MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Projekty: "dodatki" -> "rozszerzenia"

Forum związane z serwisem Zespołu MozillaPL. Propozycje dotyczące organizacji prezentowanych danych, udostępnianych artykułów, podejmowanych tematów

Moderator: Pomocy?!

Projekty: "dodatki" -> "rozszerzenia"

Postautor: Olhado/256 » 27 czerwca 2004, 14:41

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; en-US; rv:1.6) Gecko/20040206 Firefox/0.8

Wspominałem o tym w innym wątku, ale nikt nie odpowiedział, więc zakładam nowy, bo to ważna sprawa. Zanim Projekty zostaną upublicznione, trzeba pozamieniać w nich słowo "dodatek" na "rozszerzenie", zgodnie z nową nomenklaturą. Zrobiłbym to sam, ale nie chcę za bardzo namieszać, poza tym nie mam uprawnień do edycji strony "Witamy". Myślę, że oprócz zmiany samego tekstu trzebaby też zmienić nazwę podstrony "Dodatki" i poprzerabiać stosowne linki...
Pamiętaj obywatelu: WTYCZKI TO NIE TO SAMO, CO ROZSZERZENIA!
WinXP SP2
Olhado/256
Moderator
 
Posty: 3878
Z nami od: 26 września 2002, 09:47
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: lenrock » 27 czerwca 2004, 15:02

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040614 Firefox/0.9

Ja bym się z tym wstrzymał.
- po pierwsze konwersja "Dodatki" -> "Rozszerzenia" jest chorobą Fxa i Tba , Mozilla chyba na nią jeszcze nie choruje .
- po drugie to najpierw chciałbym sie dowiedzieć czy projekty zawsze będą projektami czy kiedyś przekształcą się na jakieś "Wiki" czy coś innego,
- po trzecie oprócz zmany nazw stron trzeba też zmienić odnośniki jakie są już w sieci na niektórych stronach dodatków a po za tym większość tłłumaczonych dodatków przystosowanych do FX09 lub Tb07 wskazuje na strone domową włąsnie w projektach .

Tak więc jeżeli na naprawdę "Dodatki" w ścieżce URL są tak denderwujące to należey to zaplanować by powiedzmy jednej nocy , zmienić nazwy z 50 stron i zawartość z 20 dodatków na raz.

Po drugie nie wiem czemu ale mam jakąś straszną awersję do "Rozszerzen" i problemy z dostosowaniem się do niej tylko mnie jeszcze gorzej do niej nastawiają
lenrock
Moderator
 
Posty: 966
Z nami od: 09 grudnia 2002, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Olhado/256 » 27 czerwca 2004, 15:39

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; en-US; rv:1.6) Gecko/20040206 Firefox/0.8

No to przydałoby się jakoś skonsolidować nazewnictwo, ale to już zadanie dla "tych z góry" ;). W Projektach do tego czasu będzie panował bałagan :wink:
Pamiętaj obywatelu: WTYCZKI TO NIE TO SAMO, CO ROZSZERZENIA!
WinXP SP2
Olhado/256
Moderator
 
Posty: 3878
Z nami od: 26 września 2002, 09:47
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: piecu » 27 czerwca 2004, 16:33

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.2; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040614 Firefox/0.9

lenrock pisze:- po trzecie oprócz zmany nazw stron trzeba też zmienić odnośniki jakie są już w sieci na niektórych stronach dodatków a po za tym większość tłłumaczonych dodatków przystosowanych do FX09 lub Tb07 wskazuje na strone domową włąsnie w projektach .

No i to jest właśnie ból...

lenrock pisze:Tak więc jeżeli na naprawdę "Dodatki" w ścieżce URL są tak denderwujące to należey to zaplanować by powiedzmy jednej nocy , zmienić nazwy z 50 stron i zawartość z 20 dodatków na raz.

Myślę, że to mało możliwe...

lenrock pisze:Po drugie nie wiem czemu ale mam jakąś straszną awersję do "Rozszerzen" i problemy z dostosowaniem się do niej tylko mnie jeszcze gorzej do niej nastawiają

Mnie też się bardziej podobały Dodatki :)

I jeszcze jedno ode mnie. Część dodatków teraz leży u lenrocka, część leży u mnie. Czy ktoś kto zajmuje się Wiki lub stroną MozillaPL (GmBH?) nie mógłby wrzucić ich tutaj na serwer? Z pewnością będzie to z korzyścią dla wszystkich...
Bartosz Piec
piecu
Moderator
 
Posty: 809
Z nami od: 17 kwietnia 2003, 15:45
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Gandalf » 27 czerwca 2004, 16:51

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.7) Gecko/20040625 Firefox/0.9

Wybaczcie, ze sie wtrace, ale:
1) Zmiana nazwy zostala dokonana po publicznej dyskusji, w ktorej jakos nikt nie mial zastrzezen.
2) Dyskusja nad jej zasadnoscia jest mniej wiecej taka jakby mowic "kurcze, zmienili tlumaczenie "browser" z "wyszukiwarka" na "przegladarka", a mi sie to pierwsze bardziej podoba"...
Jak juz w tej dyskusji zostalo wyjasnione, slowo "dodatki" ma swoj angielski odpowiednik "add-ons" i jest on wykorzystywany wszedzie tam gdzie chodzi o dodatki. Natomiast extensions, nawet doslownie tlumaczac pochodzi od "extend" czyli "rozszerzac, poszerzac". W takim wypadku slowo "rozszerzenie" wydaje sie byc perfekcyjnie dopasowane. Jednak powodem zmiany bylo to, ze "dodatek" to moze byc wszystko. Dodatkiem jest skorka, plugin i zakladka. A rozszerzenie to taki wichajster, ktory jak sama nazwa wskazuje poszerza mozliwosci orginalnego produktu. I znow, pasuje jak ulal.

Wprowadzilismy ta nazwe za wiedza ogolu i bez sprzeciwu. Wydaje mi sie naturalne, ze skoro sprzeciwu nie bylo, to wszystkie przyszle miejsca uzycia extensions beda tlumaczone na rozszerzenia w celu zachowania spojnosci jezykowej. Jesli macie inne zdanie, bede wdzieczny za, mocno spoznione, uwagi.
Gandalf
 
Posty: 1802
Z nami od: 29 czerwca 2002, 04:37
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: lenrock » 27 czerwca 2004, 20:48

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040614 Superant/0.9 (http://mozillapl.org/rozszerzenia/)

Gandalf pisze:Wybaczcie, ze sie wtrace, ale:
1) Zmiana nazwy zostala dokonana po publicznej dyskusji, w ktorej jakos nikt nie mial zastrzezen.

Cuż musiałem przegapić , teraz już niestety za pózno
Gandalf pisze:2) Dyskusja nad jej zasadnoscia jest mniej wiecej taka jakby mowic "kurcze, zmienili tlumaczenie "browser" z "wyszukiwarka" na "przegladarka", a mi sie to pierwsze bardziej podoba"...
Jak juz w tej dyskusji zostalo wyjasnione, slowo "dodatki" ma swoj angielski odpowiednik "add-ons" i jest on wykorzystywany wszedzie tam gdzie chodzi o dodatki. Natomiast extensions, nawet doslownie tlumaczac pochodzi od "extend" czyli "rozszerzac, poszerzac". W takim wypadku slowo "rozszerzenie" wydaje sie byc perfekcyjnie dopasowane. Jednak powodem zmiany bylo to, ze "dodatek" to moze byc wszystko. Dodatkiem jest skorka, plugin i zakladka. A rozszerzenie to taki wichajster, ktory jak sama nazwa wskazuje poszerza mozliwosci orginalnego produktu. I znow, pasuje jak ulal.

Cieszę się że potrafisz podac jakieś powody , bo dotychczas myślałem że ta decyzja była wynikową myśli typu "rozszerzenie lepiej mi brzmi dal ucha"

Wąskim gardłem jest główna stronka Wiki , na której nie da się wprowadzać zmian . Ciekawą zależnością jest tez to że jak na Wiki zmieni sie sobie styl z domyślnego na "tabs" to nie ma już przycisku do zmiany nazwy strony :/ . Resztę stron o dodatkach da się łatwo przenieść jako strony rozszerzeń.
lenrock
Moderator
 
Posty: 966
Z nami od: 09 grudnia 2002, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Domel » 27 czerwca 2004, 21:14

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; PL; rv:1.6) Gecko/20040113

Gandalf pisze:1) Zmiana nazwy zostala dokonana po publicznej dyskusji, w ktorej jakos nikt nie mial zastrzezen.

Ja mam i to ogromne. Podobnie jak Lenrock musialem przegapic.
Wiem ze jest po sprawie ale gdzie sie ona odbyla?
Domel
 
Posty: 2252
Z nami od: 14 kwietnia 2002, 19:10
Lokalizacja: Białystok

Postautor: Gandalf » 28 czerwca 2004, 02:48

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.7) Gecko/20040625 Firefox/0.9

Nadzorowane to bylo tutaj: http://bugs.firefox.pl/show_bug.cgi?id=91
Zas na tym forum informacje o zmianach szly analogicznie do informacji o wydaniach i w ktoryms z watkow ktos pytal o zmiane.

Ale nie ma jeszcze nic straconego. Jesli macie jakies powazne argumenty przeciw Rozszerzeniom poza "zle to brzmi", to mozemy to znow przegadac. Po prostu szkoda, ze wtedy nikt z Was sie nie odezwal czy to w bledzie, czy to na forum...
Gandalf
 
Posty: 1802
Z nami od: 29 czerwca 2002, 04:37
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Wojciech » 28 czerwca 2004, 07:59

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040113

Nie załapałem się na dyskusję o dodatkach, też musiałem nie zauważyć. Uważam, że argumentacja Gandalfa jest słuszna, jeśli chodzi o "dodatek", czyli coś ogólnie dodatkowego (skóry, ikonki, wtyczki itp.). Być może "rozszerzenie" nie jest najpiękniejszym słowem (kojarzy nam się z znanym systemem nazw 8+3), ale chyba dobrze oddaje istotę rzeczy.
Gandalf pisze:Jak juz .. zostalo wyjasnione, slowo "dodatki" ma swoj angielski odpowiednik "add-ons" i jest on wykorzystywany wszedzie tam gdzie chodzi o dodatki. Natomiast extensions, nawet doslownie tlumaczac pochodzi od "extend" czyli "rozszerzac, poszerzac"...
W lokalizacji de_AT jest to również rozszerzenie, czyli "Erweiterung", jakkolwiek potocznie używają oni z upodobaniem określenia angielskiego. :(
Wojciech
Moderator
 
Posty: 1100
Z nami od: 28 sierpnia 2002, 09:32
Lokalizacja: Przeworsk

Re: Dodatek czy rozszerzenie?

Postautor: E2rd » 28 czerwca 2004, 12:18

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040113

Gandalf pisze:Po prostu szkoda, ze wtedy nikt z Was sie nie odezwal czy to w bledzie, czy to na forum...

Wiesz, chyba mało kto czytuje bugs.firefox.pl jak forum :P Nie uważam zatem, że dyskusja odbyta tamże jest "pełnoprawna".

Merytorycznie masz oczywiście rację. Tłumaczeniem słowa "extension" jest "rozszerzenie". Słowo "dodatek" jest zaś tłumaczeniem od "add-on".

Ale co ja poradzę, że "dodatek" mi się bardziej podoba, bo:
1. jest krótszym słówkiem,
2. zapewne się przyzwyczaiłem.
E2rd
Moderator
 
Posty: 3937
Z nami od: 26 marca 2002, 23:16

Postautor: Gandalf » 28 czerwca 2004, 13:28

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.7) Gecko/20040625 Firefox/0.9

E2rd: masz oczywiscie racje, ale nie mozemy niestety kopiowac bugzilli na forum :/ Przyjmujemy model dzialania analogiczny do tego z ktorego korzysta Mozilla Foundation.
Od razu podaje bledy w ktorych dyskutujemy nad brzmieniem tekstow:

http://bugs.firefox.pl/show_bug.cgi?id=117
http://bugs.firefox.pl/show_bug.cgi?id=90
http://bugs.firefox.pl/show_bug.cgi?id=96

A co do samewgo slowa... No mi sie jeszcze bardziej podoba "zimne piwo", ale nie uzyjemy tego w tym miejscu :(
Gandalf
 
Posty: 1802
Z nami od: 29 czerwca 2002, 04:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dodatek czy rozszerzenie?

Postautor: E2rd » 30 czerwca 2004, 12:31

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040113

To jak z tymi rozszerzeniami? Już tak zostaną? I zarażą Mozillę?

Będzie się nam i w ogóle wszystkim myliło. Wszystko, co napisano kiedykolwiek o dodatkach, będzie niezrozumiałe. W Wiki to jeszcze pół biedy (choć też tam pełno "dodatków" w treści), ale przecież jest też archiwum forum i grupy a.p.m...

Czy wszystkim oprócz mnie podoba się "rozszerzenie" :o
E2rd
Moderator
 
Posty: 3937
Z nami od: 26 marca 2002, 23:16

Postautor: GandHome » 30 czerwca 2004, 12:41

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.7) Gecko/20040626 Firefox/0.9.1

E2rd: to czy zarazi bedzie zalezalo od woli GmbH i Adrianera.
Natomiast pisanie "czy wszystkim oprocz mnie sie podoba" brzmi troche populistycznie ;) Wsyzstkim sie moze nie podobac a i tak jest poprawne *^^* To tak jakbys pytal "czy wszystkim oprocz mnie sie podobaja podwyzki podatkow?" ;)
GandHome
 

Postautor: E2rd » 30 czerwca 2004, 18:53

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040113

No właśnie... Wszystkim się może nie podobać, ale jest władza, i to ona decyduje. :P

Bo jeśli iść po linii dosłownych tłumaczeń, to trzeba by mieć "przekładki" zamiast paneli i "tematy" zamiast schematów.
E2rd
Moderator
 
Posty: 3937
Z nami od: 26 marca 2002, 23:16

Postautor: lenrock » 30 czerwca 2004, 19:17

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040614 Superquail/0.9 (http://mozillapl.org/rozszerzenia/)

E2rd pisze:Bo jeśli iść po linii dosłownych tłumaczeń, to trzeba by mieć "przekładki" zamiast paneli i "tematy" zamiast schematów.

No i po co to pisałeś , teraz pozmieniają ;) .

Ja będę dalej bronił dodatków , ponieważ i tak kazdy nowy użytkownik będzie mylił wtyczki z dodatkami(rozszerzeniami) .
Po drugie "rozszerzenia" jest strasznie nieprzyjemne w wymowie.
Po trzecie "dodatki" dobrze się już przyjeły i to dla nich da się aktualnie zanleść pomoc po polsku , nie dla rozszerzeń.
Po czwarte powstały już fajne neologizmy typu "Mozillę trzeba dobrze ododatkować" którę nie zostaną zastąpione nowymi, czemu patrz pkt2.
Po piąte muszę znaleść więcej argumentów za uratowaniem "dodatków" :wink:
Po szóste rozszerzenie może być nazwa mylącą , może ktoś pomyśli że to tylko rozszerza okno przeglądarki ;)
Po siódme duża część ekonomistów uważa że właśnie obniżenie podatków spowodowało by większe wpływy do budrzetu
Po ósme pomiędzy "dodatkowe mozliwości Mozilli" czyli dodatki a "roszszerzenie mozliwości Mozilli" czyli rozszerzenia jest na prawde mała różnica , a ile kłopotów jest z rozszerzeń
Po dziewięte przeczytaj jeszcze raz ponizsze 8 punktów
Po dziesiąte P.Bartecki się już na pewno nie znajdzie czytając o Rozszerzeniach bo pomyśli że pomylił witrynę :lol:
lenrock
Moderator
 
Posty: 966
Z nami od: 09 grudnia 2002, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Gandalf » 30 czerwca 2004, 19:53

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.7) Gecko/20040625 Firefox/0.9

Lenrock: az 8 z twoich punktow nie ma sensu, a z pozostalymi dwoma sie nei zgadzam ;p

E2rd: nie w tym rzecz, ze jest wladza, tylko, ze nadal nie uslyszalem racjonalnych powodow przeciwko rozszerzeniom. A przedstawilem takowe, ktorych nikt nie odparl, za nimi.
Gandalf
 
Posty: 1802
Z nami od: 29 czerwca 2002, 04:37
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: lenrock » 30 czerwca 2004, 20:48

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040614 Superquail/0.9 (http://mozillapl.org/rozszerzenia/)

Gandalf pisze:Jak juz w tej dyskusji zostalo wyjasnione, slowo "dodatki" ma swoj angielski odpowiednik "add-ons" i jest on wykorzystywany wszedzie tam gdzie chodzi o dodatki. Natomiast extensions, nawet doslownie tlumaczac pochodzi od "extend" czyli "rozszerzac, poszerzac". W takim wypadku slowo "rozszerzenie" wydaje sie byc perfekcyjnie dopasowane.

Sadzę że kazdy sobie zdaje sprawę że "dodatki" nie jest tłumaczeniem wprost słowa "extension" , ale przedewszytkim nalezy udowodnic że "dodatki" jest tłumaczenim mylącym
Gandalf pisze: Jednak powodem zmiany bylo to, ze "dodatek" to moze byc wszystko. Dodatkiem jest skorka, plugin i zakladka. A rozszerzenie to taki wichajster, ktory jak sama nazwa wskazuje poszerza mozliwosci orginalnego produktu. I znow, pasuje jak ulal.

Pozostaje udowodnić że wtyczki wcale nie poszerzają możliwości orginalnego produktu.
Kolejna sprawa to gdzie jest różnica pomiędzy dodatkiem , wtyczką ,schematem ,langpackiem a modułem . Skoro każdy może być rozprowadzany jako plik xpi , wraz z instalatorem .

Oczywiście różnica pomiędzy modułem a dodatkiem jest czysto umowna i spokojnie można stwierdzić że Chatzilla czy Kalendarz nie jest jakimś oddzielnym modułem a tylko zwykłym dodatkeim.

Langpack dla Fx09/TB07 a dodatek to sam ostatnio poznaleś że różnic duzych w budowie nie ma

Wtyczka a Dodatek , jest w zasadzie różnica bardzo łatwa do określenia , ale czemu są dodatki (rozszerzenia) Java i MNG support ?

Czy dalej uważasz że dodatek jest za szerokim pojęciem i, że rozszerzenie jest pojęciem bardziej wyspecjalizowanym ?
lenrock
Moderator
 
Posty: 966
Z nami od: 09 grudnia 2002, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Gandalf » 30 czerwca 2004, 22:16

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.7) Gecko/20040625 Firefox/0.9

lenrock pisze:Sadzę że kazdy sobie zdaje sprawę że "dodatki" nie jest tłumaczeniem wprost słowa "extension" , ale przedewszytkim nalezy udowodnic że "dodatki" jest tłumaczenim mylącym


Nie, nie jest. Jest tlumaczeniem niedokladnym. Napisalem, ze moze doprowadzic do _potencjalnego_ problemu kiedy w Mozilli pojawia sie add-onsy. Jak to wtedy nazwiemy?

lenrock pisze:Pozostaje udowodnić że wtyczki wcale nie poszerzają możliwości orginalnego produktu.


Jak to? Poszerzaja. O obsluge kolejnego typu plikow.

lenrock pisze:Kolejna sprawa to gdzie jest różnica pomiędzy dodatkiem , wtyczką ,schematem ,langpackiem a modułem . Skoro każdy może być rozprowadzany jako plik xpi , wraz z instalatorem .


Bardzo prosta.
Wtyczka - dodaje obsluge jakiegos typu obiektow udsotepnianego przez tag object w kodzie html. Banalne prawda? Definisja "wtyczki" jest bardzo scisle okreslona i w dokumentach W3C i w dokumentach WHAT WG i w dokumentach Mozilli.

Schemat - zestaw plikow graficznych oraz CSS modelujacy wyglad. NIE posiada instalatora i NIE posiada elementow logicznych. Jest wylacznie warstwa prezentacyjna.

Langpack - Nie posiada warstwy logicznej, Nie posiada warstwy prezentacyjnej, jedynie wprowadza nowy zestaw encji jezykowych. Nie posiada "instalatora"

Modul - takie cos nie wystepuje w pojeciu produktu Firefox, Thunderbird czy Mozilla Suite. W pojeciu Gecko jest to samodzielna aplikacji o wlasnej funkcjonalnosci.

Nie widze konfuzji.

lenrock pisze:Oczywiście różnica pomiędzy modułem a dodatkiem jest czysto umowna i spokojnie można stwierdzić że Chatzilla czy Kalendarz nie jest jakimś oddzielnym modułem a tylko zwykłym dodatkeim.


Nie, nie mozna. Gdybys czytal dokumentacje Gecko lub ksiazke Rapid Application Development With Mozilla znalbys scisla roznice. Poza tym oba okreslenia uzywane sa na kompletnie innych warstwach.

lenrock pisze:Langpack dla Fx09/TB07 a dodatek to sam ostatnio poznaleś że różnic duzych w budowie nie ma


I jest to jedna z najwiekszych bzdur jakie sie w Fx 0.9 przytrafily, z ktorych aktualnie, po silnych protestach calej grupy lokalizatorow autorzy Firefoksa sie wycofuja.

lenrock pisze:Wtyczka a Dodatek , jest w zasadzie różnica bardzo łatwa do określenia , ale czemu są dodatki (rozszerzenia) Java i MNG support ?


A czemu nie? Rozszerzenie moze wprowadzac nowa funkcjonalnosc POPRZEZ instalacje pluginu.

lenrock pisze:Czy dalej uważasz że dodatek jest za szerokim pojęciem i, że rozszerzenie jest pojęciem bardziej wyspecjalizowanym ?


Nie. Nigdy tak nie uwazalem. Uwazam, ze dodatek jest okresleniem szerszym, ale przede wszystkim jest okresleniem INNEGO terminu, ktorego wystepienia nie mozemy wykluczyc. To tak jakby nazwac "Find As You Type" modulem wyszukujacym liczac, ze w tym produkcie nie pojawi sie nigdy element o nazwie "Search Module"...
Gandalf
 
Posty: 1802
Z nami od: 29 czerwca 2002, 04:37
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Cleriic » 30 czerwca 2004, 22:22

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040614 Firefox/0.9

Dla odmiany, ja bym popatrzył na ten problem trochę z innej strony...

Dodatek - zwykle jest do pizzy, może być do zupy, do mięsa. Stosuje się je przy produkcji żywności..., mogą też być dodatki krawieckie, itp.
(Dodatek może być ozdobą, elementem dodanym ekstra, ale nie zmienia on własności i funkcjonalności przedmiotu do którego został dodany!!!)

Rozszerzenie - Rozszerzyć można funkcjonalność jakiegoś przedmiotu. Rozszerzyć można zakres działania, horyzonty myślowe, wpływy... itp.
(Rozszerzenie, ze swojej definicji, zwiększa możliwości przedmiotu, w którym zostało użyte, zastosowane).

Jak widać z tych przykładów, te wszystkie nazwijmy je "moduły zwiększające możliwości" nie bardzo mogą być uznane za "dodatek". Od strony językowej, bardziej odpowiednim słowem jest "rozszerzenie".
Cleriic
Moderator
 
Posty: 659
Z nami od: 09 stycznia 2004, 16:04
Lokalizacja: Polska :)

Postautor: lenrock » 30 czerwca 2004, 23:02

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040614 Lightningkangaroo/0.9 (http://mozillapl.org/rozszerzenia/)

Cleriic pisze:Dla odmiany, ja bym popatrzył na ten problem trochę z innej strony...
Dodatek - zwykle jest do pizzy...
Rozszerzenie - Rozszerzyć można funkcjonalność jakiegoś przedmiotu...

Po za terminologią informatyczną rzeczywiście , "dodatek" kojarzy się powiedzmy z pizza czy kolejnym smieciem dodanym do gazety,
lecz w sferze informatyki jest raczej jedno znaczne . Sadzę że można spokojnie stwierdzić że add-ons się już nie pojawią w Mozilli , chociaż by dlatego że sa już extensions ;) . To tak jak by miały by być "zakładki" i "ulubione" na raz.


Z "rozszerzeniem" w życiu pozainformatycznym nie jest o wiele lepiej, aktualnie najczesciej jest używane jako synonim "powiększenia" (w Googlach połowa odnośników z pierwszych 4 stron na zapytanie "rozszerzenie" dotyczy rozszerzenia Unii ) , a chyba się zgodzicie że "powiększenia dla Mozilli" to nie jest to. W informatycznej terminologi zaś rozszerzenia plików odegrały swoją dziejową rolę równierz nasuwając złe skojarzenia:
- "jakie znasz rozszerzenia dla Mozilli?"
- " htm , html...itd "

W zasadzie to jedynie rozszerzanie abstrakcyjnych wartości (typu : horyzonty , wpływy itp) ma sens taki jaki chcemy uzyskać , lecz program ja bym mimo wszystko zaliczał do przedmiotów , i nie róbmy na siłę z "rozszerzeń" przedmiotów "rozszerzeń funkcjonalnych" przedmiotów.
lenrock
Moderator
 
Posty: 966
Z nami od: 09 grudnia 2002, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Następna

Wróć do Serwis MozillaPL.org

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: