MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Standardowa Diagnostyka: Firefox

Dlaczego mam przeprowadzić Standardową Diagnostykę W tym artykule znajdziesz instrukcję krok po kroku, w jaki sposób postępować w przypadku, gdy Firefox przestał prawidłowo działać, a inne programy działają poprawnie. Solidnie przeprowadzona Standardowa diagnostyka pozwala ustalić przyczyny oraz wyeliminować większość problemów bez szukania pomocy na forum.

Rzetelnie wykonaj poniższe instrukcje. Jeśli nie rozwiąże to twoich problemów, podanie informacji dotyczących diagnostyki ułatwi udzielenie ci pomocy.
 • Czytaj dokładnie i zwracaj uwagę na odnośniki znajdujące się w tekście – prowadzą one do szczegółowych opisów poszczególnych czynności.
 • Po wykonaniu każdego kroku sprawdź czy problem nadal występuje;
 • Jeśli nie możesz wykonać któregoś z kroków – przejdź do kolejnego;
 • Wykonuj diagnostykę do momentu rozwiązania problemów.

Jeśli w trakcie przeprowadzania Standardowej diagnostyki twoje problemy nie zostały rozwiązane, dopiero wówczas zgłoś je na forum.

Większość problemów spowodowana jest niekompatybilnymi motywami, rozszerzeniami czy błędami programistycznymi wtyczek. Wszystkie dane konfiguracyjne, informacje na temat motywów i rozszerzeń, zakładki oraz hasła są przechowywane w katalogu profilu. Znajduje się on w innym miejscu niż podstawowe pliki Firefoksa. Dezinstalacja i ponowna instalacja Firefoksa nie zmienia danych w profilu, zatem nie może rozwiązać problemów. Wykonuje się ją w ostateczności. Aby dokonać diagnostyki i rozwiązać problemy zaleca się przeprowadzenie Standardowej diagnostyki według poniższych punktów.

Standardowa Diagnostyka krok po kroku

Zamykanie Firefoksa i czyszczenie pamięci podręcznej

Zamknij Firefoksa całkowicie. Sprawdź czy program został zamknięty prawidłowo i nie działa w tle. Jeśli Firefox został zamknięty prawidłowo – uruchom ponownie komputer.

Uruchom (jeśli możesz, jeśli nie możesz – przejdź do punktu 2) Firefoksa i wyczyść pamięć podręczną

 • Fx 2.0 i Fx 3.0: Firefox → menu NarzędziaWyczyść prywatne dane… → zaznacz tylko pamięć podręczna → naciśnij przycisk Wyczyść prywatne dane,
 • Fx 3.5: Firefox → menu NarzędziaWyczyść historię przeglądania → wybierz Wszystko → rozwiń Szczegóły → zaznacz tylko Pamięć podręczna → naciśnij przycisk Wyczyść teraz.

Jeśli problemy występują nadal, wykonaj kolejne kroki.

Wazna-uwaga.pngZanim przejdziesz dalej, wykonaj kopię zapasową swojego profilu.

Uruchomienie w trybie awaryjnym

Rozwiązywanie problemów z rozszerzeniami, motywami

 1. Zamknij Firefoksa całkowicie. Sprawdź czy program został zamknięty prawidłowo i nie działa w tle.
 2. Uruchom program w trybie awaryjnym:
  • Fx 4.0 i nowszy z wyłączonym paskiem menu: na górze okna Firefoksa naciśnij przycisk FirefoxPomocUruchom ponownie z wyłączonymi dodatkami….
  • Fx 4.0 i nowszy z włączonym paskiem menu: na pasku menu naciśnij przycisk PomocUruchom ponownie z wyłączonymi dodatkami….
  • Fx 4.0 i nowszy: podczas uruchamiania Firefoksa trzymaj wciśnięty klawisz Shift.
  • W systemie Windows - Fx 3.0, Fx 3.5 i Fx 3.6: Menu StartWszystkie programyMozilla FirefoxMozilla Firefox (Tryb awaryjny) i naciśnij przycisk: Kontynuuj w trybie awaryjnym.

W trybie tym wyłączone są wszystkie zainstalowane rozszerzenia i motywy oraz ustawienia dokonane przez użytkownika. Aby rozwiązać problem:

 • Uruchom Firefoksa normalnie.
 • Przejrzyj listę problematycznych rozszerzeń, aby sprawdzić czy twój problem jest tam opisany. Jeśli jest opisany, postępuj zgodnie z zawartymi tam zaleceniami. Zazwyczaj sprowadza się to do dezinstalacji problematycznego rozszerzenia.
 • Wyłączaj po kolei rozszerzenia (Fx 3.0 i nowszy: FirefoxNarzędziaDodatkiRozszerzenia, Fx 2.0: FirefoxNarzędziaRozszerzenia). Wykonasz to, w zależności od wersji Firefoksa, naciskając przycisk: Wyłącz lub z poziomu menu podręcznego, wybierając element: Wyłącz. Aby dany dodatek został wyłączony, musisz wykonać ponowne uruchomienie Firefoksa. Zwróć szczególną uwagę na rozszerzenia ostatnio instalowane bądź zaktualizowane. Po zlokalizowaniu problematycznego rozszerzenia, wykonaj jego aktualizację, a jeśli problem będzie nadal występował – dezinstalację.
 • Zmień motyw na domyślny (Fx 3.0 i 3.5: FirefoxNarzędziaDodatkiMotywy, Fx 2.0: FirefoxNarzędziaMotywy).

Rozwiązywanie problemów występujących po zmianach interfejsu, ustawień

Ponownie uruchom Firefoksa w trybie awaryjnym, zaznacz opcje: Przywróć domyślne paski narzędzi i przyciski oraz Przełącz wszystkie ustawienia programu Firefox na wartości domyślne i naciśnij przycisk: Wprowadź zmiany i uruchom ponownie. Jeśli te czynności nie przyniosły spodziewanego efektu – przejdź do następnego etapu diagnostyki.

Tworzenie nowego profilu

Wyłącz Firefoksa i utwórz nowy profil. Twój stary profil nadal istnieje i masz do niego dostęp z poziomu Menedżera profili. Nowy profil nie będzie zawierał żadnych twoich danych ani ustawień – Firefox będzie wyglądał jak świeżo po instalacji. Jeśli problem przestał występować, możesz skopiować dane i ustawienia ze starego profilu korzystając z utworzonej wcześniej kopii zapasowej. Zaleca się kopiowanie tylko najistotniejszych danych, takich jak zakładki i hasła. Rozszerzenia i motywy zaleca się zainstalować na nowo. Nadal występują problemy? Spróbuj wykonać kolejne kroki.

Wyłączanie wtyczek

Aby sprawdzić czy problemy powodują wtyczki (plugins), możesz wyłączać po kolei zainstalowane wtyczki (Fx 3.0 i nowszy: FirefoxNarzędziaDodatkiWtyczki) naciskając przycisk: Wyłącz. Jeśli i to nie pomogło, wykonaj ostateczny krok dotyczący Firefoksa.

Świeża instalacja Firefoksa

Wykonaj dezinstalację Firefoksa a następnie:

 • usuń jego katalog instalacyjny (w MS Windows standardowo C:\Program Files\Mozilla Firefox),
 • usuń informacje o Firefoksie z rejestru systemu Windows StartUruchomregedit, znajdź i usuń klucze
  • HKEY_CLASSES_ROOT\FirefoxHTML
  • HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\Applications\firefox.exe
  • HKEY_CURRENT_USER\Software\Mozilla
  • HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\mozilla.org
 • pobierz instalator z polskiej strony Firefoksa i zainstaluj program ponownie.
 • przed uruchomieniem świeżo zainstalowanego Firefoksa utwórz nowy profil.

Jeśli ta operacja nie pomogła, przyczyna zapewne leży poza Firefoksem.

Zewnętrzne oprogramowanie

Jeżeli wykonanie wszystkich powyższych instrukcji nie rozwiązuje problemu, przyczyna może leżeć w którymś z uruchomionych w systemie programów. Najczęściej są to takie programy jak: zapora sieciowa, monitor poczty, blokada niechcianej poczty (spamu), kontrola rodzicielska, antywirus lub inne podobne oprogramowanie wchodzące w interakcję z Firefoksem. Wyłączaj pojedynczo każdy kolejny program, sprawdzając czy po wyłączeniu ich procesy nie działają dalej w tle i zobacz, jaki będzie miało to wpływ na zachowanie Firefoksa. Sprawdź także swój system czy nie jest zainfekowany wirusem, oprogramowaniem szpiegującym lub innym złośliwym oprogramowaniem.Jeśli nadal Firefox nie działa poprawnie, zgłoś swoje problemy na forum – spróbujemy ci pomóc.

Poinformuj o wynikach Standardowej diagnostyki. Opisz dokładnie:
 • problemy napotkane przy przeprowadzaniu Standardowej diagnostyki,
 • zachowanie w trybie awaryjnym,
 • zachowanie na nowym profilu,
 • zachowanie po przeinstalowaniu Firefoksa,
 • jakie rozszerzenia masz zainstalowane.
 • jeśli problem dotyczy połączenia, błędów w wyświetlaniu stron, nie wyświetlania się obrazków – opisz jakich programów antywirusowych i zapór sieciowych używasz. Jeśli potrafisz – podaj nam ich ustawienia.

Dokładna informacja wskaże nam potencjalne źródła problemów. Dzięki temu będziemy mogli szybciej zlokalizować przyczyny i przekazać ci sugestie umożliwiające usunięcie problemów.

Przydatne odnośniki


Opracowano na podstawie artykułu Standard diagnostic (Firefox) z Mozilla Knowlage Base: Stefan Plewako 21:08, 12 paź 2005

Przeniesiono na MediaWiki i zmodyfikowano: Adam Kowalczyk 13:13, 15 kwi 2006 (CDT)
Dostosowano do nowych wersji Fx i gruntownie zmodyfikowano: tomasiek 20:11, 24 lip 2009 (CDT)
Kontrola UA - teo

Tę stronę ostatnio zmodyfikowano o 11:37, 17 sie 2011.

Osobiste:

Akcje:

:

Pomagają nam:

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: