MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Polska strona startowa Mozilli

Propagowanie produktów z rodziny Mozilli

Moderator: Pomocy?!

Polska strona startowa Mozilli

Postautor: GabrielBaines » 11 października 2002, 23:39

Przeglądarka: -

Być może wszyscy o tym od dawna wiedzą, ale ja dowiedziałem się przed chwilą. Otóż pod adresem http://polmoz.mozdev.org/start/1.0/ jest polska strona startowa Mozilli. Czy ktoś z mozillapl.org miał coś wspólnego z jej tworzeniem?

To trochę dziwne, że nie ma na tej stronie linku do mozillapl.org. To znaczy w zasadzie jest, ale głęboko zagrzebany na podstronie wsparcie, w sekcji pakiety przeglądarek oparte na Mozilli.

W ogóle strona wygląda jak mechaniczne tłumaczenie jej angielskiego odpowiednika, bez żadnego dostosowania do polskich realiów. Szkoda, bo akurat w przypadku Mozilli Polacy sa w dużo lepszej sytuacji niż inne nacje i jest sie czym pochwalić. W szczególności na stronie startowej powinno stać wołami, że wsparcie techniczne można jak najbardziej uzyskać - na tym forum. Kolejny skandal to fakt, że link "Przyłącz się" prowadzi na anglojęzyczną stronę "Getting Involved", zamiast do formatki zakładania konta na mozillapl.org.

Ja rozumiem, że MozillaPL to odrębna dystrybucja niż Mozilla, ale tym razem wyjątkowo stanę po stronie zwykłego użytkownka. Ją lub jego nie specjalnie interesuje, co jest jaką dystrubycją, ale stronę startową chciałby mieć z sensem.

A już najsmutniejsze jest to, że wspomniana strona nie wyświetla sie poprawnie w Mozilli. Jesli okno przeglądarki jest odpowiednio małe, to tekst "FAQ - najczęściej zadawane pytania" nachodzi na "Przyłącz się".

Jedyne co mnie pociesza, to że dystrybucja udostępniana przez mozillapl.org ma swoją własną stronę startową, zamiast tego cudactwa.

==
Gabriel
GabrielBaines
Moderator
 
Posty: 450
Z nami od: 05 marca 2002, 21:42

Re: Polska strona startowa Mozilli

Postautor: GmbH » 12 października 2002, 10:12

Przeglądarka: -

GabrielBaines pisze:Być może wszyscy o tym od dawna wiedzą, ale ja dowiedziałem się przed chwilą. Otóż pod adresem http://polmoz.mozdev.org/start/1.0/ jest polska strona startowa Mozilli. Czy ktoś z mozillapl.org miał coś wspólnego z jej tworzeniem?

My też się dopiero dowiedzieliśmy (no powiedzmy że pół dnia wcześniej)... Ani ja ani Piotrek nie współpracowaliśmy przy tym tłumaczeniu.

GabrielBaines pisze:To trochę dziwne, że nie ma na tej stronie linku do mozillapl.org. To znaczy w zasadzie jest, ale głęboko zagrzebany na podstronie wsparcie, w sekcji pakiety przeglądarek oparte na Mozilli.


Bo autor założył, że ma to być tłumaczenie oryginalnej strony startowej Mozilli.

GabrielBaines pisze:W ogóle strona wygląda jak mechaniczne tłumaczenie jej angielskiego odpowiednika, bez żadnego dostosowania do polskich realiów. Szkoda, bo akurat w przypadku Mozilli Polacy sa w dużo lepszej sytuacji niż inne nacje i jest sie czym pochwalić. W szczególności na stronie startowej powinno stać wołami, że wsparcie techniczne można jak najbardziej uzyskać - na tym forum. Kolejny skandal to fakt, że link "Przyłącz się" prowadzi na anglojęzyczną stronę "Getting Involved", zamiast do formatki zakładania konta na mozillapl.org.


Z tego co przeglądałem tłumaczenie jest w dobre jeśli chodzi o sam tekst, a dostosowanie do polskich realiów rzeczywiście jest kiepskie.

GabrielBaines pisze:Ja rozumiem, że MozillaPL to odrębna dystrybucja niż Mozilla, ale tym razem wyjątkowo stanę po stronie zwykłego użytkownka. Ją lub jego nie specjalnie interesuje, co jest jaką dystrubycją, ale stronę startową chciałby mieć z sensem.


No i taką stronę będzie mieć MozillaPL.org - autor zgodził się na wykorzystanie częście materiałów oraz nawet sam chce pomóc :)
Strona startowa (MozillaPL.org) będzie też domyślną stroną startową w polskim tłumaczeniu przygotowywanym dla Mozilla.org - nie będziemy robić osobnych stron startowych - dlatego też nie wiem po co powstał dodatkowy projekt na mozdev.org, jeśli autor koniecznie chciał postawić projekt na mozdev to mógł zapytać - mamy tam zarezerwowany projekt mozillapl. Osobiście wolę trzymać wszystko w jednym miejscu...

GabrielBaines pisze:A już najsmutniejsze jest to, że wspomniana strona nie wyświetla sie poprawnie w Mozilli. Jesli okno przeglądarki jest odpowiednio małe, to tekst "FAQ - najczęściej zadawane pytania" nachodzi na "Przyłącz się".


Aż tak to się nie przyglądałem ;)

GabrielBaines pisze:Jedyne co mnie pociesza, to że dystrybucja udostępniana przez mozillapl.org ma swoją własną stronę startową, zamiast tego cudactwa.


I dalej będzie miała...

Najbardziej ubolewam nad tym że ani nikt się nie spytał czy coś takiego jest potrzebne, czy ktoś już to robi, w ogóle brak konsultacji z zespołem MozillaPL.org. Co jak co ale wydaje mi się że do tej pory udawało się nam jakoś nadzorować prace - a teraz każdy sobie na własną rękę coś skrobie :( Mam nadzieję, że w przyszłosci autorzy dodatków czy tłumaczeń będą się z nami kontaktować.
GmbH
 
Posty: 825
Z nami od: 30 stycznia 2002, 22:38

Postautor: marcoos » 12 października 2002, 10:54

Przeglądarka: -

Co do odnośnika FAQ - moje przeoczenie. Już się nie nakłada w miniaturowych okienkach. Po prostu tłumaczenie korzysta z dokładnie tego samego szablonu strony, co oryginał, a polskie słowa są czasami dłuższe niż angielskie. Teraz powinno być ok.

Nie informowałem o pracach wcześniej, gdyż całe tłumaczenie powstało w ciągu tego tygodnia, a nie chciałem wyskakiwać z czymś, czego jeszcze nie ma.

Gabriel, nie masz racji jeśli chodzi o "wsparcie" W FAQ w pytaniu o pomoc techniczną ( http://polmoz.mozdev.org/start/1.0/faq/ ... .html#11.1 ) znalazł się taki akapit:

<i>Od tłumacza: Projekt mozillapl.org, którego celem jest spolszczenie Mozilli, na swojej stronie posiada wygodne forum i FAQ, umożliwiające polskim użytkownikom Mozilli uzyskanie pewnej formy pomocy technicznej.</i>

Masz natomiast rację co do "Przyłącz się". Zaproponowałem więc salomonowe rozwiązanie - teraz odnośnik "Przyłącz się" otwiera http://polmoz.mozdev.org/start/1.0/getinvolved.html
marcoos
Moderator
 
Posty: 2227
Z nami od: 12 października 2002, 10:25
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: mm » 12 października 2002, 12:32

Przeglądarka: -

Mi tam ten cały prjekt strony startowej wydaje się sztyczny.

Nie wiem jak inni, ale do mnie nie przemowią po prostu rzadne argumenty. Polskie tłumaczenie mozilli ładuje polską stronę startową mozillapl.org.

Po co wiec robić coś pod różnymi adresami? No ja rozumiem - ego$$ - ale ta nowa strona po prostu nie zyska nigdy popularności mozillapl.org.

Czy nie dałoby się jakoś tych projektów połączyć? Byłbym chyba nie tylko ja wdzięczny...
mm
 

Strona Mozilli.org

Postautor: Wojciech » 12 października 2002, 13:22

Przeglądarka: -

Prawdą jest, że są tam interesujące rzeczy, jak np. demonstracje możliwości Mozy, czy strona poświęcona wtyczkom (szkoda, że nie po naszemu). Dlatego na pewno warto współpracować. Co do połączenia tych stron, mam mieszane uczucia, gdyż - przynajmniej dla mnie - estetyka Mozilli.org pzostawia wiele do życzenia, a poza tym jest to strona bardzo "oficjalna", podczas gdy serwis MozillaPL "żyje" a Forum jest bezkonkurencyjne. Tak więc proponowałbym, przynajmniej na razie, współpracę, a użytkownikom i zainteresowanym należy po prostu wyjaśniać różnicę, zaś wyboru będą musieli dokonać sami.
Wojciech
Moderator
 
Posty: 1100
Z nami od: 28 sierpnia 2002, 09:32
Lokalizacja: Przeworsk

Re: Strona Mozilli.org

Postautor: Domel » 12 października 2002, 15:04

Przeglądarka: -

Uwazam, ze dolaczenie tlumaczenia to dobry pomysl. Same tlumaczenie moze miec troche bledow ale tego nikt nie uniknie jestesmy tylko ludzmi a poza tym jestem pewien ze wiele osob pomoze w ich znajdowaniu. Pomysl jest bardzo dobry (sam kiedys chcialem to zrobic ;) ) . Mysle, ze urzydkownicy instalujacy Mozille poraz pierwszy beda mieli co czytac. A na stronie mozillapl.org warto dodac link bo wkoncu wszystkim nam przyswieca ten sam cel.
Domel
 
Posty: 2252
Z nami od: 14 kwietnia 2002, 19:10
Lokalizacja: Białystok


Wróć do Promocja

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]

cron
Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: