MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

FAQ: Rozszerzenia

Wersja MarekWawoczny (dyskusja | edycje) z dnia 14:39, 7 lis 2007

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)


Czym są rozszerzenia?

Rozszerzenia są programami, które zmieniają lub rozszerzają funkcjonalność programów opartych o kod Mozilli. Zazwyczaj są dystrybuowane w postaci samoinstalujących się archiwów XPI.

Czyli "rozszerzenie" to to samo, co "wtyczka", tak?

Nie. Jest to jeden z podstawowych błędów, jakie robią początkujący użytkownicy, toteż wielu stałych bywalców forum MozillaPL.org ma już na niego uczulenie (jakby co, to ostrzegaliśmy).

W większości programów wszystkie "takie doinstalowywane rzeczy" noszą miano "wtyczek". W programach z rodziny Mozilla występują jednak dwa odmienne w budowie i działaniu rodzaje tych dodatków - rozszerzenia (extensions) i wtyczki (plugins). Wtyczki to małe, binarne pliki umieszczane w katalogu Plugins w folderze instalacyjnym programu. Odpowiadają one, ogólnie mówiąc, za komunikację pomiędzy przeglądarką, a programami zewnętrznymi. Z punktu widzenia użytkownika można powiedzieć, że wtyczki dodają obsługę nowych formatów (np. Flash, Java, QuickTime itp.). Wtyczki z reguły instalują się automatycznie i teoretycznie zwykły użytkownik nie musi zawracać sobie nimi głowy. Dlatego też lista zainstalowanych wtyczek dostępna jest tylko poprzez wpisanie about:plugins w pasku adresu przeglądarki. O rozszerzeniach natomiast można szerzej przeczytać na tej stronie. Zarządza się nimi poprzez Menadżera Rozszerzeń (Narzędzia -> Rozszerzenia).

Skąd można pobrać rozszerzenia?

Oprócz oficjalnej strony addons.mozilla.org dużą bazę rozszerzeń po angielsku zawiera także The Extensions Mirror. Polskojęzyczne rozszerzenia znaleźć można w Polskiej Bazie Rozszerzeń.

Wazna-uwaga.png Do polskojęzycznych programów powinno się instalować polskojęzyczne rozszerzenia. W przeciwnym wypadku może to prowadzić do błędów.

Jak zainstalować rozszerzenie?

W przeglądarce Firefox jest kilka możliwości. Wybierz jedną z nich, najwygodniejszą Twoim zdaniem.

 • Instalacja ze strony internetowej, ale trzeba dopisać stronę do listy stron uprawnionych do instalacji w menu.
 • Przeciągnąć plik z rozszerzeniem na ikonę programu.
 • Menu Plik -> Otwórz plik i wskazać rozszerzenie.
 • Przeciągnąć plik do: menu Narzędzia -> Rozszerzenia.
 • Przeciągnąć plik do okna otwartego programu.
 • Skorzystać z linii poleceń. Dla Windows: Start -> Uruchom -> Wpisać cmd lub command. W linii poleceń wpisać: firefox rozszerzenie.xpi lub ścieżka do programu jak w przykładzie w artykule Linia Poleceń
 • Instalacji z dysku z wykorzystaniem rozszerzenia MR Tech Local Install.
 • Umieścić plik XPI w podkatalogu extensions\ w katalogu profilu.

W kliencie poczty Thunderbird rozszerzenie instaluje się po zapisaniu go na dysku, a następnie przez: Narzędzia -> Menedżer rozszerzeń -> Zainstaluj

Po pojawieniu się okienka instalacji, należy odczekać kilka sekund i kliknąć przycisk "Zainstaluj", kiedy stanie się aktywny. Po zainstalowaniu rozszerzenia należy ponownie uruchomić program. Opcje większości rozszerzeń znajdują się w menu Narzędzia -> Menedżer Rozszerzeń.

Jak zainstalować rozszerzenie, aby było dostępne również dla użytkowników korzystających z innych profili?

Przede wszystkim trzeba mieć prawa administratora do zapisu plików w katalogu programu.

 • W Mozilla Suite najczęściej skrypty instalacyjne dają nam możliwość instalacji do profilu lub właśnie katalogu przeglądarki.
 • W Firefoksie i Thunderbirdzie należy ściągnąć rozszerzenie na dysk lokalny, a później z linii komend (w Windows: Start -> Uruchom) napisać odpowiednie polecenie:
  ścieżka/do/programu/firefox.exe -install-global-extension ścieżka/do/pliku.xpi

  np.
  C:\Program Files\mozilla.org\Firefox\firefox -install-global-extension C:\temp\gesty.xpi

Skąd można pobrać kody źródłowe rozszerzeń?

Rozszerzenia są rozprowadzane jako paczki XPI. Pliki XPI są to archiwa pakowane zip-em, więc można je rozpakować tymi samymi programami co zipy. W środku zawsze się znajdują się pliki install.js i install.rdf, które odpowiadają za rejestrację i zainstalowanie rozszerzenia w przeglądarce. Dzięki nim rejestrowane są paczki językowe, umiejscowienie dodatku. Czasem obok może występować jeszcze plik z tekstami dla instalatora (np. locale.inf) albo plik z początkowymi ustawieniami rozszerzenia.

Sam kod rozszerzenia będzie umieszczony w katalogach archiwum jar, w katalogu chrome\. Oprócz tego, w paczce XPI mogą znajdować się inne katalogi i pliki.

Rozszerzenia zazwyczaj są pisane w językach:

 • XUL - jest to język opisujący graficzne przedstawienie dodatku (cały interfejs Firefoksa i Thunderbirda jest napisany w XUL)
 • JavaScript - język skryptowy powszechnie znany, dodatkowo mogący korzystać z komponentów Mozilli dzięki technologi XPCOM
 • CSS - język opisu stylów.

Jak widzimy, większość dodatków nie zawiera w ogóle elementów kompilowanych.

Chciałbym samemu zrobić tłumaczenie rozszerzenia, gdzie się mogę tego nauczyć?

Na razie nie żadnego oficjalnego kursu po polsku :( . Ale sądzę, że odpowiednim osobom wystarczy przeczytanie:

 • odpowiedzi na tym FAQ Skąd można pobrać kody źródłowe rozszerzeń?
 • krótkiego kursu lenrocka na forum mozillipl

Najważniejsze to nie bać się eksperymentować :)

Jak napisać własne rozszerzenie?

Nie jest to wcale specjalnie trudne. Oczywiście, napisanie rozbudowanego rozszerzenia wymaga proporcjonalnej wiedzy, ale już podstawowa znajomości JavaScriptu wystarcza do stworzenia swojego pierwszego dzieła. Oprócz JavaScriptu przydaje się znajomość XUL, jednak nikt, kto potrafi używać HTML, nie będzie miał z tym najmniejszych problemów.

Najlepszym miejscem do rozpoczęcia jest kurs dostępny na polskiej stronie Mozilla Developer Center. Dodatkowo warto przeczytać artykuł o tworzeniu rozszerzeń.
Przeniesiono na MediaWiki: Ancestor 19:57, 6 gru 2005 (EST)
Tę stronę ostatnio zmodyfikowano o 14:39, 7 lis 2007.

Osobiste:

Akcje:

:

Pomagają nam:

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: