MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Przywracanie utraconych danych


Pakiet Mozilla nie jest już rozwijany. Jego rolę przejęło SeaMonkey.
Większość informacji odnoszących się do Pakietu Mozilla jest aktualna również dla SeaMonkey.


Wstęp

Niniejszy poradnik przeznaczony jest dla użytkowników, którzy z jakiś powodów utracili swój profil w Mozilli. Czasami zdarza się, że Mozilla traci profil na przykład po zawieszeniu komputera czy awarii zasilania. Opiszę sposób przywracania danych, takich jak książka adresowa, wiadomości e-mail, zakładki. Będzie to operowanie bezpośrednio na plikach profilu, więc wszelkie kopiowanie, przenoszenie, usuwanie musi być dokonane przy wyłączonej Mozilli (należy wyłączyć także funkcję Szybkiego startu). Zaznaczam także, że wspomniane sposoby przetestowałem w Mozilli 1.7.3 dla systemu Windows, ale myślę, że w innych systemach i wersjach też powinno działać. Na początku należy zlokalizować katalog profilu. Domyślne lokalizacje katalogu profilu można znaleźć tutaj. Następnie trzeba skopiować ten katalog w bezpieczne miejsce (po skopiowaniu można usunąć oryginalny katalog). Później należy utworzyć profil, za pomocą Menedżera Profili, najlepiej o tej samej nazwie. W dalszej części jako główny będzie przyjmowany katalog: [nazwa_profilu]\[losowe_znaki].slt\. Ten katalog będzie oznaczany jako ..\

Przywracanie Osobistego paska narzędzi

Na tym pasku znajdują się między innymi Zakładki. Zapisany jest w pliku ..\bookmarks.html. Aby przywrócić Osobisty pasek narzędzi, wystarczy przekopiować ten plik ze starego profilu do nowego.

Przywracanie Książki adresowej

Książka adresowa zapisana jest w pliku ..\abook.mab. Dodatkowo podczas używania Mozilli nowe adresy mogą zostać automatycznie umieszczone w folderze Zebrane adresy, który jest zapisany w pliku ..\history.mab. Aby przywrócić Książkę adresową, należy oba pliki przekopiować ze starego profilu do nowego.

Przywracanie "nauczonych" metod rozpoznawania niechcianej poczty

Metody są tworzone poprzez wskazywanie Mozilli niechcianych e-maili. W trakcie "nauczania" tworzony jest plik ..\training.dat. Ten plik też należy przekopiować ze starego profilu do nowego.

Przywracanie Historii

Aby przywrócić Historię przeglądanych stron, należy przekopiować ze starego profilu plik o nazwie ..\history.dat.

Przywracanie wiadomości e-mail

Aby przywrócić wiadomości, należy, niestety, najpierw samemu utworzyć wcześniej utracone konta e-mail. Jeżeli jest ich kilka, najlepiej utworzyć je w tej samej kolejności, w której były utworzone w starym profilu. To może być trudne zadanie, gdyż ludzka pamięć bywa zawodna. Pomocny może być fakt, że konta są wyświetlone w Kurierze Poczty w kolejności, w jakiej zostały utworzone. Tworząc konto podaje się między innymi nazwę serwera POP3 (z serwera IMAP nigdy nie korzystałem, więc o tym nie napiszę). Ta nazwa jest stosowana jako nazwa katalogu e-maili tworzonego konta. Katalog ten wygląda następująco ..\Mail\[nazwa_serwera_POP3]\. Przykładowo ..\Mail\poczta.o2.pl\. Jeśli użytkownik posiada kilka kont w tej samej domenie to Kurier Poczty dodaje do nazwy katalogu myślnik i cyfrę od 1 wzwyż (np.: ..\Mail\poczta.o2.pl-1\). Szczególnie w tym przypadku najlepiej jest utworzyć konta w tej samej kolejności, zwłaszcza, że w znajdujących się wewnątrz katalogów plikach bardzo trudno jest znaleźć informacje, z którego konta pochodzą wiadomości. Po utworzeniu kont można przystąpić do kopiowania wiadomości i filtrów. W katalogu ..\Mail\[nazwa_serwera-POP3]\ mogą znajdować się następujące pliki:

  • Inbox - folder Odebrane
  • Sent - folder Wysłane
  • Drafts - folder Szkice
  • Templates - folder Szablony
  • Trash - folder Kosz
  • msgFilterRules.dat - plik z regułami Filtra wiadomości
  • katalogi z rozszerzeniem *.sbd - katalogi utworzone przez użytkownika (za pomocą Kuriera Poczty)

Wszystkie pliki i katalogi, które znajdują się w folderze konta w starym profilu, należy przekopiować do odpowiadającego mu folderu w nowym profilu. Przy kopiowaniu można pominąć pliki z rozszerzeniem *.msf.


Przeniesiono na MediaWiki: Adam Kowalczyk 14:23, 21 lut 2006 (EST)
Tę stronę ostatnio zmodyfikowano o 12:28, 1 paź 2007.

Osobiste:

Akcje:

:

Pomagają nam:

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: