MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Położenie profili (do FAQ)

Forum związane z serwisem Zespołu MozillaPL. Propozycje dotyczące organizacji prezentowanych danych, udostępnianych artykułów, podejmowanych tematów

Moderator: Pomocy?!

Położenie profili (do FAQ)

Postautor: Olhado/256 » 21 lipca 2004, 14:39

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; en-US; rv:1.7) Gecko/20040707 Firefox/0.9.2

Chcę w FAQ napisać trochę o profilach i zamieścić linki do dwóch wiadomych artykułów. Na razie zatrzymałem się na problemie położenia profili w różnych wersjach programów i różnych systemach operacyjnych - przydałoby się stworzyć pełną i dokładną listę tego. Na razie wiem tyle - bardzo proszę wszystkich, którzy mają chwilę wolnego czasu, żeby przejrzeli tą listę i napisali w wątku swoje korekty/uzupełnienia:

Mozilla: tu się chyba nic nie zmieniło od czasu 1.0, prawda?
Win95/98/Me: X:\Windows\Dane aplikacji\Mozilla\Profiles\[Nazwa profilu]\[losowy ciąg znaków].slt\
Win2K/XP/2003: X:\Documents and Settings\[Nazwa użytkownika Windows]\Dane aplikacji\Mozilla\Profiles\[Nazwa profilu]\[losowy ciąg znaków].slt\
MacOS 9: Dokumenty:Mozilla:[Nazwa profilu]\[losowy ciąg znaków].slt\
MacOS X: ~/Library/Application\Support/org.mozilla.Mozilla/Profiles/[Nazwa profilu]\[losowy ciąg znaków].slt\
Linux: $HOME/.mozilla/[Nazwa profilu]/[losowy ciąg znaków].slt/

Phoenix/Firebird/Firefox do wersji 0.8:
Windows: tak samo, jak Mozilla, tylko w katalogu Phoenix
Linux: $HOME/.phoenix/[Nazwa profilu]/[losowy ciąg znaków].slt/
MacOS: ???

Firefox od 0.9
Windows 9x/Me: X:\Windows\Dane aplikacji\Mozilla\Firefox\Profiles\[nazwa].[slt]
Windows 2K/XP/2003: X:Dane Aplikacji\Mozilla\Firefox\Profiles\[nazwa].[slt]\
MacOS: ???

Minotaur/Thunderbird do wersji 0.6:
Windows: tak samo, jak Mozilla, tylko w katalogu Thunderbird
Linux: $HOME/.thunderbird/[nazwa]/[losowy ciąg znaków].slt
MacOS: ???

Thunderbird od wersji 0.7:
Windows 9x/Me: X:\Windows\Dane aplikacji\Thunderbird\Profiles\[user].[slt]
Windows 2K/XP/2003: stary profil zostaje w starym miejscu, a nowy ???
Linux: ???
MacOS: ???
Ostatnio zmieniony 22 lipca 2004, 15:53 przez Olhado/256, łącznie zmieniany 2 razy
Pamiętaj obywatelu: WTYCZKI TO NIE TO SAMO, CO ROZSZERZENIA!
WinXP SP2
Olhado/256
Moderator
 
Posty: 3878
Z nami od: 26 września 2002, 09:47
Lokalizacja: Wrocław

Re: Położenie profili (do FAQ)

Postautor: piecu » 21 lipca 2004, 15:20

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040626 Firefox/0.9.1

Olhado/256 pisze:Mozilla:
Win2K/XP (2003 też?): C:\Dokumenty i ustawienia\[Nazwa użytkownika Windows]\Dane aplikacji\Mozilla\Profiles\[Nazwa profilu]\[losowy ciąg znaków].slt\

Tak jest na pewno w 1.7. I w win2k3 również.
Zwracam uwagę tylko, że jest to Documents and Settings.

Olhado/256 pisze:Phoenix/Firebird/Firefox: do wersji 0.9 trzymały profil tak samo, jak Mozilla, tylko w katalogu Phoenix - przynajmniej tak było pod Windows.

Dokładnie.

Olhado/256 pisze:Od wersji 0.9 profil pod Windows ląduje w Dane Aplikacji\Mozilla\Firefox\Profiles\[nazwa].cośtam\

W Win2k (+ wyżej) w C:\Documents and Settings\[Nazwa użytkownika Windows]\Dane aplikacji\Mozilla\Firefox\Profiles\[Nazwa profilu]\[losowy ciąg znaków].slt\

Olhado/256 pisze:Minotaur/Thunderbird: Thunderbird pod Windows chyba od początku aż do teraz trzyma profil w Dane Aplikacji\Thunderbird\Profiles\[nazwa]\[cośtam].slt
A jak jest pod innymi systemami?

W Win2k (+ wyżej) w C:\Documents and Settings\[Nazwa użytkownika Windows]\Dane aplikacji\Thunderbird\Profiles\[Nazwa profilu]\[losowy ciąg znaków].slt\
Bartosz Piec
piecu
Moderator
 
Posty: 809
Z nami od: 17 kwietnia 2003, 15:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Położenie profili (do FAQ)

Postautor: piecu » 21 lipca 2004, 15:22

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040626 Firefox/0.9.1

Olhado/256 pisze:C:\...

Aha, jeszcze jedno. Może warto by było to również dopisać. Litera dysku to ta sama, na której jest Windows. Czyli nie zawsze C:
Bartosz Piec
piecu
Moderator
 
Posty: 809
Z nami od: 17 kwietnia 2003, 15:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Położenie profili (do FAQ)

Postautor: faxe » 21 lipca 2004, 19:37

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040707 Firefox/0.9.2 (faxe)

piecu pisze:
Olhado/256 pisze:C:\...

Aha, jeszcze jedno. Może warto by było to również dopisać. Litera dysku to ta sama, na której jest Windows. Czyli nie zawsze C:


może zamiast tego ...\Documents and settings\... podawać %appdata% - wszak nie każdy użytkownik WinXP wie, czy jest ... Gościem, Adminsitratorem, czy Gosią.

Aha, no i folder "Dane Aplikacji" jest defaultowo ukryty w WinXP więc wyobraźmy sobie zirytowanie juzera, gdy już w 3 poziomie wskazany katalog nie istnieje ;)
faxe
 
Posty: 107
Z nami od: 10 maja 2003, 16:29
Lokalizacja: Gdynia

Re: Położenie profili (do FAQ)

Postautor: piecu » 21 lipca 2004, 22:26

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040626 Firefox/0.9.1

faxe pisze:może zamiast tego ...\Documents and settings\... podawać %appdata% - wszak nie każdy użytkownik WinXP wie, czy jest ... Gościem, Adminsitratorem, czy Gosią.

Wydaje mi się, że wtedy dopiero będzie pytań. Już po tym jak to przeczyta będzie pytał...

faxe pisze:Aha, no i folder "Dane Aplikacji" jest defaultowo ukryty w WinXP więc wyobraźmy sobie zirytowanie juzera, gdy już w 3 poziomie wskazany katalog nie istnieje ;)

No tak :-?
Bartosz Piec
piecu
Moderator
 
Posty: 809
Z nami od: 17 kwietnia 2003, 15:45
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: amk » 21 lipca 2004, 23:21

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040626 Firefox/0.9.1

Pod Linuksem:
Mozilla się zgadza tylko odwróć ukośniki "\" na "/". :)

Firebird/Firefox do 0.8 $HOME/.phoenix/[Nazwa profilu]/[losowy ciąg znaków].slt/

Firefox od 0.9 $HOME/.mozilla/firefox/[nazwa].[jakieś trzy znaki]

Thunderbird $HOME/.thunderbird/[nazwa]/[losowy ciąg znaków].slt
Przyszłość to już nie to, co kiedyś - Yogi Berra
amk
 
Posty: 197
Z nami od: 30 marca 2003, 22:40
Lokalizacja: lodz.pl

Postautor: Piffnucy » 22 lipca 2004, 00:34

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040206 Firefox/0.8

Oczywiście, rozumiem, że podajesz domyślne położenie profili? W takim fajnym FAQ warto dodać, że instalując Mozi/Tb/Ff możesz określić z pełną dowolnością położenie zarówno plików profili, jak i samego programu - niekoniecznie musi to być na C: albo innym z Windą. Ja instaluję - i to niejedną - Mozi podając na samym początku nowe ścieżki, bez żadnego późniejszego przenoszenia i rekonfigurowania.

caf
Piffnucy
Piffnucy
 

Oj chłopaki ...

Postautor: Paul33 » 22 lipca 2004, 10:46

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.2; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040616

Olhado/256 napisał:
Minotaur/Thunderbird: nie pamiętam jak było za czasów Minotaura (do diabła, nawet nie jestem pewien tej nazwy ). Thunderbird pod Windows chyba od początku aż do teraz trzyma profil w Dane Aplikacji\Thunderbird\Profiles\[nazwa]\[cośtam].slt


Pokażcie mi w Thb od wersji 0.7 wzwyż(czyli aktualne) folder domyślnego profilu (C:/ ...) ze wspomnianym rozszerzeniem .slt ?!? To już jest bezpowrotna przeszłość - z uwagi na kompatybilność z urządzeniami USB ...
Jeśli pozwolimy biernie (niewiedzieć czemu?) programowi założyć nowy profil to powstanie taka ścieżka dostępu do niego "C:\Documents and Settings\Administrator\Application Data\Thunderbird\Profiles\Nowy profil(lub inna nazwa przez nas podana)" (WindowsXP/2003)
Z powodu zmiany całego schematu ścieżki dostępu do profilu wielu osobom sprawia kłopot przeprowadzka na najnowsze wersje Thb - trzeba ręcznie wyedytować parę pliczków ... :-? (ew. jeszcze MozBackup-1.3.1-nie starsze)

Ale po to włąśnie mamy możliwośc sami podania ścieżki do profilu,żeby takową dostosować optymalnie do własnych potrzeb - ja osobiście - mając
(raczej standardowo) system na C , zakładam profile (Thb, Mozilli, Firefoxa
i całego innego "profilowanego" softu) na D:\Dane\... - w ten sposób przy dowolnym crashu systemu , czy też zwykłej reinstalce(Ghost :P ) po kilku minutach wszystko śmiga w najlepsze włącznie z wszystkimi ustawieniami, mailami, tematami itd. itp ...

Ideałem byłoby właśnie takie skonfigurowanie systemiku, żeby foldery/pliki które zawierają nasze ustawienia , dane na bierząco modyfikowane (np: folder przechowywania Moich Dokumentów, GG, emaili (dla oddających hołd OE), czy też właśnie wszelakie profile ) były zlokalizowane nie na partycji systemowej - żeby jak najmniej rzeczy trzeba skopiować/przenieść przed oczyszczającą :P reinstalacją ....

Taki właśnie (wg mnie :wink: ) pogląd staraj się kolego Olhado/256 w swej pracy nad FAQ zawrzeć - żeby nasi rodacy potrafili w miarę skorzystać z tego potencjalnie dużego komfortu pracy jaki oferują programy Thb/Mozilla/Firefox !

Jakbyś miał jakiś haczyk to śmiało dawaj - spróbuje coś wymyślić (a trochę godzinek spędziłem już nad naszymi ulubieńcami propagując ich przy okazji) - gg 1033168

Pozdro i przyjemnej pracy :lol:
Paul33
 
Posty: 9
Z nami od: 03 lipca 2004, 01:23
Lokalizacja: Poznan

Re: Oj chłopaki ...

Postautor: E2rd » 22 lipca 2004, 13:14

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040113

Paul33 pisze:Z powodu zmiany całego schematu ścieżki dostępu do profilu wielu osobom sprawia kłopot przeprowadzka na najnowsze wersje Thb - trzeba ręcznie wyedytować parę pliczków ... :-?

Hę? Zainstalowałem na próbę ThB 0.7.1en i bez kłopotu łyknął profile tworzone w starszych Gromoptakach... W profiles.ini są dla nich podane ścieżki wraz z .slt, tylko ten nowo założony nie ma SALTa.
Masz pytanie? Tu są odpowiedzi :)
E2rd
Moderator
 
Posty: 3937
Z nami od: 26 marca 2002, 23:16

Re: Oj chłopaki ...

Postautor: Olhado/256 » 22 lipca 2004, 13:56

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; en-US; rv:1.7) Gecko/20040707 Firefox/0.9.2

E2rd pisze:
Paul33 pisze:Z powodu zmiany całego schematu ścieżki dostępu do profilu wielu osobom sprawia kłopot przeprowadzka na najnowsze wersje Thb - trzeba ręcznie wyedytować parę pliczków ... :-?

Hę? Zainstalowałem na próbę ThB 0.7.1en i bez kłopotu łyknął profile tworzone w starszych Gromoptakach... W profiles.ini są dla nich podane ścieżki wraz z .slt, tylko ten nowo założony nie ma SALTa.

U mnie również - użwam tego samego profilu od wersji bodaj 0.3, teraz siedzę na 0.7.2 i wszystko jest OK, profil jest tam, gdzie był. Ale rozumiem, że nowoutworzony profil będzie miał ścieżkę analogiczną do tej w FF?

Zwracam uwagę tylko, że jest to Documents and Settings.

Fakt, kopiowałem to żywcem z wiadomego artykułu i nie zauważyłem - już poprawiam :-)

Mozilla się zgadza tylko odwróć ukośniki "" na "/".

j/w.

Oczywiście, rozumiem, że podajesz domyślne położenie profili? W takim fajnym FAQ warto dodać, że instalując Mozi/Tb/Ff możesz określić z pełną dowolnością położenie zarówno plików profili, jak i samego programu

O możliwości zmiany położenia wspomnę, ale podaję domyślne położenie, bo zakładam, że jeśli użytkownik świadomie umieścił profil w innym miejscu, to będzie wiedział gdzie go szukać ;)

Edit:
Dzięki wszystkim za uzupełnienia. Oto, czego mi jeszcze brakuje:

- Wszystko pod MacOS - tu chyba trzeba będzie poczekać na marcoosa
- FF od 0.9 i Tb od 0.7 pod Win9x/Me
- Potwierdzenia jak to jest z profilami Tb 0.7 pod Win2K/XP/2003 i Linuxem - stary zostaje tam, gdzie był, a nowy tworzy się analogicznie do profilu FF?
Pamiętaj obywatelu: WTYCZKI TO NIE TO SAMO, CO ROZSZERZENIA!
WinXP SP2
Olhado/256
Moderator
 
Posty: 3878
Z nami od: 26 września 2002, 09:47
Lokalizacja: Wrocław

Re: Oj chłopaki ...

Postautor: piecu » 22 lipca 2004, 15:11

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040626 Firefox/0.9.1

Olhado/256 pisze:- FF od 0.9 i Tb od 0.7 pod Win9x/Me

Firefox (0.9.x):
X:\Windows\Dane aplikacji\Mozilla\Firefox\Profiles\[user].[slt]

Thunderbird (0.7.x):
X:\Windows\Dane aplikacji\Thunderbird\Profiles\[user].[slt]
I nie wiem dlaczego, ale po uruchomieniu TB stworzył mi się katalog Windows\Dane aplikacji\Mozilla (pusty).
Przypuszczam, że od 0.8 zmieni się to na Dane aplikacji\Mozilla\Thunderbird

Olhado/256 pisze:- Potwierdzenia jak to jest z profilami Tb 0.7 pod Win2K/XP/2003 i Linuxem - stary zostaje tam, gdzie był, a nowy tworzy się analogicznie do profilu FF?

Nowy jest tak w FF? Wydaje mi się, że w 0.7 nic się nie zmieniło...
Bartosz Piec
piecu
Moderator
 
Posty: 809
Z nami od: 17 kwietnia 2003, 15:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oj chłopaki ...

Postautor: Olhado/256 » 22 lipca 2004, 15:55

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; en-US; rv:1.7) Gecko/20040707 Firefox/0.9.2

piecu pisze:
Olhado/256 pisze:- Potwierdzenia jak to jest z profilami Tb 0.7 pod Win2K/XP/2003 i Linuxem - stary zostaje tam, gdzie był, a nowy tworzy się analogicznie do profilu FF?

Nowy jest tak w FF? Wydaje mi się, że w 0.7 nic się nie zmieniło...

Profile tworzone przed Tb 0.7 lądowały w Documents and Settings\Dane Aplikacji\Thunderbird\Profiles\[cośtam].slt. Mój profil nadal się tam znajduje, mimo, że korzystam z wersji 0.7.2.
Pamiętaj obywatelu: WTYCZKI TO NIE TO SAMO, CO ROZSZERZENIA!
WinXP SP2
Olhado/256
Moderator
 
Posty: 3878
Z nami od: 26 września 2002, 09:47
Lokalizacja: Wrocław

Re: Oj chłopaki ...

Postautor: E2rd » 22 lipca 2004, 16:03

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040113

Olhado/256 pisze:Tb 0.7 pod Win2K/XP/2003 i Linuxem - nowy tworzy się analogicznie do profilu FF?

Nie, po prostu nie ma .slt. A czy w 0.8 będzie w Mozilla/ThB zamiast ThB, to nie wiem...

Windozy są wszystkie tak samo: %appdata%/Thunderbird/Profiles. To, że %appdata% jest gdzie indziej na 98 a 2k, to nie Mozilli wina. (BTW. nie radzę jednak pisać o tym %appdata% - dla przeciętnego ZU to przecież czarna magia...).
Masz pytanie? Tu są odpowiedzi :)
E2rd
Moderator
 
Posty: 3937
Z nami od: 26 marca 2002, 23:16

Postautor: amk » 22 lipca 2004, 18:08

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.7) Gecko/20040626 Firefox/0.9.1

Tb 0.7 pod Linuxem - stary zostaje tam, gdzie był, a nowy tworzy się analogicznie do profilu FF


Nowy tworzy się analogicznie jak w 0.6 $HOME/.thunderbird/[nazwa]/[costam].slt
Sprawdzone na użytkowniku po usunięciu starego profilu
Przyszłość to już nie to, co kiedyś - Yogi Berra
amk
 
Posty: 197
Z nami od: 30 marca 2003, 22:40
Lokalizacja: lodz.pl


Wróć do Serwis MozillaPL.org

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: