MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Wiele kont

Wersja Stef (dyskusja | edycje) z dnia 23:18, 21 lip 2007

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)


Thunderbird jest programem o zaprojektowanym z myślą o wygodzie użytkownika, posiada duże możliwości z których jednak konfiguracją zdarzają się problemy; niezależnie od tego czy wynikają one z przyzwyczajeń użytkowników do innych programów czy z przyjętych przez twórców założeń i kompromisów, wszystko jest dość logiczne a po lekturze tego artykułu nie powinno nastręczać już problemów (przynajmniej w kwestii konfiguracji wielu kont, tożsamości oraz aliasów), w wypadku jednak dalszych wątpliwości chętnie pomożemy poprzez forum.

Powyższy opis nie dotyczy sposobu organizacji wyświetlania kont i folderów w programie, jest od niego niezależny, a nawet wobec niego nadrzędny.

Trochę teorii

Dla uproszczenia oraz wygody użytkowników przyjęto, że za pomocą uruchomionej z menu konfiguracji kont ustawia się jednocześnie zarówno pierwszą tożsamość, jak i serwer poczty przychodzącej - czyli wszystkie parametry opisujące użytkownika, ustawienia serwera poczty przychodzącej oraz reguły przechowywania wiadomości; są one prezentowane jako parametry jednego konta; dodatkowe tożsamości (np. aliasy) powiązane są względem poczty przychodzącej ze skonfigurowanym wcześniej kontem - dziedziczą jego ustawienia, natomiast posiadają niezależne ustawienia dotyczące poczty wychodzącej.

Prawdopodobnie z powyższego, wynika również brak domyślnego ustawiania podczas konfiguracji konta, serwera poczty wychodzącej (SMTP); ustawienia te zawierają jedynie techniczny opis potrzebny do wysłania wiadomości (adres, port, ustawienia logowania i szyfrowania) i są dowolnie przypisywane skonfigurowanym tożsamościom.

Teoretycznie w przypadku użytkowania globalnej skrzynki odbiorczej ma to mniejsze znaczenie (także inny sposób konfiguracji byłby wygodniejszy) jednak w celu utrzymania możliwości separacji kont taka logika konfiguracji jest nadal utrzymywana.

Konfiguracja pierwszego konta

Konfiguracja pierwszego konta odbywa się przeważnie podczas pierwszego uruchomienia programu. W wypadkach kiedy ten krok został pominięty należy zastosować metodę przypisaną konfiguracji kolejnych kont.

Kolejne konta

Aby skonfigurować kolejne konta w programie należy wybrać Plik → Nowy → Konto... → Konto pocztowe. W ten sposób po przebrnięciu przez konfigurację zostanie wstępnie ustawiona do działania skrzynka odbiorcza. (warto jednak przed pierwszym połączeniem sprawdzić resztę ustawień - w konfiguracji kont)

Bardzo istotny jest fakt, że w ten sposób tworzona jest jedynie nowa tożsamość - czyli efektywnie skrzynka odbiorcza, zestaw danych osobistych oraz różnych powiązanych z nimi ustawień. Nie jest natomiast ustawiany nowy serwer poczty wychodzącej (SMTP), przydzielany jest już istniejący, domyślny.

Dodając drugie, zupełnie niezależne, konto pocztowe, należy zatem dodatkowo utworzyć nową konfigurację dla serwera SMTP (Konfiguracja kont → Serwer poczty wychodzącej → Dodaj) a następnie wskazać ją jako domyślną dla tożsamości (Konfiguracja kont → nowo utworzona skrzynka odbiorcza → Serwer poczty wychodzącej (SMTP) → wybrać nowo właściwą pozycję z listy).

Aliasy kont pocztowych

Obsługę aliasu konta pocztowego najłatwiej dodać do Thunderbirda poprzez menedżer tożsamości (Konfiguracja kont → konto do którego dodawany jest alias → Zarządzaj tożsamościami → Dodaj) i uzupełnienie/korekcję odpowiednich ustawień (w szczególności adresów e-mail oraz serwerów SMTP).

Użytkowanie

W przypadku odpowiadania na wiadomość program będzie próbował automatycznie wybrać właściwą tożsamość (o ile została skonfigurowana). Aby skorygować wybór programu wystarczy, w oknie tworzenia wiadomości, wybrać z rozwijanej listy pola nadawca inną tożsamość.

Przydatne odnośniki


Ostatnia aktualizacja: Stefan Plewako 00:18, 22 lip 2007 (CEST)
Tę stronę ostatnio zmodyfikowano o 23:18, 21 lip 2007.

Osobiste:

Akcje:

:

Pomagają nam:

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: