MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Firefox: Zgłaszanie błędów

Informacje o błędach w Firefoksie przechowywane są w specjalnej bazie danych Bugzilla. Wraz ze wzrostem popularności Firefoksa rośnie też liczba niepoprawnie zgłoszonych błędów, a pośród poprawnie zgłoszonych pojawiają się duplikaty. Celem tego artykułu jest pomóc Ci w prawidłowym zgłoszeniu błędu, co z kolei ułatwi programistom go naprawić.

Zanim zgłosisz błąd

Przed zgłoszeniem błędów powinieneś (powinnaś) dokonać czterech czynności:

1. Użyj najnowszej wersji Firefoksa z nowym profilem

Upewnij się, że używasz najnowszego nightly Firefoksa. Zawsze instaluj je w pustym folderze.

Utwórz nowy profil Firefoksa – zamknij wszystkie okna przeglądarki, a następnie uruchom ją z opcją -p, na przykład:

"C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" -p

Wybierz Utwórz nowy profil... a następnie uruchom Firefoksa z tym profilem. Spróbuj sprawdzić, czy błąd pojawia się w takiej sytuacji. Oczywiście, jeśli informacja, którą chcesz zgłosić do systemu nie jest błędem, ale prośbą o dodatkowe możliwości (RFE), możesz pominąć ten krok.

2. Odnajdź produkt, w którym występuje błąd

Firefox działa na bazie toolkitu Mozilla, co znaczy, że wiele błędów widocznych w Firefoksie może być tak naprawdę błędami w toolkicie. Jeśli błąd dotyczy interfejsu użytkownika (paska narzędzi, okien, przycisków), jest to najprawdopodobniej błąd w Firefoksie. Jeśli występuje problem z automatycznym uzupełnianiem, jest to najpewniej błąd toolkitu. Jeśli natomiast masz problemy z wyświetlaniem stron, łączeniem się z siecią lub drukowaniem, mogą to być błędy samej platformy Mozilla. W razie niepewności zawsze można przejrzeć listę komponentów produktów: Firefox, Toolkit i Core, by wśród nich znaleźć ten najbardziej odpowiedni.

Opcjonalnie, można także pobrać najnowsze nightly pakietu SeaMonkey i spróbować odtworzyć dany problem w nim. Jeśli błąd pojawia się także w SeaMonkey, należy go zgłosić w produkcie Core.

3. Sprawdź, czy dany błąd nie został zgłoszony wcześniej

Lista zgłoszonych błędów ciągle rośnie, ale jeśli sprawdzisz błędy z odpowiedniej kategorii, zauważysz, że nie jest aż tak długa. Komponenty w Bugzilli związane z Firefoksem to:

Kliknij na któryś z powyższych odnośników by ujrzeć listę wszystkich błędów (oprócz duplikatów) zgłoszonych w danych komponentach. Jeśli to świeży błąd, który pojawił się w najnowszym nightly, możesz także sprawdzić listę dzisiaj zgłoszonych błędów. Możesz także przejrzeć kompletną listę błędów w Firefoksie (wraz z duplikatami).

4. Przeczytaj oficjalne zasady zgłaszania błędów

To już ostatni krok przed faktycznym zgłoszeniem błędu – i to najważniejszy krok. Nie powinieneś zgłaszać błędów, jeśli nie przeczytałeś zasad zgłaszania błędów (ang. Bug Writing Guidelines, autor: Gervase Markham). Z tego artykułu dowiesz się, jak zgłosić szczegółowy i przydatny raport o błędzie, dzięki czemu programiści będą mogli szybciej go poprawić.

Zgłoszenie błędu

Jeśli przeszedłeś (przeszłaś) przez powyższe kroki, jesteś gotowy(-a) do wysłania zgłoszenia błędu. Postępuj zgodnie z instrukcjami na stronie. Ponieważ już uprzednio przeszukałeś(-aś) wcześniej zgłoszone błędy, możesz pominąć Krok 1 – przeszukiwanie błędów.

Od tłumacza: pamiętaj, żeby swoje zgłoszenie błędu napisać w języku angielskim.

Tę stronę ostatnio zmodyfikowano o 18:00, 1 cze 2007.

Osobiste:

Akcje:

:

Pomagają nam:

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: