MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Propozycje reorganizacji struktury MozilliPL

Forum związane z serwisem Zespołu MozillaPL. Propozycje dotyczące organizacji prezentowanych danych, udostępnianych artykułów, podejmowanych tematów

Moderator: Pomocy?!

Propozycje reorganizacji struktury MozilliPL

Postautor: Gandalf » 19 maja 2004, 02:24

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.8a) Gecko/20040515 Firefox/0.8.0+

Gandalf
 
Posty: 1802
Z nami od: 29 czerwca 2002, 04:37
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: MusK » 19 maja 2004, 03:18

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040206 Firefox/0.8

Dokument świetnie przygotowany (widać wkład pracy :) ). Cele, założenia, problemy oraz propozycje struktury są w porządku. Warto dodać w "Stan na dzień dzisiejszy", że thunderbird.pl jeszcze nie ma...

Co do problemów - jest coś zastanawiającego (dokument nic o tym nie mówi):

Propozycja reorganizacji Polskiego Centrum Mozilli wygląda na całkiem spore i trudne przedsięwzięcie. Czemu w dokumencie nie ma słowa odnośnie kosztów projektu? Domeny, serwery na których będą strony raczej nie są darmowe. Również (prawdopodobnie) trzeba będzie zatrudnić kogoś do obsługi np. stron, czy serwerów.

W takim razie, czy powstanie jakaś propozycja wspierania finansowego Polskiego Centrum Mozilli? Coś na kształt Support Mozilla!. Jeśli nie, to jakie są plany finansowania projektu? Niegłupim pomysłem jest PayU, przelewy bezpośrednie, czy zwykłe przekazy pocztowe.

Wiem, że jest to projekt "open-source", ale jak napisałem - nie wszystko jest za darmo :( .

Pozdrawiam, MusK
MusK
 
Posty: 249
Z nami od: 13 lutego 2004, 01:08

Postautor: KLAPEK » 19 maja 2004, 07:20

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Win98; PL; rv:1.6) Gecko/20040113 --== MOZILLA RULLEZ ;-) ==--

Myślę, że to krok w dobrą stronę i dyskusja nad tym jest potrzebna.
Bo na pewno trzeba zmienić dotychczasową strukturę, która dziś przestała się już sprawdzać...
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
SeaMonkey @ GNU/Linux
KLAPEK
Moderator
 
Posty: 2189
Z nami od: 10 czerwca 2002, 15:05
Lokalizacja: ~/seamonkey

Postautor: Gość » 19 maja 2004, 08:40

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040206 Firefox/0.8

MusK pisze:W takim razie, czy powstanie jakaś propozycja wspierania finansowego Polskiego Centrum Mozilli? Coś na kształt Support Mozilla!. Jeśli nie, to jakie są plany finansowania projektu? Niegłupim pomysłem jest PayU, przelewy bezpośrednie, czy zwykłe przekazy pocztowe.

Mozna by tez polaczyc przyjemne z pozytecznym i sprzedawac np. koszulki MozillaPL itp. Pieniadze z tego przedsiewziecia byly by wkladem w rozwoj projektu.
Gość
 

Postautor: marcoos » 19 maja 2004, 08:47

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.7b) Gecko/20040405 Firefox/0.8.0+ (marcoos)

Ponieważ MusK pyta się o to, jak wygląda sprawa hostingu i domen, krótko podsumuję obecną sytuację:

Za domeny firefox.pl i thunderbird.pl (jak też i za firebird.pl ;)) Gandalf zapłacił z własnej kieszeni, oba te serwisy są też hostowane na jego serwerze, e-gandalf.net.

Natomiast MozillaPL stoi na irth.net; za domenę mozillapl.org (jak też za nieużywaną obecnie w ogóle mozillapl.net) zapłacili Piotrek i Marek.

Irth.net nie pobiera żadnych opłat za hosting. Podobnie sourceforge.net, którego serwery służą obecnie jako CVS i miejsce, z którego można pobrać pliki.
marcoos
Moderator
 
Posty: 2227
Z nami od: 12 października 2002, 10:25
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Gandalf » 19 maja 2004, 11:41

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.8a) Gecko/20040505 Firefox/0.8.0+

Natomiast mozilla.pl nalezy do firmy, ktora swego czasu tlumaczyla Mozilla/Netscape i teraz ma ja z sentymentu. Odddac raczej nie chca, ale udostepnic moga.

W tym zarysie jest do kupienia tylko jedna domena - dla nowego projektu "PowerPack".
Gandalf
 
Posty: 1802
Z nami od: 29 czerwca 2002, 04:37
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: arsmageddon » 19 maja 2004, 12:22

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040113

Jako ZU powiem co myślę:
1. dokument jest dla mnie spójny i wyznaczający sensowny kierunek rozwoju polskiego projektu
2. propozycję mam taką aby dyskusji nie kierować na zawartość dokumentu ale w stronę zoperacjonalizowania opisanych tam celów i zadań - czyli
kto
gdzie
kiedy
w jakim terminie
jakiego to wymaga to wsparcia

W innym wypdku istnieje niebezpieczeństwo rozmycia i rozwodnienia pomysłu a wydaje mi się, że szkoda czasu na "bicie się" o niuanse.
A sensowne korekty można i tak wprowadzac na bierząco.
Pozdrawiam
arsmageddon
arsmageddon
 
Posty: 206
Z nami od: 29 listopada 2002, 10:50
Lokalizacja: Kraków

Postautor: Gandalf » 19 maja 2004, 16:17

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.7b) Gecko/20040401 Firefox/0.8.0+

szukam kogos, kto to na angielski przetlumaczy. Staszyna moze w piatek sie tym zajac. Jesli ktos da rade wczesniej, bede wdzieczny :)
Gandalf
 
Posty: 1802
Z nami od: 29 czerwca 2002, 04:37
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Olhado/256 » 19 maja 2004, 17:19

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040113

Przeczytałem i... nie mam uwag :D Pomysł świetny, prosty, przejrzysty - jako ZU jestem pełen entuzjazmu :wink:

Jedno pytanie - forum zostanie na mozillapl.org, prawda?
Pamiętaj obywatelu: WTYCZKI TO NIE TO SAMO, CO ROZSZERZENIA!
WinXP SP2
Olhado/256
Moderator
 
Posty: 3878
Z nami od: 26 września 2002, 09:47
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Gandalf » 19 maja 2004, 19:09

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.7b) Gecko/20040401 Firefox/0.8.0+

zapomnialem o forum. Juz dopisane.
Gandalf
 
Posty: 1802
Z nami od: 29 czerwca 2002, 04:37
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Dzoszua » 19 maja 2004, 19:51

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040206 Firefox/0.8

Popieram.
Dla zwykłego użytkownika FF TB i MS ważne jest gdy wokół
projektu nie ma żadnych zawirowań, a polityka kolejnych wydań
jest w pełni przewidywalna.
Nic tak nie odstrasza jak brak jakichkolwiek informacji (jak ostatnio
na mozillapl.org)

Jestem za i pozdrawiam
Dzoszua
 

Postautor: Pitreck » 25 maja 2004, 14:53

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.7) Gecko/20040429 Firefox/0.8.0+ (Pitreck)

Gandalf prosil abym sie wypowiedzial, a wiec jestem :)
Mialem sie odezwac troche wczesniej, ale nie za bardzo mialbym o czym napisac poza powielaniem slow uznania, poprostu nie mialem od siebie nic do dodania. Ale wydarzenia ostatnich 3 dni odmienily te sytuacje. Uswiadomilem sobie, ze przy tych wszystkich planach reorganizacji, rozkladu pracy, podzialu obowiazkow, zapomnielismy o jednej waznej rzeczy. Mianowicie o wlasnej tozsamosci. Na stronie nie ma nigdzie informacji ani widocznego linka do niej, ktora mowila by kim jestesmy, czym sie zajmujemy. Jaki jest wogole nasz status prawny, jak wygladaja nasze powiazania z Mozilla Foundation, Mozilla Europe. Powinnismy zaczac dbac o wlasna marke, robic szum w internecie przy okazji kazdej naszej akcji, kazdego wydania czy pl-PL czy polskiej dystrybucji. Dowolnie wybrany mieszkaniec Warszawy, Krakowa, Poznania, Wroclawia, Trojmiasta obudzony w srodku nocy z zapytaniem o polska wersje Mozilli powinien bez zastanowienia wykrzyknac MozillaPL! ;)

Powinnismy tez zaczac kampanie informacyjna, informujaca ZU czym dokladnie roznia sie czyste lokalizacje od polskich dystrybucji i gdzie moze pobrac jedno lub drugie oraz dodatki w polskiej wersji, dzieki ktorym oraz langpackowi bedzie wstanie sam zbudowac kopie polskiej dystrybucji.

Obecnie mam posade oficjalnego tlumacza Thunderbirda i chce dalej nim byc. Procz tego chcialbym zostac osoba odpowiedzialna za kontakty z prasa, co przy kazdym wydazeniu, akcji, wydaniu pl-PL i PLdistro bedzie slala informacje prasowe do ustalonej liczby stalych serwisow. Bede tez potrzebowal osoby, ktora mogla by mi cos podpowiedziec w razie watpliwosci i zatwierdzala by tresc informacji prasowych, zanim poszly by one w swiat. Taka rola to zazwyczaj kilkanascie minut rozmowy na Jabberze raz na jakis czas, wiec w wolnych chwilach moga ja pelnic Gandalf, Marcoos, Gmbh, o ile sie zgodza :)
"Zaczyna się nowy wyścig, ale starzy gracze jeszcze nie umieją zrozumieć, że toczyć się on będzie na zupełnie innym poziomie. Idzie tsunami, a niektórzy dalej zapatrzeni w ziemie stawiają na plaży zamki z piasku i kłócą się, czyj większy..." - Gandalf
Pitreck
Moderator
 
Posty: 1163
Z nami od: 28 listopada 2002, 20:17
Lokalizacja: Wa-wa

Postautor: MusK » 25 maja 2004, 15:29

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040206 Firefox/0.8

Mam pytanie odnośnie "Poziomu II" "Załóżeń i Celów" Projektu reogranizacji PCM.

Kilku znajomych od jakiegoś czasu zastanawia się "co z n!Kurierem?". Niektórym projekt ten przypadł do gustu i zastanawia się czy jest szansa na to, by w przyszłości pojawiło się kolejne wydanie n!Kuriera. Z projektu reorganizacji wynika, że (chyba) n!Kurier lokuje się na "Poziomie II" ("tworzenie własnych zestawów bazowanych na produktach Mozilli Foundation"). Czy jest szansa by (np. do lipca) pojawiła się kolejna wersja n!Kuriera?

Tak na marginesie - czy jest sens wydawania Thunderbird'a w wersji PL oraz n!Kuriera ?? Tworzenie kilku produktów wprowadza niepotrzebny zamęt. Może warto zrezygnować z któregoś z tych projektów, by była większa przejżystość co do produktów (wersji) MozillaPL? Albo zrobić z n!Kuriera jakieś "rozszeżenie/zestaw dodatków" do Thunderbird PL? Tak samo z Mozilla suite PL - tylko tłumaczenie (oszczędność czasu), a dodatkowo jakiś zestaw dodatków (jeden megapack), by przerobić na wersję MozillalPL. Dzięki temu będą tylko: "Fx PL", "Tb PL" oraz "Mozilla PL", a dodatkową funkcjonalność produkty otrzymywał by przez dodatki. Nie będzie kłopotów z "nieporozumieniami" co do wersji (n!Kurier czy Tb?).

Pozdrawiam, MusK
MusK
 
Posty: 249
Z nami od: 13 lutego 2004, 01:08

Postautor: Adrianer » 25 maja 2004, 15:38

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040514 MultiZilla/1.6.4.0b

MusK pisze:Tak na marginesie - czy jest sens wydawania Thunderbird'a w wersji PL oraz n!Kuriera ?? Tworzenie kilku produktów wprowadza niepotrzebny zamęt. Może warto zrezygnować z któregoś z tych projektów, by była większa przejżystość co do produktów (wersji) MozillaPL? Albo zrobić z n!Kuriera jakieś "rozszeżenie/zestaw dodatków" do Thunderbird PL? Tak samo z Mozilla suite PL - tylko tłumaczenie (oszczędność czasu), a dodatkowo jakiś zestaw dodatków (jeden megapack), by przerobić na wersję MozillalPL. Dzięki temu będą tylko: "Fx PL", "Tb PL" oraz "Mozilla PL", a dodatkową funkcjonalność produkty otrzymywał by przez dodatki. Nie będzie kłopotów z "nieporozumieniami" co do wersji (n!Kurier czy Tb?).


Na ten temat toczyly się już duże bitwy na forum ;) (poszukaj, a na pewno znajdziesz)
Przez pewien czas byla wydawana tylko MozillaPL, a nie bylo Mozilli pl-PL (oficjalnie, nie oficjalnie lezala na ftp.mozilla.org ;) - choc chyba w okolicach Mozilli 1.5 ta praktyka zostala zaprzestana ). Do sytuacji, jaka jest od Mozilli 1.6 bylo potrzebne sporo czasu do dyskutowania na forum, dlatego, lepiej siedź cicho :wink: 8)
Adrianer
Moderator
 
Posty: 1771
Z nami od: 15 maja 2002, 17:37
Lokalizacja: Bern/Switzerland

Postautor: MusK » 25 maja 2004, 16:00

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040206 Firefox/0.8

Adrianer pisze:Na ten temat toczyly się już duże bitwy na forum ;) (poszukaj, a na pewno znajdziesz)
Przez pewien czas byla wydawana tylko MozillaPL, a nie bylo Mozilli pl-PL (oficjalnie, nie oficjalnie lezala na ftp.mozilla.org ;) - choc chyba w okolicach Mozilli 1.5 ta praktyka zostala zaprzestana ). Do sytuacji, jaka jest od Mozilli 1.6 bylo potrzebne sporo czasu do dyskutowania na forum, dlatego, lepiej siedź cicho :wink: 8)

:oops: ... oki sorry, ale w takim razie: Czy podobnie ma się sytuacja z Thunderbird'em i n!Kurierem? Znaczy - będzie tylko Thunderbird PL? Czy może będą wydawane obie wersje?

Pozdrawiam, MusK
MusK
 
Posty: 249
Z nami od: 13 lutego 2004, 01:08

Postautor: Przemek » 30 maja 2004, 20:11

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; PL; rv:1.5) Gecko/20031007 Firebird/0.7

Naprawdę powinniście zainteresować się możliwościami wspierania finansowego projektu.
Jestem studentem, kasy nie mam w nadmiarze, wiadomo. Ale chętnie wyłożę kilka dyszek na wsparcie, bo po robotę odwalacie niesamowitą.

Życia sobie nie wyobrażam bez Thunderbirda czy Firefoxa i chociaż nie sprawiałoby mi problemu posługiwanie się wersjami anglojęzycznymi, to jednak na znajomych robi wrażenie gdy pokazuję im ww oprogramowanie po polsku.

Pozdrawiam
Przemek
 
Posty: 21
Z nami od: 27 maja 2004, 10:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Adrianer » 30 maja 2004, 20:28

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040514 MultiZilla/1.6.4.0b

Przemek pisze:Naprawdę powinniście zainteresować się możliwościami wspierania finansowego projektu.
Jestem studentem, kasy nie mam w nadmiarze, wiadomo. Ale chętnie wyłożę kilka dyszek na wsparcie, bo po robotę odwalacie niesamowitą.

też to popieram. To trzebaby napewno zrobić, w pierwszym celu na spłacenie kosztów domen/hostowania, a jeżeli miałobybć coś więcej to możnaby poświęcić na reklamy w gazetach (jak będzie duuużo kasy to w TV :P) lub tym podobne sprawy ;) (ta druga możliwość to tak na pół serio)
Adrianer
Moderator
 
Posty: 1771
Z nami od: 15 maja 2002, 17:37
Lokalizacja: Bern/Switzerland

Postautor: Gandalf » 30 maja 2004, 22:12

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.7b) Gecko/20040329 Firefox/0.8.0+

Na pewno z checia zajmiemy sie formami finansowania, ale to jest w tym momencie na dosc odleglym miejscu. Wciaz nie jestesmy pewni jak chcemy wygladac w przyszlosc, jakie organa posiadac i jak efektywnie rozlozyc obowiazki. Kiedy to bedzie jasne i uda nam sie nowy projekt zorganizowac, mozemy zaczac sie zajmowac takimi rzeczami jak pieniadze.

Pitreck: zgadzam sie, ale nie sadze abysmy mogli sie tym zajac, poki nie zreorganizujemy projektu MozillaPL.

MusK: jak najbardziej. Uwazam, ze jest miejsce zarowno na n!Kurier jak i na lokalizacje. Czy jest szansa? Jest. Teraz, kiedy Marek i Piotrek maja mozliwosc skorzystania z gotowego Thunderbirda wystarczy ze wlacza swoje dodatki i wydadza. Mysle, ze to ulatwia prace. Moga bardziej skupic sie na tym co jest sila n!Kuriera, czyli na wygodzie. Ale czy to zrobia? To chyba zalezy od wolnego czasu, nie zaszkodzi na pewno Marka meczyc :)
Gandalf
 
Posty: 1802
Z nami od: 29 czerwca 2002, 04:37
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: zen » 31 maja 2004, 00:28

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040206 Firefox/0.8

Gandalf pisze:Na pewno z checia zajmiemy sie formami finansowania, ale to jest w tym momencie na dosc odleglym miejscu.


Tu nie do konca się zgodzę. Myślę jednak, że jest to dosyć istotna kwestia. Działanie bez zaplecza finansowego na taka skalę, jest oderwaniem od rzeczywistości. Co prawda nie ma juz agresywnej wojny przeglądarek, ale powód jest oczywisty: dla wielu ZU Netscape umarł, a Mozilla nie kojarzy im się jako spadkobierca dobrej tradycji. Firefox i Thunderbird powinny zaistniec w świadomości. Bez wsparcia będzie trudno.
Rzeczywiście, oragnizowanie zaplecza fin. nie ma sensu bez jasnych struktur. Ale warto o tym pomyśleć - intensywnie.
zen
 
Posty: 1
Z nami od: 31 maja 2004, 00:23
Lokalizacja: Poznań

Postautor: LarryN » 31 maja 2004, 11:45

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040207 Firefox/0.8

1.) Bardzo dobry tekst.
Mamy tylko wątpliwość czy potrzeba tak duża ilość stron. Może strony Polskiego Power Packa wrzucić w jedno miejsce?

2.) Sprawy finansowe
Jestem zdecydowanie przeciwny ruszaniu tego tematu już teraz. Najpierw zbudujmy budowlę, a później stawaijmy na niej rzeżby.

3.) Prosiłby także o uściślenie kto będzie głosował na konsuli (kordynatorów jest 2 tak samo jak konsuli w Rzymie [swoją drogą konsuli czy konsulów?])
LarryN
 
Posty: 273
Z nami od: 07 lutego 2002, 17:13

Następna

Wróć do Serwis MozillaPL.org

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: