta PL, a TIM jak narazie nie daje żadnych znaków, że te spolszczenie się pojawi :(
Adrianer
Moderator
 
Posty: 1771
Z nami od: 15 maja 2002, 17:37
Lokalizacja: Bern/Switzerland

Postautor: Olhado/256 » 30 marca 2004, 15:44

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040113

Nerf pisze:Poza tym dziwi mnie przekonanie, że strona powinna być tworzona w zamkniętym kręgu osób, do którego reszta nie ma dostępu. Dlaczego prace nad nową witryną nie są jawne? Dlaczego nie są prezentowane żadne wersje beta? Jeżeli nie może się znaleźć choć jedna osoba do zajmowania się na stałe stroną, to może dałoby się uzyskać wsparcie od ogólnie pojmowanej społeczności tego forum. Dziwi mnie to, że strona witryny propagującej wolne oprogramowanie jest tworzone wedłg reguł tworzenia oprogramowania niewolnego. Nawet jeśli opinie użytkowników forum nie spowodowałyby jakichś istotnych zmian, to przecież jakieś pomysły by się na pewno pojawiły i trochę rzeczy by zmieniono...

Lepsze to, niż nic (a obecnie mamy nic), ale w praktyce często bywa tak, że jak wszyscy coś robią, to tak naprawdę nikt tego nie robi. W takim modelu, w którym nie ma szefa i każdy może dodać coś od siebie, szybko dochodzi do sytuacji typu "ja to chciałem zrobić tak, a wy się nie znacie i robicie to inaczej", albo "ja nie mam czasu tego zrobić, niech ktoś inny się tym zajmie". Traci się czas na jałowe dyskusje, a brak odpowiedzialności powoduje brak efektywności. Musi być ktoś, kto jest szefem projektu i odpowiada za jego wykonanie. I IMHO skoro Tim sobie z tym nie radzi, powinien to komuś przekazać, ale nie szeroko rozumianej społeczności forumowej, tylko konkretnym osobom.
Pamiętaj obywatelu: WTYCZKI TO NIE TO SAMO, CO ROZSZERZENIA!
WinXP SP2
Olhado/256
Moderator
 
Posty: 3878
Z nami od: 26 września 2002, 09:47
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: GandHome » 30 marca 2004, 16:51

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.7b) Gecko/20040318 Firefox/0.8.0+

Jak juz pisalem w innym watku przygotowuje alternatywe dla Mozilla Translatora. Bazuje na Gecko i ma milion razy wieksze mozliwosci ;)
Mam nadzieje uzyskac bazowa funkcjonalnosc do konca tygodnia.
GandHome
 


Wróć do Serwis MozillaPL.org

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: