MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Zabezpieczanie profilu


W chwili obecnej nie można zabezpieczyć profilu użytkownika hasłem, tak aby niepowołane osoby nie miały dostępu do naszej poczty i ustawień. Główne powody takiej sytuacji są dwa:

  1. Większość nowoczesnych systemów operacyjnych (Linux, Windows NT/2000/XP) umożliwia systemową ochronę dostępu do osobistych danych i użytkownicy mają możliwość całkowitego zablokowania swoich prywatnych danych przed niepowołanym dostępem. Jest to również możliwe, choć w znacznie ograniczonym stopniu w systemach Windows 95/98/Me.
  2. Dostępne w chwili obecnej możliwości zabezpieczania prywatnych danych użytkowników są dość ograniczone i stwarzają fałszywe poczucie bezpieczeństwa. W szczególności zabezpieczenia dostępne np. w rodzinie programów Outlook są w rzeczywistości niezwykle proste do obejścia i do odczytania prywatnej korespondencji nie są wymagane żadne narzędzia. Z kolei wykorzystanie do zabezpieczeń Thunderbirda skutecznych metod szyfrujących wpływałoby niekorzystnie na komfort pracy z programem, zwłaszcza jeśli chodzi o szybkość działania.

Wszystkie osoby, które mimo wszystko zainteresowane są włączeniem prostego zabezpieczania profilu przed niepowołanym dostępem, powinny zasygnalizować to, oddając swój głos na odpowiednie zgłoszenie: Błąd 16489 BugIcon.png.

Tymczasowym rozwiązaniem w przypadku Thunderbirda może być skorzystanie z ochrony listy wiadomości. Polega ona na tym, że lokalna lista wiadomości nie będzie wyświetlana, dopóki użytkownik nie poda prawidłowego hasła dostępu do danego konta, uniemożliwiając w ten sposób odczytanie wiadomości.

W celu włączenia funkcji należy wprowadzić do swojego pliku preferencji poniższą linię:

// Blokowanie wyświetlania listy wiadomości
user_pref("mail.password_protect_local_cache", true);
Wazna-uwaga.png Włączenie tej funkcji spowoduje, że zapamiętanie haseł w menedżerze haseł będzie niemożliwe (w innym przypadku to zabezpieczenie traciłoby sens).

Można również skorzystać z rozszerzenia ProfilePassword.


Inną możliwością, tym razem zdecydowanie bardziej bezpieczną, jest przechowywanie swojego profilu na dysku zabezpieczonym jakimś narzędziem szyfrującym, np. pgp-disk. Wstępny opis, jak w taki sposób można szyfrować dane, można znaleźć na naszym forum.

Tę stronę ostatnio zmodyfikowano o 13:47, 10 paź 2007.

Osobiste:

Akcje:

:

Pomagają nam:

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: