MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Zespół MozillaPL - kto, gdzie kiedy...

Forum związane z serwisem Zespołu MozillaPL. Propozycje dotyczące organizacji prezentowanych danych, udostępnianych artykułów, podejmowanych tematów

Moderator: Pomocy?!

Zespół MozillaPL - kto, gdzie kiedy...

Postautor: Yano » 09 lipca 2004, 13:33

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040614 Firefox/0.9 (Yano)

Po ostatnich dość niemiłych wydarzeniach jakie miały miejsce na forum oraz mętliku jaki się wokół nich narobił całkowicie straciłem pojęcie kto jest kim. Natomiast próba wygrzebania takiej informacji z postów na forum czy chociażby z Googla nie dała efektu (albo słabo szukałem). W związku z tym proponowałbym, aby zrobić jakąś listę kto się czym zajmuje, żeby było wiadomo do kogo uderzyć w razie problemów. Jedyna osoba, której jestem pewien, to Pitreck zajmujący się Thunderbirdem. Reszta mi się miesza :(.

Lista mogła by wyglądać albo tak:
osoba1
- obowiązek1,
- obowiązek2...
osoba2
- obowiązek1,
- obowiązek3...

lub tak:
obowiązek1:
- osoba1,
obowiązek2:
- osoba1,
- osoba2...

Przy czym drugi sposób wydaje mi się lepszy. Osoby, które pracują nad czymś samotnie powinny IMO wyznaczyć swojego zastępce w razie braku kontaktu.

Dlaczego? Żeby było wiadomo kto jest kim i co robi. A przy okazji jakoś usystematyzuje się trochę strukturę, żeby nie było potem wyrzucania komuś, że się wpiercznicza w czyjąś robotę lub próbuje wygryźć kolegę. Nie chciałbym aby niedawna sytuacja się powtórzyła ponownie. I tak nam brakuje ludzi.
Yano
 
Posty: 858
Z nami od: 17 grudnia 2002, 10:32

Postautor: Adrianer » 09 lipca 2004, 13:55

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040616 MultiZilla/1.6.4.0b

to mnie i GmbH masz od Mozilli Suite.

Domel od NVU.

Obecnie nikt nie tłumaczy Firefoxa :(
Adrianer
Moderator
 
Posty: 1771
Z nami od: 15 maja 2002, 17:37
Lokalizacja: Bern/Switzerland

Postautor: Cleriic » 09 lipca 2004, 14:15

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040206 Firefox/0.8

Adrianer pisze:Obecnie nikt nie tłumaczy Firefoxa :(


Czyli całym tłumaczeniem zajmował się Gandalf? :(

Poza tym, z tego co na stronach Projekty było napisane o Reorganizacji... miało się odbyć spotkanie Jabberowe... i jakoś cicho o tym!?!

Wydaje mi się, że po ostatnich niezbyt optymistycznych wydarzeniach, trzeba by się zmobilizować i doprowadzić całą tą "Reorganizację" do końca!
Najlepiej zresztą na forum publicznym!!

Pozdrawiam
Piotr
Cleriic
Moderator
 
Posty: 659
Z nami od: 09 stycznia 2004, 16:04
Lokalizacja: Polska :)

Postautor: Yano » 09 lipca 2004, 14:19

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040614 Firefox/0.9 (Yano)

Adrianer pisze:to mnie i GmbH masz od Mozilli Suite.

O, właśnie. Zapomniałem napisać, że mniej więcej kojarzę, kto się zajmuje kobyłką ;).

Adrianer pisze:Domel od NVU.

Obecnie nikt nie tłumaczy Firefoxa :(

Hmm... To może ja zrobię taką listę? W miarę jak będziecie się określać co kto robi, to będę dopisywał. Może nie od razu, bo nie mam netu w chacie i możliwości czytania forum mam tylko w pracy, ale sukcesywnie się postaram. Przy okazji wyjdzie, które projekty wymagają wsparcia...

Przede wsyzstkim by trzeba zacząć od wyszczególnienia wszelkich obowiązków i głównych zespołów. O ile dobrze pamiętam, to mamy na tapecie główne projekty:
- Mozilla Suite,
- Firefox,
- Thunderbird,
- NVU,
- ...i co jeszcze jest najważniejsze?

Do tego mamy:
- tłumaczenia,
- betatesterzy (przynajmniej ci najbardziej zaangażowani),
- ...i?

Chyba, że taka lista już istnieje, tylko gdzieś jest skrzętnie ukrywana (co by mnie w sumie nie zdziwiło).

A wogóle to muszę się reaktywować, bo ostatnio przysnąłem trochę, jeśli chodzi o społeczność. Może chociaż jako betatester się podłączę...
Yano
 
Posty: 858
Z nami od: 17 grudnia 2002, 10:32

Postautor: Yano » 09 lipca 2004, 14:22

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040614 Firefox/0.9 (Yano)

Cleriic pisze:
Adrianer pisze:Obecnie nikt nie tłumaczy Firefoxa :(


Czyli całym tłumaczeniem zajmował się Gandalf? :(

A marcoos?

Cleriic pisze:Poza tym, z tego co na stronach Projekty było napisane o Reorganizacji... miało się odbyć spotkanie Jabberowe... i jakoś cicho o tym!?!

Qrka, akurat teraz, jak mam chatę offline. :( Choć jeszcze modem pozostaje...

Cleriic pisze:Wydaje mi się, że po ostatnich niezbyt optymistycznych wydarzeniach, trzeba by się zmobilizować i doprowadzić całą tą "Reorganizację" do końca!

Szkoda tylko, że musieliśmy "dostać po pysku", żeby to zrozumieć :(

Cleriic pisze:Najlepiej zresztą na forum publicznym!!

Właśnie zauważyłem, że Domel wątek nowy założył...
Yano
 
Posty: 858
Z nami od: 17 grudnia 2002, 10:32

Postautor: Cleriic » 09 lipca 2004, 16:15

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040614 Firefox/0.9

Yano pisze:
Cleriic pisze:Wydaje mi się, że po ostatnich niezbyt optymistycznych wydarzeniach, trzeba by się zmobilizować i doprowadzić całą tą "Reorganizację" do końca!

Szkoda tylko, że musieliśmy "dostać po pysku", żeby to zrozumieć :(


Jest takie przysłowie: "Mądry Polak po szkodzie"!
... i niestety okazuje się ono prawdziwe... ech... :(
Cleriic
Moderator
 
Posty: 659
Z nami od: 09 stycznia 2004, 16:04
Lokalizacja: Polska :)

Postautor: marcoos » 09 lipca 2004, 17:10

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040626 Firefox/0.9.1

Yano pisze:
Cleriic pisze:
Adrianer pisze:Obecnie nikt nie tłumaczy Firefoxa :(

Czyli całym tłumaczeniem zajmował się Gandalf? :(

A marcoos?


Tłumaczenie Firefoksa robi(-li?): Gandalf (85%), ja (10%) i Pitreck (5% - pewne wspólne fragmenty kodu między Fx a Tb). Gandalf jednak odpowiadał za rzeczy pozatłumaczeniowe (paczki lokalizacyjne. budowanie pakietów, kontakty z Mozilla Foundation, administracja serwerem), jak też chyba najlepiej ze wszystkich tu obecnych zna się na Mozilli.

Gandalf też ponosił wydatki finansowe (domeny firefox.pl i thunderbird.pl, łącze, etc.).

Szczerze mówiąc, czarno to widzę bez Gandalfa.
marcoos
Moderator
 
Posty: 2227
Z nami od: 12 października 2002, 10:25
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Pitreck » 09 lipca 2004, 20:17

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.7) Gecko/20040429 Firefox/0.8.0+ (Pitreck)

Yano pisze:Szkoda tylko, że musieliśmy "dostać po pysku", żeby to zrozumieć :(


To tak niestety zawsze jest, jesli czlowiek nie oberwie kublem zimnej wody, to nie otrzezwieje. Piotr Bartecki musial zniknac, abym zrozumial jak skomplikowany jest proces lokalizacyjno-wydawniczy. Kiedys nie moglem pojac jak to jest mozliwe, ze z tumaczeniem nie ma problemu (gotowe gora 2 dni po premierze app, jak mowil Piotr), a na gotowe wydanie musimy czekac tydzien/dwa. Teraz ja doswiadczam tego, co on. Tlumaczenie gotowe bylo juz przy RC1 Thunderbirda 0.7. Potem poprawki, testy, poprawki, langpack, installer, czas leci...

Installer zawsze zostawialem dla Gandalfa, czasem dziwilo mnie, ze troche musze na niego poczekac. Teraz, kiedy sam sie za to zabralem zrozumialem, ile z tym gownem jest roboty. Zarowno z tlumaczeniem jak i uzytkowaniem, przeciez to pochlastac sie mozna :evil:

A wracajac do spisu osob zaangazowanych. Po odejsciu Gandalfa tez jestem niezle zdezorientowany. Najgorsze jest to, nie wiem kto trzyma klucze na SourceForge, Gand zrezygnowal, a z Gmbh nie moge zlapac kontaku, chyba gdzies wybyl. Potrzebujemy koordynaora glownego (zastepca tez by sie przydal), ktory trzymal by hasla na sf. My po ukonczeniu pracy dawalibysmy mu cynk, ze jest gotowe oraz linki do plikow. On by zernkal czy wszystko jest OK, jesli tak, dawal by zielone swiatlo i podsylal pliki. Chociaz z drugiej strony, skoro niedlugo Mozilla bedzie za nas budowala... Pogubilem sie, naprawde brakuje nam silnej osoby do pokierowania tym wszystkim. A taka osoba byl Gandalf, z nim wszystko bylo proste, kazdy wiedzial co ma robic.

Proponuje liste typu:
obowiązek2:
- osoba1,
- osoba2...

Jesli chodzi o Tb to do tej pory wygladalo to tak:
Tlumaczenie - Ja (95%), Gandalf (4% - czesc EM Managera), Marcoos (1%)
Zarowno Gand jak i Marcoos czesto pomagali mi i sluzyli dobra rada, gdy mialem problemy z jakims tlumaczeniem lub cos trzeba bylo skrocic
QA, Installer, wysyl na sf - Gandalf
Langpack - Marcoos

Zaraz dogadam sie z kilkoma osobami i sprobuje jakos zorganizowac jak to ma teraz wygladac.

marcoos pisze:Szczerze mówiąc, czarno to widzę bez Gandalfa.


Ja tak samo :-?
"Zaczyna się nowy wyścig, ale starzy gracze jeszcze nie umieją zrozumieć, że toczyć się on będzie na zupełnie innym poziomie. Idzie tsunami, a niektórzy dalej zapatrzeni w ziemie stawiają na plaży zamki z piasku i kłócą się, czyj większy..." - Gandalf
Pitreck
Moderator
 
Posty: 1163
Z nami od: 28 listopada 2002, 20:17
Lokalizacja: Wa-wa

Postautor: lenrock » 09 lipca 2004, 22:45

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040614 Firefox/0.9

Jest jakiś tutorial do robienia tych instalatorów dla Windowsa ? Widze że to blokuje prace FXa i TB, więc jezeli bym to opanował to bym mógł się przydać jako taki generator wersji .exe ;)
lenrock
Moderator
 
Posty: 966
Z nami od: 09 grudnia 2002, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Pitreck » 09 lipca 2004, 22:58

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.7) Gecko/20040429 Firefox/0.8.0+ (Pitreck)

->lenrock
Pomoc kazda sie przyda, ale to nie jest kaszka z mleczkiem. Przygotuj sobie melise na uspokojenie i kilka godzin zapasu na przygotowanie tego ;)

http://bugzilla.mozilla.org/attachment. ... ction=view
http://beta.firefox.pl/others/pl-packag ... guide.html

[edit]
Ja to mam juz przerobione, takze gdybys mial z czyms problemy - pytaj!
Masz do mnie namiary :)
"Zaczyna się nowy wyścig, ale starzy gracze jeszcze nie umieją zrozumieć, że toczyć się on będzie na zupełnie innym poziomie. Idzie tsunami, a niektórzy dalej zapatrzeni w ziemie stawiają na plaży zamki z piasku i kłócą się, czyj większy..." - Gandalf
Pitreck
Moderator
 
Posty: 1163
Z nami od: 28 listopada 2002, 20:17
Lokalizacja: Wa-wa

Postautor: wariat » 10 lipca 2004, 00:07

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040614 Firefox/0.9

lenrock pisze:Jest jakiś tutorial do robienia tych instalatorów dla Windowsa ? Widze że to blokuje prace FXa i TB, więc jezeli bym to opanował to bym mógł się przydać jako taki generator wersji .exe ;)

Jesli chodzi o procedure ktora kiedys opisal gandalf to nie bylo makabry tylko trzeba sie przyzwyczaic do kilku trickow o ile pamietam. W kazdym rtazie po kilku nieudanych probach opanowalem te magie. Chyba ze mowimy o czym innym.
Lepszy kiepski MOTYW dla Ognistego Lisa, niż najpiękniejsza skórka Pandy Małej - www.firefox.pl
<b>wARIAT (Mozilla 0.6-MozillaPL 1.6, FireFox pl-PL 0.8-1.0, Thunderbird pl-PL 0.7)</b>
Magazyn LOOP
wariat
 
Posty: 720
Z nami od: 09 maja 2002, 20:01
Lokalizacja: Poznan

Postautor: Pitreck » 10 lipca 2004, 00:35

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.7) Gecko/20040429 Firefox/0.8.0+ (Pitreck)

Hehe, to sie wydaje proste jak juz to obcykasz. Ale nauka do latwych nigdy nie nalezala :)
Pozatym teraz jest troche trudniej, to juz nie tylko zabawa z mozip i Resource Hackerem, ale takze z 7-zip (w wersji graficznej i textowej), UPX oraz hex edytorem i dzieleniem pliku :)
"Zaczyna się nowy wyścig, ale starzy gracze jeszcze nie umieją zrozumieć, że toczyć się on będzie na zupełnie innym poziomie. Idzie tsunami, a niektórzy dalej zapatrzeni w ziemie stawiają na plaży zamki z piasku i kłócą się, czyj większy..." - Gandalf
Pitreck
Moderator
 
Posty: 1163
Z nami od: 28 listopada 2002, 20:17
Lokalizacja: Wa-wa

Postautor: wariat » 10 lipca 2004, 00:37

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040614 Firefox/0.9

Nie twierdze ze to bylo proste jak obsluga edytopra plain textu, ale nei demonizujmy ... przynajmniej w tamtej wersji (Fx 0.8 i Gazella) nie bylo to nic nie do przeskoczenia. Mysle ze nie warto straszyc chetnych.

BTW czy mi sie wydaje czy tu jakis zmasowany atak ZiUtkow sie zaczal byl jakis czas temu?
Lepszy kiepski MOTYW dla Ognistego Lisa, niż najpiękniejsza skórka Pandy Małej - www.firefox.pl
<b>wARIAT (Mozilla 0.6-MozillaPL 1.6, FireFox pl-PL 0.8-1.0, Thunderbird pl-PL 0.7)</b>
Magazyn LOOP
wariat
 
Posty: 720
Z nami od: 09 maja 2002, 20:01
Lokalizacja: Poznan

Postautor: Pitreck » 10 lipca 2004, 02:03

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.7) Gecko/20040429 Firefox/0.8.0+ (Pitreck)

Wybaczcie, nie chcialem by to wygladalo na straszenie. Proprostu gdy czlowiek sie nastawi na latwizne, to potem sie szybko moze zniechecic, a ja chcialem lenrocka troche przygotowac do tego, co go bedzie czekac... Oczywiscie jakby co zawsze jestem chetny do pomocy :)
Dobra, juz sie zamykam ;)
"Zaczyna się nowy wyścig, ale starzy gracze jeszcze nie umieją zrozumieć, że toczyć się on będzie na zupełnie innym poziomie. Idzie tsunami, a niektórzy dalej zapatrzeni w ziemie stawiają na plaży zamki z piasku i kłócą się, czyj większy..." - Gandalf
Pitreck
Moderator
 
Posty: 1163
Z nami od: 28 listopada 2002, 20:17
Lokalizacja: Wa-wa

Postautor: lenrock » 10 lipca 2004, 08:37

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040614 Firefox/0.9

ok dzieki to zobacze ,jak mi to pójdzie . Może jutro się już edezwę z jakimś tb 0.7.2 :) .
P.S.
znalazłęm jeszcze jeden tutorial http://www.csie.ntu.edu.tw/~b7506051/mo ... efox09.txt który wydaje się jakoś prostszy od tych waszych :roll: , Ale na razie nie mam czasu się w tym jak zanadto zaglębić , dopiero wieczorem będę miał czas.
lenrock
Moderator
 
Posty: 966
Z nami od: 09 grudnia 2002, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Domel » 10 lipca 2004, 10:12

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; PL; rv:1.7) Gecko/20040616

Jesli chodzi o instalator to dalej uwazam ze lepiej uzyc zewnetrznego programu. Kilka klikniec i gotowe i nie trzeba crackowac Resource Hackerem itp. O ile dobrze pamietam Adrianer robi (robil) takie instalki i nigdy nie nazekal, ja rowniez.
Domel
 
Posty: 2252
Z nami od: 14 kwietnia 2002, 19:10
Lokalizacja: Białystok

Postautor: Adrianer » 10 lipca 2004, 15:42

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040616 MultiZilla/1.6.4.0b

Domel pisze:Jesli chodzi o instalator to dalej uwazam ze lepiej uzyc zewnetrznego programu. Kilka klikniec i gotowe i nie trzeba crackowac Resource Hackerem itp. O ile dobrze pamietam Adrianer robi (robil) takie instalki i nigdy nie nazekal, ja rowniez.

ja to robie też 7-zipem, ale w najprostszy możliwy sposób: pakuje do zwyklego *.7z i z linii komend przetwarzam w samorozpakowujący się plik.
Jedyne co trzeba resource hackerem zrobić, to podmiana ikonki i tekstu "extracting" na "rozpakowywanie" - trwa nawet nie 5 minut i jest napewno 100x krotsze od oficjalnej metody do FX i TB, której ja bym nigdy nie miał nerwów zastosować ;)
Adrianer
Moderator
 
Posty: 1771
Z nami od: 15 maja 2002, 17:37
Lokalizacja: Bern/Switzerland

Postautor: lenrock » 11 lipca 2004, 10:12

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040707 Firefox/0.9.2

Ok dla wprawy przygotowałem wersję Firefoxa 0.9.2 http://www.lendos.prv.pl/mozilla/wydani ... -pl-PL.exe , jednak nie udało mi się poradzić z paroma rzeczami :
- zamiast wyciąć hexem 7zSD zastosowałem standartowy dawany z 7-zip , wiec ikonki są inne.
- resorce hacker nie tknął się teguo pliku exe więc jest "extracting" :(
- deinstalator też jest po en-US ponieważ mozip rozpakował co prawda plik uninstall.ini ale nie potrafił mi go spakować z powrotem (wywalał błąd 193)
- talkback dalej jest en-US (czy tak samo jak na wersjach z firefox.pl i thunderbird.pl)
lenrock
Moderator
 
Posty: 966
Z nami od: 09 grudnia 2002, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Pitreck » 11 lipca 2004, 11:08

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.7) Gecko/20040429 Firefox/0.8.0+ (Pitreck)

Glupio wyszlo, bo mam juz gotowy instalator Firefoksa 0.9.2 pl-PL, mam tez zipka oraz zaktualizowany langpack. Marcoos powierzyl mi to oraz aktualizacje strony. Rzuce zaktualizowane paczki publicznie do testow, czekam tylko teraz, az Gmbh podesle Tb na sf.net, abym mogl zaktualizowac Thunderbird.pl i zajac sie kolejna rzecza.

Niemniej jednak nie przeszkadza mi to zaoferowac Tobie, lenrock, troche pomocy :)
- 7zSD.sfx mozesz wyciagnac za pomoca WinHexa. Program jest platny, ale dostepna publicznie wersja ewaluacyjna z ograniczeniami w zupelnosci ci do tego wystarczy. W opcjach programu masz podziel plik, ustawiasz wielkosc jednej czesci na 51200 i dzielisz. Po utworzeniu pierwszej czesci dalsze dzielenie mozesz sobie darowac, a powstaly plik przechrzcic na 7zSD.sfx.

Alternatywnie, 7zSD.sfx mozesz pobrac stad.

Jeszcze jedna instrukcja zlokalizowania instalatora:
http://www.mozilla.org/projects/firefox/l10n/

Plik, ktory wydzielisz jest skomprosowany za pomoca UPXa. Zamiast lokalizowac wpisow w nim za pomoca Hex edytora, co jest dosc niewygodne i uniemozliwia uzycie polskich liter, po rozpakowaniu bedziesz mogl sie za niego zabrac Resource Hackerem (pod warunkiem, ze plik bedzie mial rozszerzenie .exe). Jesli zdecydujesz sie na pobranie pliku, to nie bedziesz musial go rozpakowywac. Ktorekolwiek rozwiazanie wybierzesz wypadalo by, abys po przetlumaczeniu plik spakowal. Z testow wynika, ze instalator stworzony w ten sposob wazy o tyle mniej, o ile mniej wazy 7zSD.sfx.

UninstallFirefox.zip mozesz wziasc z polskiego instalatora 0.9.1, bo pomiedzy 0.9.1 a 0.9.2 pliki sie nie zmienily.

PS. Config.ini wymaga kilku poprawek....
Ostatnio zmieniony 11 lipca 2004, 13:41 przez Pitreck, łącznie zmieniany 1 raz
"Zaczyna się nowy wyścig, ale starzy gracze jeszcze nie umieją zrozumieć, że toczyć się on będzie na zupełnie innym poziomie. Idzie tsunami, a niektórzy dalej zapatrzeni w ziemie stawiają na plaży zamki z piasku i kłócą się, czyj większy..." - Gandalf
Pitreck
Moderator
 
Posty: 1163
Z nami od: 28 listopada 2002, 20:17
Lokalizacja: Wa-wa

Postautor: artkow » 11 lipca 2004, 11:39

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.6) Gecko/20040113

A co się stało z PBarteckim?
Artkow - Registered Linux User #337808
www.artkow.prv.pl (kontakt tamże)
artkow
 
Posty: 82
Z nami od: 14 listopada 2002, 09:49
Lokalizacja: Rzeszow

Następna

Wróć do Serwis MozillaPL.org

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: