MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Przyszlosc paczek lokalizacyjnych

Forum związane z serwisem Zespołu MozillaPL. Propozycje dotyczące organizacji prezentowanych danych, udostępnianych artykułów, podejmowanych tematów

Moderator: Pomocy?!

Przyszlosc paczek lokalizacyjnych

Postautor: Gandalf » 25 czerwca 2004, 02:21

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.8a2) Gecko/20040622 Firefox/0.8.0+

W zwiazku z duzymi problemami z lokalizacja, jakie od wydania 0.9 zglaszaja wszyscy lokalizatorzy, Firefox Team postanowil zcentralizowac prace nad lokalizacjami. Poza wszelkimi innymi zmianami, ktore maja dotyczyc lepszej obslugi lokalizacji w Firefox/Thunderbird 1.0 i dalszymi jedna z najwazniejszych jest centralizacja systemu lokalizacji.
Czyli paczki lokalizacyjne beda trzymane w CVSie. W dalszych planach jest przygotowanie systemu obslugei tych paczek analogicznego do tego z ktorego korzysta KDE (i zdaje sie, ze Gnome tez).

W zwiazku z powyzszym Benjamin Smedberg wyslal post na grupe n.p.m.l10n z prosba o zglaszanie sie osob chetnych do koordynacji lokalizacji Fxa i Thunderbirda.
Oznacza, to, jesli dobrze rozumiem, ze jedna osoba bedzie odpowiadac za przechowywanie i organizowanie paczek na CVSie.
Poniewaz koordynuje Firefox.pl i jego lokalizacje, a Pitreck koordynuje lokalizacje Thunderbirda, uwazam, ze mamy w tym momencie trzy drogi wyboru. Mozemy zglosic Pitrecka, mnie albo kogos niezaleznego do takiej koordynacji. Poniewaz czuje sie na silach, temat jest mi bliski i laczy sie naturalnie z moja praca nad aplikacja do tlumaczenia, chcialbym sie tego podjac.
Jednak naturalnie uwazam, ze dopoki nie dokonalismy zadnej reorganizacji i nie wybralismy zadnych wladz, glos nalezy do "ludu", czyli osob aktywnie zaangazowanych. Nie czuje sie w mocy autoryatywnie podejmowac decyzji i dlatego zwracam sie do Was z pytaniem czy nie macie nie przeciwko, inie jako zwracam sie z prosba o akceptacje mnie jako koordynatora lokalizacji Fx/Tb na serwerze CVS mozilli.

Wiadomosc jeszcze nie zostala uploadowana przez google, ale zaraz powinna byc: http://groups.google.pl/groups?hl=pl&lr ... zilla.l10n
Gandalf
 
Posty: 1802
Z nami od: 29 czerwca 2002, 04:37
Lokalizacja: Warszawa

Ja nie mam nic przeciwko...

Postautor: Katoda » 25 czerwca 2004, 06:45

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Win98; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040616

... i uważam że jesteś, Gandalf, właściwą osobą na właściwym miejscu... Tylko że zaraz ten wątek nam się rozrośnie do 10 stron... może zrobić ankietę dla zarejestrowanych osób ?

Pozdrawiam
Roman
katoda(znaczek)poczta.onet.pl
(znaczek)=@
Katoda
 
Posty: 195
Z nami od: 12 września 2002, 13:42
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Re: Ja nie mam nic przeciwko...

Postautor: Cleriic » 25 czerwca 2004, 08:19

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040614 Firefox/0.9

Katoda pisze:... i uważam że jesteś, Gandalf, właściwą osobą na właściwym miejscu... Tylko że zaraz ten wątek nam się rozrośnie do 10 stron... może zrobić ankietę dla zarejestrowanych osób ?


Popieram :) Zarówno Gandalfa jak i stworzenie ankiety :)

Poza tym parę ciekawych rzeczy siępojawiło w poscie Benjamina.
Benjamin pisze:By firefox1.0, the auto-update feature will be locale-aware


Jestem ciekaw czy będą chcieli dokonać lokalizacji strony czy sprowadzi się to tylko do wrażliwości na przeglądarkę/rozszerzenia?

Benjamin pisze:mozilla.org will be responsible for producing official localized firefox/thunderbird builds.


Hmmm... czyli rozumiem że team firefox.pl/thunderbird.pl będzie opracowywał lokalizacje... i linkował do buildów mozilla.org?

Wygląda na to że organizm Mozilli ciągle się przeobraża. Mam nadzieję że tylko na lepsze! :)

Pozdrawiam
PP
Cleriic
Moderator
 
Posty: 659
Z nami od: 09 stycznia 2004, 16:04
Lokalizacja: Polska :)

Re: Przyszlosc paczek lokalizacyjnych

Postautor: marcoos » 25 czerwca 2004, 09:35

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040615 Firefox/0.9

Gandalf pisze:W dalszych planach jest przygotowanie systemu obslugei tych paczek analogicznego do tego z ktorego korzysta KDE (i zdaje sie, ze Gnome tez).


A ta informacja jest skąd? W poście Smedberga nic o tym nie ma. Poza tym, jeśli chodzi ci o gettexta (czyli sposób, w jaki lokalizowane są wszystkie programy pod Linuksa/GNOME/KDE/Whatever z wyjątkiem Moz i OOo), to jest UNIX-only... Nie wiem, czy to najlepszy pomysł...

Chyba że źle zrozumiałem...

Ownerem powinieneś być ty.
marcoos
Moderator
 
Posty: 2227
Z nami od: 12 października 2002, 10:25
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: lenrock » 25 czerwca 2004, 10:36

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040614 Firefox/0.9 Mnenhy/0.6.0.101

Gandalf pasujesz na to miejsce świetnie , ale od razu powinieneś wyznaczyć kogoś kto by cie mógł zastąpić w razie czego .
Jezeli ma być to weryfikacja ściśle jednoosobowa to można ewentualnie stworzyć wirtualnego "ownera polskiej lokalizacji" , którym byś teraz zarządzał ale w razie czego przekazał jego skrzynke pocztową i jakieś inne hasła/ dane innej osobie. Ale ten pomysł to już jest bardzo zagmatwany ;) .
lenrock
Moderator
 
Posty: 966
Z nami od: 09 grudnia 2002, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: yoyo » 25 czerwca 2004, 13:05

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.6) Gecko/20040206 Firefox/0.8 (i)

Gandarf <- popieram
cieżko jest żyć lekko
yoyo
 
Posty: 86
Z nami od: 05 maja 2003, 19:20
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postautor: Pitreck » 25 czerwca 2004, 13:11

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.7) Gecko/20040429 Firefox/0.8.0+ (Pitreck)

Hmm, musze przyznac, ze zaczyna mi sie to podobac :)
Najbardziej ciekaw jestem rozwiazania problemu niekompatybilnosci jezykowych programu i rozszerzen. Co do ownerstwa, to moje zdanie jest takie, ze jedna osoba to za malo. Nie wazne czy ta osoba bylbym ja, Gandalf czy ktokolwiek inny. Posrednik pomiedzy osobami tlumaczacymi a CVSem tylko bedzie opoznial aktualizacje plikow. IMO najlepszym rozwiazanim bylo by przydzielenie kazdej z ekip tlumaczacych wlasnego kawalka ziemi, i tak:
browser/locale/pl-PL Firefox.pl team
mailnews/locale/pl-PL Thunderbird.pl team
"Zaczyna się nowy wyścig, ale starzy gracze jeszcze nie umieją zrozumieć, że toczyć się on będzie na zupełnie innym poziomie. Idzie tsunami, a niektórzy dalej zapatrzeni w ziemie stawiają na plaży zamki z piasku i kłócą się, czyj większy..." - Gandalf
Pitreck
Moderator
 
Posty: 1163
Z nami od: 28 listopada 2002, 20:17
Lokalizacja: Wa-wa

Postautor: Gandalf » 25 czerwca 2004, 13:14

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040615 Firefox/0.9

lenrock: taki wlasnie mam plan. Nie wiem jak bedzie to wygladac w praniu, bowiem zadnych informacji poza tym mailem nie ma, ale chcialbym zalozyc konto email typu cvs@firefox.pl i uzywalby go aktualny koordynator, ktokolwiek by nim byl.

A co reszta sadzi? Nie chcialbym niechcacy wywolac jakichkolwie animozji, wiec poczekam jeszcze do wieczora przed zgloszeniem swojej kandydatury.
Gandalf
 
Posty: 1802
Z nami od: 29 czerwca 2002, 04:37
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Wojciech » 25 czerwca 2004, 13:28

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040113

Gandalf pisze:A co reszta sadzi?
Ja jestem za!
Wojciech
Moderator
 
Posty: 1100
Z nami od: 28 sierpnia 2002, 09:32
Lokalizacja: Przeworsk

Postautor: KLAPEK » 25 czerwca 2004, 13:46

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Win98; PL; rv:1.6) Gecko/20040113 --== MOZILLA RULLEZ ;-) ==--

Wojciech pisze:
Gandalf pisze:A co reszta sadzi?
Ja jestem za!

Ja też :)
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
SeaMonkey @ GNU/Linux
KLAPEK
Moderator
 
Posty: 2189
Z nami od: 10 czerwca 2002, 15:05
Lokalizacja: ~/seamonkey

Re: Przyszlosc paczek lokalizacyjnych

Postautor: piecu » 25 czerwca 2004, 14:21

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.2; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040614 Firefox/0.9

Gandalf pisze:Poniewaz czuje sie na silach, temat jest mi bliski i laczy sie naturalnie z moja praca nad aplikacja do tlumaczenia, chcialbym sie tego podjac.

No ja też jestem za. Tylko naprawdę warto by było wyznaczyć kogoś na zastępstwo, bo jak Ty też znikniesz, to będzie nieciekawie...
Bartosz Piec
piecu
Moderator
 
Posty: 809
Z nami od: 17 kwietnia 2003, 15:45
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Archer » 25 czerwca 2004, 14:30

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040614 Firefox/0.9

Szeregowi użytkownicy też są za :)
"To, co musiałeś odkryć samodzielnie, zostawia w twym umyśle ścieżkę, którą w razie potrzeby możesz pójść jeszcze raz." Georg Christoph Lichtenberg
Archer
 
Posty: 211
Z nami od: 21 maja 2003, 23:41
Lokalizacja: Szigetszentmiklos

Postautor: Gandalf » 25 czerwca 2004, 16:17

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040615 Firefox/0.9

nie bedzie zastepcy, bedzie pelna wymiana. Hasla i klucze bedzie od pierwszego tygodnia lipca posiadal Marcoos. Mowie o serwerze firefox.pl oraz thunderbird.pl oraz wszystkim od czego mam dostep i co ma wplyw na prace z buildami poza dostepem do sf.net/projects/mozilla bo tym zarzadza GmbH.

Do czasu wybrania skladu bedziemy sie tak ratowac. Postaram sie wolnej chwili poprawic zarzadzanie serwerem tak, aby Pitreck mial dostep do wszystkiego czego potrzebuje aby wydawac Tb.pl, marcoos do Fx.pl. W najblizszym czasie bede tez dodawal analogicznie miejsce dla Domela z Nvu.

Ja wyjezdzam 10 lipca na urlop, i musze miec pewnosc, ze bedzie istniec plynnosc lokalizacji pod moja nieobecnosc :)
Gandalf
 
Posty: 1802
Z nami od: 29 czerwca 2002, 04:37
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Olhado/256 » 25 czerwca 2004, 17:41

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; en-US; rv:1.6) Gecko/20040206 Firefox/0.8

Archer pisze:Szeregowi użytkownicy też są za :)

Pomoc techniczna też jest za :) :wink:

Natomiast w tym całym pomyśle najbardziej mnie interesują te zmiany w obsłudze zlokalizowanych dodatków - mam nadzieję, że zostanie to jakoś logiczniej rozwiązane, bo to, co jest teraz tylko odstrasza użytkowników.
Pamiętaj obywatelu: WTYCZKI TO NIE TO SAMO, CO ROZSZERZENIA!
WinXP SP2
Olhado/256
Moderator
 
Posty: 3878
Z nami od: 26 września 2002, 09:47
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: LarryN » 25 czerwca 2004, 23:30

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040207 Firefox/0.8

Gandalf na Prezydenta ... znaczy się na koordynatora

(Swoją drogą hasło nie nowe...)
LarryN
 
Posty: 273
Z nami od: 07 lutego 2002, 17:13

Postautor: Pitreck » 20 lipca 2004, 09:13

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.7) Gecko/20040429 Firefox/0.8.0+ (Pitreck)

Jezeli nikt inny o tym nie pisze, to chyba ja sie skusze na maly status update :) :
- osoba zarzadzajaca danym jezykiem w CVSie naprawdopodobniej dostanie do swojej dyspozycji odpowiedni formularz, dzieki ktoremu mozliwe bedzie zlozenie (bo nie bedzie on kompilowany) danego produktu w zlokalizowanej postaci.
- en-win/en-unix/en-mac stana sie czescia en-US
to powinno ulatwic prace lokalizatorom, a takze zmniejszyc wage zlokalizowanego programu (langpacka rowniez) o kilka kilo
- mamy kolejne propozycje rozwiazania problemu z rozszerzeniami:
a) developerzy wreszcie dostrzegli problem z niekompatybilnoscia jezykowa rozszerzen oraz programu. Sprawa jest badana, "gora" prosi o przyklady reprodukcji bledow oraz wypelnianie i komentowanie raportow o bledach.
b) lokalizacje rozszerzen beda zarzadzane przez autorow rozszerzen, tzn. tlumaczymy, wysylamy pliki jezykowe do autora, on aktualizuje swoje rozszerzenie o nowe pliki jezykowe i publikuje.
- Jest szansa, aby Firefox i Thunderbird dostaly UI zmiany jezyka. Na poczatku jako rozszerzenie, ktore bedzie mozna zaznaczyc przy instalacji. Ale z tamtad bliska droga do calkowitej integracji z programem.
"Zaczyna się nowy wyścig, ale starzy gracze jeszcze nie umieją zrozumieć, że toczyć się on będzie na zupełnie innym poziomie. Idzie tsunami, a niektórzy dalej zapatrzeni w ziemie stawiają na plaży zamki z piasku i kłócą się, czyj większy..." - Gandalf
Pitreck
Moderator
 
Posty: 1163
Z nami od: 28 listopada 2002, 20:17
Lokalizacja: Wa-wa


Wróć do Serwis MozillaPL.org

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], dexter, Google [Bot]

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: